Podłączenie zmywarki krok po kroku - praktyczny poradnik dla laika
Może się wydawać, że podłączenie zmywarki to bardzo trudna czynność i bez fachowca ani rusz. Nic bardziej mylnego! Sprzęt możesz podłączyć samodzielnie, nie jest to bardzo skomplikowane. Trzeba tylko postępować krok po kroku według instrukcji i pamiętać o najdrobniejszych detalach. Dowiedz się, jak wygląda podłączenie zmywarki w domu i zaoszczędź na wynajmie montera!
Z tego artykułu dowiesz się:
Podłączenie zmywarki – najważniejsze informacje
Zmywarki to bardzo praktyczne urządzenia. Dzięki nim nie musisz stać przy zlewie i przeznaczać czasu na mycie naczyń. Co więcej, pozwalają na oszczędzanie wody. Podczas jednego zmywania średnio zmywarka zużywa około 8 l mnij niż podczas zmywania ręcznego. Na dodatek nowoczesne zmywarki są energooszczędne, więc nie zużywają prawie wcale prądu. To wszystko sprawia, że zmywarkę naprawdę warto mieć w domu. Trzeba tylko znaleźć dla niej odpowiednie miejsce.
Nawet jeśli nie planujesz remontu, możesz podłączyć zmywarkę. Wystarczy wysunąć jedną z szafek. Wolnostojące zmywarki świetnie się sprawdzą, do tego mają także łatwiejszy montaż. Możesz je zamontować samodzielnie. Zanim przystąpisz do tego działania, przeczytaj instrukcję dołączoną do urządzenia. Dobra instrukcja pokieruje cię na to, jak poprawie zamontować zmywarkę. Podpowie też, gdzie znajdują się jakie zabezpieczenia, które trzeba ściągnąć w czasie montażu. Zmywarki są wyposażone w odpowiednie przewody oraz węże, którymi podłącza się je do wody, więc nie musisz kupować ich osobno. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci wymagają montażu przeprowadzonego przez fachowca, by zmywarka mogła mieć gwarancję. Jeśli tak nie jest, warto spróbować
Podłączenie zmywarki do instalacji wodnej, czyli idealne miejsce dla zmywarki
Podłączenie zmywarki będzie łatwiejsze, jeśli będzie miała dość blisko do zlewu. Nie bez powodu w projektach kuchni umieszcza się ją obok zlewu. I nie chodzi tylko o funkcjonalność i stworzenie strefy zmywania czy strefy brudnej w jednym miejscu, lecz po prostu o to, by można było bez problemu podłączyć ją do odpływu i do kranu.
Zmywarkę można zamontować nie tylko w czasie remontu. Jeśli znajdziesz dla niej trochę miejsca w już gotowej, stojącej kuchni, jak najbardziej możesz ją zamontować. Zmywarki mają zazwyczaj 45 lub 60 cm szerokości – tyle, co standardowe szafki kuchenne. Można także regulować ich wysokość za pomocą specjalnych, odkręcanych nóżek. To pozwala na wpasowanie jej w meble oraz na ewentualne zniwelowanie nierówności podłogi.
Przyłącze wody do zmywarki
Montaż zmywarki zaczyna się od podłączenia do bieżącej wody. Zmywarki zasilane są najczęściej zimną wodą, chociaż zdarzają się takie, które pobierają wodę ciepłą. To opłaca się tylko wtedy, jeśli woda jest podgrzewana za pomocą alternatywnych źródeł energii. Zmywarka już jest wyposażona w wąż wodny. Ma on najczęściej od 1,2 do 1,8 m długości. Jeśli jest zbyt krótki, można wymienić go na dłuższy, ponieważ tworzenie połączeń kilku węży niestety jest dość ryzykowne – w miejscu styku najczęściej powstają przecieki.
Najczęściej zmywarkę podłącza się do kranu, czyli do baterii do zlewozmywaka. Jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej? Należy odciąć dopływ wody zamykają główny zawór wodociągowy, a następnie zdemontować baterię. Na przewodzie z wodą zimą trzeba zamontować czerpalny zawór trójdrogowy, na ciepłej – przedłużkę. Do zaworu trzeba podłączyć wąż zmywarki. Końcówka przyłączeniowa musi być zamontowana pionowo w dół. Następnie należy złożyć baterię, a węże ukryć w szafce zlewozmywakowej.
Podłączanie zmywarki do odpływu
Teraz kolej na odpływ zmywarki. Urządzenie posiada też własne węże ściekowe. Są to rurki, które odprowadzają zużytą wodę i mogą mieć różną długość. Można je przedłużać, ale trzeba zadbać o zachowanie szczelności. Podłączenie zmywarki do zlewu było łatwiejsze, w przypadku ścieków trzeba się trochę bardziej nagłowić. Wszystko dlatego, że odpływ zmywarki musi być podłączony pod właściwym kontem, by zachować odpowiedni spadek. Dzięki temu z instalacji nie będzie się wydobywał nieprzyjemny zapach.
Często kuchnie są od razu wyposażone w odpowiedni syfon, do którego bezpośrednio podłącza się zmywarkę. Jeśli jednak tak nie ma, może przeprowadzić instalowanie zmywarki do syfonu. Podłączenie do instalacji wodnej i kanalizacyjnej wygląda dość podobnie. Górną kształtkę syfonu zastępuje się kształtką z podłączeniem bocznym. Do niego podpina się rurkę odpływową do zmywarki, stosując przy tym obejmę zaciskową, by nic nie przesiekało. Wąż powinno się podłączyć do syfonu na wysokości około 40 cm. Taki spadek chroni przed cofaniem się wody i pozostawaniem nieprzyjemnego zapachu z rury kanalizacyjnej.
To już ostatni element podłączania zmywarki do instalacji wodnej. Teraz już pozostaje podłączyć tylko do prądu i przeprowadzić testy. Podczas pierwszego włączenia należy obserwować, czy nic nie przecieka i czy wszystko działa prawidłowo. Instalowanie zmywarki można uznać za zakończone.
Montaż zmywarki a ciśnienie wody
Ciśnienie wody w instalacji wodnej ma ogromne znaczenie dla działania zmywarki. Ma to znaczenie dla dokładności domywania naczyń. Warto sprawdzić, jakiego ciśnienia wody wymaga zmywarka. Taka informacja znajduje się w instrukcji. Ciśnienie dla tego rodzaju urządzeń najczęściej wynosi od 0,1 a 1 MPa.
Warto także wiedzieć, jak twarda jest woda, którą mamy w mieszkaniu. Jeśli jest twarda i dość mocno zakamieniona, to znaczy, że trzeba dobrać do niej odpowiednie detergenty, sól i odkamieniacze, by zapobiec powstawaniu osadu i kamienia na grzałce i pompie. To ważne, ponieważ zaniedbanie w tym zakresie jest najczęstszym powodem awarii.
Bibliografia:
- https://home.morele.net/poradniki/instrukcja-jak-podlaczyc-zmywarke-sprawdz-sposob-na-montaz-zmywarki-w-domu/ dostęp 20.12.2023r.
- https://urzadzone.pl/jak-samemu-podlaczyc-zmywarke-do-naczyn-montaz-krok-po-kroku/ar/c9-16403897 dostęp 20.12.2023r.