Wymiary szafek kuchennych dolnych

Wysokość dolnych szafek kuchennych powinna być dostosowana do wysokości osoby najczęściej korzystającej z pomieszczenia kuchennego. W większości przypadków, szafki kuchenne mają wysokość 82-87 cm. Są to wymiary, które w pełni odpowiadają produkowanym pralkom czy kuchenkom przeznaczonym do zabudowy. Optymalna wysokość, na której wskazane jest umieszczenie górnej powierzchni blatu wynosi 10-15 cm poniżej zgiętego łokcia. Bardzo często spotkać możemy również wyższe szafki kuchennych, których wysokość sięga 90 cm.

Meble kuchenne wykonane na zamówienie dają szerokie pole do popisu, bowiem możemy dostosować ich szerokość do wielkości oraz kształtu pomieszczenia. W przypadku dolnych szafek z jednym frontem zalecana szerokość wynosi 30-50 cm, natomiast z dwoma frontami – 60-100 cm. Wymiary szafek narożnych powinny mieć szerokość 90 cm, zaś szafki wypełniające przestrzeń – 15 cm. Jeśli interesują cię meble kuchenne na wymiar, w tym artykule znajdziesz ich cennik po województwach.

Głębokość dolnych szafek kuchennych ograniczają blaty, które się nad nimi znajdują. Podczas projektowania kuchni, zaleca się zostawienie trochę wolnej przestrzeni między ścianą a dolną szafką, dlatego też bardzo często wymiary szafek kuchennych wynoszą 50-55 cm. Takie rozmiary pozwalają na umieszczenie blatów o głębokości 60 cm. Dzięki takim parametrom, bez problemu będziemy mogli zabudować sprzęty AGD w szafkach kuchennych.

Standardowe wymiary szafek kuchennych określają wysokość, głębokość, a także odległość między poszczególnymi miejscami w kuchni. Warto to jednak dopasować indywidualnie, na przykład do swojego wzrostu.
Jakie są standardowe wymiary szafek kuchennych?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek pod zabudowę

Zastanawiasz się jaki model zmywarki wybrać pod zabudowę? Czy lepsza będzie 45 cm, czy 60? Sprawdź najczęściej kupowane zmywarki przez naszych czytelników.

Wymiary szafek kuchennych dolnych i zalecane odległości

Wymiary górnych szafek kuchennych nie są tak mocno stosowane, bowiem bardzo rzadko umieszcza się w nich urządzenia AGD. W praktyce jednak wysokość szafek mieści się w zakresie od 40 do 100 cm. Głębokość tego typu mebli kuchennych wynosi 30 cm, a wymiary szafek kuchennych umieszczonych w rogu to najczęściej 60x60 cm.

Meble kuchenne w dobrej cenie

Ceny mebli kuchennych na wymiar mogą się różnić u różnych wykonawców nawet o 100%. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert od różnych firm. Najłatwiej to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wypełniasz prosty formularz i otrzymujesz kilka ciekawych ofert od firm z Twojej okolicy.

Sprawdź!

Mimo że odległość między dolnymi a górnymi szafkami kuchennymi zależy od naszych indywidualnych potrzeb, to przyjmuje się, że powinna wynosić minimum 45 cm. Zbyt mała odległość może sprawić trudności podczas użytkowania, zbyt duża odległość natomiast może utrudnić dostęp domowników do zawartości wiszących szafek. Sprawdź także: Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?

Wymiary szafek do sprzętu pod zabudowę

Lodówka, podobnie jak piekarnik do zabudowy powinna znajdować się w szafce kuchennej, której szerokość wynosi 60 cm. W szafce o takich wymiarach możemy zainstalować również płytę ceramiczną. Inaczej sprawa ma się, jeśli zdecydujemy się na zlewozmywak dwukomorowy. O ile zlewozmywak półtorakomorowy zmieści się w szafce o szerokości 60 cm, o tyle dwukomorowy będzie potrzebował mebla o szerokości wynoszącej 80 cm.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii meble kuchenne