Rodzaje zlewozmywaków

Obecnie zlewozmywak występuje na rynku w wielu różnych odmianach. Możemy je podzielić ze względu na materiał wykonania, liczbę komór oraz sposób montażu, a także opcje dodatkowe czyli funkcje które równocześnie pełnią.

Wybór nie jest prosty, gdyż na rynku mamy bardzo wiele modeli solidnych zlewozmywaków rozmaitych producentów. Ceny tych nieodzownych sprzętów także są zróżnicowane, co na pewno nie ułatwia wyboru.

Podstawowym kryterium podziału zlewozmywaków jest liczba komór. Zlew kuchenny jednokomorowy to zlew z jedną komorą najczęściej w kształcie owalnym, prostokątnym lub kwadratowym. Często jest wyposażony w ociekacz, rzadziej w miejsce do krojenia produktów spożywczych.

Zlew kuchenny dwukomorowy występuje z kolei w dwóch odmianach. Pierwsza to zlew z dwiema komorami równej wielkości, kwadratowymi lub prostokątnymi. Druga to zlew kuchenny wyposażony w jedną dużą i jedną małą komorę - dlatego często bywa nazywany zlewem półtorakomorowym.

Na rynku w ograniczony zakresie można również nabyć zlewy trzykomorowe. Jednak najczęściej są to modele produkowane do wykorzystania w lokalach gastronomicznych. W sklepach można również natrafić na tak zwane zlewy dwuipółkomorowe - w których dwie komory są dużych rozmiarów, a jedna niewielkich.

Zlewozmywaki dwu- i trzykomorowe zawsze posiadają ociekacz, jednak może być on różnie wyprofilowany i co naturalne może mieć różne wielkości. Rozmaite są także konfiguracje komór i ociekaczy. Pewna grupa zlewozmywaków posiada ociekacz z lewej strony, jednak przeważają prawostronne.

Zlewozmywaki możemy podzielić również ze względu na sposób montażu. Najpopularniejsze są zlewy nakładane, czyli nasadowe. Nakłada się je na szafki kuchenne posiadające otwory do tego celu przystosowane. Wiele popularnych modeli zlewów występuje jako zlewy nasadowe. Również zlewozmywak narożny występuje często jako zlew nasadowy lub jako zlew podblatowy.

Zlew podblatowy to inaczej zlew wbudowywany w blat. W celu jego montażu w blacie należy wyciąć odpowiedni otwór. Zlew podblatowy jest dobrym rozwiązaniem, gdyż ściśle przylega do powierzchni i staje się integralną częścią blatu kuchennego. Ma to korzystny wpływ na estetykę.

Masz też do wyboru zlewozmywak podwieszany, który niewiele różni się od tych wbudowywanych w blat. Taki zlew kuchenny montuje się od dołu.

Polecane zlewozmywaki w świetnych cenach

Kolejnym podziałem zlewów jest rodzaj zastosowanego do ich produkcji materiału. W sklepach z łatwością odnajdziemy zlewy stalowe, kompozytowe, ceramiczne, z tworzyw sztucznych lub wykonane z innych, rzadziej używanych materiałów.

Zlew kuchenny ze stali to bardzo dobre rozwiązanie do każdej kuchni. Obecnie tego typu zlewozmywak jest zwykle produkowany z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Zlew kuchenny ze stali można łatwo oczyścić, jest też odporny na działanie wysokiej temperatury. Zlewy ze stali są coraz ciekawiej wykańczane i projektowane w zgodzie z nowoczesnym wzornictwem.

Rosnącą popularnością cieszą się również zlewy z tworzyw sztucznych. Najczęściej stosowanymi materiałami są tekalon i makrolon. Są to tworzywa odporne na zarysowania, które ładnie się prezentują. Jednak są mało odporne na wysokie temperatury co stanowi ich dużą wadę. Innym tworzywem sztucznym z którego wytwarza się zlewozmywaki jest silduran. W przeciwieństwie do tekalonu nie jest wrażliwy na wysokie temperatury.

Zlewy ceramiczne są bardzo odporne na uszkodzenia dzięki nowej ulepszonej technologii ich wytwarzania. Są odporne na wysokie temperatury i łatwe w utrzymaniu czystości. Niestety są dość drogie w porównaniu z produktami z innych materiałów.

Sporą część zlewów na rynku stanowią zlewozmywaki kompozytowe (konglomeratowe). Są produkowane z połączenia dwóch materiałów, a jednym z nich najczęściej jest granit. Zlewozmywak granitowy jest odporny na uszkodzenia i wysokie temperatury, jednak po dłuższej eksploatacji ma tendencje do przebarwień. Gustowne modele zlewów kompozytowych dostępne są w bogatej kolorystyce. Zlewozmywak granitowy kompozytowy występuje jako zlew podblatowy, zlew narożny, a także jako zlew z kilkoma możliwościami montażu.

W niektórych sklepach można nabyć również zlewozmywak ze szkła hartowanego. Najczęściej w tego typu zlewozmywakach szklane są komory, a obudowa i ociekacz ze stali nierdzewnej. Całość wygląda bardzo elegancko. Więcej na temat wyboru zlewozmywaków przeczytasz tu.

Wyposażenie dodatkowe zlewozmywaków

Zawór z sitkiem i ociekacz występują obecnie w prawie każdym zlewozmywaku. Często u tego samego producenta możemy dobrać baterie kuchenne pasujące stylistycznie do zlewozmywaka. Zawór i ociekacz są obecnie powszechne, ale producenci oferują również znacznie więcej.

Coraz częściej można spotkać modele zlewozmywaków z deską do krojenia wykonaną ze szkła hartowanego. Jest to praktyczne rozwiązanie, gdyż warzywa mogą zostać umyte i pokrojone bez konieczności przenoszenia w inne miejsce.

Występują również modele zlewów wyposażone w zestawy tarek o różnej grubości oczek. W niektórych sklepach można spotkać egzemplarze z wbudowanym dozownikiem na mydło czy płyn do mycia naczyń.

Ciekawie wykonane i bardzo funkcjonalne są zlewozmywaki które mają wkomponowane kilka elementów dodatkowych, które w razie potrzeby można łatwo wymontować. Do takich elementów dodatkowych należą między innymi kratki na warzywa, stelaże do suszenia naczyń oraz obieraczki. Są to elementy, które bardzo usprawnią pracę w kuchni.

Do niektórych zlewów istnieje możliwość zamontowania specjalnego młynka do mielenia odpadów organicznych. Montuje się go w ramie zlewu. Po przepuszczeniu odpadków organicznych przez młynek, bardzo rozdrobnione mogą trafić do kanalizacji zamiast do kosza na śmieci.

Do innych ciekawych akcesoriów należą wieszaki drabinkowe, pojemniki na sztućce, koszyki na owoce i warzywa a nawet wmontowana specjalna płyta przeznaczona do odstawiania gorących naczyń. Istnieją również modele które mają ramę z diodami LED.

Baterie kuchenne są również produkowane z opcjami dodatkowymi, na przykład ze sterowaniem na dotyk lub z fotokomórką. Nowoczesne zlewozmywaki i baterie kuchenne umilają i ułatwiają przygotowywanie posiłków, jednak są dużo droższe od standardowych rozwiązań.

Więcej o tym, jak dobrać zlewozmywak do kuchni przeczytasz w tych artykułach.

Ceny zlewozmywaków kuchennych

Jednym z najbardziej znanych (również w Polsce) producentów zlewozmywaków jest niemiecka firma Blanco. Blanco produkuje również baterie kuchenne. Produkty tej firmy są dostępne w wielu sklepach na terenie całego kraju. Blanco produkuje zlewy ze stali, ceramiki i kompozytu zawierającego granit.

Ciekawym modelem jest klasyczny zlewozmywak ze stali szlachetnej Blanco CLARON 340/180-IF. Występuje w wersji podwieszanej jak również jako zlew podblatowy. Został wyposażony w automatyczny korek. Jest to zlew kuchenny dwu-komorowy. Jego cena to około 2000 złotych.

Blanco posiada w swojej ofercie szeroki wybór zlewozmywaków jednokomorowych. Zlew kuchenny jednokomorowy CLARON 340-U to prostota i elegancja. Jest to zlew podblatowy. Istnieje możliwość dokupienia akcesoriów do zlewu tego samego producenta, między innymi deski do krojenia ze szkła hartowanego czy ociekacza ze stali szlachetnej. Dostępne są również dedykowane do tego modelu baterie kuchenne.

Dużo tańszym modelem jest zlewozmywak Blanco Tipo 9 E. Jest to zlew kuchenny jednokomorowy z dodatkową przegrodą do odcedzania w obudowie. Tipo 9 E to zlew podblatowy do wbudowania, może służyć jako zlew narożny. Został wykonany ze stali szlachetnej w macie. Jest to model z ociekaczem. Jego cena to około 350 złotych.

Jeszcze tańszy jest Flex Mini C 511614. Ten model to również zlew kuchenny jednokomorowy z ociekaczem. Zlew podblatowy Flex Mini świetnie sprawdzi się w małej kuchni. Kompaktowy i praktyczny zlewozmywak Flex Mini dostaniemy w cenie 127 złotych.

Innym producentem zlewozmywaków jest niemiecka firma Teka. Oprócz zlewów do kuchni posiada w swoim asortymencie szeroki wybór baterii łazienkowych i kuchennych, okapów oraz akcesoriów łazienkowych i kuchennych.

Za przystępną cenę będziemy mogli wybierać spośród wielu modeli zlewów. W ofercie między innymi zlew kuchenny jednokomorowy w różnych wersjach i wielkościach, zlew narożny oraz zlewy dwukomorowe.

Niektóre modele utrzymane w kolorystyce ciepłego beżu lub sepii doskonale będą podkreślać stylizację kuchni, jeśli szafki kuchenne zostaną dobrane w podobnych odcieniach.

Ciekawą propozycją jest Teka Basico 510 1C CN. Jest to zlew kuchenny jednokomorowy okrągły. Prosta forma w połączeniu ze stalą szlachetną daje bardzo dobry efekt finalny. Basico 510 1C CN może służyć jako zlew narożny. Jest to zlewozmywak z rodzaju nakładanych. Jego cena to około 150 złotych.

Interesującym modelem jest także Teka Stylo 2C CN. Jest to zlewozmywak dwukomorowy wykonany ze stali nierdzewnej polerowanej. Polecany jest do montażu wpuszczanego na szafki kuchenne, o długości co najmniej 90 centymetrów. Ten model możemy kupić za 230 złotych.

Godną polecenia jest również polska marka Deante. OD 25 lat firma Deante jest znana z produkcji wyposażenia kuchennego i łazienkowego, w tym zlewów kuchennych, baterii, kabin prysznicowych oraz brodzików. Firma jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród a jej produkty prezentują wysoką jakość.

Jedną z propozycji Deante jest zlew kuchenny jednokomorowy Menuet ZPM 0113 Satyna. Jest to zlew podblatowy do wbudowania w szafki kuchenne. Wykonany został z polerowanej stali szlachetnej. Jest to zlewozmywak z ociekaczem oraz deską do krojenia ze szkła hartowanego, którą w razie potrzeby można łatwo zdjąć ze zlewu. Model posiada pogłębioną komorę. Jego cena to około 750 złotych.

Bez ociekacza, ale za to z dwiema komorami został zaprojektowany i wykonany model firmy Deante - Tango ZM5 3200 Dekor. Jest to zlewozmywak nakładany na blaty czy szafki kuchenne. Jego cena to 170 złotych. Również ten model został wyprodukowany ze stali.

Zarówno firma Blanco, jak i Teka oraz Deante oferują ponadto zlewy kompozytowe z grafitem oraz produkowane z tworzyw sztucznych.

Z mniej tuzinkowych rozwiązań mamy do dyspozycji również zlewy ze szkła hartowanego. Jednym z producentów który ma je w swojej ofercie jest spółka Alveus. Jest to producent zlewozmywaków oraz baterii kuchennych. Oprócz zlewów ze szkła proponuje ponadto sprzęty z innych materiałów. Są to granital, stal nierdzewna z pokryciem ceramicznym oraz standardowa stal nierdzewna.

Zlewozmywak Alveus Wave 10 to połączenie szkła hartowanego oraz stali nierdzewnej. Jest to zlew kuchenny jednokomorowy z automatycznym korkiem i niewielkim ociekaczem. Może być montowany jako zlew narożny. Zlewozmywak jest bardzo stylowy o nowoczesnym wyglądzie. Jego cena to 1700 złotych.

Na co zwrócić uwagę kupując zlew kuchenny

Znając charakterystykę poszczególnych materiałów przy zakupie powinniśmy brać pod uwagę parametry wytrzymałościowe danego zlewu. Jak to zostało wspomniane na początku, nie wszystkie materiały z których wykonuje się zlewy mają dobrą odporność na wysokie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne.

Kolejnym kryterium powinna być wielkość i głębokość zlewu oraz sposób jego montażu. Musimy podjąć decyzję czy zlew kuchenny jednokomorowy będzie dla nas wystarczający, czy będziemy potrzebowali większej liczby komór.

W małych kuchniach dobrze zda egzamin kompaktowy zlewozmywak narożny, w większych można zdecydować się na zlew podblatowy z dwiema komorami z ociekaczem i dodatkowymi akcesoriami. Zlewozmywak może zostać dobrany również pod kolor szafek w kuchni lub w zgodzie z daną stylizacją. Jednak za wyjątkowo zaprojektowane modele zlewów z rzadkich materiałów zapłacimy dużo więcej.

Zwracajmy uwagę na okres gwarancji który jest przewidziany przez producenta. Przykładowo firma Blanco daje na swoje zlewozmywaki i baterie zasadniczo gwarancję wynoszącą 2 lata. Jednak inaczej wygląda gwarancja na sam korpus – tu gwarancja jest wieczysta.

Wspomniany wcześniej Alveus daje gwarancję na wyprodukowane przez siebie zlewy wynoszącą 30 lat. Znany producent zlewów kuchennych Franke udziela piętnastoletniej gwarancji na zlewozmywaki swojej produkcji. Jednak gwarancja nie obejmuje dodatkowych akcesoriów z zestawu.

Gwarancja na korpus to nie wszystko, zwracajmy uwagę na informacje podane drobnym drukiem znajdujące się najczęściej na końcu karty warunków gwarancji.

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje design wybranego modelu i jego cena. Jednak funkcjonalność i wysoka jakość materiałów powinny zawsze stać na pierwszym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii zlewozmywaki