Płyta gazowa, indukcyjna czy ceramiczna - którą wybrać?
Szeroki wybór płyt grzejnych pozwala na dopasowanie odpowiedniego urządzenia do własnych potrzeb. Podział nie dotyczy wyłącznie pod względem producentów, którzy są pionierami w sprzęcie AGD do kuchni. Możemy wybierać również spośród urządzeń zasilanych gazem lub prądem elektrycznym.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Płyty grzejne do kuchni : płyta ceramiczna, płyta gazowa, płyta indukcyjna
Płyty grzejne - co warto wiedzieć?
W tej chwili największą popularnością cieszą się płyty grzejne zasilane energią elektryczną. Jednak jeżeli mieszkamy w miejscu, w którym mamy bardzo częste przerwy w dostawie prądu, lepiej jest się zdecydować na płytę gazową. Zaplanujmy zakup płyty grzejnej jeszcze na etapie projektowania kuchni. Wtedy będziemy mieli pewność, że będziemy mogli korzystać z urządzenia w pełnym komforcie, nie obawiając się o trudny dostęp do płyty, bądź jej nieefektowne działanie.
Kolejną kwestią, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem, jest ostateczny koszt. Na pewno sama płyta indukcyjna jest droższa niż płyta gazowa. Nie mniej jednak koszty przygotowywania posiłków na płycie indukcyjnej mogą być niższe nawet o 40% w porównaniu do kosztów działania „gazówki”. Pamiętajmy, że do płyty indukcyjnej potrzebujemy specjalnych garnków i patelni, nierzadko droższych od tradycyjnych produktów.
Jaki rodzaj płyty grzejnej wybrać?
Wśród płyt grzejnych jakie są proponowane przez producentów, wymienia się płyty grzejne gazowe, elektryczne, ceramiczne oraz indukcyjne. Każda z nich wyróżnia się pod względem budowy, a także sposobu działania. Aby zauważyć różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, warto przyjrzeć się ich szczegółowej charakterystyce.
Płyta gazowa - uchodzi za najbardziej tradycyjną płytę grzejną, ze względu na przystępną cenę, a także niskie koszty eksploatacyjne. Najczęściej płyta gazowa jest wyposażona w cztery palniki, w tym jeden o mocy 2,5 do 3 kW i najmniejszy o mocy 0,9-1,5 kW. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się płyty z dwoma lub pięcioma palnikami. Ciekawym rozwiązaniem jest płyta gazowa posiadająca palnik z podwójnym płomieniem. Dzięki temu możliwe jest szybsze zagotowanie wody. Taki typ palnika przydaje się również w przyrządzaniu posiłków na patelniach typu wok.
Płyta elektryczna - płyta elektryczna wyróżnia się obecnością płytek grzejnych, które są podgrzewane za pośrednictwem prądu. Producenci udostępniają standardowe rozwiązania, a także wyróżniające się krążkami szybko grzejnymi. Wybór płyty może paść na płyty wyposażone w specjalny czujnik temperatury, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania.
Płyta ceramiczna - coraz większą popularnością cieszy się również płyta ceramiczna. Jest to stosunkowo nowoczesne urządzenie, którego konstrukcja oczywiście opiera się na płycie ceramicznej. W ten sposób mamy do czynienia z urządzeniem wyjątkowo eleganckim oraz nowoczesnym w wyglądzie. Jej zaletą jest to, iż płyta ceramiczna nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów, by ją utrzymać w czystości. Liczba pól grzejnych jest taka sama jak w przypadku innych płyt. Ich wyróżnikiem jest doskonałe przewodzenie wysokiej temperatury, przez co gotowanie na płycie ceramicznej, jest jak najbardziej efektywne i ekonomiczne.
Płyta indukcyjna - płyta indukcyjna do zabudowy obecnie uchodzi za jedno z najpopularniejszych urządzeń, które pozwala na szybkie i ekonomiczne gotowanie lub smażenie. Tak jak płyta elektryczna, płyta indukcyjna również jest zasilana prądem elektrycznym. Ale energia elektryczna jest już przetwarzane na zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Zatem dochodzi do podgrzania dołu urządzenia, przy jednoczesnym zachowaniu chłodnej płyty. W takim razie płyta indukcyjna jest to najbezpieczniejsze urządzenie spośród wszystkich wymienionych, ponieważ dotknięcie płyty nie grozi poparzeniem. Minusem tego rozwiązania jest na pewno wysoka cena urządzenia. Dodatkowo płyta indukcyjna wymaga od nas instalacji elektrycznej trójfazowej, co przyczynić się może do obowiązku zwiększenia mocy posiadanej już instalacji. Ten rodzaj płyty będzie wymagać od nas również zastosowania odpowiednich garnków. Muszą one wyróżniać się specjalnym ferromagnetycznym dnem, by płyta indukcyjna działała.
Wybór najlepszej płyty grzejnej
Płyta do zabudowy czy kuchenka wolnostojąca?
Zastanawiając się nad ostatecznym wyborem, jaki sprzęt jest lepszy: płyta do zabudowy czy kuchenka wolnostojąca, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim zastanówmy się, czy interesuje nas płyta grzejna połączona z piekarnikiem, czy jednak mają to być osobne urządzenia. Kuchenka wolnostojąca sprawdza się w dużych kuchniach lub właśnie w miejscach, w których nie możemy pozwolić sobie na pełne umeblowanie. Wtedy kuchenka może znajdować się w nietypowym miejscu, ale za to umożliwiającym korzystanie z jej wszystkich funkcji.

Na pewno płyta do zabudowy w każdej innej kuchni okaże się lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim zabudowana płyta grzejna będzie prezentować się bardzo elegancko i idealnie dopasuje się do nowoczesnej aranżacji. Dodatkowo wkomponowana w blat płyta, pozwala na wygodniejsze przyrządzanie posiłków. Przedłużenie blatu, w którym została zamontowana płyta grzejna o blat roboczy spowoduje, że zyskamy zdecydowanie więcej miejsca, chociażby na położenie przykrywki, lub nawet trzymanie składników, które dopiero będziemy gotować lub smażyć.
Szukasz dobrej jakości, ale nie kosztującego fortuny syfonu do zlewu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane syfony przez internautów.
Wykonanie płyty grzejnej
Sam wybór płyty grzejnej pod względem przetwarzanej energii do obróbki pożywienia nie oznacza dla nas wyczerpania wszystkich możliwości. Ponieważ poszczególne płyty mogą być wykonane z różnych materiałów. Płyta gazowa występować może w wersji emaliowanej, szklanej bądź stali nierdzewnej. Powierzchnią ceramiczną ze stali nierdzewnej lub emaliowaną wyróżniać się będą płyty elektryczne. Wykonanie płyty grzejnej jest bardzo ważne.
Płyta ceramiczna bardzo często mylona jest z indukcyjną. Jednak wiemy, że płyty ceramiczne i płyty indukcyjne różnią się nie tylko sposobem przetwarzania energii elektrycznej, ale również sposobem wykonania płyty grzejnej. W tym przypadku, jeśli chodzi o wykonanie płyty, do najpopularniejszych materiałów zaliczamy szkło ceramiczne, blat witoceramiczny, a także stal szlachetną. Natomiast wykonanie płyty indukcyjnej najczęściej opiera się na wykorzystaniu ceramiki, witoceramiki, szkła hartowanego, szkła ceramicznego, emalii lub specjalnego tworzywa iXelium.
Liczba pól grzejnych
Liczba pól grzejnych w przypadku płyt indukcyjnych najczęściej wynosi 4 pola. Chociaż ten rodzaj płyty zdarza się również z 3 oraz 5 polami grzejnymi. Wykonanie płyty ceramicznej obejmuje 2, 3, 4 lub 5 pól grzejnych.
W przypadku płyt gazowych, mamy do czynienia z takimi samymi kombinacjami liczby pól grzejnych, jak we wcześniej wspomnianych płytach ceramicznych. Natomiast płyty elektryczne najczęściej dostępne są w modelach 2- lub 4-palnikowych.
Płyty grzejne - cennik
Najpopularniejsi producenci płyt grzejnych i proponowane przez nich ceny. Przykładowe ceny popularnych płyt grzejnych:
- Płyta gazowa Bosch, szkło hartowane, 4 palniki - 1098 zł
- Płyta ceramiczna Beko, ceramika, 4 palniki - 668 zł
- Płyta ceramiczna Beko, witoceramika, 2 palniki - 458 zł
- Płyta elektryczna Amica, stal nierdzewna, 2 palniki - 249 zł
- Płyta ceramiczna Amica, ceramika, rodzaj płyty - 4-palnikowa - 648 zł
- Płyta indukcyjna Whirpool, szkło ceramiczne, rodzaj płyty - 4-palnikowa - 2899 zł
- Płyta gazowa Samsung, stal nierdzewna, 4 palniki - 649 zł
- Płyta indukcyjna Bosh, ceramika, 4 palniki - 1449 zł
- Płyta indukcyjna Electrolux, szkło hartowane - 1198 zł
- Płyta gazowa Electrolux, stal nierdzewna, 4 palniki -718 zł
- Płyta gazowa Whirpool, szkło hartowane, 5 palników - 1199 zł
- Płyta indukcyjna Samsung, ceramika, 4 palniki - 1498 zł
- Płyta indukcyjna Siemens, ceramika, 4 palniki - 1798 zł
- Płyta ceramiczna Siemens, ceramika i stal szlachetna, 5 palników - 2299 zł
- Płyta ceramiczna Ariston, 4 palniki - 817 zł
- Płyta gazowa Ariston, szkło hartowane, 4 palniki - 949 zł