Podstawowy podział zmywarek

Zmywarki dostępne w ofertach handlowych dzielimy ze względu na specyfikę montażową.

Zmywarka wolnostojąca – możemy umieścić ją w dowolnym miejscu kuchni. Urządzenie nie posiada dodatkowego frontu meblowego i wyróżnia się w ciągu mebli kuchennych. Zmywarki wolnostojące dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach wyposażonych w gotowe meble kuchenne. Większość dostępnych na rynku modeli posiada modny kolor inbox, który pasuje do pozostałych sprzętów AGD. Zmywarki wolnostojące odznaczają się także dobrym stosunkiem ceny do jakości. Mogą być nawet o 1/3 tańsze w porównaniu ze swoimi zabudowanymi odpowiednikami o podobnych parametrach.

Zmywarka do zabudowy – dobrze komponuje się w ciągu mebli kuchennych i może łączyć się z nim w jedną, spójną całość. Posiada dodatkowy front meblowy, który maskuje najmniej estetyczne elementy. Dostępne są również różne dodatkowe akcesoria do montażu w meblu. W ofertach handlowych znajdziemy dwa typu zmywarek do zabudowy.

  • Zmywarka częściowo zintegrowana do zabudowy – front meblowy maskuje większość urządzenia. Jednak sterownik pozostaje odsłonięty i jest dobrze widoczny.
  • Zmywarka całkowicie zintegrowana do zabudowy – front meblowy maskuje całe urządzenie. Panel sterowania także jest ukryty, a urządzenie nie wyróżnia się z ciągu mebli kuchennych. Zobaczymy je dopiero po otwarciu klapy.

Jaka zmywarka do zabudowy będzie najlepsza?  Specyfika zabudowy nie powinna mieć wpływu na walory użytkowe urządzenia. Zarówno zmywarki AGD  częściowo jak i całkowicie zintegrowane mogą być w pełni funkcjonalne. Wybór pomiędzy rodzajem zabudowy zależy wyłącznie od preferencji wizualnych oraz od stylistyki utrzymywanej w pomieszczeniu kuchennym.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Wybieramy optymalną pojemność zmywarki

Większość zmywarek dostępnych w ofertach handlowych ma podobną głębokość i wysokość. Głębokość dochodząca do 60 nie wystaje z zabudowy kuchennej, a wysokość ok. 85 cm umożliwia montaż urządzenia pod blatem. Zatem największe znaczenie ma szerokość zmywarki, która w istotny sposób wpływa na jej pojemność. Przeglądając oferty handlowe spotkamy urządzenia o szerokości 45 cm i 60 cm. Z szerokością podaje się pojemność, obliczaną w oparciu o komplet naczyń. Za komplet naczyń uważa się talerz głęboki, talerz płytki, talerz deserowy, komplet sztućców, kubek oraz kieliszek.

  • Zmywarka o szerokości 45 cm umyje w jednym cyklu 5 do 10 kompletów naczyń.
  • Zmywarka o szerokości 60 cm posiada większą pojemność i jest w stanie umyć od 12 do 15 kompletów naczyń.

Wybierając optymalną pojemność zmywarki zwróćmy uwagę na własne potrzeby. Mniejsze urządzenie dobrze sprawdzi się w przypadku kuchni użytkowanych przez dwie do trzech osób. Zmywarka o dużej pojemności zajmie więcej miejsca. Jednak będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku kilkuosobowej rodziny, regularnie spożywającej posiłki w domu. Warto też dodać, że większa pojemność zmywarki (o szerokości 60 cm) może wpłynąć na ekonomię zmywania. Za jednym razem umyjemy większą ilość naczyń, co pozwoli zaoszczędzić prąd, wodę i detergent myjący. Jednak zakup szerszego urządzenia ma też swoje wady. Szeroka zmywarka do zabudowy lub wolnostojąca zajmuje więcej miejsca. Nie jest to korzystne w przypadku kuchni o małej powierzchni użytkowej.

Dodatkowym problemem może być całkowite zapełnienie urządzenia.  Jeśli kuchnia jest użytkowana sporadycznie, to całkowite zapełnienie zmywarki może zająć kilka dni. Długotrwałe pozostawianie zabrudzonych naczyń nie jest zbyt komfortowe, a uruchamianie zmywarki z niepełnym załadunkiem przekłada się na zwiększenie kosztów użytkowych. Dlatego niektóre produkty posiadają funkcje, która umożliwia zmywanie z połową załadunku. Nie mniej jednak, w rzadko użytkowanych kuchniach lepiej sprawdzają się zmywarki o szerokości 45 cm. Ich napełnienie trwa znacznie krócej, a zaoszczędzoną przestrzeń można wykorzystać na zwiększenie rozmiarów zabudowy meblowej.

Klasa energetyczna urządzenia AGD i klasa suszenia

To kolejne parametry zmywaki (zarówno do zabudowy, jak i wolnostojących), na które warto zwrócić uwagę. W Europie dostępne są zmywarki o klasie energetycznej od A do G. Każda klasa energetyczna określa szacunkowe zużycie energii podczas jednego cyklu zmywania. Różnice pomiędzy poszczególnymi klasami nie są zbyt duże i wynoszą ok. 0,2 kWh. Dla przykładu, klasa energetyczna A zmywarki o szerokości 60 cm wynosi poniżej 1,06 kWh na cykl zmywania. Z kolei klasa energetyczna B zmywarki o tych samych rozmiarach to 1,25 kWh na cykl zmywania.  W ofertach producentów zmywarek coraz częściej pojawiają się produkty klasy energetycznej A+++. Ich zapotrzebowanie energetyczne może być nawet o 40 % mniejsze w porównaniu z modelami klasy A. Niestety zakup najbardziej energooszczędnych modeli AGD nadal jest dość dużym wydatkiem. Dobrym przykładem będzie chociażby popularna zmywarka Bosch do zabudowy (model SMV88TX02E). Orientacyjny koszt jej zakupu to 3 600 zł.

Najlepszym stosunkiem ceny do jakości wyróżniają się zmywarki o klasie energetycznej A i A+. Bardziej energooszczędna klasa energetyczna wiąże się z odczuwalnym zwiększeniem ceny zakupu. Taki wydatek opłaca się jedynie osobom, które planują częste użytkowanie zmywarki.

Kolejny parametr to klasa suszenia (również oznaczany od A do G). Zmywarka o klasie suszenia A zapewnia, że naczynia będą całkowicie suche po zakończeniu cyklu. Każda niższa klasa to wyższa wilgotność naczyń. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten parametr, jeśli planujemy częste zmywanie szklanej zastawy. Zbyt duży poziom wilgoci na takich naczyniach może wiązać się z powstawaniem nieestetycznych zacieków. Dlatego w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zmywarki, która idealnie wysuszy całą zastawę. Pamiętajmy też, że jakość suszenia zależy od suszarki zamontowanej w zmywarce. Wyróżniamy tutaj:

  • Suszarki kondensacyjne – para wodna ze zmywania krąży po komorze i skrapla się jedynie na tylnej ścianie (służącej za wymiennik ciepła). Naczynia zostają skutecznie osuszone.
  • Suszarki statyczne – polegają na statycznym parowaniu wody. W komorze zmywarki panuje wysoka temperatura. Naczynia się nagrzewają, a wilgoć zaczyna wyparowywać.
  • Turbo suszarki – są znacznie wydajniejsze niż ich statyczne odpowiedniki. W zmywarce znajduje się dodatkowy wentylator, który dokładnie osusza naczynia. Dzięki temu na ich powierzchni nie pojawiają się zacieki, a proces suszenia zostaje przyspieszony. 

W niektórych zmywarkach wykorzystuje się też suszenie zeolitem, który absorbuje nadmiar wody. Jest to równie wydajne rozwiązanie jak turbo suszarki. Niestety zmywarki wykorzystujące zeolity nadal są droższe od produktów wykorzystujących suszenie tradycyjne.

Zużycie wody i sposób jej podgrzewania

Zużycie wody będzie miało wpływ na ekonomię zmywania. Standardowa zmywarka do zabudowy i zmywarka wolnostojąca o szerokości 60 cm pobiera od 10 do 15 litrów wody na jeden cykl pracy. Jednak w ofertach handlowych pojawiają się także modele o mniejszym bądź większym zużyciu. Dlatego warto sprawdzić ten parametr w specyfikacji technicznej urządzenia.

Kolejna kwestia dotyczy sposobu podgrzewania wody. To właśnie od niego zależy sposób rozmieszczenia naczyń oraz średnie zużycie energii elektrycznej. Najtańsze zmywarki posiadają grzałki, umieszczone w dolnej części komory. Nie jest to zbyt energooszczędne, ani wygodne rozwiązanie. Grzałka uniemożliwia układania delikatnych naczyń w dolnym koszu (gdzie podczas zmywania panuje podwyższona temperatura). Dlatego obecnie coraz częściej stosuje się przepływowe ogrzewacze wody.

Wiodący producenci zmywarek oraz ich najpopularniejsze modele

Na polskim rynku dominują urządzenia AGD marki Whirlpool, Electrolux, Amica, Samsung, Indesit, Ariston, Mastercook oraz Hotpiont.  Najtańsze modele wolnostojące nabędziemy już od kwoty 600 zł. Jednak dobrej jakości zmywarka do zabudowy będzie już kosztowała powyżej 1 500 zł. W ofertach producentów nie brakuje także energooszczędnych zmywarek z górnej półki cenowej. Tego typu urządzenia posiadają szereg dodatkowych udogodnień i przydatnych funkcji. Jednak za luksusowy produkt trzeba już zapłacić powyżej 6 000 zł.

Poniżej przedstawimy kilka zmywarek ze średniej półki, które naszym zdaniem odznaczają się najlepszym stosunkiem ceny do jakości.

Zmywarka do zabudowy Bosch SMV53L30EU – ciekawy model o klasie energetycznej A+. Zużycie wody na jeden cykl wynosi 11,8 l. Zmywarka Bosch do zabudowy posiada pojemność 12 kompletów oraz zakryty panel sterujący. W modelu Bosch zastosowano kilka przydatnych funkcji takich jak połowa załadunku, kontrola procesu płukania, sensor załadunku i automatyka zmywania Aqua Sensor. Zmywarka Bosch do zabudowy łączy w sobie dobre wykonanie oraz atrakcyjną cenę. Model Bosch SMV53L30EU kupimy od 1 400 zł.

Zmywarka do zabudowy Electrolux ESL4650RO – model o szerokości 45 cm, mogący pomieścić 9 kompletów naczyń. Klasa energetyczna A+++ zapewnia wysoką ekonomię zmywania. Obiecująco prezentuje się także zużycie wody, wynoszące 8,1 l na cykl zmywania. Zmywarka Electrolux ESL4650RO posiada funkcje Auto Flex, który analizuje wagę i stopień zabrudzenia załadunku, a także dopasowuje do niego optymalną ilość wody. Do przydatnych funkcji należy też pięciopoziomowy natrysk, automatyka zmywania, program 30 minutowy i oświetlenie wewnętrzne. Zmywarka Electolux ESL4650RO kosztuje 1 700 zł.

Zmywarka do zabudowy Amica  ZZM 436 I – to model o szerokości 44,8 cm, zdolny pomieścić 9 kompletów naczyń. Zużycie wody mieści się w 9 l na cykl zmywania, a klasa energetyczna tego modelu to A+. Amica  ZZM 436 I posiada funkcję połowy załadunku, suszenie gorącym powietrzem oraz elegancki, odkryty panel sterowania. Jednak największym atutem tego modelu pozostaje niska cena zakupu, wynosząca ok. 1 100 zł.

Zmywarka do zabudowy Whirlpool ADGI 941 FD – kolejny model o szerokości 45 cm, mieszczący 10 kompletów naczyń. Jego zużycie wody wynosi 8,5 litra na cykl zmywania. Model Whirlpool ADGI 941 FD jest urządzeniem klasy A++. Jego atutem pozostaje technologia „szóstego zmysłu”, która polega na rozpoznawaniu stopnia zabrudzenia naczyń. Zmywarka automatycznie dostosowuje ciśnienie wody w dyszach, co przekłada się na zwiększenie energooszczędności.  Whirlpool ADGI 941 FD to chętnie wybierany model, o pozytywnych opiniach użytkowników. Kupimy go za ok. 1 500 zł.

Zmywarka do zabudowy Samsung DW-BG570B – ciekawe produkty o szerokości 60 cm, zdolne pomieścić 13 kompletów naczyń. Średnie zużycie wody w jednym cyklu zmywania wynosi 12 l. Klasa energetyczna A + zapewnia niskie koszty eksploatacji. Ciekawostką modelu Samsung DW-BG570B jest zastosowanie systemu półek pod kątem, opóźnienie startu oraz czujnik zabrudzenia. Przydatnym dodatkiem jest również pełne zabezpieczenie przed zalaniem, system zmiękczania wody, a także system suszenia Eco Dry. W modelu Samsung DW-BG570B pomieścimy duże naczynia o wysokości do 36 cm, co jest dodatkowym atutem. Ceny zakupu rozpoczynają się od kwoty 1 550 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły