Niezbędne oświetlenie kuchenne i jego znaczenie

Główne oświetlenie kuchni - lampy wiszące

W każdym pomieszczeniu musi znajdować się oświetlenie główne. Dotyczy to również pomieszczeń kuchennych oraz wnętrz otwartych (np. kuchni połączonej z jadalnią lub salonem).

Główne oświetlenie kuchenne ma za zadanie równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. Zazwyczaj znajduje się w centralnej części sufitu. Dobrze dobrana lampa wisząca umożliwia bezpieczne przemieszczanie się po aranżacji, a jednocześnie podnosi jej funkcjonalność.

Wybierając główne oświetlenie kuchenne, należy zwrócić szczególną uwagę na metraż pomieszczenia. W małej kuchni z pewnością sprawdzi się jedna lampa wisząca z odpowiednią ilością opraw. Większe pomieszczenia warto już zaopatrzyć w dwie, działające niezależnie od siebie lampy sufitowe. Jest to szczególnie polecane w przypadku kuchni otwartych na salon bądź jadalnie. Dwa niezależne źródła światła zwiększą komfort użytkowania pomieszczeń, a przy okazji zapewnią ciekawszy efekt dekoracyjny.

Pamiętajmy, że główne oświetlenie kuchenne ma zadanie praktyczne. Jednak istotny będzie także design. Lampy do kuchni mogą rzucać się w oczy lub delikatnie podkreślać stylistykę aranżacyjną.  Wybór jest bardzo duży i z łatwością dopasujemy oświetlenie kuchni do jej charakteru. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład biała lampa wisząca. Sprawdź także, jakie oświetlenie blatu kuchennego warto wybrać.

Ścienne lampy kuchenne jako oświetlenie dodatkowe

Nowoczesna aranżacja kuchenna nie powinna bazować na jednym źródle światła, a lampy wiszące to nie jedyna możliwość na oświetlenie w kuchni. Znacznie ciekawszy efekt uzyskamy montując we wnętrzu oświetlenie dodatkowe. Jego zadaniem nie jest pełne doświetlenie całego pomieszczenia. Dodatkowe lampy do kuchni posłużą do oświetlenia wybranego fragmentu aranżacji i stworzenia przyjemnego nastroju.

Planując dodatkowe oświetlenie kuchenne, przemyślmy kwestię montażu kinkietów. Ścienne lampy do kuchni wytwarzają przyjemne, padające z boku światło. Jego zadaniem będzie podkreślenie przytulnego nastroju, a także podświetlenie fragmentu pomieszczenia.

Lampy kuchenne możemy umieścić bezpośrednio przy dosuniętym do ściany stole. W ten sposób uprzyjemnimy sobie spożywanie posiłków, a jednocześnie uatrakcyjnimy wnętrze. Dobrze dobrane oświetlenie blatu stołu nie będzie oślepiało użytkowników i zapewni ciekawy efekt wizualny.

Wybierając dodatkowe oświetlenie kuchni, pamiętajmy, aby tworzyło spójną całość z oświetleniem głównym. Warto dobrać lampy sufitowe i ścienne lampy kuchenne o takiej samej stylistyce. Dobrym pomysłem okaże się też zakup produktów w jednym zestawie. Dzięki temu sprawimy, że oświetlenie kuchenne zapewni wrażenie spójności i harmonii pomieszczenia.

Podszafkowe oświetlenie do kuchni to świetne rozwiązanie. Ułatwia pracę w kuchni i przygotowanie potraw, a na dodatek jest bardzo estetyczne
Lampy do kuchni - projektujemy optymalne oświetlenie kuchni

Oświetlenie podszafkowe

Oświetlenie kuchni polega także na wydajnym zaakcentowaniu strefy roboczej. Dobrze dobrane oświetlenie podszafkowe umożliwi bezpieczne przygotowywanie posiłków oraz poprawi prezencję mebli kuchennych.

Oświetlenie podszafkowe może także podkreślać wybraną stylistykę aranżacji pomieszczenia. Dużą popularnością cieszy się chociażby taśma LED, którą bez problemu ulokujemy pod szafkami kuchennymi. Taśma LED pozwala na równomierne oświetlenie całej strefy roboczej. Co więcej jest rozwiązaniem energooszczędnym i w pełni bezpiecznym. Diody nie nagrzewają się tak jak tradycyjne halogeny, dlatego nie ma obaw o uszkodzenie powierzchni szafek.

Warto także dodać, że taśma LED będzie dostępna w barwie ciepłej, zimnej oraz neutralnej. Barwa zimna okazuje się najintensywniejsza, jednak delikatnie zmienia kolor oświetlanych powierzchni. Dlatego do oświetlenia podszafkowego najlepiej sprawdzi się taśma LED o zabarwieniu neutralnym bądź ciepłym.

Wybierając oświetlenie blatu, możemy też skorzystać z bogatej oferty halogenów podszafkowych. Dobrze dobrana oprawa podszafkowa zapewni wydajne oświetlenie strefy roboczej. W ofertach sprzedaży znajdziemy oświetlenie blatu z włącznikiem. Dzięki temu oprawa podszafkowa może działać niezależnie od pozostałego źródła światła. Daje to wiele możliwości dekoracji oraz podświetlenia pomieszczenia.

Niektórzy inwestorzy decydują się nawet na oświetlenie podszafkowe z czujnikiem ruchu. Są to już bardziej zaawansowane systemy oświetleniowe, które zapewniają wysoki komfort użytkowy. Oświetlenie podszafkowe z czujnikiem ruchu może włączać się po wykryciu użytkownika. Po zakończeniu przygotowywania posiłków wyłączy się w sposób automatyczny. Sprawdź także więcej inspiracji na oświetlenie w domu.

Wybieramy oświetlenie kuchni

Oświetlenie w kuchni - sufitowe lampy do kuchni

Lampy wiszące do kuchni odnajdziemy w każdym sklepie branżowym. Wybór ogranicza się jedynie do naszych potrzeb oraz zasobności portfela. Wybierając żyrandol do kuchni, zwróćmy szczególną uwagę na stylistykę pomieszczenia. Lampy kuchenne mogą stanowić jej uzupełnienie.

W nowoczesnych wnętrzach dobrze sprawdzi się stonowany żyrandol do kuchni. W ofertach sprzedaży pojawiają się produkty wykonane z metalu oraz szkła. Szklany klosz dobrze komponuje się z większością elementów wyposażenia wnętrza i może stanowić swoistą ozdobę. Pamiętajmy też, że żyrandol do kuchni nowoczesnej utrzymuje się w stylistyce minimalistycznej. Nie stanowi pierwszego, rzucającego się w oczy punktu pomieszczenia. Jego zadaniem jest delikatne uzupełnienie stylistyki wnętrza.

Inaczej dobieramy żyrandol do kuchni zainspirowanej stylem glamour. W tym wypadku najlepiej zaprezentuje się bogato zdobiona lampa wisząca. W ofertach sprzedaży znajdziemy kryształowe lampy kuchenne, które efektownie odbijają promienie świetlne i zwracają na siebie uwagę. Bogato zdobione, kryształowe lampy do kuchni podkreślają przepych oraz elegancję, czyli znaki rozpoznawcze stylu glamour.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także kuchnie zainspirowane stylem industrialnym i skandynawskim. Styl industrialny to surowo wyglądające lampy wiszące do kuchni. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się zasady minimalizmu, które sprawią, że wnętrze nabierze subtelnego charakteru. Z kolei skandynawskie oświetlenie kuchni powinno bazować na ciepłych odcieniach. Lampy wiszące do kuchni zainspirowanej stylem skandynawskim powinny posiadać ciepłą tonację, która podkreśli wybrany efekt dekoracyjny. Dobrym pomysłem będzie także wybór żarówek o ciepłej, podkreślającej przyjemny nastrój barwie.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze żarówki ledowe

Planujesz wymianę żarówek w domu na ledowe i zastanawiasz się, jakie kupić? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane żarówki przez internautów.

W niektórych wnętrzach nie sprawdzi się tradycyjna lampa wisząca. Mowa tu o szczególnie niskich wnętrzach. W tym wypadku znacznie lepszym rozwiązaniem okażą się sufitowe kinkiety. Są to produkty dedykowane do niskich pomieszczeń, a ulokowane bezpośrednio przy suficie wizualnie podwyższają wnętrze. Dostępne w ofertach sprzedaży sufitowe kinkiety można dopasować do każdej stylizacji aranżacyjnej.

Ścienne lampy do kuchni

Wybierając ścienne lampy do kuchni, zwróćmy uwagę na moc oświetlenia. Oświetlenie boczne nie powinno być tak intensywne, jak lampa wisząca. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie pojedyncza, biała lampa, wyposażona w żarówki LED (najlepiej o ciepłej bądź neutralnej barwie). Biała lampa ścienna pasuje do niemal każdej stylizacji wnętrza, a dobrze dobrane źródła światła mogą stworzyć przytulny efekt aranżacyjny.

W przestronnych pomieszczeniach sprawdzą się też nowoczesne, ścienne plafony i bardziej ozdobne lampy kuchenne z kilkoma oprawami. Wybór zostaje podyktowany jedynie specyfiką pomieszczenia oraz wybranym stylem.

Dobierając ścienne lampy kuchenne możemy też wybrać produkty z włącznikiem. Dzięki temu będziemy w stanie włączyć i wyłączyć oświetlenie nad stołem, bez konieczności wstawania z krzesła.

Oświetlenie w pomieszczeniach otwartych

Lampy sufitowe do kuchni i do jadalni

Wybierając lampy kuchenne do pomieszczeń otwartych, warto wziąć pod uwagę nietypowe potrzeby użytkowe. Oświetlenie do jadalni powinno współgrać z oświetleniem strefy kuchennej. Jednocześnie musi zapewnić wygodne spożywanie posiłków.

Jako oświetlenie do jadalni dobrze sprawdzą się jednopunktowe lampy sufitowe. Możemy je ulokować bezpośrednio nad stołem, co zapewni elegancki wygląd oraz optymalne oświetlenie blatu. Lampy sufitowe do jadalni powinny współgrać ze stylistyką oświetlenia w kuchni. Najlepiej byłoby dobrać lampy kuchenne i lampy sufitowe z jednego zestawu. Pozwoli to na zachowanie wrażenia spójności, a także wizualnie połączy obie strefy.

Lampa wisząca w jadalni oraz lampy wiszące do kuchni mogą posiadać żarówki LED o takiej samej barwie. Jednak zaleca się, by oświetlenie nad stołem w jadalni było mniej intensywne. W ten sposób unikniemy efektu oślepiania użytkowników i zapewnimy większy komfort spożywania posiłków.

Oświetlenie kuchni z salonem


Wybierając lampy do kuchni połączonej z salonem trzymamy się takich samych zasad, jak w przypadku pomieszczeń zorientowanych na jadalnie. Lampy wiszące do kuchni oraz oświetlenie salonu powinno pochodzić z jednej kolekcji i tworzyć spójną całość. Dodatkowo, lampa wisząca w salonie może posiadać większą ilość opraw. Dzięki temu umożliwimy sobie równomierne oświetlenie pomieszczenia o większym metrażu.

W strefie salonu warto zamontować także oświetlenie ścienne. Dzięki temu umożliwimy sobie bardziej komfortowe użytkowanie sprzętów RTV i zapewnimy przyjemny relaks w strefie wypoczynku. Ciekawym rozwiązaniem będzie także ulokowanie dwóch identycznie wyglądających kinkietów (jeden w strefie salonu, drugi w kuchni). W ten sposób wizualnie połączymy oba pomieszczenia, a przy okazji zapewnimy ciekawy efekt dekoracyjny.

Wybierając lampy do kuchni połączonej z salonem, zadbajmy o to, by oświetlenie nie utrudniało korzystania z telewizora i nie oślepiało leżących w strefie wypoczynku użytkowników. Jest to jedna z najważniejszych zasad, która zapewnia zachowanie komfortu korzystania z obydwu pomieszczeń.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły