Bateria zlewozmywakowa z granitu - najistotniejsze informacje

Baterie zlewozmywakowe dostępne są w wielu różnych rodzajach i formach. Mamy dzięki temu wiele możliwości wyboru walorów estetycznych i praktycznych takich urządzeń. Możemy wybierać między innymi spośród baterii mocowanych w ścianie i w otworze w zlewozmywaku. Mamy kilka opcji uchwytów i wylewek, a także spośród ciekawej kolorystyki i stylistyki.

Do bardzo popularnych rodzajów baterii zlewozmywakowych należą baterie granitowe. Tego typu bateria zlewozmywakowa pokrywana jest powłoką z granitu. Cechują się one bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a także są łatwe w czyszczeniu. Bateria granitowa występować może w różnych rodzajach, które są analogiczne do podstawowych rodzajów baterii zlewozmywakowych. Bateria granitowa ma szereg zalet, ale ma także swoje wady. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł o bateriach kuchennych.

Bateria granitowa - rodzaje

Rodzaje baterii z granitu ze względu na sposób montażu

Baterie granitowe, podobnie jak większość baterii do zlewu dzielą się przede wszystkim ze względu na miejsce i sposób ich montażu. Wyróżnić możemy tutaj baterie granitowe ścienne oraz stojące, czyli sztorcowe. Baterie ścienne montowane są do instalacji wodnych w ścianie i częściej spotkać je można w starym budownictwie.

Dzisiaj częściej spotyka się baterie zlewozmywakowe stojące, nazywane również sztorcowymi. Taka stojąca zlewozmywakowa bateria granitowa montowana jest bezpośrednio do zlewu w otworze specjalnie do tego przygotowanym lub w blacie. Sztorcowa bateria granitowa podłączana jest do instalacji z ciepłą i zimną wodą, które mieszczą się pod zlewozmywakiem. A może zainteresuje cię także ten artykuł o baterii kuchennej z wyciąganą wylewką?

Rodzaje baterii kuchennych z granitu ze względu na uchwyty

Granitowe baterie zlewozmywakowe dzielą się także ze względu na sposób dozowania i regulacji natężenia strumienia wody oraz jej temperatury. W związku z tym podziałem spotkać możemy granitowe krany dwuuchwytowe, jednouchwytowe oraz bezdotykowe. Bezdotykowa bateria granitowa uruchamia strumień wody za pomocą specjalnego czujnika. To nowoczesne, lecz mało praktyczne rozwiązanie.

Bateria granitowa w pięknie zaaranżowanej kuchni. Bateria zlewozmywakowa z granitu to doskonały wybór do nowoczesnych wnętrz.
Baterie kuchenne granitowe - rodzaje, opinie, ceny, zalety, wady, wiodący producenci

Sposób działania granitowych kranów kuchennych jednouchwytowych polega na tym, że wielkość natężenia strumienia wody i jej temperatury reguluje jeden uchwyt. Uchwyt ten osadzony jest na głowicy. Ruch uchwytem w poziomie umożliwia regulację temperatury wody, zaś ruch w pionie umożliwia regulację natężenia strumienia wody. Z kolei granitowa bateria zlewozmywakowa dwuuchwytowa jest najczęściej spotykanym kranem granitowym. Posiada dwa kurki, gdzie jeden z nich służy do dozowania i regulacji ciepłej wody, natomiast drugi do dozowania i regulacji zimnej wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o baterii umywalkowej?

Rodzaje kuchennych baterii granitowych ze względu na wylewkę

Wylewka to istotny element w konstrukcji wszystkich kranów kuchennych. Służy ona do doprowadzania strumienia wody bezpośrednio do zlewu. To z niej wydostaje się woda na zewnątrz. Typowym rodzajem jest granitowa bateria stała ze sztywną wylewką. Wylewka jest tutaj sztywna, lecz może się obracać w różnych kierunkach.

Innym rodzajem jest kuchenna bateria granitowa z wyciąganą wylewką. W takiej baterii wylewka łączy się z pozostałą częścią kranu specjalnym wężem, który swym wyglądem do złudzenia przypomina wąż prysznicowy. Kuchenna bateria granitowa z wyciąganą wylewką jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu można bez problemu czyścić zlewozmywak oraz docierać z wodą poza obszar zlewozmywaka.

Wersje kolorystyczne baterii granitowych do kuchni

Kuchenne baterie granitowe mogą także występować w różnych ciekawych wersjach kolorystycznych. Bardzo często wybierana jest granitowa czarna bateria kuchenna, biała bateria z granitu, szara kuchenna bateria granitowa oraz beżowa bateria granitowa. Można także spotkać inne wersje i warianty kolorystyczne.

Granitowe baterie kuchenne - zalety i wady

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze baterie kuchenne

Bateria kuchenna jest bardzo ważnym elementem w każdej kuchni. Ważne jest żeby dobrze działała i wyglądała. Sprawdź najczęściej wybierane modele przez internautów.

Baterie granitowe do zlewozmywaków mają liczne zalety. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienia się bardzo dużą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak na przykład zarysowania, o co nietrudno podczas użytkowania armatury kuchennej. Inną zaletą granitowych baterii do zlewozmywaków jest stosunkowo łatwe ich czyszczenie. Poza tym dużą zaletą są także wysokie walory estetyczne takich kranów. Dostępne są one w różnych wariantach kolorystycznych i doskonale można je dopasować zarówno do tradycyjnej aranżacji kuchni, jak i do nowoczesnego designu. Jeśli planujesz zakup armatury, ten kalkulator kosztów wykończenia i remontu kuchni pomoże ci w oszacowaniu wydatku.

Granitowe krany kuchenne posiadają także swoje wady, o których powinniśmy pamiętać przed zakupem i w trakcie eksploatacji tych urządzeń. Pomimo tego, że granitową powłokę można stosunkowo łatwo wyczyścić, jest ona jednak podatna na różnego rodzaju barwiące zanieczyszczenia, takie jak na przykład soki owocowe, pomidory czy kawa. Musimy pamiętać o ty, aby te nieczystości szybko usunąć, ponieważ zostawione na dłużej mogą wchłonąć w powłokę granitową i tam pozostać, szpecąc nasz kran. Są one także nieco droższe od typowych baterii kuchennych i nieco od nich cięższe.

Granitowe baterie kuchenne - ceny, najlepsi producenci

Wśród producentów baterii granitowych warto zwrócić uwagę na artykuły takich firm jak Franke, Grohe, Deante oraz Grupa Armatura. Granitowe krany kuchenne tych producentów są zawsze gwarancją najwyższej jakości. Granitowa bateria jednouchwytowa to koszt od ok. 140 zł do ok. 270 zł. Natomiast granitowy kran z wyciąganą wylewką zakupić można od ok. 250 zł.

Granitowe baterie do zlewozmywaków w kuchni cieszą się rosnącą popularnością. Związane jest to przede wszystkim z dużą estetyką tych baterii, a także z tym, że są one bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak na przykład zarysowania od tradycyjnych modeli kranów. Mają one także swoje wady i są nieco droższe od typowych baterii, jednak wciąż mają więcej zalet i dlatego są tak chętnie wybierane. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat kranu kuchennego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły