Panele na ścianę - co to jest

Mając na myśli panele, najczęściej bierzemy pod uwagę panele podłogowe. Okazuje się, że coraz popularniejsze są również panele wykorzystywane jako okładziny ścienne. Wykonane są z różnych materiałów, dzięki czemu posiadają określone właściwości dopasowane do różnych wnętrz. Obecnie stanowią niezawodną i jednocześnie oryginalną dekorację, często imitującą naturalne materiały.

Największą zaletą paneli ściennych do łazienki, jest szeroki wybór wzorów i kolorów. Ponadto, przy niewielkim nakładzie pracy, można je zamontować zarówno na ścianach, jak i również na suficie. Ich obecność znacznie wpływa na poprawę izolacji termicznej oraz akustycznej łazienki. Nie muszą być zakładane na wszystkich ścianach, a jedynie na wybranej, tworząc ciekawą dekorację wnętrza. Jeżeli chcemy szybko zmienić aranżację łazienki, najmniej kłopotliwą okładziną okażą się właśnie panele na ścianę.

Panele ścienne do łazienki - rodzaje

Jak już wcześniej wspomniano, niestety nie wszystkie z dostępnych rodzajów paneli ściennych, sprawdzą się w przypadku okładziny łazienek. Wybierając materiały do tego typu pomieszczeń, musimy mieć pewność, że okładziny ścienne są wodoszczelne. W innym przypadku może dojść do ich bardzo szybkiego zniszczenia. Do takich paneli, które nie są wskazane do montażu w łazience, zaliczają się panele drewnopochodne, a także panele gipsowe.

Wybierając panele ścienne do łazienki, możemy wybierać spośród takich rodzajów jak:

  • Boazeria PCV - są to wodoszczelne panele, które posiadają różne kolory i wzory często imitujące naturalne materiały. Wyprodukowane są z polimeryzowanego polichlorku winylu, dzięki czemu doskonale radzą sobie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Ponadto panele PCV do łazienki są wyjątkowo lekkie i łatwe w montażu. Nie ma problemu z utrzymaniem ich w czystości. Boazeria PCV stanowi świetną alternatywę dla paneli drewnopochodnych.
  • Panele drewniane - w tym przypadku, tylko nieliczne gatunki drewna są wodoszczelne. Najlepiej sprawdzą się panele ścienne do łazienki wykonane z gatunków egzotycznych takich jak doussie, tek, czy też merbau. Można również wybrać panele dębowe. Decydując się na drewniane okładziny ścienne, należy się wcześniej upewnić, że ich struktura nie będzie chłonąć wilgoci. Niestety ich ceny są wyjątkowo wysokie, ale w zamian za to zyskujemy niepowtarzalny wystrój łazienki.
  • Panele szklane - dekoracyjne panele świetnie sprawdzą się przy aranżacji nowoczesnych łazienek. Panele wykonane są z hartowanego szkła w różnych kolorach i wzorach. Szklane okładziny na ścianę są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie trzeba się martwić ich ewentualnym zniszczeniem.
  • Panele betonowe - nadadzą łazience surowości, a także nowoczesnego minimalizmu. W porównaniu do paneli gipsowych wyróżniają się większym ciężarem.
  • Panele 3D - wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych lub też włókna kokosowego.  Panele 3D zapewniają wyjątkowe aranżacje łazienki. Wypukłości dodatkowo podkreślane są eleganckimi wzorami lub profilem paneli. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach paneli ściennych.


Dekoracyjne wzory paneli ściennych

Przeglądając zdjęcia aranżacji łazienek, często natrafimy na dekoracyjne panele przedstawiające różne wzory, a także imitujące naturalne materiały wykończeniowe. Okazuje się, że rzadko kiedy panele wykorzystywane są do wykończenia wszystkich ścian w łazience. Najczęściej zdjęcia tych pomieszczeń przedstawiają wyłącznie określone miejsca, w których zostały założone. Zatem wodoszczelne panele ścienne oraz sufitowe są zazwyczaj oryginalną dekoracją na tle neutralnych płytek lub po prostu pomalowanej ściany.

Wanna na tle czarnej ściany, a także dekoracyjne okładziny ścienne i panele ścienne do łazienki
Dekoracyjne okładziny ścienne i panele ścienne do łazienki oraz ich ceny i porady

Zarówno panele PCV do łazienki, jak i również panele 3D elegancko zaprezentują się na ścianach, na których ustawiony jest prysznic, umywalka lub wanna. W ten sposób w łazience możemy wyznaczyć miejsce do kąpieli lub codziennej higieny. Na pewno przeglądając liczne zdjęcia zauważymy, że bardziej odważne wzory paneli sprawdzą się w przestronnych łazienkach. Pozwolą one na podkreślenie kontrastu na przykład pomiędzy panelami a kafelkami ściennymi.

Bardzo oryginalnym pomysłem jest boazeria PCV znajdująca się nie tylko na ścianach, ale również na obudowie wanny, czy też w kabinie prysznicowej. Przykładowe zdjęcia aranżacji pokazują przede wszystkim drewnopodobne panele PCV do łazienki. Wtedy przestrzeń wygląda wyjątkowo naturalnie i przytulnie, mimo że wcale nie zastosowaliśmy drewna.

Okładziny ścienne wodoszczelne - ceny

Wybór szerokiej gamy kolorów i wzorów nie zalicza się do najłatwiejszych. Dobrze jest mieć pewną koncepcję dla łazienki. Wtedy będzie nam zdecydowanie łatwiej zakupić określone panele ścienne lub sufitowe. Na pewno dla większości z nas kluczowym elementem przy podejmowaniu decyzji są także ceny. Dlatego w poniższym zestawieniu przedstawiliśmy najpopularniejsze propozycje okładzin ściennych wraz z orientacyjnymi cenami.

Przykładowe ceny na panele ścienne do łazienki

Nazwa produktu

Cena

Panele PCV do łazienki Vilo Motivo 330/D larix decor

Ceny od 32,76 zł/m2

Boazeria PCV Vox 10 cm brąz jasny

19,82 zł/m2

Panele 3D betonowy Heksagon VHCT

155,87 zł/m2

Panele sufitowe Decosa Vitava Tłoczona

9,49 zł

Panele sufitowe Filigran 13x600x600 mm

22,99 zł/m2

Panele PCV 3D kamień 15 marmur

3,45 zł

Panele szklane do łazienki Lacobel na wymiar

3,00 zł

Panele ścienne PVC kwadraciki okładzina

13,90 zł

Panel do kuchni łazienki, ścienny 200x50 cm mat

180,00 zł

Płytki szklane, panele tryptyk do łazienki

199,00 zł

Panele ścienne płytki do łazienki 240x110

699,00 zł

Biały panel ścienny PCV Grey Seam

14,50 zł

Płyta sufitowa Anatris 13x600x600 mm

161,22 zł

Płyta sufitowa Orbit 13x600x600 mm

24,99 zł/m2

Płyta sufitowa Planet 13x600x600 mm

22,99 zł/m2

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły