Charakterystyka płyt gazowych

Obecnie największą popularnością cieszą się elektryczne płyty indukcyjne i ceramiczne. Ich oczywistym atutem jest komfort użytkowy oraz brak groźnych produktów spalania. Jednak w ofertach producentów coraz częściej przebijają się też efektowne płyty gazowe, które powoli wracają do łask. Standardowa płyta gazowa posiada po cztery palniki, a jej szerokość to około 60 cm. Większość płyt posiada symetryczny, kwadratowy bądź prostokątny kształt. Jednak w ofertach sklepów pojawiają się także płyty gazowe o bardziej finezyjnych kształtach. Możemy je dopasować do każdej kuchni, bez względu na jej stylistykę czy przestrzeń użytkową.

Do małych, rzadko używanych pomieszczeń dobrze pasuje mała płyta gazowa z dwoma palnikami. Jej oczywistym atutem jest niewielka powierzchnia robocza, która nabiera znaczenia przy ciasnej zabudowie kuchennej i wielu sprzętach AGD. Całkowitą odwrotnością są płyty sześciopalnikowe o ponadstandardowych rozmiarach. Tego typu produkty są rozwiązaniem dedykowanym do użytku przez kilkuosobową rodzinę, która często przygotowuje potrawy w domu. Duża płyta kuchenna gazowa może posiadać tradycyjne, prostokątne lub kwadratowe kształty. Jednak w ofertach takich producentów Beko, Bosch, Samsung czy Mastercook znajdziemy także modele o owalnych, a nawet kolistych kształtach.

Płyta gazowa do zabudowy może być zasilana gazem ziemnym bądź z butli. Większość modeli posiada możliwość wymiany dysz, jednak należy zwrócić na to uwagę przed dokonaniem zakupu.Warto też patrzyć na dodatkowe akcesoria, które mogą się okazać wygodne w codziennym użytkowaniu.

Jaki materiał płyty będzie najlepszy?

W ofertach producentów znajdziemy płyty gazowe ze stali nierdzewnej, emalii oraz szkła. Każdy materiał posiada szereg indywidualnych wad oraz zalet wpływających na wartość użytkową tego sprzętu AGD.

Płyta gazowa ze stali - jest dość popularnym rozwiązaniem. Największym atutem produktów z tego metalu są walory wizualne. Stal nierdzewna pasuje do większości sprzętów AGD i jest łatwa do utrzymania w czystości. Stalowa płyta gazowa do zabudowy jest rozwiązaniem uniwersalnym, które sprawdzi się we wszystkich stylizacjach kuchennych. Dobrej jakości modele płyt gazowych znajdują się w ofertach firm takich jak Amica, Bosch, Mastercook czy Whirpool. Ceny zakupu podstawowego modelu to ok. 500 – 800 zł. Jako przykład posłuży nam standardowa płyta gazowa Whirpool AKT 6400/NB. Jej sklepowa cena waha się w granicach 550 – 650 zł.

Szklana płyta gazowa to dobre rozwiazanie, jednak dobrze sprawdzają się także płyty z aluminium, płyty ze stali lub różnego rodzaju płyty metalowe
Jaka płyta gazowa ceramiczna będzie najlepsza do kuchni? Sprawdzamy

Płyta gazowa emaliowana – jej atutem są najniższe koszty zakupu. Emalia jest łatwa do utrzymania w czystości i nie przysparza problemów użytkowych. Jednak dla wielu osób największą przeszkodą jest wygląd produktu. Emaliowana płyta gazowa do zabudowy z reguły przybiera biały lub kremowy kolor. Dobrze sprawdzi się w kuchniach zainspirowanych stylem tradycyjnym. Jednak trudno ją wkomponować w aranżacje nowoczesne. Powłoka z emalii może się wyróżniać spośród zabudowy kuchennej i burzyć efekt dekoracyjny. Dlatego warto ją umieszczać jedynie przy sprzętach AGD o podobnej specyfice. Emaliowane płyty gazowe znajdziemy w ofertach firm takich jak Beko, Samsung, Teka, Mastercook i Amica. Ceny zakupu tańszych modeli rozpoczynają się już od kwoty 300 zł. Za lepszej jakości płytę (taką jak Teka EG 60 4G AI Al) trzeba już zapłacić przynajmniej 380 zł.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele syfonów

Szukasz dobrej jakości, ale nie kosztującego fortuny syfonu do zlewu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane syfony przez internautów.

Płyta gazowa na szkle – to bardzo ciekawe rozwiązanie, dające szerokie możliwości aranżacyjne. Palniki mogą być ukryte pod taflą szkła, dzięki czemu przypominają kuchnie zasilane prądem. Płyta gazowa na szkle posiada gładkie wykończenie, co jest dodatkowym atutem ułatwiającym zachowanie czystości. Powłoka ze szkła odznacza się dużą odpornością na uszkodzenia, powierzchniowe zarysowania oraz odbarwienia. Użytkownik zyskuje możliwość szybkiego i prostego czyszczenia, które przeważnie nie wymaga nawet użycia detergentów. Warto też dodać, że płyta gazowa na szkle szybko się rozgrzewa i może przybierać różnorodne rozmiary. Modele wykończone tym materiałem nie muszą być zbyt drogie. Dobrym przykładem będzie tu chociażby płyta gazowa Amica PGC 6510 (koszt niespełna 500 zł). Nieco więcej zapłacimy za płyty wykończone lepszej jakości szkłem ceramicznym – średnio od 800 zł w górę.

Czym właściwie jest płyta gazowa ceramiczna?

Gazowa płyta ceramiczna to nadal nowość na rynku AGD. Większość dostępnych na rynku płyt ceramicznych w dalszym ciągu posiada zasilanie prądem. Niestety energia elektryczna to dość drogie źródło zasilania, a większa płyta grzewcza potrafi pobrać powyżej 1 500 W. Zatem koszty jej użytkowania z reguły będą odczuwalnym obciążeniem dla domowego budżetu. Tymczasem gazowa płyta ceramiczna wygląda tak samo jak jej elektryczne odpowiedniki. Jej palniki zostają ukryte pod szkłem ceramicznym i wykorzystują tzw. zjawisko spalania katalitycznego.

Płyta gazowa dobrze sprawdza się w wielu sytuacjach. Jest najlepszym rozwiazaniem do kuchni, zwłaszcza płyta gazowa ceramiczna.
Jaka płyta gazowa ceramiczna będzie najlepsza do kuchni? Sprawdzamy

Warto zaznaczyć, że podczas spalania katalitycznego maleje emisja niekorzystnych substancji (głównie CO). Dzięki temu płyta jest bezpieczniejsza w użytkowaniu, niż jej standardowe, gazowe odpowiedniki z odkrytymi palnikami. Ukrycie palników pod szkłem ceramicznym dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zalania czy przypadkowego zgaszenia płomieni.

Wiodącym dystrybutorem gazowych płyt ceramicznych jest polska firma Solgaz. W jej ofercie znajdziemy zarówno modele z trzema jak i z czterema palnikami. Czteropalnikowa płyta gazowa ceramiczna GPC 3+1 kosztuje niespełna 2 300 zł. Jednak producent podkreśla, że jest to opłacalny wydatek, który zwróci się w postaci mniejszych kosztów eksploatacyjnych. Efektywność cieplna tego produktu może być do 50 % większa w porównaniu ze standardowymi płytami. Zatem spalanie katalityczne może przynieść oszczędności w postaci zmniejszonego zużycia gazu.

Wybieramy palniki

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, płyta gazowa najczęściej posiada cztery palniki. Dwa z nich są mniejsze, jeden średni i jeden duży. Niektóre większe modele płyt posiadają też dodatkowy, piąty palnik (często typu Wok). Jego charakterystyczną cechą jest podwójna bądź potrójna korona, zapewniająca wyższą temperaturę obróbki. Pięciopalnikowa płyta gazowa do zabudowy sprawdzi się w większych kuchniach. Z powodzeniem zamontujemy ją zarówno w standardowej zabudowie jak i na wyspach kuchennych. Typowy rozmiar płyty pięciopalnikowej to 70 - 90 cm szerokości i 55 cm głębokości. Dzięki zachowaniu tych uniwersalnych rozmiarów (głównie głębokości) produkt pasuje do pozostałej zabudowy kuchennej i może być w nią dobrze wkomponowany.

Płyta kuchenna gazowa z pięcioma palnikami przydaje się podczas przygotowywania posiłków dla większego grona osób. Będzie dobrym rozwiązaniem w często użytkowanej kuchni i przyda się osobom, które planują regularne urządzanie spotkań okolicznościowych. Palnik typu Wok z reguły znajduje się w centralnym miejscu płyty. Jest to kolejny atut, który umożliwia przygotowywanie potraw w większych, ponadgabarytowych naczyniach.

Płyta kuchenna gazowa może posiadać zróżnicowane rozmieszczenie palników. Standardowym jest rozmieszczenie w czterech rogach. Jednak w modelach o niestandardowym kształcie spotkamy się też z odmiennymi rozmieszczeniami. Warto dobrze przemyśleć taki zakup i upewnić się, że użytkowanie płyty będzie wygodne.

W mniejszych, rzadko użytkowanych kuchniach dobrze sprawdzają się też płyty gazowe na dwa palniki - zbędne akcesoria są ograniczone do minimum. Modele dwupalnikowe często przybierają rozmiar 50-60 cm głębokości i 30 cm szerokości. Dobrze sprawdzą się do wąskiej zabudowy kuchennej, jednak nie umożliwią szybkiego przygotowywania wielu potraw. Tego rodzaju zakup polecamy jedynie do szczególnie małych kuchni, a także dla użytkowników, którzy planują wyłącznie sporadyczne przygotowywanie lub podgrzewanie posiłków.

Szukamy dodatkowych funkcji

Płyta gazowa do zabudowy może posiadać szereg przydatnych funkcji. Standardem jest już elektryczny zapalnik, który znacznie ułatwia proces zapalania gazu. W ofertach firm Beko, Siemens, Bosch, Amica czy Mastercook znajdziemy też modele z trybem awaryjnego odcięcia gazu. Jest to bardzo przydatna, dodatkowa funkcja, która zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Gaz jest tu automatycznie odcinany w momencie zalania palnika bądź przypadkowego zgaśnięcia płomieni.

Bardziej zaawansowane płyty posiadają także zabezpieczenie przed dziećmi. Specjalna blokada na pokrętłach uniemożliwia przypadkowe odkręcenie gazu przez małe dzieci. Tym samym zwiększa się bezpieczeństwo wszystkich domowników. Płyty gazowe na szkle mogą posiadać bardziej zaawansowane systemy sterowania, a także szereg funkcji dodatkowych.

Top 5 płyt gazowych na szkle

Poniżej wskażemy ranking pięciu najciekawszych płyt gazowych na szkle, które można dopasować do każdego wnętrza

1. Płyta gazowa ceramiczna Solgaz GPC -3T – posiada trzy palniki gazowe i jeden palnik gorący. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych modeli bezpłomieniowych płyt gazowych. Estetyczne wykończenie tego produktu pasuje do każdego wnętrza. Model posiada też funkcje utrzymywania ciepła w polu gorącym. Sterowanie odbywa się przy użyciu intuicyjnego panelu dotykowego, co wyróżnia płytę spośród ofert konkurencji.  

2. Płyta ELECTROLUX EGT 46142NK – to dość ciekawy model z pokrętłami ulokowanymi po prawej stronie płyty. Posiada cztery palniki w wykończeniu ze szkła. Ciekawą opcją jest tutaj możliwość automatycznego zapłonu gazu, która umożliwia szybkie rozpoczęcie sterowania. Kolejnym atutem płyty jest niski koszt jej zakupu. Orientacyjna cena wynosi 700 zł.

3. Płyta gazowa Amica PVCZ 7511 – model pięciopalnikowy z dodatkowym palnikiem typu Wok. Płyta posiada automatyczną zapalarkę w pokrętle oraz zabezpieczenie przeciw odpływowe gazu. Płyta gazowa Amica PVCZ 7511 została wyposażona w wygodne pokrętła, umieszczone z prawej i lewej strony. Koszt jej zakupu to 800 zł.

4. Płyta gazowa BEKO HISW 64122 S – to kolejny model ze szklanym wykończeniem płyty grzewczej. Posiada cztery palniki o zróżnicowanej wielkości. W mechanicznym sterowaniu palników znajduje się standardowa zapalarka. Model posiada też zabezpieczenie przeciw odpływowe gazu. Pokrętła znajdują się po prawej stronie produktu. Koszt jego zakupu to 750 zł.

5. Płyta gazowa do zabudowy Bosch PRA 326B70E - jednopalnikowa płyta gazowa ceramiczna ze sterowaniem mechanicznym. Posiada nietypowy rozmiar 57 x 306 x 527 mm i dobrze sprawdzi się w małej zabudowie kuchennej. Płyta Bosch posiada zabezpieczenie przeciw odpływowe gazu, a także automatyczną zapalarkę w pokrętle. Pojedynczy palnik typu Wok umożliwia szybkie przygotowywanie posiłku, przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Koszt zakupu tej płyty gazowej to ok. 1 200 zł.

Wybierając płyty gazowe warto sugerować się własnymi potrzebami i preferencjami użytkowymi związanymi z AGD. Płyta powinna być dopasowana do specyfiki naszej kuchni, jej rozmiarów, a także do liczby domowników. Wbrew pozorom wybór wcale nie jest oczywisty. Każdy rodzaj płyty posiada indywidualne wady oraz zalety. Jednak bogata oferta handlowa sprawia, że każdy inwestor będzie w stanie wybrać produkt dopasowany do własnych potrzeb i oczekiwań.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły