TOP 4 projekty mebli kuchennych. Oto najciekawsze aranżacje
Kuchnia to nie tylko miejsce, gdzie się gotuje i je, ale też przestrzeń do życia i mieszkania. Dlatego tak ważne jest dobre samopoczucie, które mogą zapewnić odpowiednie meble kuchenne, nowoczesne wyposażenie i dekoracje. Aranżacje kuchni i projekty mebli kuchennych najdobitniej pokazują indywidualny charakter mieszkańców. Obrazy, zdjęcia i grafika powinny tworzyć przy tym wizualne akcenty i podkreślać harmonijną całość. Nie zawsze musi być kuchnia na wymiar i od nowa budowana. Czasem niewielkim nakładem środków można starej kuchni nadać nowy blask.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wybrane projekty mebli kuchennych
1. Kuchnia bez uchwytów – skromność i uroda
Wzory prostolinijne, jasne i nowoczesne: meble kuchenne bez uchwytów to szczególny projekt, który doskonale pasuje do obecnego stylu życia. Nic dziwnego, że jest bardzo popularny. Decydujące znaczenie dla kuchni bez uchwytów ma zaprojektowanie frontowych ścian mebli. Wybór materiałów i kolorów jest bardzo szeroki; idealne do klasycznych kuchni są na przykład elementy szklane. Kombinacja drewna z imitacją betonu nadaje nowoczesnej kuchni bez uchwytów szczególny nastrój i wnosi odrobinę ciepła.
Nawet jeśli kuchnia nie posiada klasycznych uchwytów, nie oznacza to, że podczas otwierania szuflad i szafek trzeba zrezygnować z wygody. Przeciwnie, do wyboru są trzy systemy:
- listwy uchwytowe;
- „tip on” – metoda mechaniczna;
- „serv on” – metoda elektroniczna.
Listwy znajdują się na drzwiach albo szufladach w górnej lub bocznej krawędzi. Są wygodnie ułożone, aby można było działać bez trudu. W systemie elektronicznym otwieranie odbywa się pod wpływem impulsu czujnika. Metoda mechaniczna zaś polega na prostym naciśnięciu drzwiczek albo szuflady w określonym miejscu. Oczywiście, można te systemy ze sobą łączyć. Bezuchwytowa może być też spiżarnia w kuchni.
2. Kuchnia biała – blask i pozytywne oddziaływanie
Biały kolor jest jasny i przyjazny, promieniuje czystością i porządkiem. Biała kuchnia nie tylko rozjaśnia ciemne pomieszczenie, ale je też optycznie powiększa. Poza tym najjaśniejsza ze wszystkich barw może być komponowana ze wszystkimi innymi.
Biały kolor zawsze kojarzy nam się między innymi z czystością, światłem i porządkiem. Dobro jest białe, a zło – czarne. Wszędzie, gdzie chodzi o higienę, dominuje kor biały. Lekarze noszą białe fartuchy, biały gołąb jest symbolem pokoju. Nic dziwnego, że białe kuchnie są chętnie kupowane. W końcu jest to miejsce, gdzie spędza się wiele czasu, a biel tworzy przyjemną, przyjazną atmosferę.
Kuchnia biała pasuje do każdej wielkości pomieszczenia i wystroju wnętrza. Mała wydaje się większa, zwłaszcza jeśli fronty są na wysoki połysk i dają efekt odbicia. Również duże pomieszczenia zyskują na białym kolorze; wydają się szerokie, otwarte i przyjazne.
3. Kuchnia czarna – kuchenny trend bez zahamowań
Czarny kolor mebli kuchennych nie jest nudny, każdej kuchni nadaje szczególny akcent i apetyt na więcej. Niezliczone możliwości aranżacji pozwalają na stworzenie z każdej kuchni w czerni niepowtarzalnej kompozycji. Przez długi czas kolor czarny kojarzył się z ciemnością albo brakiem światła. Z czasem czerń stała się modnym kolorem, zwłaszcza w urządzaniu kuchni.
Obecnie zmieniła się symbolika i czarny kolor kojarzy się również ze stylową elegancją, powagą i prestiżem. Wiąże się też z pewnym mistycyzmem. Reprezentuje uroczysty i klasyczny charakter.
W pomieszczeniu czarny kolor podnosi elegancję i powagę. Ściśle biorąc, czerń nie jest typowym kolorem, a zatem podkreśla mocno efekt innej barwy we wnętrzu w pozytywnym sensie. Uchodzi za idealny kolor do kompozycji z innymi. Ciekawy kontrast powstaje, gdy czerń spotyka się z bielą: oryginalny styl urządzenia kuchni z wykorzystaniem białych i czarnych mebli. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych meblach kuchennych.
4. Kuchnia na wysoki połysk – zawsze na czasie
Chyba żaden inny element wyposażenia nie wpływa tak bardzo na styl kuchni, jak fronty mebli kuchennych. Pewnie dlatego kuchnia na wysoki połysk cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Ściany mebli z efektem połysku nie tylko wyglądają nowocześnie, ale wnoszą też akcenty elegancji.
Meble kuchenne na wysoki połysk dostępne są w różnych kolorach, co pozwala na zaspokojenie każdego zapotrzebowania. Jeśli ktoś lubi proste wzornictwo nowoczesnej kuchni, fronty kuchenne z połyskiem i efektem szkła będą doskonałym wyborem. Nadają kuchni wyjątkową estetykę: światło odbija się, podkreśla kształty, zapewnia spokojny obraz całości.
Każdy, kto ceni sobie estetykę kuchni na wysoki połysk, nie musi wybierać tylko lakierowanych frontów. Podobny efekt można uzyskać z meblami o ścianach laminowanych. Płyta nośna jest obustronnie laminowana żywicą. Ceny takich mebli są stosunkowo niskie, a montaż prosty. W przypadku kuchni na wysoki połysk kolory odgrywają istotną rolę i nadają jej oryginalny charakter.
Meble kuchenne tworzą domową atmosferę
Kredens w kuchni – więcej miejsca do przechowywania
Nie tylko w salonie i w sypialni chciałoby się odczuwać przytulny nastrój. Także w kuchni ważna jest miła atmosfera, aby gotowanie we własnym domu dawało radość. Do realizacji tego zadania najlepiej nadają się nowoczesne wzory mebli kuchennych. Ceny nie zawsze muszą być przy tym wysokie.
Kredensy są bardzo wszechstronne i dlatego bardzo popularne w planowaniu kuchni. Mogą zapewnić miejsce do siedzenia albo wyposażone w blat roboczy powiększyć miejsce do pracy. Kolejną zaletą kredensu w kuchni jest dodatkowa przestrzeń do przechowywania urządzeń kuchennych i naczyń.
Przedłużona wyspa kuchenna jako stół kuchenny
Kuchnię można przekształcić w bardzo funkcjonalne pomieszczenie. Szczególnie pomysłowe i oszczędzające miejsce jest rozwiązanie polegające na przedłużeniu wyspy kuchennej. Dzięki temu powstaje wygodny stół, który jest szczególnie wygodny dla rodzin z dziećmi. Podczas prac kuchennych można je mieć stale na oku, co od razu uprzyjemnia gotowanie.
„Pływające” szafki kuchenne
Umieszczone jedna nad drugą szafki robią wrażenie unoszących się w powietrzu. Nie tylko dobrze wyglądają pod względem stylistycznym, ale zapewniają dużo miejsca garnkom i brytfannom. Kolorystyka szafek zależy od stylu urządzenia kuchni i mieszkania.
Montaż szafek wiszących – atrakcja nowej kuchni
Szafki wiszące całkowicie wpisują się w aktualny trend mebli kuchennych. Wykonane ze szkła i szlachetnej stali stanowią optyczną atrakcję pomieszczenia. Kolejnym plusem jest zapełnienie tylnej ściany kuchennej. Szczególnie w małej kuchni wiszące szafki zapewniają dużo możliwości do ustawiania sprzętów, nie zajmując przy tym dużo miejsca.
Otwarte regały kuchenne – miejsce na rośliny i dekoracje
Do elementów budujących przyjazną atmosferę w kuchni należą rośliny doniczkowe oraz dekoracje – zdjęcia, obrazy i grafika. Można je ustawić wygodnie na otwartych półkach kuchennych. Bez trudu dają się komponować z frontami blatami kuchennymi. Dodatkowy efekt można osiągnąć poprzez odpowiednie oświetlenie regałów.
Meble kuchenne w nowoczesnych mieszkaniach
Na aranżacje nowoczesnych kuchni decydujący wpływ ma naturalnie forma pomieszczenia oraz ilość miejsca pozostającego do dyspozycji. Nawet mała kuchnia na wymiar może stać się atrakcyjnym punktem mieszkania, jeśli zastosuje się odpowiednie wzory mebli i wyposażenia. Kuchnia jest często centrum domu i tym ważniejsze bywa jej urządzenie zgodnie z wyobrażeniami domowników.
Bardzo popularne są nowoczesne kuchnie połączone z jadalnią. Łączą funkcjonalne aspekty kuchni z komfortem salonu. Na znaczeniu zyskuje płynne przejście z dużej, otwartej kuchni do pokoju dziennego. Nowe meble kuchenne tworzą doskonałe połączenie z jadalnią albo salonem. Półki, szafki i witryny stają tak naturalnymi elementami wyposażenia, jak kuchenka i zlew.