Największe błędy przy planowaniu łazienki

1. Złe pomiary

Zanim będziesz biegał po sklepach w celu znalezienia odpowiedniej armatury czy kafelek, dokładnie wymierz przestrzeń i kilka razy sprawdź pomiary! Chyba ostatnią rzeczą jakiej potrzebujesz w momencie urządzania łazienki będzie wymiana sprzętu, jeżeli okaże się on niedopasowany do wnętrza.

Gdy łazienka jest mała, wybierz możliwie kompaktowe rozwiązania oraz refleksyjne wykończenia. Oczywiście błędy pomiarowe dotyczą także większych łazienek – źle wymierzone pomieszczenie może sprawić, że np. narożna wanna zablokuje dojście do drzwi.

2. Jedno wykończenie

Inwestorzy często zostają przy matowym lub chromowanym wykończeniu, a przecież to nie jest jedyne rozwiązanie! Warto pomyśleć o odcieniach bieli, złota, miedzi lub nieco odważniejszych barwach, np. jaskrawych.

Miedź czy złoto zawsze dodają elegancji w tradycyjnej łazience. Z kolei jaskrawe kolory doskonale sprawdzą się w nowoczesnych łazienkach. Naprawdę warto przemyśleć wykończenie, żeby za kilka miesięcy nie robić kolejnego remontu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacji łazienki.

3. Brak wolnej przestrzeni

Często zapominamy także o wstępnym projekcie, tym sposobem sami stwarzając sobie klaustrofobiczną przestrzeń. Cóż, łazienka w większości jest pomieszczeniem wielkości zaledwie kilku metrów kwadratowych – liczy się dosłownie każdy centymetr! Bardzo ważne jest rozplanowanie lokalizacji armatury tak, by był do niej swobodny dostęp.

Przestrzeni wymaga również… prawo budowlane. Przed ubikacją powinno być zapewnione owej przestrzeni min. 0,6 x 0,9 m w poziomie, z kolei np. bidet powinien być oddalony od toalety o min. 30 cm.

4. Za jasne płytki

Metod wykańczania jest sporo, jednak najwięcej ludzi decyduje się na płytki. Najważniejszą kwestią jest ich dobór oraz dopasowanie fug. Nie kupuj jasnych oraz matowych kafelek podłogowych – one szybko się brudzą.

Bardzo złe jest także kładzenie białych fug, które szybko szarzeją i zaburzają całą estetykę pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem okazują się płytki antypoślizgowe w kremowym kolorze – naprawdę szybko je wyczyścisz. Sprawdź także ten artykuł z 10 pomysłami na łazienkę.

Najlepsze łóżka do Twojej sypialni - sprawdź promocje!

5. Zapominanie o wentylacji

Żeby łazienka prawidłowo „działała”, musi być wentylowana! Jeżeli nie chcesz narazić się na grzyby czy pleśń, wietrzenie będzie koniecznością. Pod żadnym pozorem nie zasłaniaj lub nie muruj kratki wentylacyjnej!

Zaplanowanie pełnych drzwi do łazienki również nie jest dobre. Powinny być w nich specjalnie przygotowane otwory wentylacyjne – jeżeli nie chcesz mieć pleśni, pamiętaj o zakupie drzwi z podcięciem wentylacyjnym!

Projektowanie nowoczesnej łazienki, czyli 10 najczęstszych błędów, które popełniają ludzie podczas planowania łazienki
10 największych błędów przy planowaniu łazienki

Pozostałe błędy przy planowaniu łazienki

6. Brak ochrony przed wilgocią

Armatura powinna być zabezpieczona przed działaniem wilgoci. I nie chodzi tylko o chlapiącą wodę z wanny, ale przede wszystkim o parę wodną. Muszą więc być to specjalnie wyprodukowane do łazienki meble czy sprzęt.

Jeśli chcesz inwestować w drewniane elementy, niech będą to kafelki imitujące drewno – ewentualnie drewno egzotyczne. Pamiętaj również o zabezpieczeniu przed wilgocią instalacji elektrycznej! Najlepiej sprawdzą się gniazdka oraz lampy z oznaczeniem IP44.

7. Oświetlenie

Często zapominamy o dobrym oświetleniu łazienki. Uwierz, że tylko jedna lampa nie rozwiąże problemu! A już najgorszym błędem jest instalowanie wyłącznie jednego kinkietu nad lustrem – w dodatku takiego, który świeci… do dołu.

Najlepiej zaplanować takie oświetlenie, które będzie równomiernie rozmieszczone na suficie. Z kolei przy lustrze wypada zainstalować liniowe oświetlenie – albo po obu jego stronach, albo zamontowane w ramie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o projektowaniu łazienki.

8. Za wysoki brodzik

Wysoki brodzik niestety, ale nie zagwarantuje kąpieli niczym w wannie! Zazwyczaj jest on zupełnie bezużyteczny i niepotrzebnie zajmuje miejsce. Wysoki brodzik jest także dużą barierą w użyteczności – nie ukrywajmy, że ciężko do niego wejść.

Mało tego, głęboki brodzik ciężko się czyści – zamocowana jest na nim przecież … kabina prysznicowa! Wybieraj bardziej standardowe rozwiązania.

9. Rozmieszczenie armatury

Bardzo niedobrze wygląda zainstalowanie toalety tuż na wprost… wejścia. Wchodząc do łazienki, lepiej jest od razu kierować wzrok na coś atrakcyjnego, jak duże i ładnie oświetlone lustro.

Uwierz, że nawet przy niewielkiej łazience przyjemniej jest, gdy wchodzi się do niej i na wejściu napotyka się dekoracyjne płytki, a nie… otwartą ubikację.

10. Problem przechowywania

Co z tego, że zamontujesz złotą armaturę i wielką wannę, jeśli na środku łazienki będzie stał mop? Musisz rozplanować miejsce dla wszelkich niezbędnych akcesoriów – od ręczników poprzez sprzęt do sprzątania, a na kosmetykach skończywszy. Nie możesz trzymać takich przedmiotów „luzem”.

Podwieszane i niezamykane półki będą utrapieniem. Tak samo wolnowisząca i niezabudowana umywalka – przecież można zamontować pod spodem użyteczną szafkę. Staraj się zatem zabudować zlew i nie zostawiać odsłoniętego syfonu – to nie wygląda dobrze, a ile przy tym… czyszczenia! A może zainteresuje cię także ten artykuł z projektami małych łazienek?

ikona podziel się Przekaż dalej