Jaka powinna być temperatura w lodówce i zamrażarce? Dodatkowo podpowiemy jak ją sprawdzić!
Optymalna temperatura w lodówce pozwala na zachowanie naszej żywności w świeżości. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć konieczności codziennych zakupów i dokonujemy sporych oszczędności. Niezwykle istotne z punktu widzenia trwałości sprzętu są informacje o temperaturze i warunkach panujących w poszczególnych segmentach lodówki. Wiedza na temat tego, jaka temperatura powinna być w lodówce oraz zamrażarce jest kluczowa dla naszego zdrowia.
Menu nawigacyjne:
- Dlaczego temperatura w lodówce ma tak duże znaczenie?
- Jaka powinna być temperatura w lodówce: w środku i w zamrażarce?
- Jak można sprawdzić temperaturę wewnątrz lodówki czy zamrażarki?
- 6 wskazówek, jak utrzymać odpowiednią temperaturę w lodówce i zabezpieczyć chłodzoną żywność
- Co w przypadku przerwy w dostawie prądu?
- Podsumowanie
Dlaczego temperatura w lodówce ma znaczenie?
Od zarania dziejów ludzie widzieli sens i potrzebę w chłodzeniu produktów spożywczych. Wiedzieli, że zbyt wysoka temperatura szkodzi ich pożywieniu i przyczynia się do jego psucia. Zimą jedzenie wystawiano za okno, a latem trzymano je pod ziemią lub w wiadrach z wodą. Dopiero w drugiej połowie dziewiętnastego wieku James Harrison opracował projekt pierwszej chłodziarki absorpcyjnej poczynając tym samym ogromny krok naprzód w dziedzinie przechowywania i wydłużania trwałości żywności.
Pierwsze lodówki przeznaczone do użytku domowego zaczęły się pojawiać na początku dwudziestego wieku, natomiast sam rynek aktualnie rozwinął się tak bardzo, że nawet najbardziej wybredne osoby znajdą coś idealnego dla siebie. Wystarczy spojrzeć na dowolne rankingi sprzętu AGD, które na co dzień przygotowuje dla swoich czytelników redakcja portalu Rankingi.net, tutaj dla tematycznego przykładu https://rankingi.net/agd/wolnostojace/lodowki-side-by-side/ po samych różnicach w pojemności konkretnych egzemplarzy można bez trudu stwierdzić jak duże jest aktualne zapotrzebowanie na różnorodne lodówki, prawda?
Oczywiście bierze się to stąd, że zalet z posiadania lodówek jest naprawdę wiele, ale zapewne do najważniejszych z nich należałoby zaliczyć: wydłużenie terminów przydatności do spożycia żywności, podwyższenie bezpieczeństwa magazynowania jedzenia, przede wszystkim pod kątem zdrowotnym, oraz oszczędności uzyskane na braku konieczności wyrzucania nie zjedzonych potraw. Żywność przechowywana w nieodpowiedniej temperaturze ma skłonności do sprzyjania namnażaniu się bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych, dlatego tak ważne jest, aby w naszych lodówkach i zamrażarkach panowała odpowiednia temperatura.
Jaka powinna być temperatura w lodówce: w środku i w zamrażarce?
Państwowy Zakład Higieny dokładnie określa, ile stopni w lodówce, a ile stopni w zamrażarce powinniśmy utrzymywać. Instytucja zaleca, aby temperatura w lodówce nie przekraczała 4 stopni Celsjusza, ale też jednocześnie nie była niższa niż 1 stopień, aby nie przyczyniała się do zamrażania schowanych w niej produktów. Temperatura w zamrażarce powinna wynosić minimum - 18 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura dla większości produktów spożywczych pomagająca utrzymać ich świeżość oraz zapobiec procesom gnilnym.
Chociaż w teorii wiadomo, jaka temperatura powinna panować w lodówce oraz jaka temperatura w zamrażarce jest zalecana, to w rzeczywistości bardzo trudno jest utrzymać identyczny poziom temperatury w każdym miejscu lodówki. Z tego też powodu na naszym sprzęcie oraz na produktach spożywczych umieszczane są specjalne oznaczenia, które mają nam ułatwić prawidłowe i bezpieczne dla zdrowia przechowywanie żywności.
Temperatura na drzwiczkach w naszej lodówce jest najwyższa. W tym miejscu powinny być więc przechowywane produkty przeznaczone do lekkiego schłodzenia oraz odporne na częste wahania temperatur (musztardy, ketchupy, sosy, dressingi, napoje, alkohol). Miejscem najzimniejszym są dolne półki znajdujące się tuż nad szufladami. Na nich warto umieszczać produkty szybko ulegające zepsuciu, na przykład: świeże mięso, wędliny i ryby. Na środkowych półkach najczęściej umieszcza się nabiał, a na górnych – dżemy, mleko i jogurty. W szufladach panuje niska temperatura i podwyższona wilgotność powietrza, dlatego warto umieszczać tutaj warzywa i owoce.
Wyświetlacze i pokrętła na naszym sprzęcie wskazują na to, ile stopni jest w lodówce, ale należy mieć na uwadze fakt, że temperatura lodówki nie zawsze jest tożsama na całej jej wysokości, dlatego sprzęt najlepiej ustawiać na zakres mieszczący się w granicach 1,5 – 3 stopni Celsjusza, co pozwoli nam uniknąć wystąpienia ewentualnego błędu pomiarowego, który może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura nie są pożądane. Temperatura w lodówce przekraczająca 4 stopnie Celsjusza sprzyja inicjowaniu procesów gnilnych, a ta poniżej jednego stopnia powoduje zamarzanie. Należy pamiętać, że jedzenie kilkukrotnie rozmrażane jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Jak można sprawdzić temperaturę wewnątrz lodówki czy zamrażarki?
Temperatura, która panuje w lodówce oraz temperatura zamrażarki daje się regulować za pomocą pokręteł znajdujących się wewnątrz lodówek lub na panelach wyświetlaczy umieszczonych na drzwiczkach lub tuż nad nimi od strony zewnętrznej urządzenia. Warto jednak pamiętać o kwestii błędu pomiarowego oraz niejednolitej temperaturze wewnątrz lodówki. Z tego względu dobrze zaopatrzyć się w termometr do lodówki lub zamrażarki, który w sposób dokładny wskaże nam, ile stopni rzeczywiście znajduje się wewnątrz posiadanego przez nas sprzętu.
Zachowanie optymalnej temperatury w lodówce to jedno z najważniejszych zadań należących do jej właściciela. Aby przystąpić do jej pomiaru, należy stworzyć warunki, które faktycznie panują na co dzień w kuchni lub pomieszczeniu, gdzie znajduje się nasz sprzęt. W tym celu wyłącza się klimatyzatory, wiatraki i wszelkie sprzęty, za pomocą których jesteśmy w stanie manipulować temperaturą w pomieszczeniu, gdzie znajduje się lodówka. Temperatura w tych warunkach zwana jest pokojową i powinna mieścić się w granicach 15 – 25 stopni Celsjusza.
Sprawdzenia, jaka temperatura panuje w lodówce dokonuje się przy wykorzystaniu specjalistycznych termometrów do lodówek. Aby pomiar był jak najbardziej dokładny i miarodajny, najlepiej przeprowadzić go w szklance wypełnionej wodą lub na produktach, które znajdowały się we wnętrzu lodówki przez co najmniej 24 godziny. Najlepiej zapełnić wodą kilka szklanek i ustawić je na różnych półkach. W ten sposób sprawdzimy również różnice temperaturowe pomiędzy poszczególnymi piętrami sprzętu kuchennego. Należy pamiętać, aby do szklanki nie wlewać ciepłej wody oraz, kiedy zdecydujemy się na pomiar przy wykorzystaniu jednej szklanki, nie umieszczać jej na drzwiczkach. Termometr zanurza się w szklance i po kilku godzinach odczytuje temperaturę, którą wskazuje. Znacznie łatwiej korzysta się z termometru z natychmiastowym odczytem. W tym przypadku wynik uzyskamy od razu.
Dokonywanie pomiarów, jaka temperatura panuje w zamrażarce przebiega w sposób bardzo zbliżony do czynności wykonywanych w przypadku lodówek. Tutaj termometr wsuwa się na 12 godzin pomiędzy dwa kawałki zamrożonej żywności lub do lodu. Ważne, aby te znajdowały na środku zamrażarki.
Prawidłowa temperatura w lodówce i zamrażarce to sprawa priorytetowa. Warto mieć w tej kwestii absolutną pewność, dlatego każdorazowo po zmianie oczekiwanych wartości wskaźnika, warto dokonywać pomiarów kontrolnych. Przeprowadza się je w sposób identyczny, jak w przypadkach opisanych powyżej, z tą różnicą, że pomiary powtarza się co 24 godziny i do momentu, aż temperatura nie przyjmie spodziewanej i stabilnej wartości.
6 wskazówek, jak utrzymać odpowiednią temperaturę w lodówce i zabezpieczyć chłodzoną żywność
Stabilne i optymalne temperatury w lodówce to gwarancja pewnego i bezpiecznego przechowywania żywności, ale też niższe rachunki za prąd i rzadsza konieczność dokonywania zapasów. Kiedy, pomimo właściwych ustawień sprzętu, nadal mamy wrażenie, że nasze potrawy i zapasy przechowywane w lodówce nie posiadają odpowiedniej temperatury i zdecydowanie za szybko się psują, warto zacząć wdrażać w życie poniższe zasady:
- lodówka powinna pozostawać zapełniona, ponieważ to właśnie produkty wewnątrz niej pozwalają na zachowanie odpowiedniej temperatury; nie należy jednak zapychać każdej wolnej przestrzeni, gdyż powietrze wewnątrz lodówki powinno mieć możliwość cyrkulacji, w innym wypadku temperatura wewnątrz wzrośnie, a powstały w ten sposób szron będzie się osadzał i kumulował na ściankach, co może prowadzić do uszkodzenia sprzętu;
- do lodówki nie należy wsadzać ciepłych potraw, gdyż te podwyższą ogólną temperaturę panującą w środku, co przyczyni się nie tylko do większego zużycia energii, ale też przyspieszy procesy gnilne na pozostałych produktach;
- produkty w lodówce powinny być przechowywane w odpowiednich miejscach, aby jak najdłużej pozostały świeże; najniższe miejsce w lodówce zajmują szuflady; panuje w nich chłodne i wilgotne powietrze, wprost idealne dla przechowywania surowych warzyw i owoców; nieco wyżej, na dolnych półkach, temperatura jest najniższa; w tym miejscu zatem warto przechowywać artykuły o podwyższonych skłonnościach do psucia się, takie jak: surowe mięso i ryby; środkowe półki to miejsce na nabiał; górne półki można zaopatrzyć pozostałościami nabiału, ciastami i daniami gotowymi; drzwi są najcieplejszym miejscem, dlatego tutaj warto postawić soki, sosy i inne produkty, które wymagają jedynie schłodzenia;
- z lodówki należy korzystać w sposób przemyślany: nie trzymać zbyt długo otwartych drzwi, nie pozostawiać ich otwartych w celu schłodzenia kuchni; wyjęte produkty szybko wykorzystujemy, a ich pozostałości z powrotem chowamy do lodówki, aby te nie podwyższyły znacznie swojej temperatury; magazynowaną żywność szczelnie owijamy, aby w lodówce nie panowało zbyt wilgotne powietrze;
- lodówka powinna być regularnie rozmrażana i czyszczona, ponieważ zanieczyszczona i oszroniona będzie zużywać znacznie więcej energii oraz znacznie cięższe będzie utrzymanie w niej wymaganej temperatury;
- po rozmrożeniu należy dokładnie wyczyścić lodówkę, ze szczególnym uwzględnieniem uszczelek.
Co w przypadku przerwy w dostawie prądu?
Przerwy w dostawie prądu, tymczasowe awarie, przeprowadzki i reorganizacje kuchni – wszystkie te czynności wiążą się z chwilową przerwą w dostawie energii elektrycznej do naszej lodówki. Co wówczas? Przede wszystkim nie należy co chwilę sprawdzać, ile stopni jest w lodówce oraz jaka temperatura panuje w zamrażarce.
Co do zasady przez pierwsze dwie godziny od odłączenia lodówki od prądu, powinna ona zachowywać stabilną temperaturę w swoim wnętrzu. Warunkiem jest oczywiście jej szczelne zamknięcie i ograniczenie do minimum jej otwierania i wpuszczania do wnętrza ogrzanego powietrza. Dla zachowania pewności stabilności ustawionej temperatury w lodówce oraz zamrażalniku, można do nich włożyć termometr i regularnie co godzinę śledzić temperaturę wewnątrz urządzenia.
Odłączenie lodówki od prądu na okres dłuży niż dwie godziny wymaga przeprowadzenia kontroli jakości pożywienia w niej przechowywanego. Najlepiej, aby szybko spożytkować żywność szczególnie narażoną na szkodliwe oddziaływanie wysokich temperatur. Dodatkowo produkty mleczne można otoczyć lodem, aby w ten sposób podtrzymać ich temperaturę. Mięso, jaja i resztki posiłków należy bezwzględnie wyrzucić, kiedy te znajdowały się w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza przez czas dłuższy niż 2-3 godziny.
Zupełnie inaczej ma się sytuacja w przypadku zamrażalnika. Odpowiedź na pytanie, jaka powinna być temperatura w zamrażarce w czasie po przerwaniu dostaw prądu, uzależniona jest od ilości produktów, które w nim przechowujemy. Gdy ten jest zapełniony przynajmniej w połowie, powinien bez problemu utrzymać temperaturę przez 24 godziny. Kiedy udało nam się wypełnić zamrażalnik po brzegi, żywność w nim przechowywana utrzyma temperaturę przez dwa dni. Kiedy jednak okaże się, że jedzenie uległo rozmrożeniu, nie należy zamrażać go po raz kolejny.
Podsumowanie
Lodówka i zamrażarka to sprzęty, które znajdują się w każdym domu. Znacznie ułatwiają nam życie i pozwalają na spore oszczędności. Przy ich wykorzystywaniu należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach, dzięki którym unikniemy groźnych chorób i wydłużymy żywotność urządzenia.
Najważniejszą kwestią jest wiedza na temat tego, jaka temperatura w lodówce być powinna oraz na ile stopni należy ustawiać zamrażarkę. Kolejno warto wiedzieć, gdzie przechowywać poszczególne artykuły żywnościowe, aby te zachowały trwałość na dłużej. Informacje na temat tego, ile stopni powinno być w lodówce dla bezpiecznego przechowywania produktów zawsze znajdują się na ich opakowaniu. Dodatkowo ważne są aspekty związane z codziennym użytkowaniem oraz czyszczeniem naszego sprzętu. W przypadku posiadania lodówek starszej generacji oraz dla prawdziwych gadżeciarzy świetnie sprawdzą się termometry do lodówek, które znacznie ułatwią precyzyjne ustawienie temperatury wewnątrz naszej chłodziarki i w zamrażalniku.
artykuł sponsorowany