Krótka charakterystyka stylu prowansalskiego

Styl prowansalski jest odmianą aranżacji klasycznych i bezpośrednio nawiązuje do klimatu śródziemnomorskiego. Dominują w nim eleganckie elementy wyposażenia, które komponują się z naturalistycznymi dekoracjami.

We wnętrzach kuchni prowansalskich zobaczymy barwy pól lawendy i plaż lazurowego wybrzeża. Śmiałe połączenie ciepłych i zimnych kolorów wygląda bardzo efektownie.

Cechą charakterystyczną kuchni prowansalskich jest też wykorzystanie naturalnego światła słonecznego. W typowych, prowansalskich pomieszczeniach zawsze znajdziemy duże, przestronne okna, które zapewniają efektywne oświetlenie światłem naturalnym. Wnętrza zainspirowane stylem prowansalskim powinny być też doświetlone sztucznym światłem. Jego barwa koniecznie musi być ciepła.

Barwy kuchni prowansalskich

W kuchni prowansalskiej dominują jasne, naturalne barwy. Cechą charakterystyczną tych aranżacji jest nietypowe wykorzystanie kolorów lawendy, zieleni, brązu, lazuru, błękitu, oliwki oraz przygaszonej bieli. Są to barwy, które spotkamy na lazurowym wybrzeżu i w typowych, francuskich wsiach.

Niektóre meble i dekoracje mogą być dodatkowo ozdobione kolorem czarnym. Jednak musimy pamiętać, by był to jedynie delikatny motyw dekoracyjny. Cała aranżacja powinna być utrzymana w jasnych, stonowanych kolorach. Barwy ciemniejsze mogą być stosowane jedynie dla kontrastu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze meble kuchenne

Szukasz solidnie wykonanych i w miarę tanich mebli kuchennych? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane zestawy mebli kuchennych przez naszych czytelników.

W jakich wnętrzach możemy wykonać kuchnię prowansalską?

Styl prowansalski świetnie sprawdza się w słonecznych pomieszczeniach o większych rozmiarach.  Duże wnętrza wyglądają najefektowniej i świetnie podkreślają charakter kompozycji.

Nie oznacza to jednak, że właściciele mniejszych pomieszczeń muszą zrezygnować z pomysłu wykonania kuchni prowansalskiej. Małe, wąskie pomieszczenia wymagają jedynie dobrze przemyślanego projektu i dbałości o zachowanie ergonomii kuchennej. Dobrym pomysłem jest w tym wypadku zmniejszenie liczby mebli oraz dekoracji. Takie działania zwiększą wolną powierzchnie użytkową i ułatwią swobodne poruszanie się po kuchni.

Mniejsza ilość dekoracji wpłynie też korzystnie na zachowanie wrażenia lekkości. Możemy zatem przyjąć, że aranżacja prowansalska może być wykonana w niemal każdym pomieszczeniu. Jej jedynym warunkiem jest dostęp do naturalnego światła słonecznego. Jeśli w naszym pomieszczeniu jest bardzo ciemno, wówczas wykorzystywanie elementów stylu prowansalskiego będzie mijało się z celem.

Etap pierwszy – ściany i podłogi

Podczas tworzenia kuchni prowansalskich powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wygląd ścian oraz podłogi. Idealnie gładkie ściany zupełnie nie pasują do tego stylu aranżacyjnego. Znacznie efektowniej prezentują się powierzchnie pokryte tzw. barankiem lub inną, nierówną fakturą. Ich kolor powinien być mocny i typowy dla regionu. Najczęściej stosuje się kolor lawendowy, błękitny oraz jasno brązowy.

Podłogi muszą być wykonane z naturalnych tworzyw lub ich imitacji. Dobrze sprawdzają się naturalne drewno, terakota, jasny kamień oraz panele, które imitują stare, lekko spłowiałe drewno. Barwa podłóg powinna lekko kontrastować z kolorem ścian. Zalecane są jasne podłogi w stonowanym kolorze. Zastosowanie ciemnobrązowych lub szarych podłóg może zaburzyć harmonię kolorystyczną i wizualnie zmniejszyć pomieszczenie.

Etap drugi – wybór odpowiednich mebli kuchennych

W kuchniach prowansalskich dominują delikatne i naturalne elementy wyposażenia. Wybierając meble kuchenne należy zwrócić szczególną uwagę na ich charakter.

Szafki i fronty blatów powinny wprowadzać do pomieszczenia wrażenie lekkości oraz delikatności. Najlepiej sprawdzają się drewniane konstrukcje w pastelowych barwach (farba powinna być w pełni kryjąca). Czasem w kuchniach zainspirowanych stylem prowansalskim umieszcza się kamienne, jasne blaty. W ciepłym klimacie śródziemnomorskim jest to bardzo korzystne rozwiązanie. U nas zimny blat może być nieprzyjemny w dotyku i sprawdza się jedynie w ciepłych, dobrze dogrzanych pomieszczeniach. Dużym atutem kamiennych blatów jest wysoka żywotność, łatwość utrzymania w czystości, a także odporność na działanie wilgoci oraz wysokich temperatur. Tego typu konstrukcje są też wyjątkowo gładkie i połyskliwe, co stanowi bardzo dobre uzupełnienie stylizacji prowansalskiej. Co prawda, kamienne blaty mogą być droższe niż ich drewniane odpowiedniki, są jednak znacznie trwalsze.

W niektórych kuchniach prowansalskich umieszcza się stylizowane, drewniane meble o klasycznym, wyglądzie. Efekt starości możemy osiągnąć samodzielnie poprzez patynowanie mebli. Sam proces patynowania jest stosunkowo prosty, jednak przed jego rozpoczęciem musimy usunąć z mebli wszelkie ślady lakieru i zanieczyszczeń. Owe działanie jest już nieco trudniejsze i zajmie nam wiele godzin.

Etap trzeci – stylowe dodatki, które podkreślą charakter wnętrza

Kuchnie prowansalskie to w dużej mierze eleganckie dodatki i naturalne ozdoby, które podkreślają śródziemnomorską stylistykę wnętrza. Ceramika jest najważniejszym dodatkiem, znajdującym się w każdej kuchni prowansalskiej. Ceramiczne, płaskie talerzyki często wiesza się na ścianach kuchennych. Ich kolor powinien być intensywny – najlepiej błękitny lub lawendowy.

Jeśli w kuchni znajduje się stół, warto przyozdobić go ceramicznym flakonikiem na kwiaty. We flakoniku umieśćmy kwitnącą lawendę, lub roślinę w podobnym kolorze. Będzie to bezpośrednie nawiązanie do natury porastającej południowo-wschodnią Francję.

Na parapecie okiennym możemy hodować wonne zioła (oregano, bazylia, szałwia, lubczyk). Będą nie tylko ozdobą całego pomieszczenia, ale także smakowitym dodatkiem do różnego typu dań. Efektowną dekoracją będą także małe wiklinowe koszyczki, w których umieszcza się sezonowe warzywa i owoce.

Kuchnie prowansalskie – poczuj klimat południowej Francji

Kuchnie zainspirowane stylem prowansalskim są naturalnymi, dobrze doświetlonymi pomieszczeniami. Powinniśmy w nich umieszczać meble wykonane z naturalnych tworzyw (najlepiej z drewna i kamienia). Wykonanie tego typu kuchni nie będzie trudne, jeśli dysponujemy dużym oraz dobrze doświetlonym pomieszczeniem.

Jednym z ważniejszych zasad jest dbałość o zachowanie naturalnych barw lazuru, lawendy i oliwki. Są to trzy główne kolory, które powinny znaleźć swoje miejsce w każdej kuchni prowansalskiej. Duże znaczenie mają także dodatki dekoracyjne. Warto wyposażyć kuchnie w stylowe naczynia ceramiczne, wiklinowe koszyczki oraz zioła. Taka dekoracja podkreśli prowansalski styl aranżacyjny i nada mu odpowiedniego charakteru.

Pamiętaj, że koszty remontu Twojej kuchni obliczysz klikając w ten link.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii aranżacje kuchni