TOP 1. Storczyki – idealne rośliny doniczkowe do małej, wilgotnej łazienki

Storczyki to mało wymagające kwiaty, które idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgoci. Rośliny te podkreślają wrażenie elegancji i pasują do niemal każdego pomieszczenia. Ich ozdobą są efektowne kwiaty, które mogą pojawiać się na roślinie kilka razy do roku. Wybarwienie oraz wielkość kwiatów zależą od konkretnego gatunku, niektóre z nich posiadają piękny zapach. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno storczyki miniaturowe, jak i odmiany z imponująco dużymi kwiatami oraz długimi łodygami.

Omawiane rośliny dobrze rosną w wilgotnym, ale i odpowiednio nasłonecznionym pomieszczeniu. Niestety nie będą dobrym rozwiązaniem do łazienek bez okna. Zbyt niska dawka promieni słonecznych uniemożliwi kwitnienie, a liście storczyka zaczną zmieniać swoją barwę. Storczyki znacznie lepiej sprawdzą się w małej lub dużej łazience z oknem zorientowanym na stronę wschodnią lub południową. W drugim przypadku zaleca się, by roślina nie stała na parapecie. Storczyki to rośliny doniczkowe, które lubią dużą dawkę rozproszonych promieni słonecznych. Przy parapetach zorientowanych na południe może dojść do poparzenia liści.

Najpopularniejszą odmianą jest falenopsis, dostępny w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Roślina jest dość łatwa w uprawie, dobrze znosi chwilowe przesuszenie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli ustawimy ją w wilgotnej łazience, możemy liczyć na pojawienie się efektownych kwiatostanów. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina, która bardzo źle znosi stojącą i zakamienioną wodę. Dlatego zaleca się podlewanie raz w tygodniu i usuwanie nadmiaru wody z podstawki.

TOP 2. Antrium do łazienki bez okna

Jeśli zastanawiasz się, jaki kwiat do łazienki bez okna sprawdzi się najlepiej, przyjrzyj się antrium. Są to efektownie wyglądające rośliny egzotyczne, które dobrze sprawdzają się w uprawie doniczkowej. Antrium uchodzi za bardzo trwałą roślinę, odporną na zmniejszoną dawkę światła i zwiększony poziom wilgotności powietrza. Dzięki temu może sprawdzić się nawet w przypadku łazienki bez okna.

Antrium posiada duże, błyszczące i sercowate liście. Jego ozdobą są duże kwiatostany w kształcie łódki. Tego typu kwiaty łazienkowe nie zajmują dużo miejsca, dzięki temu idealnie sprawdzą się nawet do małej łazienki bez okna. Ich największym walorem jest uniwersalny design, który pasuje do niemal każdej stylistyki aranżacyjnej. Antrium idealnie komponuje się zarówno w nowoczesnej, jak i bardziej klasycznej aranżacji łazienkowej.

W okresie wegetacji należy zadbać o obfite nawodnienie podłoża. Wysoka wilgotność utrzymująca się w łazience to idealne środowisko uprawowe dla tej rośliny. Po zakończeniu okresu wegetacji antrium wchodzi w stan spoczynku. W tym czasie należy mocno ograniczyć podlewanie i przenieść rośliny do chłodniejszego pomieszczenia.

TOP 3. Jaki kwiat do łazienki? Bluszcz pospolity

Bluszcze to kolejne bardzo odporne rośliny, które sprawdzają się w uprawie doniczkowej. Zwisające pędy rośliny można ukierunkować, poprowadzić po ścianie lub po elementach wyposażenia łazienki. Dzięki temu możemy stworzyć wymyślną kompozycję roślinną, która podkreśli efektowny wygląd pomieszczenia.

Hedera helix (bluszcz pospolity) nie potrzebuje podpór i sam potrafi wspinać się po ścianach. Dzięki temu idealnie komponuje się w aranżacjach zainspirowanych naturą. Co prawda nie najlepiej sprawdza się w łazienkach bez okna, jednak w odpowiednich warunkach uprawowych staje się wyjątkowo wytrzymały. Tego typu rośliny doniczkowe wymagają jedynie regularnego podlewania i niewielkiej dawki nawozu. Podlewamy dwa razy w tygodniu wodą o temperaturze pokojowej. W okresie wegetacji stosujemy nawóz do roślin zielonych. Dzięki temu bluszcz pospolity efektownie się rozrośnie i będzie idealnie zdobił naszą aranżację. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o łazienkach.

TOP 4. Zamiokulkas zamiolistny do uprawy łazienkowej

Nasza czwarta propozycja to popularny zamikulkas zamiolistny, który dorasta do około 1 metra wysokości. Tego typu rośliny doniczkowe nie sprawdzą się w wyjątkowo małej aranżacji, jednak efektownie ozdobią przestrzeń średniej lub dużej łazienki (nawet tej bez okna).

Zamiokulkas wytwarza długie liście właściwe, na których wyrastają drobniejsze, ciemnozielone listki. W uprawie doniczkowej na ogół nie doczekamy się kwitnienia, jednak sam wygląd zielonych liści stanowi ciekawą ozdobę, która idealnie prezentuje się w nowoczesnej aranżacji łazienkowej.

Warto dodać, iż zamikulkasy to rośliny o bardzo małych wymaganiach. Dobrze rosną na stanowiskach nasłonecznionych, ale i w cieniu. Jako rośliny łazienkowe poradzą sobie ze zwiększonym poziomem wilgoci. Będą idealnym rozwiązaniem dla początkujących miłośników roślin. Zamiokulkas nie wymaga intensywnego nawożenia ani częstego podlewania. Dobrze radzi sobie z niewielkim przesuszeniem podłoża i wybacza większość błędów uprawowych. Jedynym istotnym zagrożeniem w uprawie łazienkowej jest zbyt obfite podlewanie. Dlatego warto zadbać o to, by na podstawce donicy rośliny nie zalegała woda.

TOP 5. Zielistka – idealne rozwiązanie do małej łazienki

Jaki kwiat do łazienki warto wybrać? Nasza ostatnia propozycja to popularna zielistka, która znajduje się w wielu domach. Roślina nie kwitnie, ale wytwarza długie listki z elegancką obwódką i białym wybarwieniem na środku. Głównymi zaletami zielistki są niewielkie wymagania uprawowe, a także uniwersalność. Tego typu rośliny łazienkowe dobrze prezentują się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i nowoczesnych. Wystarczy dobrać odpowiednią donicę i zadbać o prawidłową lokalizację.

Zielistka idealnie prezentuje się w wysokiej donicy ustawionej na półce lub podwieszonej pod sufitem. Z czasem z pędów wyrastają nowe odnóżki, stanowiące ciekawą ozdobę tej rośliny. Wystarczy zapewnić jej umiarkowane podlewanie oraz nawożenie preparatami do roślin zielonych.

Wiesz już, jaki kwiat do łazienki będzie dobrym rozwiązaniem i poznałeś propozycje, które mogą okazać się idealne. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek na różne tematy, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Być może zainteresuje Cię, jaki blat do kuchni warto wybrać?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły