Rodzaje wentylatorów łazienkowych – podział ze względu na funkcjonalność, modele, opinie

Zanim ustalimy, jaki wentylator do łazienki sprawdzi się najlepiej, powinniśmy poznać możliwości konkretnych rozwiązań. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej dobrać wydajny, a jednocześnie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb model urządzenia. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele efektywnych wentylatorów łazienkowych. Dobór powinien być podyktowany charakterystyką pomieszczenia oraz indywidualnymi wymaganiami inwestora. Podstawowym rozwiązaniem będzie standardowy wentylator łazienkowy. Tego typu urządzenia włącza się i wyłącza się przy pomocy osobnego włącznika ściennego lub przyłącza do włącznika oświetlenia. Podstawowy wentylator łazienkowy może być dość wydajny i mocny, jednak nie posiada przydatnych funkcji dodatkowych.

Drugim rozwiązaniem są modele wentylatorów łazienkowych o standardowej budowie, ale w wersji z włącznikiem sznurkowym. Dzięki temu zyskujemy możliwość uruchamiania i wyłączania za pomocą włącznika, ale i za pomocą wbudowanego sznurka. Urządzenie może zapewniać odpowiednią wydajność i na ogół montuje się je w łazienkach bez okna, w których nie ma możliwości podpięcia do włącznika. Zasilanie może zostać przeprowadzone bezpośrednio z puszki instalacji elektrycznej. Tego rodzaju modele zyskują dobre opinie dzięki wygodnej obsłudze, wydajności, ale i atrakcyjnej cenie zakupu.

Inwestorzy szukający wydajnych i skutecznych modeli, mogą zainteresować się wentylatorem łazienkowym z czujnikiem ruchu. Jest to idealne rozwiązanie, w przypadku, gdy oczekujemy włączenia wentylacji natychmiast po wejściu do łazienki. Urządzenie może działać w sposób bezobsługowy, bez konieczności doprowadzenia przyłącza do włącznika ściennego. Tego typu wentylator łazienkowy może zapewnić wysoką wydajność i działa przez czas ustawiony na wbudowanym timerze. Rozwiązanie sprawdzi się w wilgotnych łazienkach bez okna, a także wszędzie tam, gdzie oczekujemy wydajnych, a jednocześnie bezobsługowych rozwiązań.

Zamiast czujnika ruchu można wybrać wentylator łazienkowy z wbudowanym timerem. W ten sposób uzyskujemy urządzenie, które uruchamia się po włączeniu oświetlenia łazienkowego i działa przez określoną ilość czasu. Większość timerów umożliwia prace w zakresie od 1 minuty do pół godziny. Dłuższy czas pracy wentylatora będzie szczególnie istotny w bardziej wilgotnych łazienkach. Warto zauważyć, że wydajne modele wentylatorów z timerem posiadają bardzo dobre opinie użytkowników. Rozwiązanie pozwala na pełne dopasowanie skuteczności wentylacji do potrzeb konkretnej łazienki.

Najkorzystniejszym z puntu widzenia ochrony przed wilgocią urządzeniem jest mocny i wydajny wentylator łazienkowy z higrometrem. Wbudowany czujnik wilgoci może uruchamiać wentylator łazienkowy natychmiast po wykryciu zadanego poziomu wilgotności. Urządzenie wyłączy się dopiero po przywróceniu nastawionych parametrów wilgoci. Dobór tego typu urządzenia będzie polecany w łazienkach bez okna, które nie posiadają innych możliwości wentylowania pomieszczenia. Wentylator łazienkowy z higrometrem będzie także szczególnie polecany w pomieszczeniach o zwiększonym ryzyku pojawienia się pleśni. Modele z higrometrem cieszą się dużą popularnością i są uważane za wyjątkowo pomocne w walce z nadmierną wilgocią w łazience. Jedynym istotnym mankamentem wydajnych wentylatorów może okazać się wyższa cena zakupu.

Jaki wentylator do łazienki wybrać? Dobór w oparciu o parametry

Mocny wentylator łazienkowy – wydajność i producenci

Jaki wentylator do łazienki warto wybrać? Przede wszystkim taki, który będzie odpowiednio dopasowany do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Nasz dobór powinien być w głównej mierze podyktowany wydajnością urządzeń. To właśnie ten parametr zapewni skuteczne osuszanie pomieszczenia i usuwanie nieprzyjemnych zapachów w łazienkach bez okna lub z oknem.

Jak mocny powinien być wentylator? Po pierwsze musimy podkreślić, że wydajność wentylatorów zostaje oszacowana w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Najlepiej będzie dobrać wydajność urządzenia do kubatury konkretnej łazienki. Istnieje prosty sposób na dokonanie obliczeń. W pierwszym kroku obliczamy powierzchnię pomieszczenia, mnożąc długość i szerokość łazienki. Efekt naszych obliczeń mnożymy przez wysokość pomieszczenia. Wynik działania wskazuje nam kubaturę łazienki.

Wydajność wentylatora do łazienki powinna być przynajmniej cztery razy większa od kubatury pomieszczenia. Dzięki pomnożeniu uzyskanego uprzednio wyniku, uzyskamy minimalną wydajność wentylatora łazienkowego. Warto wybrać mocny model, którego parametry będą nieco wyższe. Taki dobór umożliwi wydajne odprowadzenie wilgoci.

Mocny wentylator powinien być także wyposażony w potrzebne nam funkcje. Zaleca się dobór dobrej jakości modelu, który zapewni wydajność, bezawaryjne działanie i atrakcyjny design. Pewnym z kryteriów wyboru może być model zaprezentowany przez renomowanego producenta. Wśród producentów wentylatorów łazienkowych znajdziemy takie marki jak Bosch, Vents oraz Enso. Sprawdź także ten artykuł: Jak podłączyć wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci? Prosta instrukcja.

Wielkość wentylatora i miejsce montażu

Wiemy już, jak dobrać wydajność wentylatorów. Podczas zakupu, powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę na dwa inne, bardzo istotne parametry. Pierwszym z nich jest wielkość wentylatora. W ofertach sprzedaży możemy znaleźć wiele mocnych wentylatorów o średnicy 100, 125 i 150 mm. Są to standardowe średnice, które mogą zapewniać różną wydajność działania wentylatora.

Mała łazienka o powierzchni do maksymalnie 10 m2 i wysokości 2,6 m może zostać wyposażona w wentylator o średnicy 100 mm. Tego typu rozwiązanie na ogół posiada wydajność do 130 m3/h. Większa łazienka wymaga bardziej mocnych urządzeń. Dlatego w pomieszczeniach o powierzchni od 10 do 16 m2 na ogół montuje się wentylatory średnicy 125 mm. Ich wydajność przeważnie waha się pomiędzy wartościami 175 – 220 m3/h. Największa łazienka będzie wymagała najbardziej wydajnej wentylacji. Z pomocą przychodzą wentylatory o średnicy 150 mm, dedykowane do montażu w pomieszczeniach łazienkowych o metrażu powyżej 16 m2 (przyjmujemy tu standardową wysokość pomieszczenia 2,6 m).

Wybierając model wentylatora łazienkowego, zwróćmy także uwagę na docelowe miejsce montażu. Niektóre modele nadają się do montażu na ścianie, inne będą pracowały na suficie. Warto zwrócić na to uwagę, bowiem większość modeli zostaje przeznaczona do pracy w jednej pozycji. Wybór będzie podyktowany specyfiką instalacji wentylacyjnej w naszym budynku.

Wiesz już, jaki wentylator do łazienki (z lub bez okna) będzie najlepszym rozwiązaniem. A może zainteresują Cię również inne artykuły w naszym serwisie. W osobnym opracowaniu podpowiadamy, jaki grzejnik elektryczny do łazienki warto wybrać. Wskazujemy także, jaki kwiat do łazienki zapewni atrakcyjny i nowoczesny design pomieszczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej