Renowacja mebli

Najczęściej, gdy interesuje nas renowacja mebli, to otrzymujemy wiele wskazówek, w jaki sposób odświeżyć drewniane szafki lub komody. Jednak nie wszystkie meble wyprodukowane są z litego drewna, co może stanowić z początku problem, gdy planujemy ich odnowienie. Rzeczywiście fronty wykonane z drewna są bardziej podatne na większość prac renowacyjnych, do których zalicza się nie tylko malowanie, ale przede wszystkim szlifowanie, czy też ścieranie.

Jeżeli jednak zastanawiamy się nad tym, jak odnowić meble kuchenne z okleiną, wcale nie musimy posiadać wyspecjalizowanych narzędzi w celu całkowitej wymiany okleiny. Oczywiście, jeżeli stara okleina jest w bardzo złym stanie, potrzebna jest profesjonalna renowacja. Możemy próbować podkleić oderwaną okleinę od szafki lub też ją całkowicie wymienić na nową. Jednak do wyboru mamy jeszcze kilka prostych trików na niesamowitą metamorfozę mebli kuchennych.

Jak odświeżyć starą okleinę?

Zanim przejdziemy do wdrażania konkretnych sposobów na to, aby odświeżyć starą okleinę, wcześniej powinniśmy dokładnie sprawdzić stan obecnej. Jeżeli nie jest ona bardzo zniszczona, to nie musimy jej zdzierać. Natomiast gdy widać pęknięcia, rysy, a także brakuje części okleiny, wtedy lepiej pozbyć się starej warstwy w celu położenia nowej.

Meble kuchenne w dobrej cenie

Ceny mebli kuchennych na wymiar mogą się różnić u różnych wykonawców nawet o 100%. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert od różnych firm. Najłatwiej to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wypełniasz prosty formularz i otrzymujesz kilka ciekawych ofert od firm z Twojej okolicy.

Sprawdź!

Gdy faktycznie uznamy, że renowacja mebli będzie wymagać usunięcia obecnej okleiny, to możemy tego dokonać na dwa różne sposoby, wykorzystując do tego celu:

  • Żelazko - jednym ze sposobów na to, aby całkowicie wyczyścić fronty szafki lub innych mebli kuchennych z okleiny jest zastosowanie ciepła. Najlepiej do tego celu wykorzystać żelazko, które rozgrzeje klej, co pozwoli na łatwiejsze pozbycie się warstwy dekoracyjnej. Należy jednak uważać, ponieważ zbyt wysoka temperatura może przyczynić się do stopienia okleiny.
  • Papier ścierny - jest to świetne rozwiązanie, jeżeli nie jest potrzebna całkowita renowacja okleiny. Wtedy korzystamy z drobnoziarnistego papieru, którym przecieramy wszelkie nierówności. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru okleiny meblowej.

Jak odnowić meble kuchenne z okleiną?

Fronty od szafki kuchennej są niestety bardzo często narażone na zabrudzenia, a także zniszczenie. W kuchni mamy do czynienia z wieloma produktami spożywczymi, tłuszczem, a także silnymi detergentami przeznaczonymi do czyszczenia. W związku z tym, można łatwo uszkodzić delikatną powierzchnię tworzoną przez okleinę. Na szczęście możemy wdrożyć proste i tanie triki, które pozwolą na całkowite odnowienie mebli kuchennych.

TOP 4 sposoby na odnowienie mebli kuchennych:

  • Malowanie frontów - malowanie frontów to najłatwiejszy i jednocześnie najtańszy sposób na odnowienie mebli kuchennych. Do tego celu najlepiej sprawdzi się farba renowacyjna. Jej zaletą jest nie tylko doskonała przyczepność do zmatowionej powierzchni. Ponadto doskonale pokryje fronty, jak i również pomoże stworzyć ochronną warstwę na zabrudzenia oraz uporczywe plamy. Malowanie farbą renowacyjną nie sprawi najmniejszego problemu. Natomiast sama farba jest przeznaczona do zmywania, co doskonale sprawdzi się w takim pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Inną farbą, którą często malowane są fronty, jest farba kredowa. Jej zaletą jest dowolny kolor i efektywne krycie. Należy jednak mieć na uwadze, że malowane powierzchnie farbą kredową wymagają dodatkowego zabezpieczenia lakierem. Dzięki temu szafki będą doskonale chronione przed działaniem wilgoci.
  • Naklejanie samoprzylepnej okleiny - jeżeli nie podobają nam się malowane fronty, to możemy je odświeżyć poprzez naklejenie nowej okleiny. Okazuje się, że w tym celu wcale nie musimy wykonywać skomplikowanych renowacyjnych kroków. Jej zaletą jest nie tylko dowolny kolor, ale również wzór, który może imitować naturalne drewno i nie tylko. Dzięki temu nie musimy martwić się o dokładne malowanie szafek kuchennych. Nowoczesną okleinę bez problemu przyklejamy na oczyszczoną oraz odtłuszczoną powierzchnię. Samoprzylepna okleina jest odporna na wilgoć oraz zmywanie.
  • Naklejanie dekoracyjnych naklejek - czasami zastanawiamy się, jak odnowić meble kuchenne z okleiną, jeżeli zniszczenia widoczne są tylko w niektórych miejscach. W takiej sytuacji farba i malowanie nią całych frontów nie jest konieczne. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się naklejki dekoracyjne, które umieścimy w najbardziej zniszczonych miejscach.
  • Malowanie farbą tablicową - malowane fronty nie muszą wyglądać nudno, a przy okazji mogą okazać się bardzo praktyczne. Wystarczy, że do tego celu zostanie wykorzystana farba tablicowa. Również jej kolor nie musi ograniczać się do czerni. Takim sposobem możemy odnowić na przykład tylko jeden zniszczony front, podczas gdy pozostałe są w bardzo dobrym stanie.

Niezależnie od tego, jaki wybierzemy nowy kolor frontów, czy też szafki będa malowane lub oklejane, najważniejsze jest to, aby to nam podobał się efekt końcowy. Wiedząc już, w jaki sposób odnowić meble w kuchni z okleiną, łatwiej będzie nam odpowiedzieć na pytanie, jak odnowić stare drzwi. Ponadto przydadzą się informacje takie, jak odkleić naklejkę z szyby, czy też jak kłaść panele wzdłuż czy w poprzek.

ikona podziel się Przekaż dalej