Baterie kuchenne - najważniejsze informacje

Armatura kuchenna to różne urządzenia sanitarne montowane w kuchni. Z reguły armaturą kuchenną nazywamy przede wszystkim zlewozmywaki i baterie kuchenne. Współcześnie armatura kuchenna daje nam wiele możliwości aranżacyjnych oraz praktycznych. Mamy dzięki temu bardzo duży wybór rodzajów baterii kuchennych.

Wyróżniamy różne rodzaje baterii zlewozmywakowych między innymi ze względu na miejsce podłączenia baterii do instalacji, sposób dozowania i regulacji strumienia i temperatury wody. Możemy także wybierać sposób wykończenia kranu, jego kolorystyki, stylistyki. Istnieje także wiele innych cech i rozwiązań, które warto poznać wybierając odpowiednią baterię zlewozmywakową dla siebie. Warto również wspomnieć o tym, że baterie kuchenne mają podobne cechy i właściwości, jak baterie łazienkowe. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł o bateriach kuchennych.

Baterie kuchenne i ich rodzaje

Rodzaje baterii kuchennych ze względu na miejsce montażu

Podstawowym kryterium przy wyborze odpowiedniej baterii do kuchni dla siebie jest sposób montażu baterii do instalacji wodnej. Pod tym względem wyróżniamy baterie ścienne oraz stojące, czyli sztorcowe. Ścienna bateria zlewozmywakowa montowana jest do instalacji wodnej w ścianie. Taki sposób montażu spotykamy przede wszystkim w starym budownictwie.

Współcześnie częściej spotkać możemy stojący, czyli sztorcowy kran do zlewozmywaka. Taka stojąca bateria zlewozmywakowa montowana jest w otworze zlewozmywaka lub w blacie do instalacji, w których płynie ciepła i zimna woda. Przyłączenie to wykorzystuje specjalne złącza elastyczne. Sposób montażu baterii do instalacji to pierwszy ważny krok przy wyborze odpowiedniej dla siebie baterii kuchennej. Jeżeli mieszkamy w starym domu, kamienicy lub bloku z wielkiej płyty prawdopodobnie korzystniej będzie zastosować baterię ścienną. Bateria stojąca sprawdzi się natomiast w nowym domu lub bloku. Sprawdź także ten artykuł o czarnej baterii kuchennej.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze baterie kuchenne

Bateria kuchenna jest bardzo ważnym elementem w każdej kuchni. Ważne jest żeby dobrze działała i wyglądała. Sprawdź najczęściej wybierane modele przez internautów.

Rodzaje baterii kuchennych ze względu na uchwyty

Innym ważnym elementem każdej baterii zlewozmywakowej jest sposób dozowania i regulacji strumienia wody oraz jej temperatury. Możemy tutaj wyróżnić trzy rodzaje baterii do zlewozmywaka. Występują baterie bezdotykowe, jednouchwytowe oraz dwuuchwytowe. Bateria zlewozmywakowa bezdotykowa działa w ten sposób, że specjalny czujnik dozuje wodę i nie ma tam żadnych kurków, czy pokręteł. Takie baterie to nowoczesne rozwiązanie, są jednak raczej mało praktyczne w kuchni. Sprawdzają się natomiast jako baterie łazienkowe w publicznych toaletach.

Armatura kuchenna w kuchni z drewna, a także baterie do kuchni i jak wybrać najlepszą armaturę do kuchni krok po kroku
Armatura kuchenna - jak wybrać odpowiednią baterię kuchenną krok po kroku - poradnik praktyczny

Konstrukcja baterii jednouchwytowych polega na tym, że do regulacji wielkość strumienia i temperatury wody mamy do dyspozycji jeden uchwyt. Jest on osadzony na specjalnej głowicy, a ruch w poziomie reguluje temperaturę wody, natomiast ruch w pionie służy do regulacji strumienia wody. Rozwiązanie to może być przydatne w kuchni, jednak częściej stosuje się je w łazienkach. Do kuchni najlepszym rozwiązaniem jest bateria zlewozmywakowa dwuuchwytowa. To najczęściej spotykany kran, który posiada dwa kurki. Jeden służy do dozowania ciepłej wody, a drugi do dozowania zimnej wody. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat oszczędzania wody.

Rodzaje baterii kuchennych ze względu na wylewkę

Wylewka jest takim elementem baterii, który doprowadza strumień wody bezpośrednio do zlewozmywaka. Spotykamy baterie kuchenne z dwoma rodzajami wylewki. Najbardziej popularna jest typowa bateria zlewozmywakowa ze stałą wylewką. Wylewka taka jest sztywna, może się jednak obracać w różne strony. Jest to typowy i bardzo praktyczny rodzaj baterii kuchennej, ma szerokie zastosowanie.

Innym rodzajem jest bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. W takim kranie wylewka jest połączona z pozostałą częścią baterii za pomocą węża przypominającego swym wyglądem wąż prysznicowy. Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką to także bardzo praktyczne rozwiązanie, choć nie jest tak często spotykane jak bateria ze stałą wylewką. Rozwiązanie takie sprawdza się szczególnie do czyszczenia zlewozmywaka lub, gdy chcemy użyć wody w poza obrębem zlewu.

Inne ciekawe warianty baterii do kuchni

Bardzo ciekawymi propozycjami od producentów baterii zlewozmywakowych są baterie stylizowane, które nawiązują do motywów starodawnych. Jest to optymalne rozwiązanie dla wszystkich tych użytkowników, którzy chcą urządzić swoją kuchnię w stylu tradycyjnym, nawiązującym na przykład do stylu wiktoriańskiego, staropolskiego czy kolonialnego. Dla tych, którzy chcą zaaranżować swoją kuchnię w stylu nowoczesnym również znajdzie się wiele ciekawych modeli kranów. Jeśli planujesz zakup armatury, ten kalkulator kosztów wykończenia i remontu kuchni pomoże ci w oszacowaniu wydatku.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze baterie kuchenne

Bateria kuchenna jest bardzo ważnym elementem w każdej kuchni. Ważne jest żeby dobrze działała i wyglądała. Sprawdź najczęściej wybierane modele przez internautów.

Baterie kuchenne występują także w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych. Najczęściej spotykaną powłoką, którą stosuje się przy produkcji baterii kuchennych, jest chrom. Mamy także do wyboru różne ciekawe warianty kolorystyczne baterii kuchennych, na przykład żółte, zielone, czerwone czy pomarańczowe. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować z kolorem w nowoczesnej aranżacji kuchni.

Gdy chcemy wybrać odpowiednią dla siebie baterię kuchenną, warto pomyśleć również o tym, aby miała ona dodatkową ochronną powłokę. Często spotykane są powłoki granitowe. Są one bardzo odporne na różnego rodzaju zarysowania, a także na trwałe zabrudzenia. Innym dobrym rozwiązaniem przy zakupie baterii kuchennej może być stojąca bateria z dostosowanym do niej podgrzewaczem wody. Podgrzewacz ten jest instalowany poniżej zlewu, a jego pojemność może wynosić nawet do 8 litrów.

Baterie kuchenne - najlepsi producenci

Wśród producentów baterii kuchennych warto zwrócić uwagę na takie uznane firmy, jak Franke oraz Grohe. Oprócz firm Franke i Grohe bardzo dobre opinie mają też tacy producenci armatury kuchennej jak Deante, czy Grupa Armatura. Baterie zlewozmywakowe tych renomowanych producentów to zawsze gwarancja najwyższej jakości.

Współcześnie armatura kuchenna umożliwia urządzenie kuchni w niemal każdym możliwym stylu od tradycyjnego po nowoczesny. Mamy do wyboru wiele rodzajów baterii zlewozmywakowych. Możemy wybrać odpowiednie dla siebie zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Sprawdź także ten artykuł na temat kranu kuchennego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły