Co warto wiedzieć o panelach szklanych?

Szkło dekoracyjne zyskuje na popularności z wielu rozmaitych powodów. Daje możliwość oryginalnego i nietuzinkowego kształtowania wystroju wnętrza w dowolnej stylistyce. Może być zarazem funkcjonalnym elementem, jak i czysto ozdobnym detalem.

Szerokie możliwości aranżacyjne to jeden z atutów szkła dekoracyjnego. Na rynku istnieje możliwość wyboru spośród wielu wzorów, efektów dekoracyjnych i kolorów szkła. Panele szklane mogą być z przezroczystego szkła, przydymionego, barwnego czy z grafiką. Panele szklane są obecnie najczęściej stosowane w kuchni jako ozdoba montowana pomiędzy blatami roboczymi a zawieszonymi nad nimi szafkami. Nie oznacza to jednak, że szkło dekoracyjne nie może być wykorzystywane w pozostałych pomieszczeniach.

W sprzedaży i na zamówienie jest również hartowane szkło dekoracyjne wykorzystywane na przykład jako obudowa kominka czy panele szklane do łazienki, z odpowiednimi otworami montażowymi. Panele szklane znalazły swoje zastosowanie również w sypialniach czy salonach polskich domów i mieszkań, gdzie stanowią ciekawą ozdobę wnętrza. Poznaj także różne zastosowania szkła hartowanego, najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

Panele szklane do kuchni - opinie i zastosowanie

W zależności od rodzaju, panele szklane do kuchni stosuje się jako element dodatkowy w szafkach i innych meblach kuchennych oraz w drzwiach. Jednak panele szklane są najczęściej stosowane do wykończenia ściany w kuchni i w wielu domach zastępują płytki ceramiczne. Szklane panele kuchenne są bardzo łatwe w pielęgnacji, trwałe i odporne. Szybko można je wyczyścić. Panele z grafiką są dodatkowo zabezpieczane przez producentów, aby kolory i wzory były długowieczne i zachowały swoją intensywność. Takie drzwi szklane w domu czy panel szklany w kuchni to coraz chętniej wybierane rozwiązania.

Modnym trendem stało się również wykorzystywanie szkła dekoracyjnego jako frontów w ramkach aluminiowych w meblach kuchennych, łazienkowych oraz do salonu, sypialni czy biura. Fronty są najczęściej wykonywane jako produkty dedykowane i wytwarzane na indywidualne zamówienie klienta. 

Szkło hartowane do kuchni występuje w wielu wariantach i odsłonach. Coraz popularniejsza jest grafika na szkle oraz szkło laminowane. Szklane panele kuchenne dodają nowoczesności i unikalności przestrzeni kuchennej. Warto zatem zastanowić się, które panele szklane wybrać do swojej kuchni oraz, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Panele szklane do kuchni to świetny sposób na zrobienie nowoczesnego wnętrza z charakterem. Panele dobrze się sprawdzają w kuchniach minimalistycznych.
Panele szklane do kuchni - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek pod zabudowę

Zastanawiasz się jaki model zmywarki wybrać pod zabudowę? Czy lepsza będzie 45 cm, czy 60? Sprawdź najczęściej kupowane zmywarki przez naszych czytelników.

Rodzaje paneli szklanych na polskim rynku

Szkło dekoracyjne nie jest wytwarzane z jednego rodzaju szkliwa. Panele szklane do kuchni powstają przy użyciu różnych rodzajów szkła. Jednym z nich jest szkło Float, wytwarzane w wariantach o rozmaitej grubości, w zależności od zastosowań. Jest to szkło bardzo gładkie, przejrzyste i polerowane. Grubsze szkło Float może posiadać delikatne, zielonkawe zabarwienie, szczególnie na krawędziach.

Szkło Float jest wykorzystywane nie tylko jako panele szklane do kuchni, ale również do szklanej zabudowy, czyli między innymi jako ściany prysznicowe czy przesuwne szklane drzwi. Wykonuje się z niego nie tylko szklane drzwi, ale także szklane meble, gabloty i stoły.

Przeglądając oferty producentów frontów czy paneli szklanych, możemy zetknąć się również ze szkłem OptiWhite. Jest to rodzaj szkła Float, nazywanego szkłem optycznym lub kryształowym. Szkło OptiWhite  bardzo dobrze przepuszcza światło i nie posiada zielonkawego odcienia na krawędziach, tak jak to ma miejsce w przypadku zwykłego szkła Float. Szkło OptiWhite może być piaskowane. Jest bardzo przejrzyste i ma bardzo dużo zastosowań. Wykonuje się z niego między innymi fronty mebli i szafek kuchennych oraz panele szklane do kuchni. Więcej informacji na temat szkła dekoracyjnego znajdziesz w naszym artykule: Szkło do kuchni - cena paneli szklanych i na co zwrócić uwagę?

Rodzaje paneli szklanych - szkło hartowane, trawione i lodowe

Stosunkowo najbardziej popularne jest szkło hartowane do kuchni. Ze względu na sposób produkcji, jest bardzo wytrzymałe i trwałe - zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na temperaturę. Szkło hartowane do kuchni, jeśli nawet ulegnie rozbiciu, tłucze się na drobne kawałki, które nie kaleczą. Panele szklane to tylko jedno z zastosowań szkła hartowanego. Wykonuje się z niego zarówno blaty i półki, kabiny prysznicowe, jak i różnorodne detale wyposażenia wnętrz.

Szkło hartowane do kuchni może być lakierowane, matowe lub przezroczyste oraz z grafiką. Grafika na szkle jest wykonywana różnymi metodami. Dostępna jest metoda nadruku UV i późniejszego lakierowania, jak również stosuje się materiał dekoracyjny - grafika jest pokrywana warstwą laminatu, a następnie szkłem. Szkło Float również może występować w wersji hartowanej.

Meble kuchenne w dobrej cenie

Ceny mebli kuchennych na wymiar mogą się różnić u różnych wykonawców nawet o 100%. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert od różnych firm. Najłatwiej to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wypełniasz prosty formularz i otrzymujesz kilka ciekawych ofert od firm z Twojej okolicy.

Sprawdź!

Panele szklane do kuchni są wytwarzane również ze szkła trawionego, które jest matowe i trwałe. Może być poddawane szlifowaniu lub frezowaniu. Występuje w kilku kolorach. Panele do kuchni są produkowane ponadto ze szkła piaskowanego. Powierzchnia paneli ze szkła piaskowanego jest chropowata. Można uzyskać rozmaite efekty, na przykład wzory lub napisy, które przypominają grawerowane. Panele szklane do kuchni są także wykonywane ze szkła klejonego. W tym przypadku tafle szkła są połączone folią lub żywicą. Łącznik może być w dowolnym kolorze.

Panele szklane do kuchni powstają również przy zastosowaniu szkła lodowego. Szkło lodowe daje bardzo ciekawy efekt wizualny, gdyż składa się z trzech warstw, przy czym środkowa jest rozbita. Całość jest połączona żywicą. Może występować w różnych kolorach. Jest stosowane również jako fronty, ściany prysznicowe, blaty oraz półki.

Pewne możliwości przy wykonywaniu paneli szklanych daje również szkło ornamentowe oraz odbarwione, jednak są one niezwykle rzadko wykorzystywane w tym celu. Panel szklany znajduje raczej zastosowanie jako szklane drzwi oraz kabiny prysznicowe.

Ceny paneli szklanych na polskim rynku

Internet pełen jest rozmaitych realizacji oraz inspiracji w zakresie urządzania kuchni z panelami szklanymi w tle. Szkło hartowane do kuchni, szkło laminowane, lakierowane czy panel szklany z grafiką to najpowszechniejsze propozycje firm zajmujących się produkcją, dystrybucją, a nawet montażem paneli ze szkła. Na niektórych stronach internetowych producentów istnieje również możliwość wizualizacji. Tworzenie wizualizacji polega na wgraniu zdjęcia lub grafiki, która ma być umieszczona na panelu i ulokowania jej w przestrzeni kuchennej na zdjęciu.

Większość producentów paneli szklanych daje możliwość doboru dowolnej grafiki przesłanej przez klienta lub wyboru spośród udostępnionych przez producenta propozycji. Jeśli interesuje nas grafika na szkle do kuchni mamy możliwość zamówić prawie dowolną kompozycję, o wybranych wymiarach.

Panele szklane do kuchni można zakupić w bardzo różnych cenach. Koszty uzależnione są od grubości i rodzaju szkła, ilości warstw, dodatkowej obróbki oraz technologii produkcji. Do kosztów należy doliczyć jeszcze cenę ewentualnych pomiarów, transportu, wykonania otworów (na przykład na gniazdka) oraz montażu, jeśli chodzi o panele kuchenne na ścianę.

W Warszawie za panele szklane do kuchni, wykonane z hartowanego szkła i dowolną grafiką, zapłacimy średnio od 600 do 850 złotych brutto za m2, w zależności od grubości panelu. Za wykonanie jednego otworu zapłacimy około 20 złotych, a za montaż 150 złotych za m2.

Chcąc zamówić szkło dekoracyjne i panele w okolicach Poznania, możemy spodziewać się cen od 390 złotych za m2 wzwyż za szkło zwykłe. Za panele kuchenne ze szkła hartowanego zapłacimy już około 650 złotych za m2. Specjaliści wykonają otwory w panelach za około 35 złotych za sztukę. Montaż będzie kosztował około 100 złotych, a transport paneli, w zależności od odległości od siedziby producenta, od 100 do 300 złotych.

W samym Poznaniu ceny są trochę wyższe. Za montaż paneli zapłacimy około 250 złotych. Pomiar będzie nas kosztował około 150 złotych, jednak są to ceny do 10-15 kilometrów od siedziby producenta. Silikonowanie krawędzi po montażu kosztuje w przybliżeniu 170 złotych. Podobne ceny są we Wrocławiu, Krakowie, czy Łodzi.

Pewną ograniczoną ofertę paneli szklanych do kuchni posiadają również markety budowlano-wykończeniowe oraz dekoratorskie, jak na przykład Praktiker czy Castorama. W Castoramie dostępne jest dekoracyjne szkło laminowane do kuchni w cenie od 100 do 300 złotych. Jest to szkło dekoracyjne barwione lub z grafiką na szkle. Z kolei, odwiedzając sklep sieci Praktiker, możemy nabyć szklane panele do kuchni ze szkła hartowanego z nadrukiem lub bez nadruku. Cena to od 300 do 430 złotych za m2.

Czym kierować się przy wyborze paneli szklanych?

Zamawiając panele szklane do kuchni oraz fronty szklane do mebli kuchennych, warto zlecić pomiar specjalistom. W związku z tym najlepiej zaopatrywać się w tego typu asortyment u rzetelnych producentów, którzy oferują pomiary w domu klienta. Fachowcy wykonają pomiary specjalnymi laserowymi miernikami, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że zamówione fronty czy panele będą idealnie dopasowane. W trosce o estetykę lepiej nie wykonywać pomiarów samodzielnie, ponieważ mogą być niezbyt dokładne.

Wybierając grafikę na szklane fronty mebli oraz panele kuchenne, warto zwrócić baczną uwagę na aranżację pomieszczenia i dostosować grafikę pod względem kolorystyki. Do małej kuchni dobrze sprawdzą się jasne, przejrzyste tafle szkła, niekoniecznie z nadrukiem czy grafiką. Jasne barwy optycznie powiększą małą przestrzeń, podczas gdy zbyt przeładowana grafika może optycznie pomniejszyć wnętrze. W dużej metrażowo kuchni można pozwolić sobie na więcej i umieścić na ścianie kompozycję krajobrazów lub grafik, nawiązujących do pór roku czy wykorzystać motywy roślinne.

Montaż paneli można wykonać samodzielnie, jednak można również zlecić tą pracę podczas zamawiania paneli. Większość producentów ma montaż w swojej ofercie. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż musimy pamiętać, że ściana powinna zostać odpowiednio przygotowana do umieszczenia na niej paneli. Przede wszystkim powinna być wyrównana, może być również pomalowana lub zagruntowana. Jeśli chcesz oszacować budżet potrzebny na tego rodzaju prace w kuchni, wykorzystaj kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych.

Najpopularniejsze sposoby montażu paneli ze szkła to przykręcanie lub przyklejanie na specjalny klej montażowy lub silikon. Sposób montażu zależy od rodzaju paneli kuchennych. Należy pamiętać, że wszelkie otwory, jak na przykład otwory na gniazdka, należy wywiercić w szkle, zanim przykleimy czy przykręcimy je do ściany.

Jeśli panele do kuchni będziemy przewozić własnym transportem, powinniśmy pamiętać, że tego typu elementy muszą być przewożone w pozycji pionowej i skrupulatnie zabezpieczone przed rozbiciem.

Przed zakupem warto zapytać o długość gwarancji. Zasadniczo większość producentów paneli szklanych daje na swoje wyroby dwuletnią gwarancję. Jeśli producent nie daje żadnej gwarancji, lepiej paneli poszukać w innej firmie, która podchodzi do klientów z większym szacunkiem i dba o jakość swoich produktów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły