Podłączenie płyty indukcyjnej - praktyczny poradnik krok po kroku
Płyty indukcyjne to coraz popularniejsze urządzenia AGD w naszych domach. Kiedy zdecydujemy się na zakup urządzenia, kolejnym krokiem jest jego podłączenie. Kuchnia indukcyjna powinna być podłączona do instalacji 230 V lub 400 V. Często czynność ta jest nie lada wyzwaniem dla laika. Wówczas pojawia się pytanie, jak podłączyć kuchenkę indukcyjną? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to i wiele innych pytań.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie kuchni, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co trzeba wiedzieć zanim kuchnia indukcyjna zostanie podłączona?
Decydując się na zakup kuchenki indukcyjnej, warto wiedzieć, że urządzenia te mogą być w dwojaki sposób podłączane do instalacji elektrycznej. Mamy tu na myśli zasilanie trójfazowe (400 V) i zasilanie jednofazowe (230 V), czyli takie, jakie mamy w zwykłych gniazdkach elektrycznych.
Aby kuchnia indukcyjna działała bez zarzutów, ważne są przewody, którymi doprowadzone będzie zasilanie. Przy instalacji 230 V powinien być zastosowany przewód 3x 4 mm2. Planując podłączenie do instalacji 3 fazowej (czyli na siłę), należy użyć przewodu 5x2,5 mm2.
To, w jaki sposób będziemy podłączać płytę indukcyjną, warto zaplanować już na etapie kładzenia instalacji elektrycznej w domu. Możemy wówczas tak dostosować schemat instalacji, aby zapewnić kuchence odpowiednie zasilanie. Unikniemy wówczas kucia ścian i przerabiania instalacji. Sprawdź także ten artykuł z rankingiem płyt ceramicznych.
Jak podłączyć kuchenkę indukcyjną?
Schemat podłączenia indukcji pod 230 V
Najprostszym i najczęściej spotykanym sposobem na podłączenie płyty indukcyjnej jest podłączenie jej pod instalację 1-fazową 230 V, czyli tradycyjne gniazdko elektryczne. Większość urządzeń ma wmontowaną wtyczkę, którą wystarczy podpiąć do gniazdka elektrycznego.
Jeśli z naszego urządzenia wystaje tylko przewód z trzema kabelkami, należy je w odpowiedni sposób połączyć z przewodami instalacji. Tu przydatny będzie schemat podłączenia, który powinna zawierać każda nowo zakupiona kuchenka. Ogólna zasada mówi, że kabelki łączymy zgodnie z ich kolorystyką (pod warunkiem, że instalacja w domu jest dobrze wykonana). Najlepiej jednak, aby czynność tę wykonał uprawniony elektryk. Unikniemy w ten sposób stresu i niepotrzebnych pomyłek.
Podłączając płytę indukcyjną, należy zadbać również o to, aby kuchnia indukcyjna podłączona była do oddzielnego obwodu elektrycznego, który posiada osobne zabezpieczenie. Zapobiegniemy w ten sposób zbytniego obciążania całej instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Jeśli nie posiadamy takiego obwodu, warto pomyśleć o jego stworzeniu. Tu również przydałaby się pomoc fachowca. A może zainteresuje cię także artykuł o płytach indukcyjnych do zabudowy?
Podłączenie kuchenki pod zasilanie trójfazowe (400 V)
Nie każda kuchenka ma możliwość podłączenia na siłę, czyli do instalacji trójfazowej. Jeśli jednak nasz model można w ten sposób podłączyć, warto dokładnie przeczytać schemat. Podłączenie płyty indukcyjnej do zasilania 400 V jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku zasilania 230 V. Instalacja 3 fazowa jest bowiem inaczej zbudowana. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem płyty, sprawdź ten artykuł z porównaniem różnych rozwiązań na płytę do kuchni.
Każdy schemat podłączenia zawiera informację, który kabelek, z którym połączyć. Instalacja 3 fazowa wymaga zastosowania przewodów fazowych, przewodu neutralnego (kolor niebieski) i uziemienia (kolor żółto – zielony). Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie ich połączenie. Pamiętajmy, że każda kuchenka powinna mieć własny schemat i z pewnością nie sprawdzi się on w przypadku podłączania innego modelu płyty. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o płytach indukcyjnych.
Przed podłączeniem kuchenki do tego typu zasilania, należy upewnić się, czy przewody w naszej instalacji mają właściwy przekrój, o czym pisaliśmy wyżej. Jeśli nie mamy takiej pewności, warto skorzystać z usługi specjalisty, który w odpowiedni i bezpieczny sposób podłączy urządzenie.
Podłączenie płyty indukcyjnej – kto powinien to wykonać?
Podłączenie płyty indukcyjnej, jak każdego urządzenia elektrycznego, warto pozostawić elektrykowi z uprawnieniami. Fachowiec na pewno zrobi to w odpowiedni sposób. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie, bez obaw o bezpieczeństwo rodziny i własnego domu. Źle podłączona kuchnia indukcyjna może doprowadzić do zwarcia instalacji lub porażenia prądem, co może mieć nieprzyjemne, a czasami tragiczne skutki. Lepiej nie narażać się na takie niebezpieczeństwo.
Konieczność podłączania tego typu urządzeń przez fachowca narzuca większość producentów urządzeń elektrycznych. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie wykonać tę czynność, może okazać się, że stracimy gwarancję na sprzęt. W razie awarii nasza reklamacja może nie zostać uznana.
Podłączenie płyty indukcyjnej we własnym zakresie nie jest zbyt skomplikowane, zwłaszcza jeśli posiadamy trochę wiedzy technicznej. Producenci urządzeń wychodząc naprzeciw swoim klientom, do każdego urządzenia dołączają schemat z opisem tej czynności. To duże ułatwienie podczas pracy. Jednak dla własnego bezpieczeństwa warto zwrócić się w tej sprawie do specjalisty. Elektryk szybko i bez najmniejszego problemu podłączy urządzenie. Koszty, jakie poniesiemy z tego tytułu to ok. 100 zł. Nie jest to duży wydatek, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo własne i urządzenia. Naprawa kuchenki po utracie gwarancji z pewnością kosztowałaby o wiele więcej. A może zainteresuje cię także artykuł o luksusowej kuchni za 35 tys. złotych?