Zawór wody do zmywarki - zastosowanie

Głównym zadaniem, jakie posiada zawór wody do zmywarki, jest możliwość podłączenia lub odłączenia urządzenia od instalacji wodnej. Bardzo często zawór do zmywarki określany jest mianem zaworu bezpieczeństwa. Ponieważ w przypadku nagłej awarii zmywarki, możemy natychmiast odciąć od niej wodę, tak aby nie doszło do poważniejszych uszkodzeń lub zalania mieszkania wodą.

Bardzo często takie zawory stosowane są również w pralkach. Dlatego wybierając konkretny elektrozawór do zmywarki, producent może oferować swoje produkty zamiennie do wszystkich urządzeń wymagających podłączenia do instalacji wodnej. Oczywiście w zależności od rodzaju zastosowanego zaworu, odłączenie wody od zmywarki może być całkowite lub częściowe.

Zawór do zmywarki - rodzaje

Wybierając odpowiedni zawór do zmywarki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego konstrukcję oraz sposób otwierania i zamykania dopływu wody do urządzenia. Pod tym względem wyróżnić możemy:

  • Zawór grzybkowy - tradycyjne rozwiązanie, które powoli jest wypierane przez nowocześniejsze typy zaworów. Zawór grzybkowy umożliwia przepływ wody tylko w jedną stronę. Niestety jest to zawór, który wyróżnia się dość dużą awaryjnością.
  • Zaworek kulkowy - kranik do zmywarki tego typu cechuje się bardzo prostym mechanizmem. W swojej budowie posiada kulę, która jest odpowiedzialna za otwarcie lub zamknięcie całego zaworu.
  • Zawór kątowy - jest to najczęściej wybierany zawór do zmywarki. Wyróżniają się tym, że są one poprowadzone pod kątem prostym, natomiast naprzeciw wylotu zaworu względem ściany znjaduje się kranik do zmywarki odcinający dopływ wody.
  • Zawór czerpalny - jak sama nazwa wskazuje jest to typ zaworu, który umożliwia czerpanie wody. Zamykanie i otwieranie zaworu odbywa się przy pomocy kurka. Dzięki temu do konkretnego pomieszczenia nie trzeba doprowadzać wody przy pomocy węża.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele syfonów

Szukasz dobrej jakości, ale nie kosztującego fortuny syfonu do zlewu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane syfony przez internautów.

Na szczególną uwagę zasługuje zawór kulowy, który można podzielić jeszcze na kilka innych podtypów. Wśród nich wymienia się między innymi zawór trójdrogowy, czterodrogowy, czy też kołnierzowy. Wybierając zawór trójdrogowy, jednocześnie pozwalamy na to, aby zmywarka była podłączona do sieci wodociągowej, jak i również do ciepłej wody użytkowej ogrzanej przez centralne ogrzewanie. W ten sposób woda ciepła może być mieszana z wodą zimną. Dodatkową zaletą zdecydowania się na zawór trójdrogowy, jest możliwość zamknięcia tylko jednego z obwodów, jeżeli zajdzie rzeczywiście taka potrzeba. Sprawdź także ten artykuł o podłączeniu zmywarki krok po kroku.

Kranik do zmywarki - montaż

Po wybraniu odpowiedniego zaworu do zmywarki warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim miejscu należy go zamontować. Okazuje się, że wybór miejsc nie powinien być przypadkowy. Najważniejszą zasadą jest to, aby zawór wody był łatwo dostępny, aby w przypadku nagłej awarii móc błyskawicznie odciąć dopływ wody do urządzenia. Dzięki temu unikniemy poważniejszego uszkodzenia zmywarki.

Jeżeli w instalacji wodnej znajdują się odgałęzienia pionu lub odgałęzienia przewodów rozdzielczych, to, zaworek do zmywarki powinien znajdować się właśnie na tego typu miejscach. Jednak z drugiej strony musimy pamiętać o tym, aby zawór do zmywarki koniecznie umieścić przed wodomierzem, a także przed filtrem wody, jeżeli na taki element się zdecydujemy. Dodatkowo kranik do zmywarki powinien zostać zamontowany przed urządzeniami, które są przeznaczone do podnoszenia ciśnienia wody. Tak samo jest w przypadku baterii, które będą wymagały dojścia do instalacji wodnej.

Wybór miejsca na montaż zaworu do zmywarki może być uwarunkowany również walorami estetycznymi. Pod tym względem można zdecydować się na zakamuflowanie kraniku. Do wyboru mamy kilka różnych rozwiązań. Najłatwiejszym i jednocześnie najmniej inwazyjnym z nich, będzie ukrycie zaworu do zmywarki w szafce kuchennej. Innym sposobem na kamuflaż kraniku, jest umieszczenie go w systemie podtynkowym. Pamiętajmy jednak, aby niezależnie od tego, na jaki kamuflaż się zdecydujemy, to nie powinien on w żaden sposób utrudniać dostępu do zaworu. W innym przypadku możemy mieć spory problem z odcięciem dopływu wody w czasie awarii. Jednak widzimy, że z powodzeniem możemy połączyć estetykę z praktycznym podejściem do lokalizacji zaworu do zmywarki.

Elektrozawór do zmywarki - ceny

Z jednej strony wybór konkretnego zaworu może być dedykowany jego budową oraz funkcjonalnością. Nie bez znaczenia jest również ostateczna cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za konkretny kranik do zmywarki. Chociaż pamiętajmy o tym, aby koszty zakupu nie były decydującą kwestią przy wyborze konkretnego produktu. Należy zwracać uwagę na jak najwyższą jakość zaworu wodnego.

Przykładowe ceny zaworów do zmywarek

Nazwa produktu

Cena

Zawór czerpalny Armatura Kraków-kfa 190-112-07

31,00 zł

Zawór czerpalny ¾” ze złączem do węża giętkiego

24,92 zł

Zawór czerpalny ½” chrom z AZZ, PP Schell

96,00 zł

Zawór trójdrogowy wybierak pompy do zmywarki

46,77 zł

Zawór trójdrogowy do zmywarki Vestel

55,50 zł

Zawór trójdrogowy do zmywarki Beko

45,77 zł

Zawór trójdrogowy do zmywarki Whirlpool

89,00 zł

Zawór trójdrogowy do zmywarki Whirlpool Ariston

49,99 zł

Zawór kątowy do zmywarki z przedłużką ¾”

26,00 zł

Zawór kątowy kulowy do zmywarki ¾ z przedłużką 3-wyjściowy

19,90 zł

Zawór kątowy 1/2x1/2 VICT retro Chrom

39,00 zł

Elektrozawór do zmywarki Antical 1/2x3/8x3/4

53,99 zł

Elektrozawór kulowy do zmywarki Ferro 1/2x3/4

14,90 zł

Zaworek do zmywarki 1/2x3/4, kranik kątowy

8,47 zł

Zaworek kombinowany kątowy do zmywarki

22,00 zł

Zawór płaszcza wodnego zmywarki Bosch Siemens Oryginalny

47,99 zł

Zawór trójnik combi 1/2x3/8x3/4

29,00 zł

Zawór kulowy kątowy do zmywarki 1/2x3/4

12,32 zł

Arco zawór podwójny Combi do zmywarki lub pralki

46,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły