Meble kuchenne - gotowe czy na wymiar?

Jest to pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć. Zarówno meble gotowe jak i te na wymiar posiadają odmienną gamę zalet oraz wad. Produkty gotowe to rozwiązanie niskobudżetowe. W ofertach handlowych znajdziemy wiele frontów i szafek, które odznaczają się trwałością, precyzją wykonania oraz atrakcyjną ceną.

Coraz większą popularnością cieszą się też meble sprzedawane modułowo. Jest to prosty sposób na dopasowanie produktu do naszego wnętrza. Warto jednak pamiętać, że większość gotowych mebli kuchennych nie będzie tak dobrze dopasowana do naszej kuchni jak produkty na zamówienie.

Kuchnie na wymiar są wykonywane zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami każdego klienta. Ich rozmiar i kształt mogą być idealnie dopasowane do wymiarów każdego pomieszczenia kuchennego, a także do jego stylistyki. Zakup mebli na zamówienie jest z reguły poprzedzony wykonaniem wizualizacji, która wskaże, czy produkty spełnią nasze oczekiwania. Taki zakup z pewnością będzie droższy niż kupno produktów gotowych. Koszty będą dodatkowo spotęgowane poprzez konieczność zakupu AGD pod zabudowę. Pamiętajmy, że urządzenia pod zabudowę mogą być nawet o połowę droższe w porównaniu z AGD wolnostojącym.

Gotowe meble kuchenne świetnie się sprawdzają w wielu pomieszczeniach. Dobrze dopasowują się do małych, standardowych kuchni.
Najlepsze meble kuchenne - wybrane zestawy mebli kuchennych, których zakupu nie pożałujesz

Ceny gotowych mebli kuchennych

Tanie meble kuchenne znajdziemy w dużych sklepach meblowych i hipermarketach. Ceny skompletowanych zestawów rozpoczynają się już od kilkuset złotych. Na promocji najtańsze zestawy mogą kosztować nawet 400-500 zł, ale z uwagi na niską jakość wykonania lepiej te „promocje” pomijać przy decyzji zakupowej.

Dobrym przykładem nieco wyższej półki cenowej może być natomiast zestaw mebli Moreno Grafik, do nabycia za około 800 zł. Zestaw został wykonany przez firmę STOLKAR, która oferuje meble z dolnej i średniej półki cenowej. Zestaw posiada 2,4 m długości i świetnie sprawdza się w niewielkich aranżacjach kuchennych. Szafki zostały wykonane z płyty laminowanej, a blaty z aluminium (obrzeża zabezpieczono materiałem melaminowym). Istnieje też możliwość dokupienia kolejnych szafek i dopasowania zestawu do większej kuchni.

Nieco droższym, aczkolwiek lepszym jakościowo rozwiązaniem są laminowane meble kuchenne, których obrzeża zabezpieczono taśmą PCV. Za gotowy zestaw o długości 240 cm zapłacimy ok. 1 200 zł. Przykładem będzie tu system ELMA stworzony przez MEBLE OKMED. Zakup takiego zestawu nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu, a jego jakość jest już całkiem zadowalająca.

Nieco większym wydatkiem staje się zakup gotowego zestawu wykonanego z foliowanej bądź lakierowanej płyty MDF. Za dobry jakościowo, lakierowany zestaw o długości 240 cm zapłacimy ok. 3 000 - 4 500 zł. Jako przykład posłuży nam tu system mebli ALEKSIS wykonany przez firmę SENSITO meble. Za powyższy zestaw zapłacimy 2 999 zł. Meble z foliowanej płyty MDF będą bardzo zbliżonym wydatkiem. Za przykładowy, narożny zestaw SMILE (o długości 230 cm prawa strona 250 lewa strona) zapłacimy ok. 3 075 zł.

Gotowe zestawy mebli kuchennych rzadko produkuje się z litego drewna czy szkła. Tego typu produkty znajdziemy wyłącznie u mniejszych producentów. Ceny będą bardzo zróżnicowane i zazwyczaj przekraczają 4 000 zł za kompletny zestaw. Więcej cen mebli kuchennych szukaj tu.

Meble kuchenne robione na wymiar to świetne rozwiązanie dla kuchni stylowych i klasycznych. Ich cena jest jednak dość duża.
Najlepsze meble kuchenne - wybrane zestawy mebli kuchennych, których zakupu nie pożałujesz

Meble kuchenne w atrakcyjnych cenach - sprawdź

Jaka cena za meble kuchenne robione na wymiar?

Ceny w różnych regionach polski utrzymują się na podobnym poziomie. Znacznie ważniejszym kryterium warunkującym cenę jest materiał z którego meble są produkowane. Najtańsze będą meble z laminatu, którego obrzeża zabezpiecza się materiałem melaminowym. Ceny rozpoczynają się już od 700 zł/mb. Warto jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie nie cieszy się zbyt dużą popularnością ze względu na niewielką trwałość. Znacznie popularniejsze są meble kuchenne z laminatu, których obrzeża zabezpiecza się PCV bądź profilami aluminiowymi. Cena takiego zakupu waha się pomiędzy 1 100, a 1 900 zł/mb.

Jeszcze droższe okazują się meble z płyty MDF pokrytej folią PCV. Za dobry jakościowo produkt trzeba zazwyczaj zapłacić  ok. 1 110 – 1 250 zł/mb. Cena najlepszych jakościowo mebli to wydatek rzędu 2 000 zł/mb. Oczywiście w ofertach niektórych producentów znajdują się także tańsze meble z foliowanej płyty MDF, których cena sięga zaledwie 800 zł/mb. Jednak pamiętajmy, że tego typu produkty są słabe jakościowo, a precyzja ich wykonania oraz trwałość zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia.

Meble kuchenne w dobrej cenie

Ceny mebli kuchennych na wymiar mogą się różnić u różnych wykonawców nawet o 100%. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert od różnych firm. Najłatwiej to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wypełniasz prosty formularz i otrzymujesz kilka ciekawych ofert od firm z Twojej okolicy.

Sprawdź!

Omawiając ceny mebli kuchennych na wymiar warto też wspomnieć o bardzo popularnych produktach z lakierowanej płyty MDF. Ich zakup stanowi gwarancje efektownego wyglądu, trwałości oraz oporności na różnego typu uszkodzenia. Meble ze średniej półki cenowej będą kosztowały ok. 1 600 zł/mb. W tej cenie możemy liczyć na zastosowanie dobrego jakościowo lakieru, który będzie odporny na powierzchniowe zarysowania i nie odbarwi się pod wpływem działania promieni słonecznych. Musimy jednak zaznaczyć, że meble na wymiar z górnej półki cenowej będą już znacznie droższe. Koszty zakupu rozpoczynają się w tym wypadku od 2 400 zł/mb. Za taką samą cenę możemy też nabyć meble fornirowane z górnej półki cenowej. Fornir to najtrwalszy i najbardziej reprezentatywny materiał wykorzystywany do wykończenia płyt MDF. Ceny dobrych jakościowo mebli fornirowanych rozpoczynają się już od 1 400 zł/mb.

Najdroższe w zakupie będą meble wykonane ze szkła oraz litego drewna. Obie propozycje to rozwiązania dla osób, które poszukują najlepszych i najbardziej reprezentatywnych elementów wyposażenia kuchni. Najtańsze meble na wymiar wykonane z tych tworzyw nabędziemy już od 1 400 zł/mb. Lepsze jakościowo meble kuchenne ze średniej półki cenowej są wydatkiem rzędu 1 800 – 2 000 zł/mb. Z kolei za luksusowe, najlepsze jakościowo meble kuchenne na wymiar zapłacimy od 2 300 zł/mb w górę. W tej cenie moglibyśmy już nabyć dobry jakościowo, kompletny zestaw gotowych mebli kuchennych.

Ceny mebli wykonywanych na wymiar są zwykle negocjowalne, dlatego warto pozyskać oferty przynajmniej od kilku firm. To pozwoli na rozeznanie na lokalnym rynku i możliwość podjęcia negocjacji cenowych. Jak pozyskać oferty? Najlepiej wypełnić ten formularz i skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Po wysłaniu danych kontaktowych potwierdzasz zapytanie i w ciągu kilku dni otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych realizacją zlecenia.

Które meble kuchenne warto kupić?

Wszystko zależy od naszych upodobań, możliwości aranżacyjnych oraz gotówki, którą chcemy przeznaczyć na zakup. Dobre jakościowo, gotowe meble kuchenne to rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydawać zbyt dużo pieniędzy. Warto pamiętać, że w ofertach producentów znajduje się wiele mebli modułowych, które możemy z powodzeniem dopasować do każdego wnętrza. Różnorodność modeli i atrakcyjne ceny sprawiły, że gotowe meble kuchenne nadal cieszą się dość dużą popularnością. Ich największym mankamentem pozostaje jednak konieczność samodzielnego składania. Otrzymujemy meble w pudełkach opatrzonych instrukcją montażową. Nie mamy możliwości wcześniejszego sprawdzenia stabilności konkretnego elementu. Większość producentów twierdzi, że złożenie ich mebli jest bardzo proste. Jednak w praktyce nie zawsze jest to prawda.

Pod tym względem zakup mebli na wymiar jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Jego atutem staje się też możliwość wykonania kompletnej wizualizacji mebli oraz wnętrza. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić czy dany model sprawdzi się w naszej aranżacji. Meble na wymiar bez wątpienia są droższe niż ich gotowe odpowiedniki. Jednak są też znacznie bardziej reprezentatywne i z reguły lepsze jakościowo. Dlatego powoli stają się standardem wyposażenia pomieszczeń kuchennych. Ich zakup jest szczególnie polecany osobom, które szukają trwałego oraz efektownego rozwiązania na wiele kolejnych lat.

Podczas dobierania mebli do naszej kuchni staniemy przed dylematem – kupić meble gotowe, czy zamówić kuchnie na wymiar? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie posiada wady i zalety, które musimy zderzyć z naszymi potrzebami i możliwościami finansowymi. Projekty kuchni w firmach wykonujących meble na wymiar wyglądają cudownie, ale czy rzeczywiście taki wydatek jest potrzebny? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Wady i zalety zestawów mebli kuchennych z salonu i na wymiar

Gotowe meble są z reguły dużo tańsze niż te robione na wymiar. Poza tym coraz więcej kolekcji jest projektowanych w taki sposób, aby umożliwić klientowi maksymalną możliwą adaptację do swoich potrzeb. Są ergonomiczne i funkcjonalne, a do tego przystosowane pod typowe urządzenia kuchenne, takie jak zmywarka czy kuchenka mikrofalowa. Ponadto decydując się na gotowe meble otrzymamy dokładnie to, co już wcześniej widzieliśmy w salonie. Nie ma czynnika ryzyka związanego z efektami pracy producenta.

Z drugiej strony dopasowanie do naszej kuchni zestawu gotowych mebli może nastręczać wiele trudności, zwłaszcza, gdy chcemy w miarę szczelnie zabudować przestrzeń o nietypowym kształcie. Meble te mają z góry określone wymiary i idealne wpasowanie w naszą kuchnię jest bardzo trudne. Dodatkowo nie zawsze gotowe produkty spełniają w 100% nasze potrzeby. Adaptacja jest niestety często wskazana.

Meble na wymiar są sporo droższe, a ich ceny bardzo zróżnicowane. Możliwości modyfikacji są bardzo szerokie. Meble na wymiar możemy nawet sami zaprojektować. Jeżeli nie posiadamy odpowiednich umiejętności, zawsze jest możliwość skorzystania z usług wykonawcy, który pomoże nam dopracować każdy szczegół, od kształtu i rodzaju materiału aż po wzór, kolor, wielkość szafek, okucia, itd.

Decydując się na zamówienie mebli na wymiar należy zwrócić szczególną uwagę na wybór sprawdzonego i rzetelnego wykonawcy. Wszystkie ustalenia i nasze wymagania powinny być jeszcze przed rozpoczęciem prac zawarte na piśmie, jak również wycenione – od wymiarów i materiałów aż po najdrobniejsze elementy wykończeniowe, kwestie montażu i gwarancji. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nieporozumień i związanych z nimi sporów.

Jak znaleźć takiego wykonawcę? Polecamy skorzystanie z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz jeden formularz, potwierdzasz zapytanie i oferty od wyspecjalizowanych i sprawdzonych firm trafiają bezpośrednio do Ciebie.

Ceny kompletów kuchennych robionych na wymiar

Ceny mebli kuchennych robionych na wymiar są bardzo zróżnicowane i ciężko jest określić standardowe kwoty. Ostateczny koszt uzależniony jest przede wszystkim od materiałów, wyposażenia i stopnia skomplikowania zamawianych mebli. Poniżej przedstawimy przybliżone ceny mebli za metr bieżący (czyli jeden metr szafek liczonych jako metr szafek stojących + metr szafek wiszących łącznie) w zależności od wybranego materiału (ceny dotyczą jednego metra bieżącego szafek łącznie górnej (wiszącej) i dolnej (stojącej):

Koszty mebli kuchennych kształtują się od około 800 do 2500 zł za metr bieżący

Powyższe ceny uwzględniają najczęściej koszty przeprowadzenia pomiarów oraz montaż mebli u klienta.

Niski standard wykończenia posiada w swojej cenie komplet 3 szuflad (dodatkowa szuflada; 40 – 50 PLN/szt.) i uchwytów (dodatkowy uchwyt; 10 – 20 PLN/szt.), a także listwy wykończeniowe. Korpus posiada wymiary 17-20 mm. W cenie są również zawarte blaty laminowane o grubości 30 mm. Jeżeli oczekujemy blatów wyższej jakości, możemy je otrzymać za dopłatą. Cena zależy głównie od producenta. W standardzie niskim możemy zamówić najczęściej tylko najprostsze meble bez takich dodatków jak na przykład półki obrotowe.

Średni standard zawiera najczęściej dodatkowe zawiasy i szuflady tandembox, dodatkowe uchwyty, listwy przyblatowe plus inne elementy wykończeniowe. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że średni standard charakteryzuje się wyższym poziomem estetyki, a projekty mebli mogą być bardziej skomplikowane (elementy ruchome, półki obrotowe, szafki narożne czy zabudowa AGD).

Standard wysoki charakteryzuje przede wszystkim wykorzystanie najlepszych materiałów (w tym wysokiej jakości blatów od najlepszych producentów), jak również praktycznie nieograniczonymi możliwościami dostosowania wyglądu, wyposażenia i funkcjonalności mebli do własnych potrzeb.

Oczywiście podczas zamawiania mebli, standardy te można łączyć ze sobą w różne kombinacje manipulując w ten sposób ceną i elementami projektu. Lecz należy pamiętać, że dodatkowe elementy to dodatkowy wydatek.

Poniżej przedstawiamy przykładowe koszty dodatkowych elementów wyposażenia:

  • system podnośników do frontów górnych; 300 – 400 PLN/szt.
  • aluminiowa ramka; od 100 PLN (zależy od rozmiaru)
  • front półokrągły; 100 – 300 PLN/szt.
  • system wspomagający otwieranie szuflad; 2500 – 3500 PLN/cała kuchnia

Ceny gotowych zestawów mebli kuchennych

Gotowe meble kuchenne sprzedawane są zwykle w zestawach, chociaż najczęściej istnieje również możliwość ich modyfikacji i dostosowania do własnych potrzeb. Coraz większą popularność zdobywa również możliwość stworzenia własnego zestawu z elementów z oferty producenta.

Najciekawsza pod tym względem jest oferta IKEI. Oferowany przez nią system mebli kuchennych FAKTUM posiada bardzo szerokie możliwości adaptacji i dostosowania. Do wyboru mamy bardzo wiele konfiguracji wymiarów, frontów, półek i elementów wyposażenia. Całość możemy zaprojektować w specjalnym programie przygotowanym przez sieć IKEA. Po zakończeniu program automatycznie wygeneruje nam listę wszystkich elementów, które możemy nabyć w markecie. Jakość tych mebli jest bardzo wysoka, ale wraz z nią stosunkowo wysoka jest również cena.

Najtańsze zestawy w salonach meblowych takich jak Bodzio zaczynają się już od kilkuset złotych, w okresowych promocjach może być to nawet 300-400 zł. Składają się najczęściej z dwóch-trzech szafek stojących i podobnej ilości wiszących. Cały zestaw ma zwykle od 2,5 do 3 metrów bieżących W przypadku droższych zestawów wielkość rośnie do 4 metrów bieżących.

Czy warto płacić więcej za szafki kuchenne na wymiar?

Meble na zamówienie odznaczają się zwykle lepszą jakością i wyższą ceną niż meble gotowe. Ceny zależą od dostępnych materiałów i wyobraźni klienta. Solidność i trwałość mebli na wymiar zdecydowanie przewyższa te, które produkowane są masowo. Jeżeli mamy nietypową i oryginalną wizję naszej kuchni, powinniśmy wybrać meble robione na zamówienie, wówczas wszystko dopniemy na ostatni guzik i będziemy w pełni zadowoleni z końcowego efektu.

Przypominamy, że koszty mebli kuchennych możesz obliczyć na dedykowanym kalkulatorze kosztów remontu kuchni.

ikona podziel się Przekaż dalej