Akcesoria do kuchni – relingi kuchenny

Zastosowanie relingów kuchennych

Z upływem lat projektowane są coraz lepszej jakości akcesoria do kuchni. Są one nie tylko estetycznie wykonane, ale także bardzo praktyczne i funkcjonalne. Kuchnia to miejsce przygotowywania posiłków, spożywania ich czy miłego spędzania czasu z bliskimi osobami. Ważne jest, aby cała przestrzeń była odpowiednio zorganizowana, a akcesoria łatwo dostępne. Jednym z przykładów jest zestaw relingów kuchennych.

Szyna kuchenna z haczykami na kubki czy inne przybory cieszy się coraz większą popularnością. Takie dodatki do kuchni zwiększają wygodę domowników czy przyspieszają czas przygotowywania wspólnych posiłków. Dużą zaletą zestawu szyn kuchennych jest możliwość ich montażu bez konieczności wiercenia. Co więcej, relingi kuchenne z powodzeniem można wykorzystać również w łazience czy w innych pomieszczeniach domowych.

Na przełomie ostatnich lat relingi kuchenne przeszły dużą metamorfozę. Od prostego drążka z haczykiem na kubek po skomplikowane systemy relingowe, które wpasują się w najnowsze trendy w kuchni. Warto zapoznać się z oferta wiodących producentów. Wysokiej jakości szyna kuchenna wykonana jest z najlepszych materiałów, takich jak przykładowo chrom.

Relingi kuchenne z haczykami na kubki? Różne wzory i kolory

Drążek z haczykami czy wiszącymi półkami to częsta alternatywa dla zapełnionych szafek kuchennych. Kuchnia pełna jest przyborów, które potrzebne są często podczas gotowania. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż relingów w pobliżu kuchenki czy płyty indukcyjnej. Zawsze łatwiej jest sięgnąć po łyżkę wazową, kiedy jest powieszona pod okapem niż głęboko schowana w szufladzie.

Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowszych systemów relingów kuchennych. Różna długość oraz kształt umożliwiają dostosowanie ich do każdej kuchni. Samodzielny dobór dodatków pozwala klientowi zdecydować czy drążek będzie służył do wieszania kubków czy przyborów kuchennych. Rozbudowane relingi kuchenne z chromu mogą zastępować górne szafki kuchenne i uzupełniać przestrzeń nad blatem kuchennym.

Kolory relingów kuchennych to najczęściej czarny czy srebrny. Są to jednak na tyle uniwersalne kolory, że sprawdzą się w każdej aranżacji kuchennej. Możliwe dodatki do szyny kuchennej to m.in. uchwyt na folię czy ręcznik papierowy, drążek z haczykami czy pojemniki na przechowywanie doniczek z ziołami. Relingi kuchenne pomagają również w utrzymaniu porządku na blacie kuchennych przez szybkie odkładanie drobiazgów na swoje miejsce. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o akcesoriach kuchennych.

Meble kuchenne w atrakcyjnych cenach - sprawdź

Zestaw relingów kuchennych – cena oraz porady praktyczne

Przykładowe oferty akcesoriów do kuchni

Czołowi producentem systemów relingowych jest firma Peka. Jednym z proponowanych przykładów jest system Linero MosaiQ. Pojedyncza szyna kuchenna może mieć długość nawet do 1,5 m, którą można dodatkowo indywidualnie dociąć na zamówienie klienta. Można także przy pomocy specjalnego łącznika połączyć jeden drążek z drugim. Cena zestawu jest zależna od wybranego materiału, przykładowo chrom oraz ilości dodatkowych akcesoriów takich jak haczyki czy pojemniki.

Blat kuchenny i akcesoria, a także relingi kuchenne, rodzaje i cena relingów kuchennych
Jakie relingi kuchenne na akcesoria wybrać, czyli rodzaje, cena relingów kuchennych i porady

Kolejnym przykładem są systemy relingów Amix. Ucieszą one z pewnością zwolenników stylu retro. Atutem tych relingów kuchennych są dostępne łuki, które można zamontować w narożnikach. Również firma Emako oferuje szeroki wachlarz możliwych systemów relingów kuchennych w ciekawych aranżacjach. Coraz częściej przeważa czarny drążek z haczykami, który to podąża na najnowszymi trendami w aranżacjach.

Koszt najprostszego relingu kuchennego z haczykami nie jest wysoki. Wiadomo jednak, im wyższa jakość materiałów oraz skomplikowane kształty, tym wyższe ceny. Każdy klient powinien znaleźć model adekwatny do zaplanowanego budżetu.

Sposoby montażu relingów w kuchni

Zaletą relingów kuchennych jest możliwość zamontowania ich praktycznie w każdym miejscu. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie ich pod okapem czy w pobliżu płyty grzewczej lub zlewozmywaku. Na relingach umieszczane są zazwyczaj najczęściej używane przybory kuchenne, dlatego ich dogodna lokalizacja ułatwia i przyspiesza prace w kuchni.

Wybrane miejsce na montaż relingów kuchennych należy dokładnie oczyścić. Najlepiej tą czynność wykonać przy pomocy wody z delikatnym detergentem czy nawet czystym alkoholem w przypadku ciężkich plam z tłuszczu i starego kurzu. Następnie najlepiej będzie ustalić docelowe miejsce szyny kuchennej i zaznaczenie miejsca zamocowania jej do ściany. Optymalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie śrub samoprzylepnych bez konieczności wykonywania wiercenia.

Śrubę należy zamocować zgodnie z instrukcją obsługi zalecaną przez producenta. Zazwyczaj wystarczy ją przyłożyć do ściany i wycisnąć masę klejącą. Po chwili całość wyschnie i trwale umocuje śrubę na ścianie. Najlepiej będzie odczekać przynajmniej 12 godzin i zawieszać relingi kuchenne na następny dzień dopiero. Kiedy masa klejąca wyschnie, można aranżować przestrzeń. Należy najpierw zawiesić pojedynczą szynę kuchenne, by potem dołączać do niej kolejne akcesoria takie jak haczyki, pojemniki czy niewielkie półeczki.

ikona podziel się Przekaż dalej