Odpływ ścienny - zalety

Do natrysków typu walk in, czyli pozbawionych brodzików, świetnie sprawdzi się odpływ liniowy. Może on być montowany zarówno w podłodze, w ścianie, jak i również w narożniku. Dzięki możliwości zakamuflowania odpływu płytkami takie rozwiązanie jest nie tylko nowoczesne, ale również wyjątkowo estetyczne. Odpływ prysznicowy wymaga jedynie zastosowania niewielkiego spadku w podłodze, jeżeli jego montaż odbywa się właśnie tam.

Czym wyróżnia się odpływ liniowy ścienny? Przede wszystkim w podłodze nie musimy stosować żadnych załamań, przez co uzyskujemy idealnie równą powierzchnię. Płytek nie musimy przycinać, jedynie przy obróbce u styku ze ścianą. Dodatkową zaletą odpływów ściennych, jest ich możliwy montaż w niedużych łazienkach. Oczywiście, jak każdy inny odpływ liniowy, również wpust w ścianie, wyróżnia się bardzo wysoką estetyką. Ponadto takie odpływy są wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie musimy się martwić pojawieniem się korozji lub odpadania chromowanej warstwy.

Co ciekawe, istnieją modele, które dodatkowo są podświetlone LED. Jest to wyjątkowo nowoczesne rozwiązanie, pozwalające nawet na automatyczną zmianę kolorów. Wybierając odpływ ścienny, pod żadnym pozorem nie musimy się martwić tym, że utrzymanie go w czystości będzie zdecydowanie trudniejsze. Ponieważ w wielu systemach mamy do czynienia z wyjmowanym syfonem. Dzięki czemu tak naprawdę możemy go bez problemu wyczyścić i zamontować z powrotem.Jak zamontować odpływ prysznicowy w ścianie?

Montaż odpływu ściennego jest trudniejsza w porównaniu do odpływu szczelinowego zakładanego w podłodze. Na odpływ ścienny możemy zdecydować się szczególnie gdy nie możemy pozwolić sobie na tradycyjny odpływ liniowy montowany w podłodze. Wtedy wybieramy odpływ liniowy ścienny z możliwością ustawienia syfonu na podłodze. Natomiast głębokość zabudowy wynosi zazwyczaj nie więcej niż 2,5 cm. W przypadku zabudowy z karton gipsu, mamy do czynienia z grubością 2 cm.

Oczywiście montaż odpływu ściennego, również musi spełniać kilka ważnych warunków. Do nich zalicza się między innymi zachowanie spadku w kierunku wpustu. Najlepiej, aby wynosił on przynajmniej 2%. Pierwszym krokiem w montażu, jest dokładne wymierzenie odpływu względem wolnego miejsca w ścianie, jaki potrzebujemy do odpływu w natrysku. W większości przypadków wymiar odpływu możemy z powodzeniem dopasować, przycinając boki. Pamiętajmy jednak o doliczeniu szerokości zastosowanych zaślepek. Po przycięciu boków należy je jeszcze dokładnie podszlifować, pozbawiając je jakichkolwiek zadziorów.

Kolejnym krokiem jest przymocowanie zaślepek. Najlepiej do tego celu sprawdzą się do tego celu niewielkie wkręty. Pamiętajmy jeszcze o uszczelnieniu połączenia przy pomocy silikonu sanitarnego. Następnym etapem będzie podłączenie odpływu do syfonu, również pamiętając o zastosowaniu uszczelniacza. Później przymocowujemy odpływ do ściany oraz na specjalnych wspornikach do posadzki. Oczywiście należy wykonać to jeszcze na etapie, kiedy nie mamy wykonanej okładziny z kafelek. Następnie przymocowujemy syfon do rury odprowadzającej wodę. Po tak dokonanej instalacji przeprowadzamy test na jej szczelność. Najlepiej zrobić to przy pomocy wlewania wody z konewki. Jeżeli łączenia zostały dobrze uszczelnione, to możemy uznać odpływ prysznicowy za zamontowany w sposób prawidłowy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze odpływu liniowego.

Niemalże końcowym etapem jest wykonanie jastrychu na posadzce, a następnie przygotowanie do uszczelnienia. Stosuje się ją dookoła całego odpływu, a dokładnie na łączeniach instalacji ze ścianą oraz wylanym jastrychem. Następnie kładziemy podwójną warstwę hydroizolacji. Dzięki temu wszystkie miejsca wokół odpływu na pewno będą bardzo dobrze zabezpieczone przed działaniem wody. Gdy hydroizolacja wyschnie, możemy z powodzeniem przejść następnie do przygotowań do prac glazurniczych. Systemy odpływowe w ścianie najczęściej maskujemy przy pomocy kafelek. W odróżnieniu od odpływu liniowego stosownego w podłodze, tutaj nie musimy wykonywać aż tak wielu obróbek.

Odpływ prysznicowy w ścianie - ceny i opinie

Znając już wszystkie zalety, jakie posiada odpływ szczelinowy montowany w ścianie, warto jeszcze zapoznać się z cenami oraz opiniami najpopularniejszych modeli. W ten sposób przynajmniej będziemy mogli ocenić całkowity koszt planowanej inwestycji. Ponadto będziemy mogli ocenić, czy faktycznie taki odpływ jest dużo droższy od tradycyjnych rozwiązań.

Ceny za popularne systemy odpływowe w ścianie

Nazwa produktu

Cena

Odpływ liniowy ścienny Geberit Duofix h90

Cena od 742,68 zł - bardzo dobre opinie

Odpływ ścienny Geberit Duofix H130

Cena od 1026,99 zł - bardzo dobre opinie

Systemy odpływowe Geberit do natrysków, biały - alpin

Cena od 175,00 zł - bardzo dobre opinie

Geberit Kombofix - element montażowy do natrysków z odpływem ściennym H20

970,99 zł

Odpływ szczelinowy ścienny z pokrywą do wklejania płytek Kessel Scada

671,00 zł

Odpływ szczelinowy ścienny Kessel Scada

848,99 zł

Odpływ szczelinowy ścienny LED RGB Kessel Scada

1755,99 zł

Systemy odpływowe Kessel Scada ścienne z pokrywą stal nierdzewna, wymiary 312x74 mm

746,82 zł

Odpływ ścienny Advantix, wymiary syfonu - 50 mm

1127,98 zł

Odpływ ścienny ruszt pełny, 25 lat gwarancji, wymiary długości 30, 50, 60, 70 cm

395,00 zł

Odpływ liniowy ścienny Santiline pod płytki łazienkowe, wymiary - długość 90 cm, głębokość 52 mm

399,02 zł

Vebo Ergo Plenum odpływ ścienny z rusztem do zabudowy

471,00 zł

Odpływ ścienny Wall Slim Black Stal czarna Ced’or

849,00 zł

Odpływ liniowy ścienny boczny - 800 mm

244,00 zł

Odpływ liniowy ścienny boczny 100 cm, pod płytkę 2w1

346,00 zł

Deante Odpływ liniowy ścienny z rusztem pod płytki stal nierdzewna

294,00 zł

Balneo W-Drain Ścienny odpływ liniowy 70 cm

349,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły