Zlewozmywak podwieszany - najważniejsze informacje

Zlewozmywaki podblatowe - sposób montażu

Zlew podwieszany, czyli inaczej zlewozmywak podwieszany, zlewozmywak podblatowy lub zlew wpuszczany w blat to jeden z podstawowych rodzajów zlewów kuchennych pod względem rodzaju montażu. Jego cechą charakterystyczną jest mocowanie go w blacie kuchennym. Montaż polega w pierwszej kolejności na precyzyjnym wycięciu odpowiedniego otworu w blacie. W przypadku blatów granitowych lub kompozytowych, które są bardzo często wybierane do tego typu zlewów, należy uwzględnić już przy zamówieniu, gdyż takie blaty produkowane są na wymiar. W blatach osobno przygotowuje się także otwory na baterie, a także na ewentualne instalacje towarzyszące, jak np. zawory, dozowniki do detergentów itp.

Komory zlewu montowane są od dołu, gdy blat już jest przymocowany do szafki. Zwykle producenci zlewów podwieszanych oferują zestawy do ich montażu wraz z tymi zlewami. Miejsce, gdzie styka się krawędź blatu ze zlewozmywakiem uszczelniane jest specjalną uszczelką silikonową, która jest niewidoczna po zakończonym montażu. W następnej kolejności mocowane są syfon oraz odpływ, do którego z kolej można zamontować automatyczny korek, który może być w wyposażeniu takie zlewu. Baterie, zwykle typu sztorcowego, montowane są niezależnie od zlewu w przygotowanym uprzednio otworze w blacie. Sprawdź także ten artykuł o samodzielnym montażu baterii zlewozmywakowej.

Zlew podwieszany - właściwości i zastosowanie

Zlewozmywaki podblatowe mają bardzo dobre opinie wśród dekoratorów wnętrz, gdyż znakomicie komponują się w aranżacjach kuchennych, zwłaszcza w tych nowoczesnych. W takim wykończeniu kuchni najlepiej zaprezentuje się biały zlewozmywak lub czarny zlewozmywak, ale nie jest to regułą. Świetnie wygląda także zlewozmywak granitowy w kolorach piaskach, beżowych. Oprócz zalet dekoracyjnych zlewozmywaki podblatowe cechują się także dużą wygodą użytkowania i wysokim poziomem higieny. Nie ma w nich zakamarków i szczelin, gdzie mogłyby się gromadzić brud, bakterie i drobnoustroje.

Zlew podwieszany - rodzaje

Zlew podwieszany - rodzaje ze względu na wykończenie

W sprzedaży dostępne są podwieszane zlewy kuchenne z różną ilością komór. Najpopularniejsze z nich to zlewyjednokomorowy oraz dwukomorowy, choć spotkamy się też z większą ilością komór. Występują również zlewy kuchenne podblatowe z ociekaczem. Ciekawą możliwością jest łączenie kilku zlewów o różnych rozmiarach i tak np. układając jeden zlew jednokomorowy obok drugiego otrzymamy zlew dwukomorowy. Do takiego łączenia służą specjalne zestawy montażowe.

Zlew podwieszany - rodzaje ze względu na materiał wykonania

Wśród materiałów, z których produkowane są podwieszane zlewy kuchenne najpopularniejszymi są blacha stalowa, kompozyty granitowe oraz ceramika. Z wymienionych materiałów najczęściej wybierany jest zlew podwieszany stalowy. Ma na wpływ stosunkowo przystępna cena, a także wysoka odporność na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Ponadto zlew ze stali jest łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na działanie czyszczących środków chemicznych. To także najlżejsze z wymienionych rozwiązań. Komora takiego zlewu o standardowych wymiarach 44x50 cm waży ok. 8 kg.

Zlew podwieszany dwukomorowy czy też zlewozmywak podwieszany, a także popularne zlewozmywaki podblatowe
Zlew podwieszany - rodzaje, ceny, opinie, producenci, porady zakupowe

Cięższym i droższym rozwiązaniem jest zlew wpuszczany w blat wykonany z kompozytów granitowych. Standardowy wymiar 44x50 waży już ok. 12 kg. Ma większe walory aranżacyjne od zlewu stalowego. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, lecz wymaga regularnego dbania o czystość. Najdroższym rozwiązaniem jest podwieszany zlew ceramiczny. Typowa komora o rozmiarach 44x50 cm będzie ważyć nawet 16 kg, czyli 2 razy więcej od podobnych wymiarów zlewu ze stali. Taki zlewozmywak ma największe walory aranżacyjne. Jest także odporny na bardzo wysokie temperatury, zarysowania i chemię kuchenną, łatwo utrzymać go w czystości. Jednak silne uderzenia ciężkimi przedmiotami mogą spowodować pęknięcia w zlewie ceramicznym.

Polecane zlewozmywaki w świetnych cenach

Zlew podwieszany - na co zwrócić uwagę?

Zlew podwieszany daje mnóstwo ciekawych możliwości zaaranżowania kuchni. Największą popularnością cieszą się jednokomorowy oraz dwukomorowy zlewozmywak podwieszany. Bardzo oryginalnym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch zlewów jednokomorowych w oddzielnych, lecz blisko siebie położonych otworach w blacie. Wówczas dwa jednokomorowe zlewy będą wyglądać jak jeden dwukomorowy zlew wpuszczany w blat. Do takiego zestawu można również zastosować oddzielny otwór na ociekacz. Jest bardzo dużo ciekawych aranżacji z wykorzystaniem zlewów podwieszanych.

Przy zakupie zlewozmywaka podwieszanego warto zwrócić uwagę na to jaka jest minimalna szerokość szafki, na której dany zlew może zostać zamontowany. W przypadku jednokomorowych zlewów jest to zazwyczaj 60 cm, choć spotkamy się także z dopuszczalną szerokością 50 cm. Przy zakupie zlewu podwieszanego i aranżacji kuchni z jego wykorzystaniem powinniśmy także zwrócić uwagę na to, aby blat wykonany był z materiału odpornego na działanie wody. Najlepsze są blaty wykonane z kompozytów, granitów oraz różnego rodzaju spieków. Doskonale wyglądać będzie zlewozmywak granitowy wpuszczony w blat granitowy. Architekci i eksperci zdecydowanie odradzają stosowanie drewnianych blatów, a także wykonanych z laminatów. Materiały te są podatne na działanie wody.

Zlew podwieszany - wiodący producenci, ciekawe modele, cena

Wśród producentów podwieszanych zlewozmywaków warto zapoznać się z ofertą takich uznanych marek jak m.in. Blanco, Teka czy Deante. Wybór produktów tych firm to zawsze gwarancja najwyższej jakości i trwałości. W poniższej tabeli przedstawiamy polecane modele zlewozmywaków podwieszanych wiodących producentów, najważniejsze parametry i ceny.

Zlewy podwieszane, ciekawe modele, ich parametry i ceny

Produkt

Kształt

Dostępne kolory

Materiał

Dostępne wymiary (szerokość x głębokość)

Cena

Blanco ETAGON 500-U 521750

Prostokątny

srebrny

stal szlachetna (gładka)

540 x 440 mm

1 599 zł

Blanco ETAGON 500-U 522227 (antracyt)

prostokątny

antracyt

Silgranit

530 x 460 mm

1 319 zł

Blanco SUPRA 400-U 518201

zlewozmywak kwadratowy

kwadratowy

srebrny

stal szlachetna (szczotkowana)

430 x 430 mm

397 zł

Blanco SUBLINE 500-U 523432 (antracyt)

prostokątny

antracyt

Silgranit

530 x 460 mm

1 169 zł

Schock Quadro N-100 (onyx)

prostokątny

onyx

Cristalite

550 x 430 mm

919 zł

Deante Arabeska ZAA010B

zlewozmywak prostokątny

prostokątny

satyna

stal szlachetna

360 x 420 mm

350,59 zł

Blanco SUPRA 500-U 518206

podwieszany

prostokątny

srebrny

stal szlachetna (szczotkowana)

530 x 430 mm

659 zł

Deante Corda ZQA G10B zlewozmywak granitowy prostokątny

prostokątny

grafitowy-metalik

granit

380 x 460 mm

619 zł

Teka BE 450/400 (stal szlachetna)

zlewozmywak prostokątny

prostokątny

stalowy

stal szlachetna (polerowana)

479 x 429 mm

399 zł

Blanco SUBLINE 500-U 523436 biały zlewozmywak

prostokątny

biały

Silgranit

530 x 460 mm

1 159 zł

Zlewozmywaki podwieszane stanowią ostatni krzyk mody w aranżacjach kuchennych, zwłaszcza tych w stylu nowoczesnym. Tą popularność zlew podwieszany zawdzięcza nieinwazyjnemu wyglądowi i ciekawym możliwościom wykorzystania w kuchni. Największą popularnością wśród zlewów podblatowych mają biały zlewozmywak oraz czarny zlewozmywak w aranżacjach nowoczesnych, a także zlewozmywak granitowy w aranżacjach eleganckich.

ikona podziel się Przekaż dalej