Okap kuchenny jako wyciąg, czy pochłaniacz?

W ofertach handlowych znajdziemy okapy kuchenne, które pracują jako wyciąg. Zasada ich działania jest stosunkowo prosta. Okap zasysa zanieczyszczone powietrze i wydala je do przewodów wentylacyjnych. Istotną zaletą takiego działania jest wysoka efektywność oczyszczania powietrza. Wyciąg pracuje w obiegu otwartym i nie potrzebuje montażu żadnych dodatkowych filtrów. Świetnie sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach kuchennych, w których mamy dostęp do wydajnej wentylacji grawitacyjnej. Zaleca się także, aby obok wyciągu znajdowała się dodatkowa kratka wentylacyjna, która wyrówna ciśnienie powietrza w pomieszczeniu.

Drugim rozwiązaniem są okapy kuchenne, które działają jako pochłaniacz. Znajdziemy je w ofertach sprzedaży znanych firm produkujących sprzęty i akcesoria AGD (Gorenje, Amica, Akpo, Samsung, Electrolux, Teka czy Bosch). Pochłaniacze pracują w obiegu zamkniętym i nie wymagają przyłączania do systemów wentylacyjnych. Aby zapewnić oczyszczanie powietrza w urządzeniu zastosowano wydajne filtry węglowe. Zasysane powietrze zostaje oczyszczone z nadmiernej wilgoci, tłuszczu, a także z nieprzyjemnych zapachów. Po zakończeniu całego procesu ponownie wraca do obiegu w kuchni.

Okapy kuchenne z funkcją pochłaniacza są nieco mniej wydajne i bardziej kosztowne w utrzymaniu. Filtr węglowy trzeba wymieniać przynajmniej dwa razy do roku (lub częściej w przypadku intensywnego użytkowania). Mimo wszystko okapy z pochłaniaczem są dość popularnym rozwiązaniem. Świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia urządzeń do przewodów wentylacyjnych (np. niektóre okapy kuchenne wyspowe).

Jeżeli poza okapem szukasz również informacji o innych sprzętach AGD – przejrzyj te tematy.

Jaki rodzaj okapu kuchennego sprawdzi się w kuchni?

W sklepach branżowych znajdziemy kilka podstawowych typów okapów kuchennych. Urządzenia różnią się między sobą specyfiką montażu, wyglądem oraz możliwościami zastosowania. Do najpopularniejszych rodzajów należą:

  • Okapy kuchenne podszafkowe – cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na niskie ceny zakupu. Okapy kuchenne podszafkowe można montować do ściany lub bezpośrednio do szafki kuchennej. Producenci tacy jak Amica, Akpo, Teka, Gorenje, Electrolux czy Bosch prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej wydajnych i eleganckich modeli. Oferta handlowa jest tak rozbudowana, że bez trudu dobierzemy okapy kuchenne podszafkowe do każdego typu pomieszczeń. Większość modeli jest szczególnie polecana do kuchni o mniejszych rozmiarach. Okap montowany pod szafką posiada niewielkie rozmiary i nie ogranicza przestrzeni. Jednak nie jest tak wydajny jak większe odpowiedniki. Dlatego nie będzie dostatecznie wydajnym rozwiązaniem w kuchniach o ponadstandardowej powierzchni.
  • Okapy kuchenne kominowe – to kolejny typ samodzielnie wiszących urządzeń AGD. Okapy kuchenne kominowe montuje się do ściany, tuż nad kuchenką. W skład wyposażenia wchodzi także pionowy komin, który służy do maskowania rury odprowadzającej zużyte powietrze. Warto też dodać, że okapy kuchenne kominowe mogą posiadać nieco większe rozmiary niż ich podszafkowe odpowiedniki. Z reguły są też bardziej wydajne. W ofertach producentów znajdziemy zarówno modele o nowoczesnym, jak i rustykalnym wzornictwie. Dzięki temu możemy dobrać urządzenie do charakteru każdego wnętrza. Okapy kuchenne podszafkowe posiadają bardzo dobre opinie użytkowników. Ich ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od specyfikacji technicznej. Decydując się na taki zakup musimy liczyć się z tym, że przestrzeń nad okapem nie nadaje się do zagospodarowania. Nad powierzchnią urządzenia nie powiesimy szafki kuchennej, tak jak w przypadku okapów podszafkowych. Dlatego modele kominowe lepiej sprawdzają się w kuchniach o większych rozmiarach.
  • Okapy kuchenne wyspowe – ich konstrukcja bardzo przypomina okapy kuchenne kominowe. Jedyna istotna różnica polega na sposobie montażu. Okapy kuchenne wyspowe nie są montowane do ścian, a bezpośrednio do sufitu. Dlatego stają się jedynym rozsądnym rozwiązaniem podczas, gdy kuchenka lub płyta grzewcza zostaje umieszczona na środku pomieszczenia. Okapy kuchenne wyspowe z reguły przybierają bardzo nowoczesny design. Stają się dekoracyjnym elementem wyposażenia kuchni. Ceny zaawansowanych technologicznie modeli mogą być dość wysokie. Jednak tego typu urządzenia AGD posiadają najlepsze opinie użytkowników. Są niezwykle wydajne, dlatego świetnie radzą sobie w kuchniach o dużych rozmiarach.
  • Okapy przyścienne skośne – zasługują na swoją uwagę ze względu na duże walory dekoracyjne. Okap skośny montuje się przy ścianie tak samo jak okapy kuchenne podszafkowe. Podstawowa różnica tkwi w samym kształcie, a właściwie kącie nachylenia urządzenia. Okap skośny odchyla się ku górze, dzięki czemu nie ogranicza ruchów użytkownika kuchenki. Jego nowoczesny, nieco futurystyczny wygląd świetnie sprawdza się w aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym. Okap skośny (wertykalny) z reguły zbiera pozytywne opinie użytkowników i posiada dużą wydajność, filtr węglowy oraz szereg dodatkowych funkcji. Tego typu sprzęty najczęściej posiadają już sterowanie elektroniczne, które daje całkowicie nowe możliwości oczyszczania powietrza. Jedyną istotną wadą produktu są wysokie ceny zakupu.

Sterowanie mechaniczne czy elektroniczne?

Najtańsze okapy kuchenne zostają wyposażone w sterowanie mechaniczne. Wydajność pracy ustawiamy za pomocą kilku przycisków funkcyjnych. Okap sterowany mechanicznie do niedawna był standardem wyposażenia. Jednak w obecnych czasach coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania. Alternatywą są okapy kuchenne sterowane elektronicznie. Lepszej jakości modele posiadają zaawansowane panele sterowania, a także wiele dodatkowych funkcji. Wśród nich znajdują się czujniki, wskaźniki pracy okapu oraz wiele możliwości regulacji.

Najlepsze okapy kuchenne to te, które są podłączone do działającej wentylacji. Okap kuchenny jest potrzebny w bardzo wielu przypadkach.
Najlepsze okapy kuchenne – ranking, ceny, opinie, producenci

Warto także dodać, że droższe, elektroniczne okapy kuchenne wyróżnia niski poziom hałasu oraz niska klasa energetyczna. Są to urządzenia AGD skierowane dla konsumentów, którzy oczekują wysokiej jakości wykonania. Ceny markowych sprzętów firm Gorenje, Amica, Akpo, Teka, Samsung, Electrolux czy Bosch mogą być dość wysokie. Jednak dobrej jakości okapy kuchenne są bardzo żywotne i inwestujemy w nie raz na wiele lat.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Ranking najlepszych okapów kuchennych dostępnych na polskim rynku

W poniższym rankingu znajdują się popularne okapy kuchenne, stanowiące połączenie wysokiej jakości wykonania, a także przystępnej ceny.

  • Akpo WK-4 Nero 60 – to elegancki okap skośny. Zapewnia cichą pracę (zaledwie 48 dB) oraz atrakcyjny design.  Akpo Wk-4 Nero 60 dobrze sprawdza się w pomieszczeniach kuchennych o mniejszych rozmiarach. Nie zajmuje zbyt dużo miejsca (szerokość 60 cm), a jego uniwersalny design pasuje do większości aranżacji. Jednak największym atutem modelu Akpo pozostają niskie ceny zakupu. Produkt kupimy w sklepach branżowych już za niespełna 250 zł.
  • Samsung HB 6247 SX – interesujący model podszafkowy z podwójnym oświetleniem. Szerokość 60 cm pasuje do niemal każdej zabudowy kuchennej. Model firmy Samsung zapewnia cichą pracę (poziom hałasu wynosi 47 dB). Na uwagę zasługuje także stosunkowo duża wydajność, wynosząca 470 m2/h. Okapy kuchenne o takiej wydajności świetnie sprawdzają się w małych i średnich kuchniach. Samsung HB 6247 SX posiada pozytywne opinie użytkowników, a ceny zakupu wynoszą ok. 400 zł
  • Amica OTS 635 1 – może pracować zarówno w trybie pochłaniania oraz jako wyciąg. Model posiada konstrukcję teleskopową i dwa typy sterowania (elektroniczne oraz mechaniczne). Amica OTS 635 1 zasługuje na uwagę ze względu na dużą wydajność, wynoszącą 550 m3/h. Jest to całkiem dobry wynik jak na tak małe urządzenie (szerokość 60 cm). Poziom hałasu 59 dB jest niestety wyższy niż u wspomnianych wcześniej konkurentów. Model Amica nabędziemy już od 360 zł.
  • Gorenje DVG 600 ZBE – model zajmujący czwarte miejsce naszego rankingu wyróżnia się bardzo atrakcyjnym wyglądem. Jest to kolejny okap skośny, który pasuje do prawie każdego typu aranżacji kuchennych. Model Gorenje DVG 600 ZBE posiada wydajność w zakresie 430 m3/h. Jego jedyną istotną wadą jest poziom hałasu, który wynosi 62,5 dB. Cena zakupu to ok. 600 zł.

1.      Electrolux EFP60240OX – prosty okap teleskopowy do montażu pod szafką kuchenną. Posiada wygodne sterowanie elektroniczne i jest dostępny w popularnym kolorze Inox. Poziom hałasu urządzenia wynosi 63 dB. A maksymalna wydajność pracy osiąga 256 m3/h. Okap kuchenny Electrolux EFP60240OX posiada pozytywne opinie użytkowników. Dobrze sprawdza się w kuchniach o powierzchni do 20 m2. Średnie ceny jego zakupu wynoszą 480 – 550 zł.

2.      Teka CNL3 2002 – kolejny model podszafkowy o szerokości 60 cm. Wyróżnia się prostą formą oraz dobrą jakością wykonania. Okap kuchenny Teka CNL3 2002 został wyposażony w sterowanie mechaniczne oraz skokową regulację prędkości. Poziom hałasu tego modelu wynosi 66 dB, a wydajność pracy 388 m3/h. Koszt zakupu to niespełna 500 zł.

3.      Ciarko Quatro Black – to okapy kuchenne kominowe w nowoczesnym, stalowym kolorze. Model firmy Ciarko zasługuje na uwagę ze względu na swoje parametry techniczne. Szerokość urządzenia 90 cm zapewnia wysoką wydajność pracy w zakresie do 900 m3/h. Okap kuchenny został wyposażony w wielofunkcyjne sterowanie sensorowe. Na uwagę zasługuje także niski poziom hałasu, który wynosi jedynie 49 dB. Model Ciarko Quatro Black nabędziemy za 850 – 950 zł.

4.      Akpo WK-4 Rustica Nova 90 – okap kuchenny kominowy, wyróżniający się bardzo atrakcyjnym, rustykalnym wyglądem. Szerokość tego modelu wynosi 90 cm, co przekłada się bezpośrednio na większą wydajność pracy (aż 650 m3/h). Akpo WK-4 Rustica Nova 90 to propozycja skierowana do użytkowników większych pomieszczeń kuchennych, oczekujących wysokiej jakości wykonania. Dużą zaletą okapu pozostaje także stosunkowo niski poziom hałasu, który wynosi 52 dB. Model Akpo posiada pozytywne opinie użytkowników, a ceny jego zakupu wynoszą ok.600 – 650 zł.

5.      Gorenje DKF 2600 M – to okapy kuchenne podszafkowe o szerokości 60 cm. Model może pracować w trybie otwartym oraz zamkniętym. Posiada proste sterowanie mechaniczne z trzema prędkościami pracy. Gorenje DKF-2600 M wyróżnia się wysoką wydajnością, wynoszącą 610 m3/h. Jest to bardzo dobry wynik jak na produkt podszafkowy o niedużych gabarytach. Dodatkowym atutem pozostaje niski poziom hałasu, wynoszący 49 dB. Urządzenie zbiera pozytywne opinie użytkowników i świetnie sprawdza się w małych oraz średnich kuchniach. Ceny zakupu nie powinny przekroczyć kwoty 360 zł.

6.      AEG DF 6260 ML – ostatni okap kuchenny na naszej liście wyróżnia się dużą wydajnością pracy, wynoszącą 672 m3/h (przy szerokości urządzenia 60 cm). Obudowa w kolorze Inox pasuje do większości sprzętów AGD. Okap AEG DF 6260 M został wyposażony w sterowanie mechaniczne oraz funkcję recyrkulacji. Maksymalny poziom hałasu wynosi 58 dB. Model nabędziemy za ok. 800 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły