Bateria zlewozmywakowa - najważniejsze informacje

Armatura kuchenna to przede wszystkim zlewozmywaki oraz baterie do zlewu. Bateria kuchenna może być ścienna, czyli montowana do ściany (takie baterie spotyka się częściej w starym budownictwie oraz stojąca (inaczej sztorcowa), czyli montowana w otworze zlewozmywaka lub blatu. Sztorcowa bateria zlewozmywakowa jest najczęściej spotykanym rodzajem baterii kuchennych.

Bateria kuchenna stojąca jest podpinana do instalacji w których płynie ciepła i zimna woda. Instalacje te podpinane są do kranu pod zlewozmywakiem przy użyciu złączy elastycznych. Baterie sztorcowe instalowane są do wspomnianych złączy ciepłej oraz zimnej wody, które wychodzą ze ściany. Warto wspomnieć o tym, że baterie stojące są bardziej praktyczne od baterii ściennych.

Współczesna armatura kuchenna daje wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki temu mamy duży wybór rodzajów baterii do zlewozmywaka ze względu na sposób dozowania wody, jej regulacji oraz wykończenia, kolorystyki, stylistyki i wielu innych praktycznych, estetycznych walorów oraz rozwiązań. Baterie kuchenne to ważny element aranżacji wnętrza. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł o bateriach kuchennych.

Stojące baterie zlewozmywakowe - rodzaje

Rodzaje stojących baterii zlewozmywakowych ze względu na uchwyty

Istotnym elementem w każdej baterii kuchennej jest sposób dozowania wody i regulacji jej temperatury. Pod tym względem wyróżniamy trzy rodzaje baterii zlewozmywakowych. Można spotkać baterie do zlewu jednouchwytowe, dwuuchwytowe oraz bezdotykowe. Działanie baterii bezdotykowych polega na tym, że przy pomocy specjalnego czujnika taki kran do zlewu dozuje wodę. W przypadku takiej baterii kuchennej nie mamy jednak możliwości regulowania temperatury wody oraz wielkości strumienia. Jest to rozwiązanie nowoczesne, jednak mało praktyczne.

W przypadku baterii jednouchwytowych mamy do dyspozycji jeden uchwyt regulujący wielkość strumienia oraz temperaturę wody. Uchwyt jest tutaj osadzony na specjalnej głowicy, gdzie ruch w pionie reguluje wielkość strumienia wody, natomiast ruch w poziomie reguluje jej temperaturę. Jednak wciąż najpopularniejsza pozostaje stojąca bateria zlewozmywakowa dwuuchwytowa. To typowy kran do zlewu posiadający dwa kurki, oddzielny do ciepłej wody i oddzielny do zimnej wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o baterii kuchennej z wyciąganą wylewką?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze baterie kuchenne

Bateria kuchenna jest bardzo ważnym elementem w każdej kuchni. Ważne jest żeby dobrze działała i wyglądała. Sprawdź najczęściej wybierane modele przez internautów.

Rodzaje stojących baterii zlewozmywakowych ze względu na wylewkę

Wylewka to element baterii, który doprowadza wodę bezpośrednio do zlewozmywaka. Baterie kuchenne mogą mieć dwa rodzaje wylewki. Najczęściej spotykaniem rodzajem jest bateria kuchenna ze stałą wylewką, czyli taką, która jest sztywna. Może się ona jednak obracać w różne strony. Jest to najbardziej typowy rodzaj stojących baterii zlewozmywakowych.

Bateria zlewozmywakowa stojąca oraz najlepsze modele, opinie, ceny baterii stojących różnego rodzaju
Bateria zlewozmywakowa stojąca - najlepsze modele, opinie, ceny, porady przy wyborze

Możemy jednak spotkać także inne rozwiązanie, a mianowicie bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. W urządzeniu tym wylewka połączona jest z pozostałą częścią baterii przy pomocy węża, który swoim wyglądem przypomina węża prysznicowego. Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które sprawdza się zwłaszcza, gdy chcemy wyczyścić zlewozmywak lub użyć wody w kuchni poza obrębem zlewu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat oszczędzania wody.

Inne rodzaje baterii stojących do kuchni

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą swoją kuchnię urządzić w tradycyjnym stylu nawiązującym do motywów starodawnych są baterie stylizowane. Możemy zdecydować się na armaturę w stylu wiktoriańskim, kolonialnym czy staropolskim. Dla osób, które preferują nowoczesną stylistykę również istnieje wiele ciekawych modeli.

Sztorcowe baterie do zlewozmywaka w kuchni występować mogą także w wielu wersjach kolorystycznych. Najpopularniejszą powłoką stosowaną na baterie kuchenne jest chrom. Producenci proponują jednak również inne niebanalne kolory baterii. Możemy zdecydować się na przykład na czerwone, pomarańczowe, żółte czy zielone baterie sztorcowe. Warto również zadbać o to, aby nasza stojąca bateria zlewozmywakowa w kuchni miała dodatkową powłokę ochronną. Najpopularniejszym materiałem przy wykończeniu baterii do zlewu jest chrom, jednak możemy spotkać także powłoki granitowe, które są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania i trwałe zabrudzenia.

Innym ciekawym rozwiązaniem może być także stojąca bateria zlewozmywakowa z dopasowanym do niej podgrzewaczem wody. Taki podgrzewacz wody instalowany jest poniżej zlewozmywaka i może mieć pojemność nawet do 8 litrów. Jeśli planujesz zakup armatury, ten kalkulator kosztów wykończenia i remontu kuchni pomoże ci w oszacowaniu wydatku.

Stojące baterie zlewozmywakowe - ceny, najlepsi producenci

Do najlepszych producentów stojących baterii zlewozmywakowych należy uznana i mająca bardzo dobre opinie firma Franke. Oprócz tego uznanego producenta baterii kuchennych warto również zwrócić uwagę na ofertę takich firm jak Deante oraz Grohe. Ci producenci także mają świetne opinie i cieszą się wysoką renomą na rynku stojących baterii zlewozmywakowych.

Na ceny kuchenny baterii sztorcowych do zlewozmywaków wpływ ma kilka czynników, takich jak między innymi rodzaj uchwytu, wylewki czy powłoki. Typowy sztorcowy kran do zlewu z dwoma kurkami i sztywną wylewką to ceny w granicach od ok. 110 zł do ok. 180 zł. Stojąca bateria zlewozmywakowa jednouchwytowa z wyciąganą wylewką to koszt od ok. 150 zł do nawet 700 zł. Ceny baterii jednouchwytowych ze sztywną wylewką zaczynają się od ok. 100 zł. Tego samego typu bateria kolorowa to koszt w granicach 200 zł. Natomiast stojące baterie stylizowane na starodawne to wydatek od ok. 650 zł.

Współcześnie armatura kuchenna daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych oraz praktycznych. Podobnie wygląda sprawa stojących baterii zlewozmywakowych. Mamy bardzo duży wybór rodzajów takiej armatury ze względu na sposób dozowania wody, ilość uchwytów, rodzaj wylewki oraz sposób wykończenia. Zdecydować możemy się na nowoczesne rozwiązania, w których wybrać możemy nawet kolor powłoki baterii. Do wyboru mamy także wiele ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o tradycyjny wygląd baterii sztorcowej do kuchni. Wszystko zależy od naszych oczekiwań praktycznych i estetycznych. Bateria zlewozmywakowa z całym zlewozmywakiem to ważny element armatury kuchennej. Sprawdź także ten artykuł na temat kranu kuchennego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły