Podaj wymiary łazienki

m2
m2
Dostosujemy kosztorys do średnich cen robocizny w Twoim województwie

Jak szybko obliczyć koszt remontu łazienki? Pomoże Ci specjalny kalkulator!

Remont łazienki kojarzy się większości z brudem i wysokimi kosztami. Czy jednak koszt remontu łazienki rzeczywiście musi być wysoki? I jaka cena rzeczywiście jest wysoka, a jaka jeszcze akceptowalna? Ten kalkulator pozwoli Ci obliczyć szybko i dokładnie, jaki będzie koszt wykończenia łazienki w Twoim domu. Co więcej, jeżeli część prac chcesz wykonać samodzielnie zamiast zlecać je firmom budowlanym, po prostu nie zaznaczaj ich na odpowiednim kalkulatorze, a nie zostaną uwzględnione w wycenie.

Praktycznie dla każdego rodzaju prac i materiałów kalkulator udostępnia trzy zakresy cenowe:

  • niska cena - absolutnie najtańsze materiały lub wykonawstwo, które można znaleźć na rynku. Niska cena nie zwraca uwagi na jakość - jedynym kryterium wyboru (również wykonawcy) będzie najniższa cena. Co ważne, znalezienie produktów, czy fachowców w takich cenach wymaga nieco wysiłku.
  • średnia cena - próba optymalnego wyważenia dobrej jakości za przyzwoitą cenę. W tej cenie znajdziemy produkty najczęściej wybierane przez klientów - charakteryzujące się dobrą, ale nie najwyższą jakością i analogiczną ceną. W przypadku wykonawców będzie to mniej więcej średnia ofert na rynku, a firmy oferujące swoje usługi w takich cenach będą najczęściej solidnymi fachowcami.
  • wysoka cena - produkty z półki premium - charakteryzujące się bardzo wysoką jakością i analogicznie wysoką ceną. W przypadku firm - będą to najczęściej większe firmy budowlane, posiadające dużą renomę na rynku i wykonujące prace z najwyższą starannością pobierając jednak w zamian wysokie wynagrodzenie.

Zakresy cenowe w Kalkulatorach Budowlanych

Dzięki tak szerokim możliwościom konfiguracji kalkulatora obliczony przez Ciebie koszt remontu łazienki będzie bardzo dokładny, a poszczególne ceny dopasowane do Twoich rzeczywistych oczekiwań i możliwości finansowych.

Krok I - podaj wymiary łazienki i województwo, w którym prowadzone będą prace

Formularz do podania parametrów pomieszczenia oraz miejsca prowadzonej inwestycji

W pierwszym kroku kalkulatora musisz podać wymiary łazienki - powierzchnię podłogi oraz ścian. Jeżeli nie znasz powierzchni ścian, wpisz tylko podłogę, a my oszacujemy powierzchnię ścian za Ciebie. Na tej podstawie będziemy mogli obliczyć, ile materiałów (płytek podłogowych i ściennych, kleju, fugi czy farby) będziesz potrzebował. Na tej podstawie określimy również zapotrzebowanie na pracę fachowca (głównie glazurnika, chociaż możesz też dodać usługi hydrauliczne, elektryczne, czy malarskie).

Aby jeszcze lepiej wycenić wszystkie prace, poprosimy Cię o podanie miejsca prac - z dokładnością do województwa. Jak wiadomo, ceny usług remontowych różnią się w zależności od lokalizacji i warto wziąć pod uwagę, czy fachowiec w Twoim województwie bierze za swoje usługi średnio więcej, czy mniej. Jeżeli inwestycja jest zlokalizowana w Warszawie, zaznacz to miast. Warszawa cechuje się cenami znacznie wyższymi niż pozostała część kraju i nieuwzględnienie tego mogłoby spowodować, że Twój koszt remontu łazienki byłby bardzo niedoszacowany. Szczegółowy cennik usług remontowych dla wszystkich województw znajdziesz tu.

Krok II - koszt wykończenia lub remontu podłogi, ścian i sufitu

Prace związane z remontem łazienki rozpoczynamy od powierzchni poziomych i pionowych - czyli ścian, podłogi i sufitu. Po podaniu wymiarów łazienki w górnej części ekranu pod logo znajdziesz menu główne. Dwie pierwsze opcje to Podłoga oraz Ściany i sufit.

Kalkulator remontu łazienki - menu główne

Przy podłodze możesz obliczyć koszt wylewki samopoziomującej (jeżeli taka w Twojej łazience jest potrzebna) oraz koszt położenia płytek. Po kliknięciu w każdą z opcji zobaczysz szczegółowy kalkulator. Przy wylewce możesz obliczyć koszt zaprawy samopoziomującej oraz robocizny fachowca, który wykona ja dla Ciebie. Kalkulator położenia płytek w łazience jest nieco bardziej skomplikowany. Możesz na nim osobno obliczyć, jaka będzie cena płytek podłogowych, kleju do płytek, fugi i gruntu. Dodatkowo możesz wycenić koszt pracy glazurnika (nie tylko położenie płytek, ale również skucie starej terakoty, jeżeli takowe jest potrzebne). W przypadku skuwania płytek warto doliczyć cenę kontenera na gruz.

Zdecydowanie większy wybór mamy w przypadku wykończenia ścian i sufitu. Możemy tu sprawdzić ceny:

  • tynkowania ścian oraz sufitu
  • położenia płytek na ściany łazienki - weźmy tu pod uwagę, że jeżeli nie chcesz kłaść płytek na wszystkich ścianach w pomieszczeniu, możesz zmienić powierzchnię i obliczyć cenę tylko dla części ścian
  • położenia tapet - tapety są wprawdzie częściej spotykane w salonie, sypialni czy kuchni, ale dajemy opcjonalnie możliwość obliczenia kosztów położenia tapety na ściany w łazience
  • malowania - oczywiście przy wycenie bierzemy pod uwagę wykorzystanie farby lateksowej o podwyższonej odporności na wilgoć.

Krok III - hydraulika i elektryka

Zardzewiałe rury to koszmar każdego mieszkańca starszych budynków. Remont łazienki jest doskonałą okazją na ich wymianę, podobnie jak na wymianę instalacji elektrycznej. Również w nowych mieszkaniach często pojawia się potrzeba przerabiania instalacji w celu aranżacji łazienki pod własne potrzeby i oczekiwania. Cenę usług hydraulicznych można łatwo sprawdzić właśnie tu.

Prace związane z przeróbkami lub wymianą instalacji są trudne do wyceny - zależą od rodzaju ścian, odległości pomiędzy punktami i wielu innych czynników. Aby nie utrudniać Wam życia, zdecydowaliśmy się na duże uproszczenie - wycenę przeróbek instalacji wykonamy na podstawie liczby punktów. Jeżeli punkty są blisko siebie, a ściany są wykonane ze stosunkowo miękkiego materiału, możesz swobodnie wybrać niską lub średnią cenę. Jeżeli jednak wymiana punktu hydraulicznego czy elektrycznego wymaga przekucia kilku metrów bieżących w żelbetonie, zdecydowanie bardziej realistyczne będzie zastosowanie wysokiej ceny. W ten sposób łatwo, ale i dokładnie policzycie koszt przeróbek hydraulicznych i elektrycznych.

Oczywiście w trakcie remontu wszelkie przeróbki instalacji wykonuje się przed wykończeniem ścian i podłóg, ale dla uproszczenia procesu tworzenia kosztorysu przedstawiliśmy je w tym miejscu.

Krok IV - sanitariat

Po zakończeniu prac przy instalacjach, podłogach i ścianach przychodzi czas wyposażenie łazienki w niezbędne urządzenia sanitarne - czyli tzw. biały montaż. W ramach tej sekcji możecie obliczyć koszt zakupu i montażu:

  • wanny
  • kabiny prysznicowej z brodzikiem
  • toalety (do wyboru WC kompakt lub toaleta podwieszana z zabudowanym zbiornikiem)
  • umywalki
  • bidetu

Oczywiście w ramach każdego z powyższych punktów masz możliwość wycenić nie tylko ceny samych urządzeń z niskiej, średniej i wysokiej półki cenowej, ale również baterie, montaż urządzeń oraz inne niezbędne dodatki (stelaż, panel lub obicie z płytek itd.).

Krok V - pozostałe wyposażenie łazienki

Po zakończeniu kroku IV do wykonania zostanie nam możliwość wymiany kilku stałych elementów każdej łazienki (ogrzewanie, okno, drzwi wejściowe) oraz jej podstawowe wyposażenie (pralka, szafki, kosz na pranie oraz najpopularniejsze akcesoria łazienkowe). Kalkulator remontu łazienki pozwala obliczyć je wszystkie, oczywiście w trzech przedziałach cenowych.

Ile kosztuje remont łazienki i od czego zależy jego cena?

Wiedząc, jak obliczyć remont łazienki z pomocą kalkulatora remontowego warto się zastanowić, co w największym stopniu wpływa na jego ostateczny koszt.

Największym kosztem prawie zawsze będzie zakup urządzeń sanitarnych. Na niektórych można oszczędzić, ale należy robić to z głową. O ile na przykład zakup taniego WC kompaktu (tańszego niż toaleta podwieszana z zabudowanym stelażem) nie powinien specjalnie odbić się na trwałości sprzętu (może poza deską klozetową), to już zakup kabiny prysznicowej w niskiej cenie może być ryzykowny. Oszczędzić zwykle można też na umywalce, zwłaszcza, jeżeli jest ona podwieszana.

Wysoka jest również cena położenia płytek. Tu jednak bardzo duże znaczenie odgrywają wymiary łazienki oraz powierzchnia ścian, którą chcemy pokryć płytkami. Chcąc oszczędzić, wyłóż płytkami ściany tylko w okolicach prysznica, wanny czy umywalki, a pozostałą część pomaluj dobrej jakości farbą lateksową. Warto również kupić płytki podłogowe i ścienne w standardowych wymiarach (na przykład 33x33 cm) - koszt ich układania będzie zdecydowanie niższy niż mozaiki czy płytek o ponadstandardowych wymiarach.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy próbie obniżenia kosztu remontu łazienki są wszelkiego przeróbki hydrauliczne i elektryczne. Starajmy się ich unikać, gdyż ich koszty często potrafią iść w czterocyfrowe sumy. Ta porada nie odnosi się jednak do kwestii wymiany starych rur, czy kabli. Wykonanie tego typu prac może niejednokrotnie uchronić nas od skuwania świeżo położonej terakoty z powodu jakiegoś przecieku, czy zwarcia.

Rysunek z różnymi elementami łazienki

Aranżacja łazienki nie jest prostą sprawą

Nie ma jednego, perfekcyjnego wzoru na aranżacje łazienki. Wybór kolorów, kształtów, architektura i styl są sprawą indywidualnego gustu każdego z nas. Nie każdemu odpowiada styl nowoczesny, chociaż wielu wzgardzi klasycznymi aranżacjami. Każdy czerpie swoje inspiracje z innego źródła, a kluczem do sukcesu jest wykończenie łazienki pod siebie a nie pod chwilową modę.

W tym miejscu nie będziemy pokazywać, jak wyglądają idealne projekty łazienek. Nie pokażemy galerii zdjęć z różnymi aranżacjami. Zamiast tego udzielimy Wam kilku praktycznych rad, które sprawią, że wnętrza Waszych łazienek będą po prostu bardziej funkcjonalne. To, jaki styl do nich dobrać pozostawiamy już do Waszej decyzji. Zdjęcia nie są potrzebne.

Oświetlenie łazienki

Oświetlenie jest kluczowym elementem każdej łazienki. Czasy, gdy jedynym źródłem światła była pojedyncza lampa na suficie odeszły już dawno w zapomnienie. Dziś dostępne są rozwiązania pozwalające stworzyć w łazience wyjątkową kompozycję i mocno podkreślić najważniejsze dekoracje.

Praktycznie standardem stało się osobne oświetlenie lustra. Co więcej, zwykle oświetlenie lustra włącza się razem z lampą sufitową, dzięki czemu ta świetlówka nad lustrem staje się de facto jednym z główny źródłem światła na całą łazienkę.

W ostatnich latach bardzo dużą popularność zyskały też taśmy LEDowe. W połączeniu z sufitami napinanymi pozwalają stworzyć naprawdę bajeczne aranżacje sufitów łazienkowych, chociaż są raczej dodatkiem, a nie głównym źródłem światła. Jednak ich ceny stały się na tyle przystępne, że warto wziąć je pod uwagę konsultując projekt łazienki. Będą się doskonale sprawdzały jako dodatkowe dekoracje wnętrza.

Nowoczesna łazienka na poddaszu

Czasami pewne decyzje w zakresie projektu aranżacji łazienki wymusza architektura budynku. Doskonałym przykładem jest łazienka na poddaszu. Skosy na suficie z jednej strony poważnie ograniczają możliwości aranżacji, ale z drugiej inspirują i pozwalają stworzyć unikalne projekty wnętrz. Jeżeli mamy dom z poddaszem użytkowym, warto pomyśleć o poniższych rozwiązaniach.

Jeżeli nasza łazienka znajduje się na poddaszu, wykorzystanie ściany ze skosem pod kabinę prysznicową czy umywalkę będzie praktycznie niemożliwe. Problem? Niekoniecznie! Jest to wprost idealne miejsce na długą, dużą wannę. Przy wysunięciu miski trochę do przodu na ścianie ze skosem może znaleźć się także toaleta oraz podstawowe meble łazienkowe. Natomiast umywalka, czy kabina prysznicowa mogą powędrować na drugą stronę, w miejsce, gdzie skosów nie ma. Zobacz, że tak wykonana aranżacja łazienki na poddaszu może się sprawdzić!

Urządzenie małej łazienki

Niestety mała łazienka coraz częściej staje się synonimem nowoczesnej łazienki - zwłaszcza w nowych mieszkaniach. Deweloperzy coraz mocniej starają się upchnąć dużą liczbę pokoi na jak najmniejszej powierzchni. 20 lat temu 2-pokojowe mieszkanie poniżej 50 m2 dziwiło. Dziś standardem są lokale 2-pokojowe o powierzchni nieprzekraczającej 40 m2, a na 50 m2 deweloperzy upychają mieszkanie 3-pokojowe, nierzadko z osobnym WC przeznaczając na łazienkę nie więcej niż 4-5 m2.

W takich warunkach bardzo ważne staje się odpowiednie zarządzanie dostępnym miejscem. Przyda się też profesjonalny projekt wnętrza wykonany przez architekta. W łazience o powierzchni 5 m2 na pewno nie znajdzie się miejsce zarówno na wannę, jak i prysznic. Ze względu na uniwersalność i komfort użytkowy rekomendujemy wybór kabiny prysznicowej, ale zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych brak wanny będzie niedopuszczalny.

W małej łazience doskonale sprawdzi się też toaleta z zabudowanym zbiornikiem - najlepiej wbudowanym w ścianę, aby cała konstrukcja zajmowała jak najmniej miejsca.

Również meble mogą być zoptymalizowane do małej łazienki. Umywalka wpuszczana w szafkę, wysoki słupek w kącie z wieloma półkami o niewielkiej powierzchni czy skrytka w obudowie podwyższonego brodzika prysznicowego (lub wanny) to sprawdzone pomysły, jak uzyskać dodatkowe miejsce w rejonach łazienki, które teoretycznie są już zajęte. Zobacz, czy takie pomysły odpowiadają również Tobie.

W aranżacji niewielkiej przestrzeni z pewnością pomogą przeznaczone do tego narzędzia, których jest mnóstwo w internecie. Przykładowe narzędzia aranżacyjne znajdziesz w tym artykule.

Dodatkowe akcesoria uzupełnią projekt aranżacyjny

Ostateczny wpływ na projekt aranżacji łazienki mają drobne detale. Charakterystyczne baterie, 2-3 płytki podłogowe lub ścienne z unikalnym wzorkiem, czy drobne akcesoria takie jak mydelniczka, czy szczotka do WC potrafią wiele zmienić.

Akcesoria łazienkowe warto wynajdywać niezależnie od tego, co zakłada projekt wnętrza. Samodzielny dobór detali pozwoli bowiem wprowadzić do wnętrz odrobinę charakteru późniejszych użytkowników łazienki.

Łazienka to z pozoru niewidoczne, zamknięte miejsce, jednak mimo wszystko jest wystawiona na wzrok odwiedzających nas gości. Nie bez powodu jest więc nazywana wizytówką mieszkania. Problemów aranżacyjnych może nastręczyć zwłaszcza mała łazienka, ale również na jej urządzenie można znaleźć szereg pomysłów i inspiracji. Jak i gdzie ich szukać?

Mała łazienka i nie tylko w katalogach

Zanim przejdziemy do cyfrowych źródeł inspiracji, które są zdecydowanie najbogatsze pod względem zasobności, nie możemy pominąć tradycyjnych katalogów. Popularne gazetki rozdawane w sklepach z armaturą łazienkową czy płytkami to gotowa kopalnia pomysłów. Po pierwsze zaprezentowane w nich produkty same w sobie mogą być inspiracją na wykończenie łazienki. Motyw przewodni mogłyby stanowić na przykład geometryczne kształty, a pomysł wywodzić się od prostokątnej wanny z ostrymi krawędziami. Podobnie wanna na nóżkach, która przypadnie nam do gustu, może się stać leitmotivem łazienki w stylu klasycznym.

Katalogi sklepowe prezentują nie tylko packshotowe zdjęcia produktów, ale także gotowe rozwiązania aranżacyjne. Wybrane produkty można w nich zobaczyć w wykończonych wnętrzach, uzupełnionych o kolory i dodatki. Takie obrazki działają bardzo inspirująco.

Inspiracje na łazienkę w zasobach Internetu

Nie da się ukryć, że w XXI wieku to właśnie Internet wiedzie prym w kwestii poszukiwania odpowiedzi na wiele pytań. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce „mała łazienka” czy „zielona łazienka” i otrzymujemy tysiące wyników. Jak nie pogubić się w takim natłoku informacji? Oczywiście każde zdjęcie, które nas zainteresuje, można zapisywać na dysku komputera czy w telefonie. Jednak o wiele bardziej wygodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z portalu i aplikacji Pinterest. Jednym kliknięciem wybraną fotografię „przypinamy” na własnej tablicy. Jeśli poszukujemy jednocześnie rozwiązań do różnych pomieszczeń w domu, możemy dowolnie dodawać i nazywać nowe tablice. W ten sposób grupujemy zdjęcia i panujemy nad pomysłami.

Pinterest jest bardzo pomocny w kwestii zapisywania fotografii, które gromadzimy w jednym miejscu, ale sam też stanowi kopalnię ciekawych pomysłów. Na stronie można podglądać tablice innych osób lub wyszukiwać interesujące nas rozwiązania, na przykład na aranżację małej łazienki.

Duża i mała łazienka od projektantów

Architekci wnętrz udostępniają swoje przykładowe realizacje na stronie internetowej. Ta jednak nie zawsze jest aktualizowana, więc warto sprawdzić także profile projektantów na Facebooku. Gotowymi projektami można się zainspirować lub po prostu skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wówczas trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami.

W zależności od pozycji architekta na rynku, zapłacić przyjdzie kilkadziesiąt złotych już za konsultację lub poradę, ale niektórzy świadczą tę usługę za darmo. Cena za projekt jest podzielona na dwie opłaty. Pierwsza z nich, w wysokości 30% wartości całego projektu, obejmuje oględziny i przygotowanie wstępnych szkiców oraz rzutów. Drugi krok to projekt wykonawczy ze specyfikacją techniczną, kosztorysem i informacjami o dostępności materiałów.

Ceny za profesjonalny projekt są określane za metr kwadratowy, więc najbardziej opłacalna jest mała łazienka. Stawki wynoszą od kilkudziesięciu złotych u początkujących projektantów do kilkuset lub więcej u profesjonalistów. Wszystko zależy także od stopnia skomplikowania projektu.

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij