Projekty małych łazienek - pomysły, porady, sprawdzone rozwiązania
Myśląc o łazience mamy przed oczami przestronne pomieszczenie, które nie tylko zapewnia higienę, ale jest również miejscem, w którym można się zrelaksować i wyciszyć po ciężkim dniu. Jeśli do naszej dyspozycji jest niewielka przestrzeń to przed nami nie lada wyzwanie, aby stworzyć funkcjonalną i piękną i piękną łazienkę. Zobacz jak dobrać płytki, wannę, baterie łazienkowe i inne dodatki, aby mała łazienka była wyjątkowa.
Jeżeli chcesz policzyć, ile będzie Cię kosztowała łazienka zaaranżowana po Twojej myśli, kliknij tu i skorzystaj z kalkulatora remontu łazienki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Projekt małej łazienki – od czego zacząć
Pytanie, jak urządzić łazienkę zadaje sobie bardzo wiele osób. Planowanie aranżacji tak ważnego pomieszczenia w domu, jakim jest łazienka warto rozpocząć od zastanowienia się nad tym, co dokładnie chcielibyśmy w niej umieścić. Możliwości jest sporo. Miska sedesowa może być wisząca lub kompaktowa, umywalka postawiona na blacie, szafce albo zawieszona w powietrzu. Wanna w małej łazience? Dlaczego nie. Ograniczona przestrzeń nie zmusza nas dziś do rezygnowania z tego, o czym od zawsze marzyliśmy.
Obecnie wielu producentów ma do zaoferowania sprzęty i rozwiązania dostosowane do małych pomieszczeń, więc aranżacje małych łazienek stają się o wiele łatwiejsze. Dobrze wykonany projekt małej łazienki pełni wszystkie potrzebne funkcje – zarówno jeśli chodzi o higienę jak i przechowywanie. Planując rozmieszczenie urządzeń i mebli w łazience należy pamiętać o tym, że każde z nich potrzebuje przestrzeni, aby dorosły człowiek mógł swobodnie z nich korzystać. Przyjmuje się, że trzeba zachować około 20 cm z każdej strony zakładając, że szerokość człowieka to 60 cm. Aranżacja małej łazienki powinna przewidzieć rozmieszczenie sanitariatu w taki sposób, aby było między nimi jak najwięcej wspólnej przestrzeni manewrowej, np. montując wannę czy brodzik naprzeciwko miski ustępowej.
Przed rozpoczęciem aranżacji warto pomyśleć też o kosztach. Te najłatwiej obliczyć na kalkulatorze kosztów remontu łazienki dostępnym tu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza wymarzona aranżacja łazienki rzeczywiście będzie miała szanse na spełnienie.
Jakie kolory optycznie powiększą małą łazienkę?
Małe łazienki muszą spełniać te same funkcje co duże, więc trzeba w nich zmieścić wszystkie niezbędne urządzenia. Wiele sprzętów na niewielkiej przestrzeni może dawać wrażenie przeładowania, dlatego tak ważne jest, aby wcześniej zaplanować kolory ścian i podłogi.
Odpowiednio dobrana kolorystyka pozwoli na uzyskanie efektu optycznego powiększenia w każdym, nawet najmniejszym pomieszczeniu. Aby uzyskać taki efekt należy stosować jasne, naturalne barwy, najlepiej z palety tzw. „kolorów ziemi”. Warto również unikać mocnych, gryzących się odcieni, odcinających jeden element od drugiego. Planując łazienkę dobrze zainspirować się już stworzonymi projektami. Aranżacje łazienek, które można zobaczyć w katalogach, sklepach czy na wystawach pozwolą nam zweryfikować nasze wyobrażenia na temat łączenia kolorów i mogą ułatwić zaplanowanie wymarzonego wnętrza. Szczególnie pomocne są aranżacje małych łazienek, które pozwalają na sprytne zagospodarowanie małego pomieszczenia.
Mała, funkcjonalna łazienka, czyli praktyczna strona projektu
W łazience jak w żadnym innym pomieszczeniu warto postawić na pomysłowość, kreatywne rozwiązania oraz sprytne patenty, które poprawią funkcjonalność. Niemal wszystko, co sobie wymarzyliśmy można w małej łazience zmieścić. A więc jak sprawić, aby projekt małej łazienki był maksymalnie funkcjonalny?
Marzą nam się długie kąpiele w wannie, chociaż wiemy, że najbardziej praktyczny byłby prysznic? Można połączyć oba rozwiązania i zafundować sobie wannę z prysznicem. Nie mamy gdzie zamontować szafek, czy wstawić pralki? Tu rozwiązaniem będzie wnęka, w której zmieścimy pralkę, a nad nią wszelkiego rodzaju szczotki, ściereczki, chemię oraz ręczniki. W małej łazience warto również postawić na wszelkiego rodzaju półki, np. pod umywalką. Nieocenione są również rozwiązania 2w1 np. szafka z lustrem czy też drabinkowe grzejniki, które będą służyć jako dodatkowe wieszaki. Naprzeciw oczekiwaniom właścicieli niewielkich łazienek wychodzą również producenci ceramiki sanitarnej. Obecnie można wybierać wśród narożnych umywalek, brodzików, czy nawet misek ustępowych, które w znaczny sposób ułatwiają aranżacje małych łazienek. Jednym wyjątkiem jest narożna wanna, która wręcz przeciwnie - zajmuje więcej miejsca niż prostokątna, czy owalna.
Modna i nowoczesna łazienka – aranżacja łazienki w zgodzie z najnowszymi trendami
Jak urządzić łazienkę, aby stanowiła przyjazne i funkcjonalnie pomieszczenie na lata? Jak pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty, nie tracąc przy tym niezbędnej przestrzeni? Obecnie stawia się głównie na funkcjonalność. Rozwiązania mają być jak najlepiej dopasowane do domowników, spełniać ich potrzeby związane zarówno z higieną, intymnością jak i zmysłem estetycznym.
Widoczny jest silny trend ekologiczny, zarówno w zastosowaniu materiałów do aranżacji łazienki (wykorzystanie surowców wtórnych), a także w związku z oszczędzaniem wody (np. bezdotykowe baterie, które pozwalają na dostosowanie ilości wody do potrzeb danej chwili). W trend ekologiczny wpisuje się również oświetlenie LED, które sprawdzi się nie tylko jako dekoracyjne podświetlenie wanny czy półki, ale również jako ogólne i energooszczędne źródło światła. Najnowsze aranżacje łazienek, które pomogą urządzić i zaplanować małą, ale za to funkcjonalną i piękną łazienkę.
Projekty małych łazienek powracające do natury
Wykorzystanie materiałów takich jak kamień, drewno czy płytki w kolorach ziemi (brązy, beże, zieleń) wpasowujące się trend „powrotu do natury” jest obecnie jednym z najmodniejszych motywów w aranżacji łazienek. Drewniane blaty, podłogi gresowe lub płytki imitujące drewno są uniwersalnym, ponadczasowym i ciekawym sposobem na wykończenie wnętrza. Takie materiały jak drewno czy kamień są na tyle neutralne, że z pewnością każdy domownik będzie czuł się dobrze w pomieszczeniu, w którym się je zastosuje. W tego typu aranżacji doskonale będą wyglądały drewniane meble oraz nadające się do trzymania w wilgotnych miejscach rośliny doniczkowe, które pomogą uzyskać odpowiedni klimat.Łazienka w stylu retro
Dużą popularnością cieszy się wciąż łazienka w stylu retro. W głównej części takiego pomieszczenia obowiązkowo umieszczamy dużą, masywną wannę, najlepiej na ozdobnych nóżkach, która ma skupiać na sobie całą uwagę. Do tego idealna będzie elegancka armatura oraz modne, stylowe detale. Wnętrze w stylu vintage tworzą przede wszystkim dodatki takie jak wiszące żyrandole, kunsztownie zdobione lustra, stylowe baterie. Ważne jest tu również tło, które będzie odzwierciedlać piękno zastosowanych rozwiązań, może to być wykończenie ścian w bieli lub ściana z surowej cegły. Małe łazienkirównież można zaaranżować w stylu retro. Wystarczy wybrać stylowe sprzęty, odpowiednio połączyć materiały i dobrać dodatki. W małym wnętrzu należy dobrać je z rozwagą. Aranżacja małej łazienki w stylu retro powinna ograniczyć się do kilku wyraźnych detali.
Minimalizm znowu w cenie
W nowoczesnych wnętrzach też króluje minimalizm. Oszczędność detali, ograniczenie ilości sprzętów, mebli czy dodatków pozwala stworzyć proste, surowe wręcz wnętrze, które zapewnia maksimum komfortu przy doskonałym wykorzystaniu przestrzeni. Dużą rolę przykłada się tu do funkcjonalności oraz uzyskiwania swobody ruchów. W małej łazience efekt przestrzenności można uzyskać odsłaniając na ile tylko się da podłogę, np. montując wszystkie urządzenia w ścianie. Obecnie absolutnym hitem są deszczownice, bezbrodzikowe kabiny. Takie minimalistyczne wnętrze nie musi być zimne, wręcz przeciwnie – ma być domowo i ciepło. Klimat przytulności stworzą jasne kolory ścian oraz zastosowanie naturalnych materiałów wykończeniowych.
Małą łazienkę można zaaranżować w dowolny sposób. Wystarczy tylko odpowiedni projekt, uwzględniający wszystkie nasze wymagania, a także odrobina kreatywności. Obecnie producenci proponują wiele rozwiązań ułatwiających stylowe i funkcjonalne urządzenie nawet małego i nieustawnego pomieszczenia.