Oświetlenie pomieszczeń – temperatura barwowa

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka barwa światła do łazienki sprawdzi się najlepiej, musimy wyjaśnić kwestię temperatury barwowej. Jest to wartość barwy światła określana w Kelwinach. Odpowiednio dobrana temperatura barwowa zapewnia efektowne, a jednocześnie praktyczne oświetlenie całego wnętrza.

Żarówka czy oświetlenie LED może posiadać barwę ciepłą, neutralną lub zimną. Jest to oczywiście duże uproszczenie, jednak pozwala na wybór odpowiedniego produktu. Temperatura barwowa powinna być określona na opakowaniu oświetlenia. Im mniejsza wartość Kelwinów, tym światło będzie cieplejsze. Typowa żarówka lub oświetlenie LED na ogół posiadają temperaturę barwową w granicach 2 200 – 6 000 k. 2 200 K to oświetlenie bardzo ciepłe. Pomiędzy 3 500 – 4 200 k znajduje się oświetlenie neutralne, z kolei wartość w granicach 5 000 – 6 000 k oznacza zimną temperaturę barwową.

Żarówki i oświetlenie LED o temperaturze barwowej w granicach 4 000 – 4 200 k są najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego. Oświetlenie cieplejsze, wprowadza do pomieszczenia wrażenie przytulności, jednak słabiej doświetla wnętrze. Na drugim biegunie jest światło zimne o charakterystycznym, lekko niebieskawym zabarwieniu. Jest to oświetlenie, które idealnie doświetla wnętrze, jednak nie sprawdzi się w każdej aranżacji.

Jaka barwa światła do łazienki? Jakie światło sprawdzi się w wybranych fragmentach aranżacji?

Dobieramy światło przy lustrze

W łazience warto zamontować kilka źródeł oświetlenia. Podstawą jest oświetlenie górne, a także oświetlenie boczne. Wśród oświetlenia bocznego jednym z najistotniejszych staje się światło przy lustrze. Odpowiednio dobrane zapewni wyższy komfort użytkowy i ułatwi robienie makijażu.

Jakie światło sprawdzi się przy lustrze? W tym przypadku najlepszą opcją będzie oświetlenie LED bądź żarówka o świetle neutralnym bądź lekko zimnym. Tego rodzaju światło zapewni najlepszy efekt, a jednocześnie wydajnie doświetli użytkowników. Trzeba przy tym zawrócić uwagę na ilość lumenów. Oświetlenie lustra powinno być delikatne, dzięki czemu nie będzie oświetlać przeglądających się użytkowników.

Główne oświetlenie górne. Jaka barwa światła do łazienki?

Górne oświetlenie łazienki może efektownie podkreślić charakter aranżacji, nadając jej odpowiedniego wyrazu. W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej. Wybór powinien być podyktowany wybraną stylistyką, rozmiarami łazienki oraz oczekiwanym efektem.

Światło ciepłe idealnie podkreśla drewniane meble, jasne kafelki i elementy wyposażenia wnętrza. Żarówka powinna posiadać odpowiednią ilość lumenów, które zapewnią dostateczne doświetlenie przestrzeni. Światło górne pełni istotną rolę dekoracyjną. W przypadku mniejszych i słabo doświetlonych światłem naturalnym przestrzeni, możemy zamontować oświetlenie o neutralnej barwie. Z kolei przy ciemniejszej kolorystyce ścian i chęci wydajnego oświetlenia przestrzeni, warto rozważyć taśmy LED lub żarówki o barwie chłodniejszej.

Wybór temperatury barwowej nie oznacza jeszcze końca możliwości. Bardzo istotnym parametrem jest także wartość lumenów, określających natężenie światła. Zbyt mała ilość lumenów może utrudnić użytkowanie pomieszczenia, zbyt wysoka okaże się mało praktyczna. Dlatego ilość lumenów w oświetleniu powinna być dobrana adekwatnie do rozmiarów pomieszczenia. Ogólna wytyczna instruuje, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinno przypadać około 200 lumenów. Wartość ta może wahać się w zależności od kolorystyki wnętrza oraz stopnia doświetlenia światłem naturalnym. W łazienkach utrzymanych w ciemniejszej kolorystyce, możemy śmiało zastosować nieco większą wartość lumenów w oświetleniu górnym. Sprawdź także ten artykuł: Oświetlenie łazienkowe - jak je zaplanować, aby było efektywne?

Światło nad wanną i doświetlenie półek

Jak już wspomnieliśmy, oświetlenie łazienki powinno być dobrze dopasowane do specyfiki pomieszczenia. Wybierając oświetlenie punktowe, warto skoncentrować się na doświetleniu wanny oraz półek. Odpowiednio dobrana żarówka lub taśmy LED wyeksponują wybrane przestrzenie pomieszczenia i mogą podnieść ich walory dekoracyjne.

Oświetlenie kierunkowe przy wannie powinno zawierać światło o ciepłej, stonowanej barwie. Mniejsza ilość lumenów połączona z ciepłą temperaturą barwową sprzyja relaksowi i ułatwia odprężenie. Oświetlenie o ciepłym zabarwieniu może być przyjemniejsze dla ludzkiego oka.

Druga sytuacja to miejscowe oświetlenie półek. W tym przypadku również idealnie sprawdza się światło ciepłe bądź neutralne. Dobrze dobrana żarówka bądź taśmy LED efektownie doświetlą przestrzeń, uwidocznią ozdoby łazienkowe i kosmetyki. Delikatne światło nie będzie uciążliwe, a jednocześnie zapewni ciekawy efekt dekoracyjny. W łazience idealnie sprawdzi się także oświetlenie RGB, które możemy modyfikować według własnego uznania. Oświetlające półki taśmy LED mogą przybierać bardziej stonowaną lub rzucającą się w oczy kolorystykę. Sterowane przy pomocy pilota będą świetnym sposobem na uatrakcyjnienie designu nowoczesnej przestrzeni łazienkowej.

Wiesz już, jaka barwa światła do łazienki sprawdza się najlepiej. Jeśli chcesz uzyskać więcej porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Być może zainteresuje Cię, co między szafki w kuchni będzie odpowiednim rozwiązaniem?

ikona podziel się Przekaż dalej