Rodzaje baterii kuchennych

Najbardziej podstawowy podział baterii do zlewów to podział ze względu na sposób montażu. Wyróżniamy baterie kuchenne ścienne oraz baterie stojące w dwóch odsłonach.

Baterie zlewozmywakowe ścienne, jak sama nazwa wskazuje montuje się na ścianie nad zlewozmywakiem. Baterie kuchenne ścienne są przykręcone do rur z ciepłą i zimną wodą. Jeszcze kilka lat temu to rozwiązanie było częściej stosowane ale obecnie jest wypierane przez baterie stojące.

Bateria zlewozmywakowa stojąca jest montowana w otworze na obudowie zlewu. Jest to bateria sztorcowa. Woda za pomocą złączy jest podpięta pod zlewem. Drugim rodzajem baterii sztorcowej jest bateria kuchenna stojąca montowana w blacie poza zlewozmywakiem.

Kolejnym podziałem baterii kuchennych jest ilość uchwytów. Na rynku dostępne są baterie do kuchni jednouchwytowe oraz dwuuchwytowe. Baterie kuchenne z jednym uchwytem powoli wypierają z użycia baterie dwuuchwytowe ponieważ są praktyczniejsze w obsłudze. Bateria zlewozmywakowa z jednym uchwytem pozwala szybko ustawić preferowaną ciepłotę wody. Przyspiesza to pracę i oszczędza wodę, gdyż regulacja odbywa się sprawnie.

Innymi kryteriami według których możemy sklasyfikować baterie kuchenne są opcje dodatkowe i funkcje. W sklepach oferowane są miedzy innymi baterie do kuchni bezdotykowe, które działają na fotokomórkę czy baterie świetlne - wykonywane często w technologii LED. W takich bateriach woda w zależności od temperatury zmienia barwę.

Istnieją również specjalne uchylne baterie kuchenne. Służą one do montażu pod okno. Bateria zlewozmywakowa składana umożliwia bezproblemowe otwieranie okna, które znajduje się tuż nad zlewozmywakiem i baterią.

Bateria zlewozmywakowa do umieszczenia pod oknem może być również sprzedawana jako bateria do kuchni opuszczana pod blat lub zdejmowana bateria zlewozmywakowa.

Innym rodzajem baterii do zlewu jest bateria bezciśnieniowa lub niskociśnieniowa. System niskociśnieniowy różni się tym od wysokociśnieniowego, że wytwarza ciepłą wodę bezpośrednio przy baterii.

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się również baterie kuchenne termostatyczne. Utrzymują stałą temperaturę wody, taką jaka nam odpowiada, dzięki czemu możemy również zaoszczędzić wodę. Baterie kuchenne z termostatem posiadają zasadniczo dwa pokrętła, jeden służy do wyboru temperatury, drugi siły strumienia.

Innymi metodami na oszczędzenie wody w kuchni jest zakup baterii z perlatorem. Perlator to sitko umieszczone na końcu wylewki, które napowietrza wodę a strumień wydaje się przez to bardziej wartki. Istnieją również baterie z przyciskiem EKO lub ogranicznikiem strumienia.

Ciekawe z punktu widzenia oszczędności na wodzie i prądzie jest bateria 2 w 1 z podgrzewaczem wody. Podgrzewacz wraz z baterią stanowią integralną całość. Za pomocą tego typu baterii można mieć wrzątek bez konieczności gotowania jej w czajniku czy garnku na  kuchence.

Zlewozmywaki powinny mieć baterię z odpowiednią wylewką. W tym przypadku również wyróżniamy kilka rodzajów baterii ze względu na rodzaj wylewki. Dobrym pomysłem jest bateria z wylewką o dużym kącie obrotu, co wydatnie usprawnia prace w kuchni. Bardzo duży zasięg wylewki zapewni nam bateria z wylewką 240 st., lub nawet 360 st.

Dobrym pomysłem wydaje się także bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką zapewnia duży zasięg, bez problemu napełnimy za jej pomocą wysokie naczynie lub takie o nietypowym kształcie. Wyciągana wylewka czasem posiada wąż, który można wyciągać na znaczną odległość. Na przykład za pomocą takiej baterii można napełnić naczynie leżące w odległości od 100 do nawet 150 centymetrów od zlewu.

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką do pewnego stopnia przypomina prysznic. Niektóre modele są wyposażone w przełącznik, który pozwala na zmianę strumienia wody na rozproszony.

Jaką baterię zlewozmywakową wybrać?

Zlewy kuchenne są sprzedawane w sklepach z armaturą w przeróżnych wariantach. Zlewozmywaki należy dobierać zarówno do przestrzeni jaką dysponujemy oraz do zakresu prac jakie wykonujemy w kuchni. Jednak dobra i funkcjonalna bateria zlewozmywakowa ma najwyższą rangę.

