Oświetlenie podszafkowe w kuchni - taśmy LED czy halogeny?

Podszafkowe lampy halogenowe dają dużo przyjemnego światła i nie fałszują kolorów. Jest to ich największy atut. Do oświetlenia 1 metra bieżącego blatu wystarczy nam jedna, dobra jakościowo lampa halogenowa o mocy 25W. Niestety zamontowanie tego typu produktów rodzi konieczność wiercenia otworów w spodzie szafki. Większość halogenowych systemów oświetlenia podszafkowego wymaga przymocowania do szafki lub półki za pomocą wkrętów.

Drugim funkcjonalnym rozwiązaniem jest oświetlenie podszafkowe LED. W ofertach handlowych znajdziemy bardzo efektowne, a także dobre jakościowo taśmy o różnym zabarwieniu. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że taśma jest elastyczna i można ją rozprowadzić po niemal każdej powierzchni. Dzięki temu cały blat będzie równomiernie oświetlony. Taśmy ledowe pobierają znacznie mniej prądu niż ich halogenowe odpowiedniki, a ich powierzchnia nie nagrzewa się (daje nam to możliwość zamontowania bezpośrednio na spodzie szafki). Dodatkowym atutem taśmy LED jest wysoki komfort jej montażu. Zestaw oświetlenia ledowego jest bardzo lekki, dzięki czemu może być przyklejony pod szafkę bez konieczności wiercenia otworów. Powyższe zalety sprawiają, że oświetlenie podszafkowe typu LED jest obecnie najpopularniejsze oraz najchętniej stosowane w nowoczesnych pomieszczeniach.

Oświetlenie podszafkowe w kuchni a pobór mocy

Do oświetlenie 1 mb blatu konieczne będzie zastosowanie podszafkowej lampy halogenowej o mocy 25 W. Oczywiście w ofertach handlowych znajdziemy także słabsze lampy, jednak nie będą dawały wystarczająco jasnego światła. Dla porównania, jeden metr dobrych jakościowo lamp LED pobiera jedynie 4,5 W. Taka długość taśmy z pewnością wystarczy na efektywne doświetlenie 1 metra bieżącego szafki.

<

Lampy halogenowe i taśmy LED do oświetlenia podszafkowego - ceny zakupu

Koszt zakupu podszafkowej lampy halogenowej to wydatek rzędu 40-65 zł/szt. Dobra jakościowo, pojedynczą lampa wystarcza na efektywne doświetlenie 1 m blatu. W skład zestawu wchodzi: okablowanie, wkręty oraz niezbędny transformator. Instalacja lamp halogenowych jest stosunkowo prosta. Niestety przed ich montażem trzeba zdjąć półkę lub szafkę ze ściany, co może być pewną niedogodnością.

Oświetlenie podszafkowe wspaniale się sprawdza. Halogeny lub lampy LED wspaniale wyglądają, to najlepszy sposób na oświetlenie kuchni
Oświetlenie podszafkowe w kuchni - taśmy LED, halogeny, a może coś innego?

Koszt montażu taśm LED jest nieco większy niż koszt montażu podszafkowych lamp halogenowych. Gotowy zestaw o długości 100 cm kosztuje od 70 do 110 zł. W skład zestawu wchodzi: listwa maskująca, taśma LED, transformator oraz pełne okablowanie. Montaż gotowego zestawu podszafkowego jest bardzo prosty i z pewnością będziemy w stanie wykonać go samodzielnie. Dużym atutem jest to, że nie musimy wiercić otworów w szafce. Dzięki temu, nasza szafka lub półka nie musi być zdejmowana z docelowego miejsca podczas montażu oświetlenia.

Przypominamy, że koszt oświetlenia podszafkowego dla Twojej kuchni możesz sprawdzić na kalkulatorze kosztów remontu kuchni.


ikona podziel się Przekaż dalej