Czym się kierować kupując lodówkę?
Wybór sprzętu AGD nie należy do najłatwiejszych zadań. Ustawienie suszarki, pralki, lodówki czy zmywarki wymaga sporo cierpliwości nie tylko przy samym montażu, ale i… wymierzenia przestrzeni, jaką będą zajmowały zakupione urządzenia. Duże AGD wymaga dobrej organizacji – a już zwłaszcza, kiedy chcesz umieścić w kuchni lodówkę. Wiadomo, bez niej żadna kuchnia… nie istnieje! Czym więc powinieneś się kierować przy dobieraniu lodówki? Dowiesz się z poniższego artykułu!
Jak wybrać lodówkę do kuchni?
Rodzaje lodówek
Duże AGD charakteryzuje się tym, że dostępne jest w wielu różnych wariantach. Na samym początku powinieneś określić, jakiego typu lodówka powinna stać w kuchni. Do wyboru masz:
- lodówki jednodrzwiowe – to urządzenia, które doskonale pasować będą do niewielkich aneksów kuchennych bądź kawalerek. Ich pojemność jest niewielka, zatem nie zajmą zbyt wiele przestrzeni w kuchni.
- lodówki dwudrzwiowe – posiadają oddzielenie zabudowaną chłodziarkę i zamrażalnik. Ich pojemność jest już nieco większa, więc z powodzeniem możesz ustawić sprzęt w stosunkowo większym mieszkaniu. Taki model lodówek wybierany jest na rynku najczęściej.
- lodówki Side by Side – wyróżniają się największą pojemnością i dwoma drzwiami, otwieranymi na stronę zewnętrzną. Z jednej strony lodówki mamy więc zamrażarkę, a z drugiej chłodziarkę. Pamiętaj, że to duży sprzęt AGD, który najlepiej wygląda w przestrzennej kuchni.
- lodówka French Door – połączenie standardowej lodówki z Side by Side. Owszem, mamy dwie pary drzwi lodówki, jednak na dole znajduje się dodatkowa komora – zamrażalnik.
Już wiesz, jaka lodówka pasować będzie do kuchni? Poszczególne modele lodówek znajdziesz tutaj.
AGD w zabudowie czy wolnostojące?
Wszystko zależy od tego, jak dużą posiadasz przestrzeń do zagospodarowania. Decydując się na suszarki, pralki, zmywarki czy lodówki właśnie, musisz pamiętać o miejscu, jakie jesteś w stanie na nie przeznaczyć. Jakie są plusy posiadania lodówki wolnostojącej? Otóż, możesz dowolnie ją ustawić, a także nie będziesz mieć większych problemów z jej dopasowaniem do mebli. Taka lodówka jest tańsza, łatwiej się do niej dostać w razie awarii i wybór modeli jest… ogromny. Sprawdź chociażby tu.
Jeżeli chodzi zaś o duże AGD w postaci zabudowanej, plusem takich sprzętów jest możliwość ich pochowania i wkomponowania w meble. Dodatkowo, są bezpieczniejsze np. dla małych dzieci, a także lepiej się je… czyści. Możesz również rozmieścić sprzęt na wybranej wysokości. Sprawdź tu.
Lodówka do kuchni – jaką wybrać?
Pamiętaj o… pojemności i wymiarach
Pojemność jest to parametr, jakim powinieneś głównie kierować się, gdy chodzi o funkcjonalność lodówki. Jeżeli jesteś singlem, wystarczyć powinna lodówka o pojemności 120 litrów. Przyjmuje się też, że każdy następny domownik wiąże się ze zwiększeniem pojemności kupowanej lodówki o dodatkowe 30 litrów (chłodziarka) i do 80 litrów (zamrażarka). Dla dużych rodzin przyda się większa pojemność, jak 240 litrów (i więcej). No chyba, że masz naprawdę wielką rodzinę – wówczas idealna będzie lodówka Side by Side o pojemności ponad 300 litrów.
Jeżeli chodzi o wymiary, najbardziej powszechnym rozmiarem lodówki jest 60 cm szerokości, chociaż zdarzają się również nieco większe (70 czy 80 cm). Dla singli idealne będą lodówki 40 cm. Oczywiście, standardowy wymiar 60 centymetrów jest związany z łatwiejszym wyborem lodówki oraz ewentualną wymianą na inny model. W szerszych lodówkach ułatwieniem są z kolei równie szerokie półki. Zwróć przy okazji uwagę na to, w jakim kierunku otwiera się lodówka, czy uda się wysunąć każdą jej szufladę i czy nie będziesz uderzać drzwiczkami np. o ścianę. Co więcej - w niektórych sklepach istnieje możliwość wyboru dodatkowych usług w trakcie dostawy - możliwe jest wniesienie, przygotowanie i podłączenie sprzętu oraz zmiana kierunku otwierania drzwi. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Klasa energetyczna lodówki i poziom hałasu
Lodówki, jakie są najchętniej kupowane, posiadają odpowiednie klasy:
- A
- A +
- A ++
- A +++ (zobacz najszerszy wybór lodówek tej klasy tutaj)
Urządzenia AGD o klasie energetycznej A będą pobierać najmniej prądu, co wiąże się z… mniejszymi opłatami! Warto pamiętać, że im więcej „+” będzie przy klasie energetycznej A, tym większe będą oszczędności za prąd!
Ważny jest też poziom hałasu. Najbardziej ciche urządzenia AGD wydają dźwięki od 36 dB. A chyba nikt nie lubi głośno pracującej lodówki… w nocy? Jeżeli więc szukasz bardzo cichych lodówek - sprawdź te!
System No Frost – warto czy nie warto?
Szukając funkcjonalnej lodówki warto pamiętać o tym, żeby posiadała ona system No Frost. Dzięki takiej technologii, zastosowanej w urządzeniu AGD, wcale nie będziesz musiał rozmrażać swojej lodówki! System No Frost jest bowiem związany z ograniczeniem osadzania się szronu w lodówce. Dzięki temu nie będziesz musiał jej rozmrażać – a to dobra informacja zwłaszcza dla zabieganych!
Większość z proponowanych przez nas lodówek wyposażonych jest w możliwość rozmrażania się automatycznie zarówno części mrożącej, jak i chłodzącej! Krople wody będą więc gromadziły się na tylnej ścianie urządzenia, aby następnie wylądować w… specjalnie przeznaczonym dla nich pojemniku. To fantastyczne udogodnienie, którym warto kierować się podczas kupowania wymarzonej lodówki! Oto lista lodówek z pełnym systemem No Frost.
Materiał powstał przy współpracy z OleOle.