Spiżarnia w kuchni – projekty, aranżacje, wyposażenie, opinie
Spiżarnia w kuchni dawno przestała być swego rodzaju osobliwością w mieszkaniu dziadków. Coraz częściej także młodzi ludzie wybierają projekt kuchni ze spiżarnią – wydzielonym pomieszczeniem, w którym można przechowywać artykuły spożywcze i kuchenne sprzęty. Podczas gdy dawna spiżarka miała być przede wszystkim funkcjonalna, nowoczesne aranżacje przywiązują większą wagę do wyglądu i wyposażenia.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie kuchni, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odpowiedni projekt spiżarni w kuchni
Lepiej przewidywać niż naprawiać błędy
Na etapie planowania nowej kuchni ze spiżarnią pewnych problemów nawet się nie podejrzewa. Dopiero kiedy wszystko jest gotowe, zauważa się nagle, że drzwi wejściowe otwierają się do środka i uderzają o półki; że szafa lub szafka ma źle ustawione odległości między półkami i przestrzeń między nimi jest za mała na niektóre naczynia; brakuje haczyków do powieszenia ścierek i fartuchów albo światła są źle rozmieszczone. Podobnych błędów można uniknąć i urządzić prawie idealną spiżarnię, jeśli przed rozpoczęciem prac zwróci się uwagę na pewne sprawy.
Kierunek otwierania drzwi – często przy planowaniu spiżarni popełniany jest błąd i drzwi są tak zamontowane, że wciąż przeszkadzają. Drzwi otwierane do wewnątrz zabierają dużo potrzebnego miejsca w przestrzeni, która i tak jest mała. Za drzwiami może być ukryta tylko bardzo wąska szafka. Takie drzwi są odpowiednie w dużych spiżarniach. W większości przypadków, kiedy ilość miejsca jest ograniczona, dobrze sprawdzają się drzwi przesuwne albo składane. Można oczywiście zastosować drzwi otwierane na zewnątrz, jeśli tylko przed spiżarnią jest dosyć miejsca.
Odpowiednie oświetlenie – innym typowym błędem w planowaniu spiżarni jest brak odpowiedniego oświetlenia. Przeważnie są to pomieszczenia bez okien, albo ewentualnie z małym okienkiem. Najlepiej nadaje się tutaj nowoczesna instalacja licznych punktów LED. Dodatkowo można zaplanować oświetlenie górne. Trzeba zwracać uwagę, aby wyłącznik światła był łatwo dostępny, najlepiej tuż obok drzwi wejściowych.
Dostęp do górnych półek – aranżacje spiżarni z wysokimi do sufitu półkami muszą koniecznie uwzględniać fakt, że nawet rzadko używane rzeczy z górnych półek również muszą być łatwo osiągalne. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, można zainstalować drabinę z solidnie zamocowaną prowadnicą. Częściej używane sprzęty najlepiej jest ustawiać na niższym poziomie. Do małej spiżarni nada się składana drabinka, która nieużywana może wisieć dyskretnie ukryta. Idealnym pomysłem są półki w regałach wykonane ze szkła. Nie trzeba za każdym razem wchodzić na drabinę, żeby zobaczyć, co jest na górze – wystarczy spojrzenie od dołu.
Nowoczesna spiżarnia w kuchni – jak ją urządzić?
Artykuły i sprzęty, które są często używane, najlepiej jest ustawiać na regale bezpośrednio w pobliżu drzwi albo naprzeciwko i mieć je pod ręką zaraz po wejściu do spiżarni. Aby dobrze wszystko ogarnąć wzrokiem, szafki nie powinny być zbyt głębokie. Większe rzeczy mogą stać w tylnym szeregu, mniejsze zaś z przodu. Większe i nieporęczne naczynia bardziej praktycznie jest przechowywać na dolnych głębokich półkach lub szufladach.
Spiżarnia w kuchni nie powinna być wyposażona w jednakowe, wysokie do sufitu regały. Bardziej praktyczne są szafki o zróżnicowanej głębokości: dolne o większych wymiarach, gdzie można ustawić na przykład toster, mikser albo robot kuchenny. Szeroka półka może poza tym służyć jako dodatkowy blat kuchenny. Sprawdź także ten artykuł na temat przygotowania projektu spiżarki.
Stworzenie estetycznego wyglądu spiżarni za niewielką cenę
Spiżarnia w mieszkaniu nie musi być totalnie wyszukana; w końcu znajduje się za drzwiami nie jest wciąż na widoku. Półki i szafki powinny być wykonane z solidnego materiału; najlepiej, aby pasowały optycznie do wystroju kuchni. Półki z litego drewna albo metalowe regały z proszkowym malowaniem wyglądają oczywiście elegancko, jednak bardziej korzystne cenowo będą elementy ze sklejki. Są niezwykle trwałe i dobrze wyglądają lakierowane albo bejcowane na jasny kolor. Szczególny efekt nadają jasnym sklejkowym regałom czarne albo kolorowe elementy.
Lokalizacja spiżarni zgodna z codzienną pracą w kuchni
Spiżarnia powinna być nie tylko odpowiednio oświetlona, ale również tak zlokalizowana, aby potrzebne podczas gotowania dodatki i utensylia zawsze były szybko osiągalne. Jeśli przygotowanie każdego dania będzie wymagało niepotrzebnie dużo czasu, gotowanie zamieni się w gorączkową krzątaninę. Trzeba więc zwracać uwagę, aby spiżarnia nie była zbytnio oddalona od kuchni i kuchennego blatu.
Planując spiżarnię w kuchni nie należy też zapominać o przygotowaniu miejsca do uzupełniania zapasów. Po powrocie z zakupów wygodnie i przyjemnie będzie wypakować je na ławce albo stole i potem spokojnie rozkładać na półki.
Specjalne elementy wyposażenia spiżarni
Niektóre elementy wyposażenia spiżarni w mieszkaniu dadzą się zrealizować tylko wtedy, jeśli będą zawczasu dobrze zaplanowane. Należą do nich takie przydatne rzeczy jak wysuwane kosze na warzywa, stojaki na wino i przyprawy, czy wąskie przegródki na talerze i półmiski. Trzeba więc dobrze przemyśleć, co w spiżarni będzie przechowywane i zasięgnąć porady ekspertów, jak pomieszczenie wyposażyć. Przydatne mogą być zdjęcia i aranżacje dostępne w internecie.
Spiżarka w mieszkaniu – utrzymanie porządku
Porządek w pomieszczeniu magazynowym jest szczególnie pożądany. Kiedy wszystko znajduje się na swoim miejscu, a każda szafa i szafka posiada określone przeznaczenie, łatwo jest sprawdzić stan potrzebnych produktów spożywczych. W ogólnym chaosie łatwo też o marnotrawstwo żywności, jako że trudno jest zapanować nad terminami przydatności. Zabudowa spiżarni powinna umożliwiać segregowanie żywności według różnych kategorii, na przykład: warzywa i owoce, produkty zbożowe, produkty mleczne, konserwy, słodycze, przyprawy itp.
Zapakowane produkty, jak konserwy albo kartony z mlekiem, można stawiać bezpośrednio na półki, ale na przykład owoce trzeba wkładać do pojemników w szafie, które powinny zapewniać cyrkulację powietrza. Makaron, mąkę, różne płatki zbożowe i kaszy najlepiej jest przesypać do szczelnych, szklanych pojemników. Nie tylko dobrze wyglądają, ale też nie wymagają żadnych naklejek, ponieważ zawartość jest widoczna. Nowo kupione produkty trzeba ustawiać w szafie i na półki zawsze na koniec. W ten sposób automatycznie będą brane do użycia artykuły o najkrótszej pozostałej przydatności do spożycia. Dużym ułatwieniem może być sporządzenie i aktualizacja listy artykułów, którymi spiżarnia w kuchni dysponuje.