Jak podłączyć wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci? Prosta instrukcja
Wysoka wilgotność powietrza, nieprzyjemny zapach, a w niektórych przypadkach nawet grzyb na ścianach to efekty nieprawidłowej wentylacji w łazience. Rozwiązaniem tego problemu coraz częściej stają się nowoczesne wentylatory z czujnikiem wilgoci. Jak działają tego typu urządzenia? Jak podłączyć wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci? Wskazujemy najważniejsze informacje.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci
Zanim ustalimy, jak podłączyć wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci, opiszemy po krótce sposób jego działania i zasilanie. Wentylator wyciągowy z czujnikiem wilgoci pracuje na tej samej zasadzie, co zwykłe wentylatory wyciągowe. Jedyną różnicą jest obecność czujnika zwanego higrostatem, który reguluje prawidłową pracę urządzenia.
Schemat działania jest następujący. Włączone zasilanie elektryczne uruchamia silnik. To z kolei wywołuje pracę wirników, które wprawiają powietrze w ruch. W konsekwencji wilgotne powietrze zostaje zassane do szybu wentylacyjnego. Zadaniem higrostatu jest reagowanie na wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Dzięki niemu urządzenie może uruchomić się samoczynnie, jeśli wilgotność powietrza przekroczy wartość zadaną.
W typowym schemacie pracy wentylatora z czujnikiem wilgoci należy zamontować urządzenie przy wentylacji. Będzie to element na suficie bądź ścianie. Konieczne będzie również zasilanie elektryczne z sieci, które powinno być przewidziane na etapie wykończenia lub generalnego remontu pomieszczenia. W ten sposób zapewnimy odpowiednią izolację przewodów i dobrze ukryjemy kable instalacji elektrycznej. Jeśli chcemy podłączyć wentylator na późniejszym etapie i zależy nam na zachowaniu płytek, możemy przeciągnąć kable w niewielkiej maskownicy.
Warto zauważyć, że wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci może pracować na dwa sposoby. Pierwszym jest programator czasowy (wentylatory z timerem) drugim działanie w sposób zautomatyzowany. Wentylator czasowy z timerem uruchamia się po wykryciu wyższej wilgotności powietrza i pracuje przez odpowiednio wyznaczoną ilość czasu. Drugi typ urządzeń do wentylatory automatyczne, które włączają się i wyłączają po wykryciu zadanej wilgotności powietrza. Zarówno wentylator czasowy z timerem, jak i wentylator automatyczny dobrze sprawdzają się w łazienkach o dowolnym metrażu. Schemat ich działania jest bardzo zbliżony, a wysoka wydajność umożliwia bezproblemową regulację wilgotności w pomieszczeniach.
Jak podłączyć wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci?
Krok 1 – przeanalizuj schemat podłączenia i skontroluj stan wentylacji
Każdy wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci powinien posiadać dobrze podłączone zasilanie. Jednak nawet idealnie wykonane podłączenie nie zda egzaminu, jeśli przewody wentylacyjne nie będą odpowiednio drożne. Dlatego w pierwszym kroku należy skontrolować stan wentylacji.
Szyb wentylacyjny powinien być w pełni drożny. Warto oczyścić go z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wlot wentylacyjny oczyszczamy z kurzu i ewentualnych zabrudzeń. Pamiętajmy, że wentylator wyciąga wilgotne powietrze z pomieszczenia. W jego miejscu powinno pojawiać się powietrze świeże. Dlatego sprawdźmy możliwość dostawania się powietrza do łazienki. Będą to otwory w drzwiach lub okna. W przypadku niewielkich, pozbawionych okien pomieszczeń otwory wentylacyjne w drzwiach będą niezbędne dla prawidłowej cyrkulacji powietrza.
Po przeanalizowaniu stanu wylotów wentylacyjnych możemy przejść do schematu podłączenia urządzenia. Każdy wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci (np. czasowy z timerem) może posiadać nieco odmienny schemat podłączenia. Dlatego warto zapoznać się z instrukcją obsługi podaną przez producenta konkretnego modelu. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie prawidłowy montaż. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru wentylatora sufitowego.
Krok 2 – zasilanie wentylatora według wybranego schematu
Schemat podłączenia wentylatora będzie uzależniony od specyfiki instalacji oraz wybranego modelu urządzenia. Nasz wentylator posiada zasilanie z sieci. Zaleca się zastosowanie obwodu służącego do włączania wentylatora łazienkowego za pomocą czujnika wilgoci. Wentylator z czujnikiem czasowym lub z timerem nie powinien przysporzyć zbyt dużych problemów podczas montażu.
Jak podłączyć wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci. Zasilanie z sieci odbywa się przy wykorzystaniu skrzynki zaciskowej. Znajdziemy ją pod pokrywą wentylatora. Przewody łączymy z zaciskami. Oznaczenie N oznacza kabel zerowy, L to kabel fazowy, a LT to kabel z fazą z przełącznika zewnętrznego.
Wszystkie zaciski na urządzeniu powinny być odpowiednio oznaczone. Wystarczy połączyć je z odpowiednimi przewodami. Wentylator z czujnikiem wilgoci i z timerem może uruchamiać się po przekroczeniu danego poziomu wilgoci i wyłączać się po ustalonym czasie. Dobrze przyłączone zasilanie (zgodne ze schematem podłączenia konkretnego modelu) umożliwi wydajną wentylację pomieszczenia.
Krok 3 – jak podłączyć wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci i umieścić go w kanale?
Wiemy już, jak podłączyć wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci i zapewnić mu zasilanie z sieci. Nasz wentylator z higrometrem i wyłącznikiem czasowym lub z timerem wymaga jeszcze zamontowania w kanale wentylacyjnym.
Instalacja jest bardzo prosta. Na wstępie upewniamy się, że poprzedni krok został wykonany w sposób prawidłowy i wszystkie kable znajdują się w odpowiednim miejscu. Następnie montujemy wentylator w kanale. Montaż na ogół odbywa się przy pomocy śrub samogwintujących. Wystarczy wywiercić niewielkie otwory, umieścić wentylator i dokręcić śruby. Jeśli nie chcemy wiercić otworów w ścianie (np. boimy się o stan płytek łazienkowych), możemy zrezygnować z montażu kołków. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zamocowanie obudowy za pomocą masy uszczelniającej.
Wentylator łazienkowy z czujnikiem wilgoci jest już zamontowany. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Dowiesz się z nich między innymi, jak działają silniki elektryczne. A może zainteresuje Cię również, jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera?