Jak wybrać syfon do zlewozmywaka?

Wybieramy syfon do zlewu

Syfonu do zlewozmywaka najczęściej nie oglądamy, gdyż znajduje się w szafce. Jednak jest to niezbędna część zlewozmywaka, która nie tylko odprowadza wodę, lecz także blokuje zapachy z kanalizacji. Aby wszystko działało jak należy, odpływ zlewozmywaka i kolano kanalizacyjne musi być prawidłowo zamontowane i dobrane. Najczęściej zlewozmywak kupujemy wraz z syfonem. Jeśli kupujemy zlewozmywak bez syfonu lub jeśli musimy wymienić syfon, należy dowiedzieć się, jakie są rodzaje syfonów i jak są one zbudowane oraz jak funkcjonuje podłączenie syfonu do zlewozmywaka.

Syfon do zlewozmywaka - budowa i rodzaje

Syfon do zlewu najczęściej zbudowany jest z tworzywa sztucznego, które jest wystarczająco wytrzymałe. Niekiedy syfony łazienkowe, które są widoczne i muszą być estetyczne, wykonane są z mosiądzu.

Rodzaje syfonów:

  • syfony butelkowe są to syfony wysokie i bardzo wąskie, które wymagają okresowego czyszczenia.
  • syfony typu U (rurowe) są to syfony samoczyszczące, które rzadziej się zapychają. Ich wadą jest trudność czyszczenia, w przypadku, gdy jest to konieczne. Tego rodzaju syfon należy rozebrać do czyszczania, co jest dość trudne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zlewozmywakach.

Jak dobrać syfon do zlewu?

Kupując syfon do zlewozmywaka przede wszystkim bierzemy pod uwagę:

  • średnicę odpływu. Odpływ zlewozmywaka ma najczęściej średnicę 1,5 cala lub 3,5 cala. Zdarzają się również zlewozmywaki z odpływem kwadratowym,
  • materiał z jakiego zlew jest zbudowany, gdyż inne są syfony do zlewozmywaka stalowego a inne do granitowego. Syfony do zlewu stalowego mają krótszą śrubę mocującą i mogą nie pasować do zlewu granitowego,
  • liczbę komór zlewozmywaka.

Syfon dobieramy w zależności od ilości komór zlewozmywaka. Zlew jednokomorowy ma jeden odpływ i jeden przelew. Znacznie bardziej skomplikowane jest dobranie syfonu do zlewu dwukomorowego lub półtora komorowego. Niewielką rolę odgrywa tu rozstaw odpływów, gdyż rurki można odpowiednio przyciąć. Jeżeli jednak odpływy są rozstawione w dużej odległości od siebie należy zakupić specjalny syfon. Jeśli zlew dwukomorowy lub 1.5 komorowy posiada komory na różnych poziomach należy dobrać syfon z różnicą poziomów, który ma możliwość regulacji wysokości komór. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach zlewozmywaków?

Czy wybrać syfon z przelewem czy bez?

Przelew zapobiega wylewaniu się wody ze zlewu w przypadku zatkania odpływu. Jest to specjalny otwór w komorze zlewozmywaka lub na ociekaczu, który zapewnia bezpieczeństwo w kuchni, gdyż nie dopuszcza do wylania się wody ze zlewu.

Rodzaje przelewów:

  • przelew horyzontalny w ociekaczu,
  • przelew poziomy w zlewozmywaku.

Zlew jednokomorowy najczęściej jest oferowany z przelewem. Niektóre modele zlewów dwukomorowych granitowych lub stalowych nie posiadają przelewu, gdyż druga komora pełni funkcję przelewu. Kupując zlew dwukomorowy musimy zdecydować, czy chcemy zlewozmywak bez przelewu czy też z przelewem jednym czy z dwoma. Najczęściej zlewozmywaki szklane wyposażone są w 2 przelewy.

Syfon do zlewu z dodatkowymi funkcjami

Dodatkowe funkcje syfonu

Niektóre modele syfonów zostały wyposażone w dodatkowe funkcje jak:

  • korek automatyczny,
  • syfon z podłączeniem zmywarki,
  • system Safe Space (płaski) oszczędzający miejsce w szafce pod zlewozmywakiem.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze zlewozmywaki

Szukasz dobrej jakości zlewozmywaka w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane modele przez naszych czytelników.

Syfon z bocznym podłączeniem

Jeśli obok zlewu znajduje się zmywarka lub pralka, bardzo przydatny będzie syfon z podłączeniem zmywarki. Dla przykładu wszystkie modele syfonów Alveus są to syfony z podłączeniem zmywarki. Zakup syfonu z bocznym podłączeniem będzie szczególnie przydatny, jeśli w kuchnie brak odpływu do zmywarki czy pralki. Możemy również zastąpić górną kształtkę syfonu kształtką z bocznym podłączeniem, która pozwala na podpięcie rurki odpływowej zmywarki. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki zlew wybrać.

Syfon płaski

Syfon płaski (Safe Space) zajmuje mniej miejsca w szafce pod zlewem i pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni szafki na inne rzeczy. Syfon płaski posiada odpływ skierowany poziomo do ściany i dopiero przy ścianie schodzi do elementu “U”.

Syfon automatyczny czy klasyczny

W czasie zmywania czy sprzątania konieczne jest niekiedy zamknięcie odpływu zlewozmywaka, aby nabrać wody do zlewu. Tradycyjnie stosuje się gumowy korek czasem z łańcuszkiem ułatwiającym wyciąganie go. Wadą tradycyjnego korka jest fakt, że korek potrafi wypaść ze zlewu na podłogę i się zgubić.

Bardziej wygodnym rozwiązaniem jest praktyczny syfon automatyczny. Jego mechanizm umożliwia zamknięcie odpływu bez moczenia rąk przy pomocy pokrętła lub dźwigni. Mechanizm znajduje się pod zlewem, zaś na zlewie mamy tylko pokrętło korka lub przycisk. Syfon automatyczny w zlewach dwukomorowych zamyka tylko jedną komorę, podczas gdy druga ma korek klasyczny. Korek automatyczny jest wyjmowany, dzięki czemu można go łatwo umyć.

Syfon do zlewozmywaka - główni producenci

Cena zmywaka w głównych sklepach internetowych zaczyna się już od 6 zł, gdyż za tyle możemy nabyć prosty syfon do zlewu jednokomorowego bez przelewu. Z kolei cena eleganckich syfonów z mosiądzu może nawet przekraczać 4 tysiące zł. Dla przykładu w Castoramie cena syfonów waha się od około 14 do około 130 zł.

Jednym z popularnych producentów jest Franke, który oferował do niedawna zestawy odpływowe w cenach od 15 do 199 zł. W najnowszej ofercie Franke znajdują się tylko nowoczesne zlewozmywaki z zestawem odpływowym z syfonem w komplecie. Franke nie oferuje już syfonów osobno.

Jednym z najbardziej popularnych modeli jest Blanco Syfon końcowy wersja płaska 137287, który zbiera świetnie opinie użytkowników. Szczególnie dobrze oceniane jest podłączenie syfonu do zlewozmywaka, które nie zajmuje miejsca w szafce. Syfon ten chwalony jest za łatwość montażu, wytrzymałość, dobrą jakość. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tanich zmywakach kuchennych?

Kolejny produkt, który otrzymuje dobre opinie to Roca A858B48000 VICTORIA BASIC Syfon w cenie od 52 do 78 zł. Opinie użytkowników podkreślają dobrą jakość i wytrzymałość, natomiast łatwość montażu tego syfonu pozostawia wiele do życzenia.

Dużo opinii zebrał syfon Rea Syfon z korkiem Klik-Klak metalowy do umywalek z przelewem i bez przelewu chromowany, w cenie około 79 zł. Syfon ten oceniany jest jako bardzo estetyczny i ładnie prezentujący się w kuchni i łazience. Podłączenie syfonu do zlewozmywaka spotyka się z dobrymi opiniami. Użytkownicy chwalą łatwość montażu samego syfonu. Pojawiają się jednak krytyczne uwagi na temat jakości korka klik klak.

Syfon do zlewozmywaka czy też kolano kanalizacyjne zależy głównie od rodzaju zlewozmywaka jaki posiadamy. Przy zakupie warto kierować się zagadnieniami praktycznymi, gdyż syfon z reguły nie jest widoczny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii zlewozmywaki