Na jakiej wysokości podłączyć okap? Wyjaśniamy krok po kroku
Mogłoby się wydawać, iż okap kuchenny montuje się nad kuchenką na dowolnej wysokości. Okazuje się, że nie jest to wcale takie oczywiste. Zbyt nisko zamontowany okap może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, jak wysoko należy zamontować okap kuchenny, aby było nie tylko bezpiecznie, ale jednocześnie zadbać o efektywną pracę pochłaniacza.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie kuchni, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego montujemy okap odpowiednio wysoko?
Wydawać by się mogło, że nie ma większego znaczenia, na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany. Okazuje się, że jednak jest to nie tylko bardzo ważne, ale również od tego będzie zależeć bezpieczeństwo, a także wydajność urządzenia. Przede wszystkim należy okap zamontować na wysokości, która zapewni całkowite bezpieczeństwo przed działaniem ognia lub wysokiej temperatury. Dlatego właśnie montujemy okap na minimalnej wysokości wskazanej przez producenta, a także dostosowanej do poszczególnych typów kuchenek.
Patrząc na to, na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany, musimy wiedzieć, że nie może on znajdować się zbyt wysoko. Jeżeli montujemy pochłaniacz za wysoko, to efektywność okapu nie będzie zbyt wysoka. Z drugiej strony okap kuchenny montujemy na tyle wysoko, aby nadal zachować swobodę ruchów podczas gotowania.
Na jakiej wysokości okap powinien być podłączony nad kuchenką gazową?
Jeżeli posiadamy kuchenkę gazową, to pamiętajmy o tym, iż wysokość, na jakiej będziemy montować okap, będzie zależeć od jego konkretnego rodzaju. W końcu należy pamiętać o tym, iż mamy do czynienia z różnymi typami kuchni. Najczęściej mamy zabudowę ścienną, jednak w dość dużych kuchniach znajduje się również miejsce na wyspę, w której nad kuchenką gazową montuje się odpowiednio okap.
Minimalna wysokość, na jakiej montuje się okap nad kuchenką gazową, wynosi:
- 150 cm - w przypadku okapu sufitowego
- 60 cm - w przypadku okapu teleskopowego. Niektórzy producenci zalecają, aby minimalna wysokość, na jakiej montuje się okap teleskopowy nad kuchenką gazową, powinna wynosić 70, a nawet 80 cm.
- 60 cm - w przypadku okapu do zabudowy. W tym przypadku również minimalna wysokość pochłaniacza według niektórych producentów, na jakiej możemy go zamontować, powinna wynosić od 70 do 80 cm.
- Od 70 do 80 cm - w przypadku pochłaniacza wyspowego
- Od 40 do 50 cm - w przypadku pochłaniacza ściennego skośnego. W tym przypadku podana jest odległość pomiędzy spodem okapu a gazówką.
- Od 70 do 80 cm - w przypadku okapu przyściennego w innym kształcie niż skośny. Mowa jest tutaj przede wszystkim o okapach okrągłych, prostokątnych, czyli tzw. typu T.
Jak wysoko powiesić okap nad kuchenką elektryczną?
Kuchenki elektryczne nie są aż tak popularne, jak kuchenki gazowe, a także coraz popularniejsze płyty indukcyjne. Jednak i w tym przypadku należy dowiedzieć się, na jakiej wysokości powinniśmy powiesić okap przyścienny skośny, typu T, czy też sufitowy. Okazuje się, że odległość pomiędzy okapem a kuchenką elektryczną jest bardzo podobna do odległości pomiędzy okapem a kuchenką gazową.
Dla poszczególnych typów okapów minimalna odległość między kuchenką elektryczną a pochłaniaczem powinna wynosić:
- 150 cm - jeżeli montujemy okap sufitowy
- 50 cm - jeżeli montuje się nad kuchenką elektryczną okap teleskopowy
- 50 cm - jeżeli chcemy powiesić nad płytą elektryczną okap do zabudowy
- 60 cm - jeżeli chcemy powiesić nad płytą elektryczną okap wyspowy. Niektórzy producenci pochłaniaczy zalecają, aby minimalna odległość między płytą elektryczną a okapem wynosiła 70 cm.
- Od 40 do 50 cm - jeżeli chcemy zamontować nad płytą elektryczną okap przyścienny skośny. Oczywiście jest to wysokość liczona od dolnej podstawy okapu do kuchenki elektrycznej. Najlepiej jednak będzie, jeżeli decydując się na okap przyścienny skośny, dokładnie sprawdzimy zalecenia ze strony producenta dla konkretnego modelu urządzenia.
- Od 60 do 70 cm - jeżeli montujemy okap przyścienny typu T, czyli prostokątny lub okrągły. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o okapach kuchennych.
Jak zamontować okap kuchenny nad płytą indukcyjną?
Indukcja staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w naszych domach. W związku z tym nie powinno nas dziwić to, że chcemy się również dowiedzieć, na jakiej wysokości okap powinien zostać zamontowany nad płytą indukcyjną. Indukcja jest doskonałym rozwiązaniem, jeżeli rzeczywiście ktoś chce uniknąć ewentualnego poparzenia płomieniem. Tego typu kuchenki podgrzewają płytę w określonych punktach. W związku z tym są one również bezpieczniejsze dla urządzeń znajdujących się powyżej okapu.
Minimalna odległość, jaka powinna być zachowana pomiędzy płytą indukcyjną a okapem, powinna wynieść:
- 150 cm - w przypadku okapu sufitowego.
- 60 cm - w przypadku okapu teleskopowego. Czasami jednak indukcja posiada zalecenia, aby ta odległość wynosiła przynajmniej 70 cm.
- 50 cm - w przypadku okapu do zabudowy, który jest montowany bezpośrednio nad płytą indukcyjną.
- Od 60 do 70 cm - w przypadku okapu wyspowego.
- Od 35 do 50 cm - jeżeli chcemy zamontować nad płytą indukcyjną okap przyścienny skośny. Wtedy ta minimalna odległość jest liczona od dolnej podstawy urządzenia do płyty indukcyjnej.
- Od 60 do 70 cm - jeżeli indukcja ma znajdować się pod okapem typu T
Inne wytyczne związane z montażem okapu
Warto wiedzieć takie rzeczy, jak sposób montażu okapu i jego minimalna odległość od kuchenki dowolnego typu, czy też jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej. Ponieważ wtedy rzeczywiście mamy szansę uniknąć poważnych błędów. Jeżeli chodzi o pozostałe porady związane z montażem okapu, to koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na to, do jakiego typu ściany przytwierdzamy urządzenie. Niewskazane są tutaj lekkie ścianki na przykład z karton-gipsu, które nie zapewnią odpowiedniej stabilności.
Ponadto musimy koniecznie pamiętać o zastosowaniu minimalnej ilości złączek przy przewodzie odprowadzającym opary z kuchni. Jeżeli z jakiegoś powodu nie podejmiemy się samodzielnego montażu okapu, to koniecznie skorzystajmy z pomocy doświadczonego fachowca. Istotne jest to, aby był on polecony przez kogoś znajomego lub posiadał pozytywne opinie ze strony dotychczasowych klientów.