Zabudowa Geberitu krok po kroku - praktyczny poradnik
Prace remontowe w łazience to czasem nie lada wyzwanie. Są jednak takie czynności, które można wykonać samodzielnie, jeśli posiada się podstawowe umiejętności z zakresu drobnych prac remontowych. Jedną z takich jest obudowa spłuczki podtynkowej przy pomocy płyty g-k i płytek ceramicznych. Jak wygląda zabudowa stelaża WC? Na co należy zwrócić uwagę? O tym wszystkim w artykule poniżej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Obudowa Geberitu – prace przygotowawcze
Pierwsze prace przy montażu obudowy Geberitu polegają na dokładnych pomiarach. Aby zabudowa stelaża WC była w pełni funkcjonalna musi być dokoła niej odpowiednia ilość miejsca. Zabudowa Geberitu wymaga przestrzeni o wymiarach: około 50 cm szerokości, 20 cm głębokości i około 120 cm wysokości. Do tego dochodzi oczywiście wolne miejsce wokół WC czy bidetu, aby korzystanie z nich było swobodne i bez przeszkód. Oczywiście czasem, im więcej wolnej przestrzeni, tym lepiej. Nie zawsze jednak można sobie pozwolić na pomieszczenia znacznych rozmiarów z uwagi na warunki lokalowe.
Dokładne oszacowanie wolnej przestrzeni oraz pobranie wymiarów jest konieczne, aby nie było niemiłej niespodzianki w przyszłości. Montaż obudowy spłuczki podtynkowej jest czynnością wykonywaną raz na wiele lat. Dlatego też każdy popełniony błąd na etapie montażu może być ciężki do poprawienia w późniejszym czasie. Jeśli toaleta jest w łazience, to można się zastanowić, czy nie byłoby bardziej zasadne oddzielenie jej od reszty pomieszczenia przy pomocy niewielkiej ścianki działowej.
Stała obudowa Geberitu wymaga dokładnego sprawdzenia całej instalacji przed montażem. Obudowanie rur kanalizacyjnych utrudnia późniejsze prace konserwatorskie czy w gorszym przypadku ewentualne naprawy. Warto sprawdzić czy zawór napełniający do spłuczki WC odpowiednio działa i nie ma gdzieś przecieku. Prawidłowa zabudowa Geberitu gwarantowana będzie przez szczelność instalacji wodnej.
Zabudowa Geberitu lub bidetu płytą g-k oraz płytkami
W przypadku obudowy stelaża płytkami ceramicznymi można dopasować szerokość i wysokość zabudowy do wymiarów płytek. Ułatwi to pracę, ponieważ nie będzie trzeba później docinać płytek. Jest to niezwykle ważne, kiedy trzeba wykonać obudowanie krawędzi czy naroży. Każde docinanie płytek może wpłynąć na ich trwałość i estetykę.
Zabudowa płytą g-k to przede wszystkim odpowiednie docięcie profili. Jeśli już przybiorą odpowiednią długość, to należy je zamontować przy pomocy kołków szybkiego montażu. Obudowa spłuczki podtynkowej powinna być zainstalowana w miejscu zgodnym z wymiarami pobranymi podczas prac początkowych. Dobrym rozwiązaniem będzie również montaż specjalnej taśmy z poliuretanowej pianki. Jej zadaniem będzie tłumienie niechcianych odgłosów z elementów metalowych.
Z uwagi na to, iż zabudowa Geberitu znajduje się w pomieszczeniu narażonym na wilgoć to należy zastosować płyty g-k w kolorze zielonym. Potrzebne będą dwie warstwy. Podczas zakupu stelaża w zestawie otrzymuje się również wzornik do wycięcia otworów w płycie g-k. Dzięki temu można uzyskać otwór o idealnym kształcie. Po wycięciu można już montować płyty g-k najlepiej przy użyciu specjalnych wkrętów do blach.
Po uzyskaniu wstępnej konstrukcji zabudowy stelaża WC można zabrać się do układania płytek łącznie z ich fugowaniem. Po wykończeniu zabudowy z łatwością można zamontować muszlę. Wszystkie elementy montażowe powinny znajdować się w zestawie dołączonym do stelaża podtynkowego. Najważniejsze są szpilki, które trzymają muszlę. Ich długość można dostosować podczas docinania. Po sprawdzeniu, czy zawór napełniający do spłuczki WC jest szczelny można już ostatecznie dokręcić muszlę i założyć deskę. Na samym końcu wystarczy przy użyciu silikonu wypełnić połączenie między muszlą a płytkami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o zestawach podtynkowych do WC.
Stelaże podtynkowe – rodzaje
Wybór stelaży do zabudowy stelaża WC czy bidetu zależny jest od rodzaju pierwotnej ściany. Na rynku istnieją dwa różne modele stelaży. Jednym z nich jest ten stelaż do zabudowy ciężkiej, który wykonany jest z profili o mniejszym przekroju. Obciążenia wynikające z użytkowania będą przenoszone na ścianę wykonaną z cegły. Dlatego nie są wymagane mocniejsze profile.
W przypadku, gdy konieczny jest montaż stelaża do ściany wykonanej z płyty g-k, to musi on być masywniejszy, aby obciążenie szło na podłoże. Stąd też jest to tzw. stelaż do zabudowy lekkiej, którego profile muszą być zdecydowanie cięższe. Tylko wtedy możliwy będzie montaż stelaża WC do ścianki g-k.