Jak urządzić małą kuchnię?

Projekty małych kuchni

Zaglądając na różne strony internetowe lub przeglądając czasopisma branżowe, znajdziemy różne projekty małych kuchni. Często widząc ich zdjęcia, nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że wyróżniają się one tak małym metrażem. Rzeczywiście urządzenie niewielkiej kuchni jest bardzo trudne, ale jednak możliwe. Gdyby tak nie było, nie bylibyśmy w stanie zaczerpnąć tak wielu różnych inspiracji.

Aranżacja małej kuchni może być z powodzeniem przeprowadzona we własnym zakresie. Wymaga to jednak bardzo dużego wyczucia, a także świadomości możliwości pomieszczenia, którym dysponujemy. Na samym początku warto odpowiedzieć sobie również na kilka kluczowych pytań. W tym między innymi na pytanie dotyczące stylu, w jakim ma zostać urządzona mała kuchnia w bloku, a także jakie dokładnie meble kuchenne nas interesują. Pojawiający się dylemat, jak urządzić małą kuchnię wcale nie musi oznaczać rozwiązania, które nie przypadnie nam do gustu. W każdej sytuacji możemy znaleźć złoty środek i z pomysłów na małą kuchnię wybrać to, co najlepsze.

Mała kuchnia w bloku - stylizacje

Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Przede wszystkim według naszego upodobania. Jest to miejsce, w którym powinniśmy czuć się naprawdę komfortowo. Aranżacja małej kuchni musi być nastawiona również na funkcjonalność. Jednak zanim zaczniemy czerpać z konkretnych porad na temat ustawienia mebli kuchennych, wcześniej ogólnikowo określmy, w jakim stylu powinna prezentować się mała kuchnia.

Popularnym, a nawet zalecanym rozwiązaniem jest nowoczesna kuchnia. Wyróżnia się ona wykorzystaniem prostych mebli kuchennych, a także minimalną ilością dodatków. W takich wnętrzach panuje minimalizm, ład i harmonia. Nowoczesna kuchnia zwykle utrzymuje się ograniczonej tonacji kolorystycznej. Zdecydowanie częściej barwy dobierane są na bazie kontrastu niż wprowadzania zbyt dużego zamętu różnych odcieni. Dodatkowo nowoczesna kuchnia jest oczywiście synonimem elegancji, a nawet luksusu. Mile widziane są w niej wszelkiego rodzaju nowoczesne sprzęty AGD, najnowsze wykończenia mebli, a także gustowne dodatki.

Inną propozycją może być biała kuchnia w stylu angielskim lub w stylu skandynawskim. Jasne kolory doskonale optycznie powiększą pomieszczenie, dzięki czemu mała kuchnia przestanie być kojarzona z klaustrofobiczną przestrzenią w mieszkaniu. Biała kuchnia w stylu skandynawskim może reprezentować nowoczesne wnętrza, jak i również być uściśleniem tradycji.

Raczej aranżacja małej kuchni w bloku powinna unikać ciężkich i zbyt tradycyjnych mebli kuchennych. Ich wzornictwo, a także wykonanie może przyczynić się do tego, że będą one zbyt ciężkie. Mała kuchnia może zostać bardzo szybko przytłoczona ich obecnością. Ponadto tracimy fizyczną przestrzeń, która jest nam potrzebna do swobodnego poruszania.

Pomysł na małą kuchnię

Aneks kuchenny

Na szczęście istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak urządzić małą kuchnię. Jednym z rozwiązań jest zdecydowanie się na aneks kuchenny, który jak wiadomo, nie może być urządzony jak pełnowartościowa kuchnia. W tym przypadku aranżacja małej kuchni w postaci aneksu powinna być nastawiona na pełen minimalizm. Mowa jest nie tylko o minimalistycznych kształtach, jakimi mają cechować się meble kuchenne i dodatki. Należy nastawić się również na minimalną ilość szafek, półek, a także sprzętów.

Mała kuchnia w bloku jest trudna do aranżacji. Pomysły na urządzenie małej kuchni w bloku muszą być dokładnie przemyślane
Mała kuchnia w bloku - projekty, aranżacje, jak urządzić małą kuchnię?

Zastanówmy się, co jest nam naprawdę potrzebne, a z których przedmiotów lub sprzętów możemy zrezygnować. Często w dużych kuchniach do dyspozycji mamy urządzenia lub akcesoria kuchenne, z których w ogóle nie korzystamy. Mała kuchnia w formie aneksu powinna być pozbawiona zbędnych mebli i przedmiotów. Zostawmy tylko to, z czego korzystamy na co dzień.

Otwarta kuchnia

Dobrym rozwiązaniem jest na pewno otwarta kuchnia, która najczęściej łączy się z salonem. W ten sposób zyskujemy zdecydowanie więcej miejsca, nie martwiąc o to, iż mamy całkowicie ograniczoną przestrzeń do urządzania.

Gdzie szukać projektanta wnętrz?

Jeżeli szukasz sprawdzonego projektanta wnętrz, wypełnij ten formularz. W odpowiedzi dostaniesz ciekawe oferty od sprawdzonych projektantów.

Sprawdź!

Jak urządzić małą kuchnię, która jest jednocześnie połączona z pokojem dziennym? Oczywiście trzymamy się wersji minimalistycznej. Jednocześnie powinniśmy postawić na zachowanie porządku. Nie tylko dlatego, że wszystko mamy na widoku. Ale również z powodu tego, że nie trzymając wszystkiego na swoim miejscu, szybko różne drobiazgi mogą przenieść się do salonu. Mowa jest o różnych naczyniach lub drobnych akcesoriach.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

Kuchnia z wyspą

Jeżeli możemy sobie pozwolić na obecność wyspy lub barku pomiędzy kuchnią a salonem, to jak najbardziej skorzystajmy z tego rozwiązania. Nie tylko optycznie możemy rozdzielić te dwa pomieszczenia, ale również zyskujemy miejsce do przygotowywania lub konsumowania posiłków.

Malutka kuchnia może być oddzielona wyspą lub barkiem. Jest to mebel, który może posiadać blat roboczy, a także blat, przy którym będziemy jeść. W ten sposób, np. mieszkając tylko we dwoje, nie musimy zaopatrywać się dodatkowo w stół. Bardzo często w wyspie znajduje się piekarnik, płyta grzejna, a nawet zlew. W ten sposób meble kuchenne znajdujące się za plecami możemy zagospodarować naczyniami, a także akcesoriami kuchennymi.

Mała kuchnia - co warto zrobić?

Jak urządzić małą kuchnię - projekty małych kuchni

Tak naprawdę aranżacja małej kuchni w bloku może być nie lada wyczynem, szczególnie jeżeli nie posiadamy żadnego doświadczenia w tym temacie. Oczywiście istnieje wiele porad podpowiadających, jak urządzić małą kuchnię bądź też różnych inspiracji. Jednak nie zawsze możemy mieć czas lub głowę do prześledzenia wszystkich wskazówek. Problemem może okazać się również przeniesienie wszystkich zasad do własnego mieszkania. Ponieważ osoby nie zajmujące się na co dzień aranżowaniem kuchni, nie mają przestrzennej wyobraźni. Przez to można popełnić naprawdę wiele niepotrzebnych błędów.

Jeżeli w naszym przypadku mała kuchnia w bloku jest zbyt dużym wyzwaniem, by poradzić sobie z nią samodzielnie, to w każdej chwili możemy skorzystać z porady specjalisty. Aranżacja małej kuchni przeprowadzona przez architekta wnętrz daje niesamowite efekty. Oczywiście wcześniej specjalista powinien zapoznać się z naszymi oczekiwaniami, by później przestawić wstępny projekt. W ten sposób malutka kuchnia nie tylko zostanie idealnie zagospodarowana, ale również zyska dużo więcej wolnej przestrzeni.

Pamiętajmy, że mała kuchnia w bloku będzie wymagać odpowiedniej organizacji. Jest to kluczowe przy zachowaniu odpowiedniego ładu i porządku. Nie ma niczego gorszego niż chaos panujący w niewielkich przestrzeniach. Wtedy szybko można doprowadzić do przytłoczenia i braku funkcjonalności. Specjaliści doskonale wiedzą jak urządzić małą kuchnię, by wyciągnąć z niej same atuty, przy jednoczesnym zamaskowaniu różnych defektów. Mała kuchnia w bloku ostatecznie może stać się przytulnym i nowoczesnym wnętrzem.

Małe kuchnie na wymiar

Doskonałym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, jest mała kuchnia w bloku z wyposażeniem pod wymiar. Małe kuchnie na wymiar pozwalają uniknąć wielu różnych problemów. Jeżeli po raz pierwszy urządzamy kuchnię, w dodatku o niedużych rozmiarach, często nie mamy wyobrażenia, gdzie i co powinno się znajdować. Specjaliści projektujący małe kuchnie pod wymiar mają w tej kwestii bardzo duże doświadczenie. W ten sposób malutka kuchnia jest doskonale zorganizowania. Niezależnie od tego, czy jest to wąska kuchnia, czy może kuchnia w kwadracie, dopasowane zostają odpowiednie szafki kuchenne, a także meble i półki powieszone nad blatem.

Problem polegający na tym, jak urządzić małą kuchnię, powinien zostać rozwiązany. Rzeczywiście decydując się na meble kuchenne, a także szafki kuchenne nad blatem, które zostaną wykonane na wymiar, będą w stanie pomieścić wszystko, co potrzebujemy, nawet jeżeli będzie to wąska kuchnia. Wystarczy mieć pomysł na małą kuchnię z wyspą lub zamkniętą, a następnie podzielić się swoimi oczekiwaniami z architektem wnętrz. W ten sposób zostanie stworzony projekt, który na pewno spełni nasze oczekiwania.

ikona podziel się Przekaż dalej