Okapy mogą działać w dwóch trybach. Pierwszym jest tryb pochłaniacza, który oznacza, że opary kuchenne i wilgoć pozostają w pomieszczeniu. Pochłaniane są jedynie zapachy i tłuszcze przez zamontowane w urządzeniu filtry węglowe. Drugim jest okap działający w trybie wyciągu. Oznacza to, że jest on podłączony rurą do kanału wentylacyjnego, którym wyprowadzane jest zanieczyszczone powietrze powstałe podczas gotowania. Zawsze radzimy, by w swoim domu zastosować to drugie rozwiązanie, gdyż okap działający w trybie wyciągu jest bardziej wydajny, skuteczny i charakteryzuje się cichszą pracą.

Podłącz okap do wentylacji

Żeby nasz okap podłączony do wentylacji działał najbardziej wydajnie, musimy zamontować na wylot silnika odpowiednią rurę. Oprócz tego, że brudne powietrze będzie sprawnie usuwane z kuchni - zapewnimy sobie komfort cichej pracy okapu. Poziom hałasu okapu uzależniony jest od kilku czynników, wśród których najistotniejszą kwestią pozostaje swobodny przepływ zasysanego i odprowadzanego przez okap powietrza.

Najważniejsze przy podłączaniu okapu do wentylacji to:

 • długość odcinka łączącego wylot z silnika okapu z kominem wentylacyjnym
 • średnica kanału odprowadzającego opary do komina wentylacyjnego
 • drożność i przekrój komina wentylacyjnego w budynku
 • ilość załamań kanału o dany kąt
 • długość kanału odprowadzającego
 • stabilny montaż okapu

Odpowiednia rura do okapu i jej montaż

Im więcej przeszkód napotka powietrze wypychane przez łopatki silnika, tym głośniej pracować będzie okap. Przy podłączaniu okapu do kanału wentylacyjnego pamiętajmy o kilku zasadach, dzięki którym nasz okap będzie miał dużą wydajność przy zachowaniu niskiego poziomu głośności podczas pracy:

Klapka zaworu zwrotnego do okapu

 • używaj sztywnych i gładkich rur odprowadzających o średnicy wylotu silnika (standard to 150 mm)
 • staraj się nie używać kanałów elastycznych
 • unikaj podłączeń rurami aluminiowymi (rurami spiro)
 • stosuj możliwie krótkie rury między turbiną a kominem
 • zadbaj o to, by rura do okapu miała jak najmniej załamań
 • zachowaj powierzchnię pola przekroju odpowiadającego średnicy wylotu z silnika w przypadku wykorzystania kanałów płaskich (np. przy średnicy wylotu fi 15 cm zastosuj kanał prostokątny 22x9 cm)
 • unikaj montażu okapu na ścianie lekkiej konstrukcji (np. z regipsu)
 • nie należy montować klapek zaworu zwrotnego, gdy rura nie wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku (w przypadku, gdy na wylocie silnika zamocowane są klapki zapobiegające cofaniu się powietrza do okapu)

Zabudowanie rury do okapu

Montaż okapu jest stosunkowo łatwy, gdy chcemy, żeby działał w trybie pochłaniacza.

Problem może pojawić się wówczas, gdy kratka wentylacyjna jest przesunięta w bok i oddalona na tyle, że niemożliwe jest jej zamaskowanie przez komin okapu. Producent dostarcza zwykle do okapu tzw. maskownice (kominy), które zakrywają rury. Maskownice mają postać metalowej tuby (kwadratowej, prostokątnej bądź okrągłej). Ich długość jest regulowana. Gdy jednak nasze pomieszczenie jest wysokie - możemy być zmuszeni do zabudowania wystającej części rury

Komin do okapu

Komin (maskownica) wykonany ze stali nierdzewnej INOX do okapu Casual BK FABER (zobacz tu).

Gdy rura wystaje ponad maskownicę

Jeśli rura do okapu wystaje nam nieco ponad maskownicę (komin), możemy ją zabudować. W tym celu wystarczy ją obudować płytą gipsowo-kartonową. W środku umieszczamy przewód i wyprowadzamy go w miejscu, gdzie okap będzie zawieszony - najlepiej w jego osi. Ten zabieg pozwoli nam cieszyć się atrakcyjnym wyglądem naszego urządzenia oraz jego cichą pracą.

Maskownica do rury do okapu

Maskownica nad okapem i zabudowana rura płytą z regipsu: kratka wentylacyjna znajdowała się po lewej stronie okapu na bocznej ścianie

Okrągła rura do okapu

Okap działający w trybie wyciągu zawsze musi być podłączony do kanału wentylacyjnego. Rury dostępne na rynku, różnią się średnicą - rury okrągłe, długością oraz polem powierzchni - rury płaskie.

Okapy mają zwykle średnicę wylotu z silnika o wymiarze 15 cm. Podłączając rurę, należy pamiętać, by zrezygnować z używania węższych. Urządzenie stanie się przez to mniej wydajne oraz będzie pracowało dużo głośniej. Zalecamy stosować gładkie rury okrągłe fi 15 cm. Stawiają one najmniejsze opory przepływu powietrza, dzięki czemu nadają się nawet do długich połączeń. Spełniają wymagania międzynarodowych norm budowlanych, gdyż wykonane są z niezapalnego tworzywa sztucznego  Rury okrągłe są lekkie i łatwe do podłączenia, można je przycinać za pomocą ręcznej piłki do metalu. Są odporne na korozje, co sprawia, że wytrzymują przez wiele lat.

Okrągła rura do okapu

Rura do okapu okrągła fi 15 cm firmy DOMUS (zobacz tu).

Prostokątna rura do okapu

Drugim popularnym rodzajem rur wentylacyjnych są kanały płaskie. Stosuje się je np. do poprowadzenia kanałów wentylacyjnych w podłodze, gdy chcemy, by okap blatowy pracował w trybie wyciągu. Najlepiej zamontować je jeszcze przed wylaniem betonu. Optymalnym rozmiarem jest kanał prostokątny o parametrach 9x22 cm (odpowiednik rury okrągłej o przekroju fi 15 cm).

Prostokątna rura do okapu

Rura do okapu prostokątna (płaska) o wymiarach 9x22 cm

Poza wymienionymi rurami (tj. rurą okrągłą oraz prostokątną) ze sztywnego tworzywa sztucznego istnieją również kanały elastyczne oraz rury aluminiowe. Są one jednak gorszym rozwiązaniem. Zaleca się ich stosowanie w sytuacjach, gdy podłączenie rur okrągłych bądź prostokątnych jest niemożliwe.

Pamiętaj!

 • nie zmniejszajmy średnicy rury wentylacyjnej (okap będzie głośniejszy i mniej wydajny)
 • optymalna jest gładka rura do okapu okrągła o średnicy takiej jak wylot z silnika
 • gdy komin umieszczony jest tuż za ścianą - załóżmy kolanko dopiero po poprowadzeniu przynajmniej 30-40 cm rury
 • prowadźmy rury je łagodnymi łukami (lepiej użyć dwóch kolanek o kącie 45 stopni niż jednego o kącie 90 stopni): unikajmy kątów prostych
 • warto wygłuszyć system rur wentylacyjnych w suficie podwieszanym poprzez zastosowanie np. wełny mineralnej, wpłynie to korzystnie na jakość pracy
 • kanał wentylacyjny powinien być możliwie jak najkrótszy - im dłuższe połączenie z kominem, tym okap staje się mniej wydajny.

LOGO - okapy kuchenne

www.okapykuchenne.pl (kompleksowe doradztwo w wyborze okapu)


ikona podziel się Przekaż dalej