Łazienka biało drewniana – aranżacje

Aranżując łazienkę, należy pamiętać o tym, że trudne warunki panujące w łazience wymagają odpowiedniego gatunku drewna. Musi ono wytrzymać wysoką wilgotność, temperaturę i parę wodną. Najbardziej trwałe są gatunki egzotyczne takie jak: tek, merbau, iroko, wenge, padouk, jatoba, cedr. Z krajowych gatunków sprawdzą się: dąb, jesion, buk i modrzew. Drewno jest materiałem bardzo wymagającym, dlatego wielu projektantów zastępuje je drewnopodobną glazurą. Deska do łazienki w zależności od rodzaju ma wiele formatów, wzorów, faktur i kolorów. Daje więc nieograniczone możliwości aranżacji. Rysunek słoi może być delikatny lub wyrazisty. W małych łazienkach nie sprawdzi się ciemna deska. Jasna barwa powiększy wizualnie pomieszczenie.

Aranżacje z drewnem o bogatym usłojeniu na podłodze, doskonale prezentują się ze skromnym wyglądem białych ścian. Drewno jest w nich najważniejszym elementem, do którego dobiera się pozostałe elementy aranżacji. Gdy rysunek drewna jest delikatny, a kolorystyka stonowana, wtedy biel ścian muszą ożywiać wyraziste, przyciągające uwagę akcenty. Nawet ascetycznie urządzone łazienki z dodatkiem drewna nabiorą ciepła i stylu. Podobnie jak drewnopodobne płytki do kuchni na podłogę ocieplą wizualnie kuchnię. Biel ścian podkreśla fakturę drewna i wydobywa jego usłojenie. Mała łazienka w bloku, z drewnianą podłogą i białymi płytkami na ścianach, będzie wydawała się optycznie większa. Połączenie bieli z drewnem sprawia, że wnętrze emanuje czystością, lecz nie wydaje się zbyt sterylna. Łazienka biało drewniana wpisuje się w aranżacje w stylu skandynawskim, retro, rustykalnym, klasycznym, minimalistycznym i glamour. Podłoga, ściany, czy meble z drewna w łazience w połączeniu z bielą to propozycja aranżacji odpowiednia dla wszystkich. Należy jednak pamiętać, że podłoga z drewna nie jest odpowiednia do kabiny prysznicowej bez brodzika. Montaż brodzika jest w tym przypadku konieczny.

Łazinka biało-drewniana w nowoczesnym stylu, a także aranżacje, dodatki, modne style i zastosowanie
Łazienka biało-drewniana krok po kroku, czyli aranżacje, dodatki, najpopularniejsze style i porady

Biała łazienka z dodatkiem drewna – nietypowe projekty

  • Mała łazienka z wanną w bloku z drewnianą podłogą – to bardzo trudna do zaaranżowania przestrzeń. Biel ścian i obudowy wanny pokrytej białą mozaiką, przełamuje miodowy kolor wąskich desek o delikatnym usłojeniu. Biała armatura, nowoczesne baterie i widoczny, chromowany syfon umywalkowy dodają łazience minimalizmu, równocześnie sprawiając, że wydaje się ona jasna i optycznie większa. Dzięki dodatkom w kolorze podłogi, łazienka nie sprawia wrażenia zbyt sterylnej. Jest elegancka i nowoczesna.
  • Mała łazienka z prysznicem w bloku to kolejna inspiracja wykorzystująca drewno i biel. Tu jednak podłoga jest drewnopodobna. Identyczna jak płytki do kuchni na podłogę w kształcie desek o jasnym odcieniu i wyraźnym usłojeniu. Ustawiona na nich jest kabina prysznicowa bez brodzika z hartowanego szkła. Montaż brodzika nie jest tu konieczny. Podwieszana drewniana szafka ukrywa syfon umywalkowy i powiela kolor oraz usłojenie widoczne na podłodze. Biel ścian, podwieszanej nowoczesnej armatury, duże lustro i brak brodzika sprawiają, że łazienka wydaje się duża. Całości dopełnia biała, prostokątna glazura. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o aranżacjach łazienki.
  • Salon kąpielowy z prysznicem i wanną z dodatkiem drewna z pewnością zainspiruje posiadaczy dużych łazienek. Tu również wykorzystano ceramiczne płytki imitujące drewno. Tego rodzaju płytki do kuchni na podłogę z powodzeniem można stosować również w łazience. Wykorzystano tu glazurę w dwóch odcieniach: ciemnobrązowym i beżowym. Płytki pokrywają podłogę oraz jedną ze ścian, przy której umieszczono wolno stojącą wannę. Zdobią także powierzchnię pod drewnianą półką, na której umieszczono podwieszane umywalki z widocznymi, chromowanymi syfonami umywalkowymi. Nad półką dwukolorowa mozaika zabezpiecza białą ścianę. Duża kabina prysznicowa ze szkła dopełnia całości. Tu również montaż brodzika nie jest konieczny. Ciemna podłoga kontrastuje z bielą ścian, która rozjaśnia. Łazienka wygląda przytulnie, a równocześnie niezwykle elegancko.
  • Duża łazienka biało drewniana z prysznicem i wanną to marzenie wielu osób. To jasna łazienka z drewnianą podłogą i białymi płytkami na ścianach. Prysznic z hartowanego szkła wymaga tu montażu brodzika. Jest on obudowany białymi, niewielkimi płytkami. Wolno stojąca wanna ustawiona jest ukośnie w rogu pomieszczenia. Na drewnianej szafce ukrywającej syfon umywalkowy umieszczono nakładaną umywalkę. Jedna ze ścian pomalowana jest na szaro. Kolor ten powtarza się w dodatkach, bateriach i niewielkich elementach. Tego rodzaju projekty doskonale sprawdzą się w stylu skandynawskim. 


Dodatki do białej łazienki z drewnianą podłogą

Nawet najlepsze projekty białych łazienek z dodatkiem drewna może zepsuć, przesadzając z dodatkami. Wskazany jest tu umiar, zwłaszcza w małych łazienkach w bloku. Dodatki mają być elementami podkreślającymi urodę drewna i przełamującymi monotonię i sterylność bieli. Najlepsze inspiracje to te współgrające z drewnem czy drewnopodobną podłogą. Nadmiar dodatków zaburzy harmonię. Detale mogą powielać kolorystykę desek. Tak jak płytki do kuchni na podłogę powinny mieć odzwierciedlenie w innych elementach aranżacji. Mogą to być półki umieszczone w obudowie WC i stelaża umywalki. Nawet nowoczesny syfon umywalkowy może pełnić funkcję dekoracyjną. Biała armatura łazienkowa podwieszana na ścianach pokrytych drewnem będzie z nimi pięknie kontrastować. Łazienka będzie dobrze wyglądać z dodatkami w kolorze drewna w postaci różnego koszyczków i pojemników na akcesoria łazienkowe.

Bardzo ważnymi elementami są lustra. W małych łazienkach powinny to być duże tafle bez ram. Zwłaszcza gdy jest to ciemna przestrzeń. Gdy łazienka jest duża i jasna, wtedy lustra mogą mieć prostokątny lub okrągły kształt i drewnianą ramę. Mogą być także umieszczone na ścianie pokrytej deskami w kolorze podłogi. Ciekawe projekty łączy łazienka biało drewniana z barwionymi na szaro elementami, takimi jak wieszaki, mydelniczki, ręczniki czy kabina z prysznicem. Szaro – biała łazienka z drewnianą podłogą również jest atrakcyjna i elegancka. Miłośnicy szarości mogą zdecydować się na zabudowę wanny czy montaż brodzika w tym kolorze.  

Projekty i inspiracje białych łazienek z dodatkiem drewna są niezwykle atrakcyjne i funkcjonalne. To połączenie, które można wykorzystać w każdej łazience, zarówno tej w bloku, jak i w dużym domu. Należy jednak zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie drewno, czy drewnopodobna podłoga. Nie należy także przesadzać z dodatkami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły