Szkło lacobel - co to jest?

Dla wielu osób słowo lacobel może kojarzyć się z nazwą jakiejś marki materiałów dekoracyjnych przeznaczonych do wykończenia wnętrz. Okazuje się, że jest to nic innego, jak konkretny rodzaj szkła, które montujemy na ścianę, bezpośrednio nad blatami kuchennymi. Szkło lacobel w kuchni wypiera nie tylko kafelki ceramiczne, ale również inne materiały wykończeniowe, takie jak drewno, czy też płyty MDF.

Hartowane szkło do kuchni powstaje w wyniku wykorzystania technologii float. W tym celu skleja się ze sobą najczęściej dwie warstwy szyby, które z kolei okleja się dodatkowo folią. Najczęściej lacobel produkuje się na wymiar, jednak tafla szyby nie powinna przekraczać wymiarów 125x250 cm. Nie ma najmniejszego problemu z tym, aby każda płyta lacobel była ze sobą połączona, bez utraty estetyki.

Szkło hartowane lacobel może być przeznaczone nie tylko na ścianę. Płyta lacobel o odpowiedniej grubości świetnie sprawdzi się również jako wypełnienie frontów do mebli. Ponadto można je zamontować także w łazience lub w innych pomieszczeniach, w których uznamy, że obecność szkła hartowanego będzie jak najbardziej korzystna.

Lacobel - rodzaje

Szkło lacobel w kuchni możemy podzielić pod względem grubości, w jakiej występują poszczególne panele. Pod tym względem wymienimy:

  • Panele szklane do kuchni o grubości 2 mm - jest to najcieńsza szyba, która wykazuje się niezbyt dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jej zastosowanie jest wyjątkowo ograniczone.
  • Panele szklane do kuchni o grubości 4 mm - jest to szyba, która świetnie sprawdzi się na ścianę. Jednak dla bezpieczeństwa, najlepiej wybrać szkło hartowane, które będzie odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Szkło do kuchni o grubości 6 mm - jest to zalecana minimalna grubość szkła lacobel. Taka płyta lacobel sprawdzi się nie tylko na ścianę, ale również jako wypełnienie frontów mebli.
  • Szkło do kuchni o grubości 8 i 10 mm - najgrubsze płyty mają jednocześnie najszersze zastosowanie. Oprócz ich standardowego przeznaczenia, szkło lacobel świetnie sprawdzi się na zabudowę szaf oraz innych mebli, jak i również wypełnienie drzwi.

Inny podział szyb lacobel, dotyczy ich ich wyglądu, a także stopnia transparentności. Pod tym względem wymienia się:

  • Szkło lacobel przezroczyste - najbardziej podstawowe rozwiązanie, które było znane jako pierwsze. Wcześniej pod warstwę szkła naklejano fototapety, aby uzyskać dekoracyjny efekt.
  • Szkło lacobel półprzezroczyste - najczęściej takie szyby wpadają w odcień mleczny
  • Płyta lacobel lakierowana - przy produkcji, szyba zostaje lakierem od wewnętrznej strony. Ponadto zastosowany lakier wyróżnia się doskonałą odpornością na promienie słoneczne, dzięki czemu nawet z upływem lat, szkło lacobel w kuchni wyróżnia się niezmienionym wyglądem.
  • Szyba na ścianę wypełniona grafiką - produkcja takich płyt lacobel może odbywać się w dwojaki sposób. Pierwszy z nich, to umieszczenie folii z wybraną grafiką pomiędzy dwiema taflami szkła. Natomiast drugi polega na bezpośrednim nadruku obrazu na tafli.
  • Szkło lacobel w kuchni z wkładem - pomiędzy warstwami folii umieszcza się tzw. insert, czyli dekoracyjny wkład. Jedynym warunkiem jest to, aby był on płaski. Może to być tkanina, wysuszone liście lub inne części roślin, a nawet kamyki. Takie rozwiązanie tworzy wyjątkowy i oryginalny efekt. Sprawdź także ten artykuł o cenach szkła do kuchni na blat.
Lacobel, czyli szkło lacobel na próbowniku, czyli rodzaje, cena i zastosowanie
Czym jest lacobel, czyli szkło lacobel w kuchni oraz aranżacje, rodzaje i cena

Panele szklane do kuchni - przykładowe aranżacje

Ze względu na bardzo dużą różnorodność typów szkła lacobel, można wpasować się do praktycznie każdej aranżacji kuchni. Zaczynając od klasycznych rozwiązań, decydując się na jednokolorowe szkło hartowane, które podkreśli minimalistyczny i nowoczesny wystrój, a kończąc na oryginalnych dekorach w postaci paneli z ozdobnym insertem. Bardzo dużą zaletą wybrania szkła lacobel, jest brak fug, które jak wiadomo, bywają kłopotliwe, jeżeli chodzi o utrzymanie ich w czystości.

Ciekawą propozycją jest wybranie przezroczystego szkła. Dzięki niemu możemy przykryć dekoracyjną ścianę wykończoną cegłą bądź też ozdobnym tynkiem. Jeżeli chodzi o wzornik kolorów, to w przypadku paneli szklanych nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń. Oczywiście do najpopularniejszych z nich zalicza się lacobel czarny i biały, który podkreśli ponadczasowość i wysoką estetykę kuchni. Lacobel czarny i biały również cieszy się dużym uznaniem, jeżeli chodzi o wybór tego materiału na wypełnienie frontów kuchennych.

Szkło do kuchni - ceny

Przeglądając bogaty wzornik płyt lacobel, na pewno chcemy się dowiedzieć również, ile kosztują poszczególne kolory. W poniższym zestawieniu proponujemy ceny szkła znanych producentów. W poniższym zestawieniu znajdują się orientacyjne ceny, które oczywiście mogą ulec zmianie.

Przykładowe ceny na szkło lacobel w kuchni

Nazwa produktu

Cena

Szyba Colorimo Hexi Arena, lacobel czarny, wymiary 100x100 cm, gr. 4 mm, szkło hartowane

Cena od 473,78 zł

Lacobel czarny i pozostałe podstawowe kolory, niehartowane szkło, wymiary 100x100 cm

Cena od 510,00 zł

Szkło hartowane z grafiką, bogaty wzornik, wymiary 100x100 cm, grubość 4 mm

Cena od 885,00 zł

Szkło hartowane lakierowane na różne kolory, wymiary 100x100 cm, grubość 4 mm

692,00 zł

Szkło float 4 mm niehartowane z grafiką, bogaty wzornik

269,00 zł/m2

Szkło lacobel 4 mm lakierowane, jednobarwne, różne kolory

160,00 zł/m2

Szkło lakierowane 4 mm, kolor biały

200,00 zł/m2

Szafa przesuwna 120 cm, kolor biały Lacobel, LED

969,00 zł

Lacobel szyby do kuchni

Od 120,00 zł/m2

Obraz na szkle lacobel pomost, drzewa i rzeka 100x70 cm

293,98 zł

Obraz na szkle lacobel, marmur chmury 90x30 cm

160,98 zł

Obraz na szkle lacobel Rafa Koralowa 70x50 cm

197,98 zł

Obraz na szkle lacobel róża, krzak kwiat 120x40 cm

216,98 zł

ikona podziel się Przekaż dalej