Kuchnia otwarta na salon

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Kuchnia z salonem czy też kuchnia otwarta na salon, chociaż znajdują się w jednym pomieszczeniu, pełnią osobne funkcje. Zaletą tego rozwiązania jest większa przestrzeń, a także wygodniejsze korzystanie z salonu i kuchni jednocześnie.

Istnieje kilka sposobów na umowne oddzielenie tych dwóch pomieszczeń. Dzięki temu od razu zauważymy, w którym miejscu zaczyna się kuchnia, a gdzie dokładnie salon. Do takich rozwiązań zalicza się:

  • Wyspa kuchenna - wyspa kuchenna jest to najpopularniejszy sposób na to, by salon z kuchnią został od siebie oddzielony. Zwykle jest to wyspa, przy której od strony salonu, postawione są hokery, na których można wygodnie usiąść. W ten sposób po jednej stronie zwykle zjadamy szybki posiłek, natomiast od strony kuchni z powodzeniem możemy go przygotować, ponieważ wyspa kuchenna bardzo często jest wyposażona w urządzenia kuchenne lub przynajmniej blat roboczy.
  • Barek kuchenny - jest to rodzaj wyspy, który jednak przylega ściśle do jednej ściany. Dlatego w odróżnieniu od poprzedniego rozwiązania barku nie można obejść dookoła. Więcej inspiracji na kuchnię otwartą na salon znajdziesz tutaj.
  • Inny kolor ścian - kuchnia otwarta na salon może być oddzielona innym kolorem ścian. Wystarczy wprowadzić delikatną różnicę w odcieniu, by już zauważyć granicę pomiędzy pomieszczeniami. Wyraźniej zaznaczymy ją oczywiście poprzez pomalowanie ścian w kontrastujących ze sobą kolorach.
  • Inny rodzaj podłogi - chcąc oddzielić salon z kuchnią, możemy zdecydować się na zastosowanie zupełnie innej okładziny na podłodze. Wystarczy, że podłogę w pokoju dziennym wyłożymy parkietem lub drewnianymi deskami, natomiast w kuchni - kafelkami.
  • Inny wystrój - urządzając całe mieszkanie lub dom, zwykle chcemy wejść w jeden lub przynajmniej bardzo zbliżony styl. Jeżeli jednak kuchnia z salonem czy też kuchnia otwarta na salon zostaną urządzone według odmiennych inspiracji, różnica pomiędzy pomieszczeniami od razu da się odczuć.

Mała kuchnia z salonem

Jak już wcześniej wspomniano, dużą zaletą połączenia kuchni z salonem, jest optyczne oraz faktycznie odczuwalne powiększenie przestrzeni. Dlatego mała kuchnia z salonem będzie sprawdzonym rozwiązaniem, gdy będzie nam zależeć na zyskaniu każdego centymetra kwadratowego. Sprawdź także w tym artykule, czy wybrać aneks czy kuchnię.

Mała kuchnia z salonem jest domeną kawalerek, a także otwartych apartamentów o niedużej powierzchni. Często projekt kuchni obejmuje sprytne połączenie przestrzeni służącej do przygotowywania posiłku z pozostałą powierzchnią domu. Również niewielki salon pełni funkcję mini jadalni, pokoju dziennego, miejsca do pracy lub nauki, a nawet sypialni. Dlatego istotne jest w tej sytuacji, by kuchnia otwarta na salon została wizualnie oddzielona. Niestety w niedużych przestrzeniach bardzo łatwo jest wprowadzić spore zamieszanie, które przeradza się w utratę wolnej przestrzeni, o którą walczyliśmy.

Salon z aneksem kuchennym

Salon z aneksem kuchennym to propozycja dla właścicieli naprawdę ciasnych lub nieustawnych mieszkań. Najczęściej aneks kuchenny proponowany jest w małych kawalerkach lub mieszkaniach z podziałem na ciasne pomieszczenia. Z podobnego rozwiązania korzystają właściciele apartamentów, które są wynajmowane jako miejsca noclegowe dla turystów. Salon z aneksem, a nawet sypialnia z aneksem kuchennym, w takich okolicznościach znacznie zwiększa atrakcyjność bazy noclegowej.

Tak jak w przypadku małej kuchni, tutaj również należy zatroszczyć się o doskonałą organizację. Wszystkie sprzęty, a także meble powinny być ograniczone do minimum, ponieważ z powodu braku miejsca, nie będzie można pozwolić sobie na przechowywanie sprzętów, z których praktycznie nie korzystamy. Jeżeli decydujemy się na salon z aneksem lub jesteśmy zmuszenie do takiego układu mieszkania, to warto postawić wtedy na minimalizm. Jeśli interesuje cię kuchnia w stylu angielskim, porady na ten temat znajdziesz tutaj.

Kuchnia z salonem

Nowoczesny salon z kuchnią

Kuchnia otwarta na salon wcale nie musi być wyznacznikiem małego metrażu. Często na takie rozwiązanie decydujemy się, urządzając nowoczesny salon i kuchnię. Nie od dziś wiadomo, że współcześnie architekci wnętrz stawiają na przestrzeń.

Kuchnia otwarta z salonem to świetne rozwiązanie. Najbardziej nowoczesne projekty sprawiają, że oba pomieszczenia są tak samo zorganizowane i podobne.
Kuchnia z salonem - inspirujące zdjęcia i projekty kuchni otwartej z salonem

Rzeczywiście znacznie lepiej czujemy się w dużych, otwartych przestrzeniach. Nie bez powodu architekci planują kuchnię z jadalnią, w połączeniu z przestronnym salonem. Liczą się nie tylko nowoczesne meble, ale również mile widziane są wszelkie przeszklenia. Wtedy nowoczesny salon wydaje się być jeszcze większy.

Urządzany w ten sposób salon z kuchnią zwykle utrzymuje się w zbliżonej tonacji. Zachowane są jasne lub kontrastowe kolory. Meble kuchenne pozbawione są tradycyjnych frezów i uchwytów. W zamian tego szuflady otwierane są na dotyk, oczywiście po wcześniejszym zamontowaniu odpowiedniego systemu. Więcej inspiracji na aranżację kuchni znajdziesz tu.

Kuchnia otwarta na salon - styl skandynawski

Mile widzianym w takim połączeniu pomieszczeń, jest styl skandynawski. Nietrudno się domyślać, że obecnie taka aranżacja kuchni z salonem cieszy się dużą popularnością. Można to zauważyć po ilości proponowanych mebli kuchennych i dodatków, zaprojektowanych w charakterystycznych jasnych kolorach.

Kuchnia z salonem w stylu skandynawskim wyróżnia się nie tylko dominacją białego lub kremowego koloru. Tego typu aranżacja jest przełamywana bardzo często czarnymi dodatkami, a także meblami wykończonymi naturalnym drewnem. Projekt kuchni otwartej na salon tworzy harmonijną całość. Naturalne materiały, a także spokojna kolorystyka powoduje, że mamy do czynienia z jasnym, przestronnym, a także poukładanym wnętrzem.

Aranżacja kuchni z salonem w stylu tradycyjnym

Sporym zaskoczeniem może być salon z kuchnią urządzony w tradycyjnym stylu. Wydawać by się mogło, że jeżeli chcemy zdecydować się na ciężkie, drewniane meble kuchenne, a także masywny stół do jadalni z tapicerowanymi krzesłami, to każde pomieszczenie powinno mieć wyznaczone swoje granice.

W rzeczywistości najwięcej będzie zależeć od naszych indywidualnych upodobań. Ponieważ jednej osobie tradycyjny wystrój oraz kuchnia otwarta na salon nie będą szły w parze. Natomiast dla innych, takie połączenie będzie jak najbardziej odpowiednie.

Pamiętamy, że meble wykonane z litego drewna o dość masywnej posturze, na pewno lepiej zaprezentują się w pomieszczeniach o większym metrażu, niż w ciasnych kawalerkach. Dlatego kuchnia z salonem przy takim wystroju może pomóc w uniknięciu odczucia zbytniego przytłoczenia.

Salon z kuchnią - podsumowanie

Aranżacja kuchni z salonem daje wiele ciekawych możliwości, dzięki którym mieszkanie może zyskać zupełnie odmienny charakter. Chcąc uciec od tradycyjnych rozwiązań, nowoczesny salon z kuchnią stanie się miłą metamorfozą.

Zastanawiając się jak oddzielić kuchnię od salonu, mamy do wyboru wiele różnych sposobów. Od nas będzie zależeć, czy kuchnia z salonem oddzielona zostanie barkiem, wyspą, a może po prostu aranżacją. W Internecie, jak i również w branżowej prasie znajduje się wiele inspiracji, jak urządzić nowoczesny salon z kuchnią oraz z jadalnią.

Im mniejszą przestrzenią dysponujemy, tym uważniej powinniśmy dobierać meble i urządzenia, tak by kuchnia z salonem nie przerodziła się w jedną chaotyczną przestrzeń. Jak urządzić lub jak oddzielić kuchnię od salonu - tego typu problemy rozwiążemy również bezpośrednio u producentów mebli kuchennych. W takich sklepach jak BRW, IKEA, czy też Agata Meble, znajdziemy wiele wystaw meblowych tworzących interesujące inspiracje.

Zanim ostatecznie przejdziemy do urządzania otwartej przestrzeni z jadalnią, wcześniej powinniśmy tak naprawdę zastanowić się, jakie są nasze szczegółowe oczekiwania. Im bardziej je sprecyzujemy, tym łatwiej będzie nam znaleźć odpowiednie inspiracje, a następnie produkty, które będą im odpowiadać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii aranżacje kuchni