Jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej? Praktyczny poradnik montażu
Zmywarka jest urządzeniem, którego obecność jest już praktycznie w każdym domu. Jednak bardzo często, zanim zdecydujemy się na korzystanie ze zmywarki, wcześniej zastanawiamy się, jak powinno wyglądać jej prawidłowe podłączenie. Okazuje się, że zaleca się, aby przyłącze było poprowadzone bezpośrednio do baterii kuchennej. Warto zatem dowiedzieć się, jak zamontować zmywarkę i odpowiednio poprowadzić całe przyłącze.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie kuchni, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kran posiadający przyłącze do zmywarki
Zanim dowiemy się, jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej, wcześniej dobrze jest uświadomić sobie istnienie specjalnych kranów, które są do tego celu przystosowane. Dzięki temu zmywarka nie musi być podłączona bezpośrednio do sieci wodociągowej. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się, kiedy decydujemy się na zakup zmywarki, gdy istnieje już gotowe przyłącze wody i chcemy uniknąć kolejnego kucia w ścianach.
Tego typu baterie kuchenne posiadają zawór z dedykacją do montażu zmywarki lub pralki. Do wyboru mamy baterie, które posiadają zawór manualny oraz automatyczny. W pierwszym przypadku zawór wody odkręcamy lub zakręcamy ręcznie. Natomiast w przypadku zaworów automatycznych wystarczy jedno przyciśnięcie, które otwiera zawór wody do zmywarki na kilka godzin. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie kran z zaworem do zmywarki, który przy dłuższym przytrzymaniu przycisku, zawór zostanie zamknięty dopiero po kilkunastu godzinach.
Jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej?
Instrukcja montażu zmywarki do kranu może na początku wydawać się bardzo skomplikowana. Stąd też pojawiające się często pytania, o to, jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej. To, jak zamontować zmywarkę do kranu w kuchni, znajdziemy najczęściej w instrukcji konkretnego urządzenia. Jednak bez względu na model zmywarki, istnieją pewne podstawowe zasady, których należy się trzymać.
Pierwszym z nich jest zastosowanie wyłącznie węża, który był dołączony do urządzenia. W żaden sposób go nie przedłużamy, a także nie skręcamy, gdy chcemy go podłączyć do kranu. Jest on stosunkowo krótki, w związku z czym zaleca się, aby zmywarka stała bardzo blisko kranu w kuchni. Najczęściej urządzenia mają dedykowane przyłącze do zimnej wody. Dlatego właśnie demontując kran, powinniśmy do przewodu z zimną wodą podłączyć trójdrogowy zawór czerpalny. Najczęściej kran w kuchni, który jest zintegrowany do montażu zmywarki, posiada odpowiednią przedłużkę.
Przyłącze warto zamontować pod blatem kuchennym, dzięki czemu wąż doprowadzający wodę, będzie odpowiednio zakamuflowany. Należy pamiętać, że zmywarka może być wyposażona w specjalny system odcinający wodę podczas awarii. Podłączenie takiego systemu do baterii ściennej lub sztorcowej wymaga bardzo dużej ostrożności. Ponieważ taki system jest wyposażony w specjalne elektrozawory lub czujniki, które mogą wywołać niebezpieczne napięcie. W związku z tym podłączenie wody do zmywarki z tego typu systemem nie może być w żaden sposób przecięte. Samo przyłącze w postaci węża nie może mieć żadnych zagięć.
Jak zamontować zmywarkę do syfonu
Kolejnym krokiem w montażu zmywarki, jest podłączenie odpływu z brudną wodą bezpośrednio do syfonu, który nazywany jest również króćcem wylotowym zlewozmywaka. Mając na uwadze, jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej ściennej lub sztorcowej, powinniśmy mieć na uwadze optymalną wysokość podłączenia odpływu do syfonu. Tego typu przyłącze w kuchni powinno znajdować się nie niżej niż pół metra od ziemi, ale jednocześnie nie wyżej niż na wysokości 110 cm.
Wężyk odpływu mocujemy bezpośrednio do syfonu, który jest wyposażony w boczną kształtkę. Jeżeli obecnie nie posiadamy takiego syfonu przy baterii ściennej lub sztorcowej, to zaleca się oczywiście jego wymianę. Należy mieć na uwadze, aby również zamontować wąż odpływu do syfonu, który znalazł się w zestawie z zakupioną zmywarką. Wielu producentów zastrzega, iż użycie dłuższego węża może spowodować pozostawienie brudnych naczyń, ponieważ zanieczyszczona woda nie zostanie prawidłowo odprowadzona. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o okapach kuchennych.
Na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany?
Gdy już wiemy, jak zmywarka powinna być podłączona do baterii ściennej lub sztorcowej, to warto jeszcze dowiedzieć się, w jaki sposób montować inne urządzenia w kuchni. Dlatego, też bardzo często pojawia się pytanie, na jakiej wysokości okap sprawdzi się najlepiej. Przede wszystkim podłączenie tego urządzenia jest uzależnione od rodzaju posiadanej kuchenki.
Drugim czynnikiem decydującym o tym, na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany nad kuchenką, jest zalecenie konkretnego producenta urządzenia. Ponieważ mamy do wyboru również różne rodzaju okapy, wśród których wymienia się również te o zabudowy. Wtedy odpowiadając na pytanie, na jakiej wysokości okap powinien być zamontowany w sposób bezpieczny, minimalna wysokość od kuchenki będzie wynosiła 50 cm. Jednak są również okapy, które należy montować nie niżej niż 60, a nawet 70 cm nad kuchenką. Ze względu na bezpieczeństwo korzystania z okapu, należy stosować się do tego typu wytycznych.