Blaty konglomeratowe – charakterystyka

Konglomerat na blaty kuchenne

Blat kamienny wykonany z konglomeratu to opcja ciesząca się coraz większą popularnością wśród osób urządzających czy remontujących swoją kuchnię. Blaty kuchenne czy blat pod umywalkę w łazience z konglomeratu to odrobina luksusu, na którą coraz więcej osób może sobie pozwolić. Naturalność oraz wyjątkowy design to najważniejsze cechy, które pojawiają się w opiniach klientów.

Blaty z konglomeratu to połączenie naturalnego kamienia czy kwarcu z innymi substancjami i żywicami, co powoduje, że każdy model posiada wyjątkowy wzór. Ciężko jest powtórzyć taki sam rysunek kamienia. Taki unikalny układ kolorów i wzorów pozwala dopasować blaty z konglomeratu do praktycznie każdego wnętrza.

Blat kuchenny czy blat pod umywalkę wykonany z konglomeratu jest w stanie wyprzeć powszechne blaty granitowe. Te dwa rodzaje kamienia podobne są do siebie pod względem wytrzymałości, ale niepowtarzalny połysk czy wyjątkowy wzór można przypisać jedynie blatom z konglomeratu.

Zalety blatu kamiennego z konglomeratu

Wykorzystanie konglomeratu do produkcji blatów kuchennych jest idealnym rozwiązaniem. Wysoka odporność na temperaturę powyżej 100 stopni Celsjusza bardzo dobrze komponuje się do realiów kuchni pełnej gotowania czy pieczenia. Blat kamienny charakteryzuje się ponadto także wytrzymałością na inne niekorzystne czynniki takie jak promieniowanie UV czy działania mechaniczne i chemiczne.

Duża zaletą blatów konglomeratowych jest także ich wyjątkowy design i szeroka gama barw. Od powierzchni białych do blatów głęboko czarnych. Możliwość dobrania odpowiedniego koloru do ogólnej aranżacji kuchni jest zdecydowanie na plus. Nie są to jednak odcienie wysoce jaskrawe czy kontrastowe, tylko wpadające w nurt minimalistyczny.

Blaty z konglomeratu są odporne na wodę, co przejawia się niskim poziomem nasiąkliwości. Na dodatek powierzchnia blatu pozostaje gładka oraz błyszcząca, co wpływa na wrażenia estetyczne. Blaty konglomeratowe idealnie będą pasować do zlewozmywaków granitowych czy ceramicznych tworząc obraz nowoczesnej kuchni.

Blaty z konglomeratu – opinie oraz ceny z metr

Decydując się na blaty konglomeratowe do kuchni czy do łazienki warto poczytać opinie czy porozmawiać ze specjalistami w dziedzinie różnego rodzaju blatów. Przed wyborem należy rozważyć parę kwestii. Istotną sprawą jest to, czy wybrany blat konglomeratowy będzie pasował do wystroju całego pomieszczenia. Dla wielu klientów ważne będzie także to, jaka jest cena za metr kwadratowy lub bieżący wybranego modelu blatu.

Szeroki wybór blatów konglomeratowych i ich dostępność pozwala wybrać dla siebie odpowiedni blat kuchenny. Nowoczesne kuchnie najczęściej zawierają w sobie biel i czerń, dlatego dopasowanie do nich odpowiednich odcieni konglomeratów nie będzie trudne. Zarówno czarny, kremowy, jak i beżowy blat idealnie będzie się komponował.

Ceny za metr blatów konglomeratowych są wysoko zróżnicowane. Wpływ na to mają ich składy czy wybrany producent. Zwykle jednak cena za metr wahać się będzie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na szczęście jednak, aby zrobić blat w standardowej kuchni wystarczy kilka metrów kwadratowych blatu konglomeratowego. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem blatów kuchennych.

Wykaz wybranych modeli blatów z konglomeratu wraz z cenami za metr

Model blatu konglomeratowego

Producent

Orientacyjna cena za metr

PP01 Max White (grubość 2 cm)

Pamir

850 zł netto/m2

PP13 Calacatta (grubość 3 cm)

Pamir

1500 zł netto/m2

Contract Black (grubość 3 cm, szerokość 60 cm)

Santa Margherita

554 zł brutto/mb

Contract Grey (grubość 2 cm, szerokość 60 cm)

Santa Margherita

406 zł brutto/mb

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek pod zabudowę

Zastanawiasz się jaki model zmywarki wybrać pod zabudowę? Czy lepsza będzie 45 cm, czy 60? Sprawdź najczęściej kupowane zmywarki przez naszych czytelników.

Blaty konglomeratowe – porady praktyczne

Kilka uwag odnośnie użytkowania blatów z konglomeratu

Jak już wcześniej zostało wspomniane, użytkowanie blatu kuchennego czy blatu pod umywalkę wykonanego z konglomeratu nie przysparza problemów. Warto jednak pamiętać o kilku praktycznych uwagach, żeby cieszyć się blatem przez długi czas. Choć charakteryzują się one wysoką wytrzymałością, to jednak należy dbać o ich powłokę zachowując pewne zasady.

Jasna kuchnia z blatem na pierwszym planie oraz blaty z konglomeratu, cena za metr, blaty konglomeratowe
Blaty z konglomeratu, czyli blaty konglomeratowe do kuchni oraz ich cena za metr

Powierzchnie blatów z konglomeratu nie jest niezniszczalna. Dlatego też zbyt duży nacisk w miejscach narażonych na pęknięcia (krawędzie) może doprowadzić do niewielkich uszkodzeń powierzchni. Może się to zdarzyć głównie wokół wycięć na zlewozmywak, ale także i w innych miejscach.

Warto uważać także na wszelkiego rodzaju chemikalia czy zanieczyszczenia. Dłuższy czas ekspozycji na nie może doprowadzić do wniknięcia niepożądanych substancji do wnętrza blatu. Każde nowopowstałe zabrudzenia czy wylaną ciecz należy natychmiast ściągnąć z blatu tak, aby pozostał suchy.

Czarny, beżowy i biały konglomerat – jak go czyścić?

Pielęgnacja blatów konglomeratowych nie jest wyjątkowo trudna, jeśli zachowuje się powyższe zasady bezpiecznego ich użytkowania. Niewielkie zabrudzenia wystarczy przetrzeć przy pomocy wilgotnej szmatki czy papierowych ręczników. Niepożądane resztki jedzenia czy rozlane płyny należy zabrać z blatu, tak aby nic na nim nie zostało.

W przypadku zaistnienia plamy, którą ciężko jest usunąć podstawowymi metodami, można sięgnąć po specjalistyczne środki. Powinna to być jednak chemia dedykowana blatom z konglomeratu, aby nie uszkodzić ich niepotrzebnie. Co ważne, aby pozbyć się uporczywej plamy należy używać jedynie delikatne szmatki, aby nie zarysować blatu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły