Rodzaje szafki pod zlew oraz jej wymiary

Szafka pod zlewozmywak - wymiary

Niezależnie od tego, czy szafki kuchenne będą pod zlewozmywaki granitowe lub zlewozmywaki stalowe, to zwykle są w podobnych wymiarach. Zlewy kuchenne mogą być nakładane na szafkę, wpuszczone w blat lub podwieszane. Dlatego też można spotkać się z różnymi rodzajami szafki zlewozmywakowej.

Szafki kuchenne zwykle występują w standardowych szerokościach, chyba, że klient na zamówienie zażyczy sobie inne wymiary. Zazwyczaj są to jednak szerokości: 40, 45, 50, 60 i 80 cm. Najczęściej jednak szafka pod zlew występuje w wymiarach 60 i 80 cm. Inaczej sprawa ma się w przypadku zlewów kuchennych narożnych i szafki zlewozmywakowej pod nie. W tym przypadku można spotkać się z wymiarami 90 x 90 x 135 cm i 105 x 105 x 135 cm.

W zależności od tego czy szafka jest pod zlew jednokomorowy czy pod zlew dwukomorowy może mieć różne szerokości. Nie ma jednak znaczenia czy montowane będą zlewozmywaki granitowe czy zlewozmywaki stalowe. Szafka pod zlew jednokomorowy zwykle ma szerokość 50 cm. Natomiast szafka pod zlewozmywak 1,5-komorowy powinna mieć co najmniej 60 cm szerokości. Im więcej komór, tym większej szerokości szafki kuchenne. Szafka zlewozmywakowa, na której ma być zamontowany zlew dwukomorowy musi mieć szerokość 80 cm. Jeśli jednak wybrana zostanie cała gotowa zabudowa kuchni z oferty mebli kuchennych, to szerokość szafki zlewozmywakowej będzie dostosowana do pozostałych szafek kuchennych. W tym przypadku szafka pod zlewozmywak powinna mieć co najmniej 5 cm więcej niż montowane zlewy kuchenne.

Szafka zlewozmywakowa – ogólna budowa

Choć szafka pod zlewozmywak wizualnie niezbyt różni się od pozostałych szafek w kuchni, to jednak posiada drobne elementy wyróżniające ją. Dzięki tym elementom mogą zostać zamontowane na niej zlewy kuchenne. Często spotykane są zlewozmywaki nakładane na szafkę zlewozmywakową. W związku z tym nie powinna ona mieć blatu, ponieważ jest on zastąpiony przez zlew.

Podobnie jest z tyłem szafki. Szafki do zabudowy są z zasady pozbawione tylnej szafki. Jeśli jednak jest szafka pod zlew wolnostojąca, to można ją ściągnąć, aby nie przeszkadzała w swobodnej instalacji elementów hydraulicznych i odpływowych. Natomiast jeśli chodzi o przód szafki, to najczęściej jest on dwudrzwiowy, choć bywa także często spotykany z drzwiczkami wysuwnymi.

Wnętrze szafki nie powinno posiadać żadnych półek z uwagi na ułożenie rur czy kosza na śmieci pod zlewem jednokomorowym i pod zlewem dwukomorowym. Szafka pod zlew może być prostokątna, ale może być też narożna. Wszystko zależne jest od własnej aranżacji wnętrza. Na rynku jest bardzo dużo różnych mebli kuchennych w różnej cenie i z różnymi opiniami. Jeśli wybrałeś już zlew i szafkę, sprawdź także ten artykuł o samodzielnym montażu baterii zlewozmywakowej.

Szafka pod zlew – rodzaje materiału na fronty

Meble kuchenne powinny ze sobą współgrać, jeśli chodzi o styl oraz kolorystykę. Dlatego też bardzo często posiadają one fronty zrobione z tych samych materiałów. Przednie drzwiczki mogą być w kilku wariantach.

Najczęściej spotyka się fronty laminowane, czyli wykonane z płyty wiórowej pokrytej laminatem. Cena takich szafek nie jest wysoka, a znaleźć je można w wielu wzorach i kolorach. Fronty laminowane mogą występować w macie, półmacie oraz połysku. Innym rodzajem są fronty ze sprasowanej płyty pilśniowej, czyli MDF. Płytę dodatkowo pokrywa się folią PVC lub fornirem. Podobnie jak fronty laminowane, tak i te można kupić w trzech wersjach połysku i różnych kolorach.

Polecane zlewozmywaki w świetnych cenach

Najpopularniejsze są jednak fronty wykonane z drewna bukowego lub dębowego z możliwością pomalowania go. Minusem może być fakt, iż takie fronty trzeba systematycznie konserwować, żeby nie zostały naruszone przez wilgoć i ciepło. Ostatnim rodzajem materiału, z którego mogą być wykonane przednie ścianki szafki zlewozmywakowej jest tzw. bezpieczne szkło. Oznacza to, że jeśli dojdzie do stłuczenia, to jest praktycznie zerowe ryzyko skaleczenia się. Z uwagi na delikatność szkła montowane są dodatkowo specjalne zawiasy spowalniające zamykanie.

Stalowy zlewozmywak kuchenny oraz szafka pod zlewozmywak i jej rodzaje
Szafka pod zlewozmywak, czyli jaki rodzaj szafki zlewozmywakowej warto wybrać

Porady zakupowe oraz przykładowe ceny

Szafka pod zlewozmywak – na co zwracać uwagę?

Warto wybrać największą szafkę pod zlew, ponieważ przestrzeń, która będzie zarówno pod zlewozmywakami granitowymi czy zlewozmywakami stalowymi, można wykorzystać w praktyczny sposób. Takie rozwiązanie ma najlepsze opinie. Pod zlewem można umieścić kosz na śmieci, a obok szafki zmywarkę. Będzie to opcja bardzo ergonomiczna dla użytkowników kuchni.

Elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest sposób jej otwierania. Najczęściej wybieraną i najtańszą opcją są standardowe drzwiczki. Jednak coraz lepsze opinie zbiera sposób otwierania bez konieczności dotykania uchwytów. Idealnie sprawdza się to w przypadku prac kuchennych, kiedy to ręce są mocno ubrudzone i otwarcie szafki, aby coś wyrzucić do kosza będzie wiązało się z zabrudzeniem uchwytu.

Aby szafka pod zlewozmywak służyła przez długie lata musi być wykonana z materiału odpornego na wilgoć i zanieczyszczenia. Kuchnia to strefa, która jest mocno narażona na zachlapania i zabrudzenia. Dlatego wytrzymałość mebli kuchennych jest bardzo ważna patrząc w perspektywie przyszłych lat. Nie każdy zapewne planuje co roku remont kuchni.

Przegląd oferty szafek pod zlewozmywaki

Biorąc pod uwagę szeroką ofertę wielu producentów mebli kuchennych na rynku można wybrać odpowiednią szafkę zlewozmywakową zgodnie z własnymi oczekiwaniami. W zależności od stylu kuchni, wybranego zlewu kuchennego i możliwości aranżacji każdy klient znajdzie coś dla siebie. Warto jednak wybór dobrze przemyśleć i nie działać pochopnie, ponieważ jest to decyzja zazwyczaj na długie lata.

Wybrane modele szafek zlewozmywakowych wraz z cenami

Nazwa szafki pod zlewozmywak

Orientacyjna cena

Szafka kuchenna S80Z 80 cm biała Drewmex

119 zł

Szafka pod zlew D80ZL 80 cm Black&White

115 zł

Szafka kuchenna Vigo HG 80ZL 2F BB

229 zł

Szafka kuchenna Moreno picard D80ZL ZAS BB

159 zł

Szafka kuchenna S80Z 80 cm Dąb Sonoma Drewmex

169 zł

ikona podziel się Przekaż dalej