Armatura kuchenna, a w tym bateria zlewozmywakowa ma służyć całej rodzinie przez co najmniej kilka lat. Jej wybór jest więc ważny.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze baterie kuchenne

Bateria kuchenna jest bardzo ważnym elementem w każdej kuchni. Ważne jest żeby dobrze działała i wyglądała. Sprawdź najczęściej wybierane modele przez internautów.

Bardzo ważny jest materiał z którego została wykonana bateria zlewozmywakowa. Najczęściej możemy spotkać w sklepach baterie kuchenne ceramiczne, granitowe oraz chrom. Chromowane baterie ze stali mają ładny połysk, ale dużo trwalsze są mosiężne, które również bywają wykańczane w chromie. Innym popularnym materiałem na baterie jest stal nierdzewna.

Ceramiczna bateria do kuchni to również dobry pomysł. Obecnie ceramika z której produkowane są baterię prezentuje bardzo wysoką jakość. Są wytrzymałe, trwałe i odporne na niekorzystne czynniki. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena.

Na rynku mamy możliwość zakupu również baterii szklanych. Bateria do kuchni ze szkła występuje najczęściej jako bateria kuchenna stojąca. Są to baterie kaskadowe lub wodospadowe. Są bardzo efektowne i doskonale będą pasować do nowoczesnego wnętrza. Jednak są mało praktyczne - o wiele lepiej sprawdzą się jako baterie do niewielkiej umywalki łazienkowej.

Kupując baterie zwróćmy uwagę na funkcje, które wydatnie pomogą przy pracach kuchennych. Wyciągana wylewka to atut baterii stojących. Bateria zlewozmywakowa stojąca powinna mieć też możliwie jak największy kąt obrotu wylewki, aby korzystanie z niej było wygodne.

Perlator czy funkcja EKO to również doskonałe usprawnienie. Funkcjonalności we współczesnych, nowoczesnych bateriach mają ułatwić i uprzyjemnić pracę w kuchni, a dodatkowo wpłynąć na oszczędność wody.

Na rynku dostępne są również baterie z odkamieniaczem czyli systemem antywapiennym. System zapobiegający osadzaniu się kamienia montowany jest w wylewce, tuż przy wylocie. Często modele które posiadają system antywapienny są równocześnie wyposażone w perlator. Więcej na temat usuwania kamieni z armatury łazienkowej czy kuchennej dowiesz się tu.

Aby armatura kuchenna stanowiła spójną kompozycję stylistyczną, można dobierać baterie pod estetykę wnętrza. Zlewy kuchenne w chromie będą dobrze komponować się z bateriami wykonanymi z takich samych materiałów. Jeśli urządzamy kuchnię w stylu retro, to zarówno zlewy kuchenne jak i baterie kuchenne powinny współgrać z tym stylem. Do kuchni w stylu retro dobrze będą pasowały tradycyjne baterie dwuuchwytowe z kurkami stylizowanymi na stare.

Znani producenci baterii do kuchni

Jednym ze znanych i cenionych na całym świecie producentów armatury do kuchni jest firma Blanco. Firma wytwarza zlewy kuchenne oraz baterie kuchenne ścienne, jak również stojące. W asortymencie Blanco na pierwszy plan wysuwa się jednak bateria kuchenna stojąca w różnych wersjach.

W ofercie między innymi bateria zlewozmywakowa Blanco Linee, jednouchwytowa. Została zaprojektowana jako prosty i elegancki model. Chrom w połączeniu ze stalą szlachetną daje bardzo dobry efekt. Jest to bateria kuchenna stojąca. Kąt obrotu wylewki wynosi aż 360 st. W ofercie Blanco dostępne są zlewozmywaki pasujące wzorniczo do tego modelu baterii.

Innym producentem w którego polu zainteresowań leży armatura łazienkowa jest Franke. Jest to firma produkująca zlewozmywaki, zmywarki, okapy oraz baterie kuchenne. Jeśli zdecydujemy się na produkt tej właśnie marki możemy zakupić eleganckie i funkcjonalne baterie. Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką występuje w kilkunastu wariantach.

Jedną z propozycji od Franke jest Ambient - bateria kuchenna z wyciąganą wylewką i funkcją prysznica. Jest to bateria kuchenna stojąca z ceramiczną głowicą. Jednouchwytowa z dźwignią z boku mieszacza. Obrót wylewki jest możliwy o 180 st.

Również godnym uwagi producentem armatury jest Teka. Jest to niemiecka firma, która specjalizuje się w wytwarzaniu urządzeń i sprzętów do kuchni i łazienki. W ich ofercie między innymi zlewy kuchenne, zmywarki do naczyń, okapy, piekarniki oraz baterie kuchenne.

W ofercie Teka między innymi bateria kuchenna z wyciąganą wylewką (trzydzieści kilka modeli), bateria podokienna do schowania w blacie (dwa modele) oraz wiele baterii z wysoką lub niską wylewką o różnym kącie obrotu. Wiele modeli Teka wyposażonych jest w perlator, są to baterie jednouchwytowe.

Bardzo wysoki poziom materiałowy, funkcjonalny i wzorniczy posiadają produkty Rea. Produkty Rea to zarówno baterie kuchenne ścienne, jak i stojące. Bardzo ciekawym modelem jest wykonana z mosiądzu chromowanego bateria zlewozmywakowa stojąca OLIVIA 815-12. Posiada wmontowany perlator oraz obrotową długą wylewkę.

W ofercie Rea również bateria kuchenna z wyciąganą wylewką oraz bateria do kuchni z funkcją prysznica. Produkty tej firmy charakteryzują się przystępnymi cenami. Rea proponuje również zlewozmywaki  ze stali nierdzewnej.

Ile kosztują baterie zlewozmywakowe?

Zlewy kuchenne stanowią spory wydatek, szczególnie jeśli są wykonane z mniej popularnych materiałów. Podobnie jest z bateriami do kuchni. Armatura kuchenna to elementy wyposażenia na których nie należy oszczędzać. Dużo korzystniej jest nabyć produkt sprawdzonej, zaufanej marki, niż kupować produkt niepewny jakościowo.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze baterie kuchenne

Bateria kuchenna jest bardzo ważnym elementem w każdej kuchni. Ważne jest żeby dobrze działała i wyglądała. Sprawdź najczęściej wybierane modele przez internautów.

Producenci tacy jak Franke, Blanco, Teka czy Rea to firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. Zaopatrując się w ich produkty, nie kupujemy tylko baterii ale również przekonanie, że jest to produkt o wysokiej jakości, który będzie nam służył długi okres czasu.

Baterie kuchenne firmy Franke dostaniemy w wielu sklepach (również internetowych) na terenie całego kraju. Jednym z ciekawszych modeli jest Franke Prince bateria kuchenna z wyciąganą wylewką. Wąż ma długość 120 centymetrów, więc za jego pomocą napełnimy naczynia o dużych gabarytach stojące w dalszym sąsiedztwie zlewu. Bateria zlewozmywakowa Prince została wykonana z mosiądzu, utrzymana jest w beżowo granitowej tonacji. Cena tego modelu to około 360 złotych.

Inną propozycją tego producenta jest Coxy. Jest to bateria zlewozmywakowa do montażu na blacie lub obudowie zlewu. Posiada wylewkę o kącie obrotu 360 st. Została wykonana z metalu chromowanego. Jej cena to w zależności od sklepu od 530 do 560 złotych.

Z kolei wybierając produkt firmy Blanco mamy do dyspozycji między innymi model MILA 519414. Jest to bateria zlewozmywakowa do montażu stojącego. Bateria posiada jedną dźwignię i została wykończona w chromie. Jej cena to w przybliżeniu 350 złotych.

Blanco oferuje również w dość przystępnej cenie zlewy kuchenne, które będą pasowały do poszczególnych modeli baterii. Zlewozmywaki tego producenta odznaczają się wieloma funkcjonalnościami i szerokim wyborem kolorystycznym.

Poszukując baterii pod okno do kuchni warto zastanowić się nad zakupem baterii Teka FO 985. Jest to bateria zlewozmywakowa wsuwana, o dużym kącie obrotu wylewki. Wykończona w chromie, prezentuje się bardzo elegancko. Cena tego modelu to 517 złotych.

Teka posiada w sprzedaży również tańsze baterie kuchenne. Ceny rozpoczynają się od 100 złotych, za tą cenę zakupimy niewielką baterię w chromie (na przykład ML Chrom). Ten producent ma również w ofercie zlewozmywaki pasujące stylizacyjnie do baterii.

W bardzo atrakcyjnych cenach kupimy baterie kuchenne firmy Rea. Ceny zaczynają się kwotą 39 złotych i nie przekraczają 350. W ofercie Rea są również zlewozmywaki niewielkich rozmiarów, wykonane ze stali nierdzewnej w bardzo przystępnych cenach. Zlewy kuchenne dwukomorowe to wydatek 200 złotych. Zlewozmywaki jednokomorowe okrągłe Rea zakupimy już od 100 złotych.

Niezależnie od tego czy interesuje nas bateria kuchenna z wyciąganą wylewką, ścienna czy z perlatorem zwracajmy uwagę na jakość wykonania, materiał oraz solidność. Cena powinna mieć znaczenie drugorzędne. Ponadto armatura kuchenna, a w tym zlewy kuchenne i baterie powinny stanowić spójny i komfortowy twór. Jeśli urządzamy kuchnię w stylu retro, skandynawskim czy nowoczesnym w sklepach odnajdziemy armaturę, która idealnie podkreśli daną aranżację. Zanim wybierzemy odpowiednią baterię do naszej kuchni przeczytajmy na forach i serwisach z opiniami co na jej temat sądzą inni - recenzje klientów mogą ułatwić nam wybór.

O montażu baterii kuchennej przeczytasz w artykule - samodzielny montaż baterii kuchennej do zlewozmywaka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły