Ile trwa remont łazienki? Wyjaśniamy, jak obliczyć czas trwania remontu
Remont generalny łazienki i gruntowne zmiany są z reguły kosztowne i pracochłonne. Prędzej czy później każdy właściciel mieszkania musi się jednak taką decyzję podjąć. Oczywiście, nikt nie chce mieszkać na placu budowy dłużej, niż to jest konieczne. Zwłaszcza jeśli dotyczy to łazienki. Nic dziwnego, że jednym z najważniejszych jest pytanie, ile trwa remont łazienki i jak długo trzeba znosić brak podstawowych udogodnień.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie łazienki, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czynniki, które wpływają na czas remontu łazienki
Przebieg typowego remontu łazienki
- Planowanie - Po podjęciu decyzji o generalnym remoncie łazienki, przychodzi czas na planowanie nowego wnętrza. Korzystając z porad fachowców albo inspiracji z poradników internetowych, należy pomieszczeniu nadać nowoczesny i funkcjonalny wygląd. Często właściciel mieszkania z łazienką do remontu nie ma nawet wyobrażenia o tym, jakie istnieją możliwości rozwiązań i wyposażenia.
- Demontaż – Po zakończeniu etapu planowania i pomiarach dokonanych na miejscu, zamawia się wszystkie potrzebne artykuły. Po ich dostawie, prace mogą ruszyć z miejsca. Pierwszym krokiem w procesie remontowym jest demontaż. A to oznacza, że praktycznie wszystko trzeba z łazienki usunąć. Stare obiekty - wanna, umywalka, kabina prysznicowa, spłuczka, WC, grzejniki i armatura – zostają zdemontowane i usunięte. Podłoże po płytkach ściennych i podłogowych (albo innej wykładzinie) trzeba uzupełnić i wyrównać. Trzeba zasięgnąć informacji, gdzie wyrzucać gruz i inne odpady poremontowe. Pytanie, jaki wałek do gładzi, tapety, czy farby, to już inny temat, z którym powinien zapoznać się wykonawca robót.
- Przewody elektryczne i hydrauliczne – Aby uniknąć awarii, rury wodne powinny być wymienione po 30 latach. Wymiany dokonuje się w ramach remontu. Ewentualnie przekłada się istniejące przewody, jeśli zmienia się ustawienie obiektów. Gniazdka elektryczne, wyłączniki i światła trzeba dostosować do nowego planu i w miarę potrzeby uzupełnić. Wymaga to oczywiście odpowiedniego zagłębienia w ściany.
- Tynkowanie – Na zakończenie przekładania instalacji wykonuje się tynkowanie i wygładzanie powierzchni ścian i podłogi. Podłogę przygotowuje się do położenia wykładziny. Montuje się wannę względnie kabinę prysznicową. Należy zwrócić uwagę na dokładne uszczelnienie, aby wilgoć nie wnikała w głąb podłogi.
- Układanie płytek – W zależności od wielkości wykładanej powierzchni, ta praca trwa dosyć długo. Potem następuje ewentualne malowanie.
- Montaż końcowy – Na zakończenie na swoje miejsca trafiają obiekty sanitarne, jak WC i umywalka. Zamontowane zostają lampy, wyłączniki, gniazdka i wieszaki na ręczniki.
- Sprzątanie i odbiór robót
Czynniki spowalniające prace remontowe łazienki
- Dotychczasowy stan łazienki – Łazienka z lat dziewięćdziesiątych i łazienka marzeń to wizje mocno od siebie oddalone. Dobra wiadomość jest taka, że ta odległość jest do pokonania. Zła – że remont łazienki długo potrwa. W starym budownictwie wymiana rur wodociągowych i odpływowych, płytek i urządzeń wentylacyjnych jest ważną inwestycją w bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetykę.
- Zmiana urządzenia łazienki – Najprostszym sposobem na oszczędność czasu podczas remontu łazienki jest pozostawienie istniejącego układu elementów sanitarnych. W przypadku małych pomieszczeń, ze względu na istniejące przewody, odległości i wymiary możliwe są jedynie ograniczone zmiany i udogodnienia. Najlepiej jest poradzić się fachowca, ile trwa remont łazienki w ograniczonym stopniu, i czy jest to dalszej perspektywie opłacalne.
- Termin dostawy płytek i wyposażenia łazienki – Brak wszystkich materiałów i elementów wyposażenia może wpłynąć znacząco na czas remontu. Aby projekt był realizowany zgodnie z planem, a fachowcy mieli do dyspozycji potrzebne materiały, należy zamówienia złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem.
- Nowa instalacja elektryczna – Podświetlona szafka łazienkowa, kabina prysznicowa z wentylacją, elektryczne szczotki do zębów itd. wymagają przeróbki dotychczasowej instalacji. Tego punktu programu remontu nie należy lekceważyć, ponieważ nie chodzi tylko o czas potrzebny do zmiany instalacji: inne prace w łazience można wykonywać dopiero po zakończeniu elektryki.
- Płytki ceramiczne – Jeśli przyjąć przeciętny czas remontu łazienki równy 150 godzin, to istotny udział w tej liczbie ma właśnie układanie płytek. Pracochłonność zależy tutaj od wielkości płytek, wzoru ich układania i wymiarów (przycinanie na wymiar jest czasochłonne).
Ile trwa remont łazienki?
Przykładowy przebieg kompletnego remontu łazienki
Czas potrzebny do przemiany starej łazienki w nowoczesne pomieszczenie sanitarne zależy od wielu czynników. Można orientacyjnie przyjąć, że waha się on od połowy do półtora miesiąca i więcej. Właściwe prace remontowe trwają z reguły dwa tygodnie. Źródłem zakłóceń płynnej pracy mogą być niespodziewane przeróbki przyłączy i przewodów.
- Poniedziałek – zerwanie płytek, demontaż urządzeń. W miarę możliwości, rozpoczęcie nowych instalacji.
- Wtorek – kontynuacja układania rur, równolegle prowadzenie robót elektrycznych.
- Środa – według potrzeb kontynuacja instalacji albo początek tynkowania i wygładzania.
- Czwartek – prace murarskie i tynkarskie, wyrównanie ścian.
- Piątek – końcowe prace murarskie i tynkarskie, wykonywanie na przykład wylewki.
- Sobota, niedziela – pomieszczenie wysycha w weekend.
- Poniedziałek – układanie płytek: najpierw na ścianach, potem na podłodze.
- Wtorek – dalszy ciąg prac glazurniczych.
- Środa – fugowanie płytek.
- Czwartek – prace hydrauliczne i elektryczne, montowanie armatury, sprzętu, oświetlenia.
- Piątek – malowanie, uszczelnianie, sprawdzanie instalacji – koniec remontu.
Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak najtaniej zrobić remont łazienki.
Remont kapitalny łazienki – przebudowa i wykończenie na nowo
Często używa się wymiennie pojęć „remont łazienki” i „renowacja łazienki”, jako synonimów. W praktyce renowacja pomieszczenia oznacza poprawienie jego optycznego wyglądu i zmiany raczej powierzchowne. Naprawy upiększające, jak malowanie, tapetowanie, czy ułożenie nowej wykładziny podłogowej zapewniają zmianę wyglądu pomieszczenia. Często nasuwa się tutaj pytanie, co położyć na stare płytki w łazienkach, jak wymienić szafki albo oświetlenie.
Kompleksowy, generalny remont łazienki wiąże się z przywróceniem jej do stanu quasi surowego: usunięcie płytek i obiektów sanitarnych, odsłonięcie rur itp. Po tym następuje urządzenie i wykończenie pomieszczenia od podstaw. Położona zostaje wykładzina ścienna i podłogowa, zamontowane nowoczesne instalacje sanitarne, ewentualnie wymienione okna o drzwi. Po takim remoncie łazienka nie tylko nabiera odpowiedniego wyglądu, ale zyskuje też wysoki komfort użytkowy.