Na jakiej wysokości odpływ do umywalki? Porady, metody montażu, opinie
Łazienki są pomieszczeniami, które wymagają dokładnego rozplanowania wszystkich elementów wyposażenia. Musimy przemyśleć lokalizację zlewu, umywalki, kabiny prysznicowej, a często również wanny. Bardzo ważne jest też prawidłowe umiejscowienie odpływu do zlewu. Poniżej podpowiadamy, ja jakiej wysokości odpływ do umywalki sprawdza się najlepiej. Wskazujemy metody montażu i praktyczne porady.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na jakiej wysokości odpływ do umywalki?
Podłączenie odpływu do umywalki lub do zlewu. Standardowa wysokość umywalki
Umywalki pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. Ich położenie powinno być dopasowane w taki sposób, by umożliwić wygodne mycie rąk i czerpanie wody. Istotne jest również prawidłowe podłączenie do instalacji kanalizacyjnej. Wysokość odpływu powinna być dobrze dopasowana do wysokości odpływu. Dlatego w pierwszym etapie obliczamy wysokość montażu umywalki. Nie ma tu znaczenia, czy mamy do czynienia z umywalką nablatową czy tradycyjną. W każdym przypadku możemy zastosować się do uniwersalnych wartości.
Ustaliliśmy już, że dokładna wysokość odpływu będzie uzależniona od wysokości zamocowania umywalki. Zatem na jakiej wysokości odpływ do umywalki sprawdzi się najlepiej? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy ustalić, jak wysoko będzie znajdowała się umywalka nablatowa. Zaleca się, by górna część umywalki znajdowała się w odległości około 85 – 90 cm od podłogi. W ten sposób umożliwimy sobie wygodne mycie rąk i pobór wody. W przypadku, gdy umywalka będzie użytkowana przez osoby niższe, możemy przemyśleć umieszczenie jej o około 5 cm niżej.
Zwróćmy także uwagę, że wysokość odpływu do zlewu lub umywalki nablatowej nie musi być standardowa. Nadrzędnym celem będzie zapewnienie wysokiego komfortu użytkowego. Dlatego umywalka nablatowa przeznaczona dla osób o wzroście powyżej 180 cm na ogół zostaje zamontowana na wysokości około 90 cm. W przypadku osób o wzroście powyżej 90 cm, zaleca się montaż umywalki na wysokości około 95 cm. W ten sposób zapewnimy użytkownikom wygodne mycie rąk, bez konieczności schylania się. Zwiększenie wysokości montażu umywalki lub zlewu, zwiększa wysokość montażu odpływu wody
Warto także zwrócić uwagę na kolejny parametr, według którego, wysokość blatu w umywalkach nablatowych zostaje obliczona przez odjęcie wysokości misy od zalecanej wysokości montażu dla umywalki. Standardowa wysokość umywalki od podłogi wynosi 85 – 95 cm. Jeśli założymy, że wysokość misy wynosi 20 cm, uzyskamy wynik 65 – 75 cm wysokości montażu blatu.
Jak wysoko umieścić odpływ do zlewu lub umywalki? Obliczamy
Jak już ustaliliśmy, wysokość położenia odpływu powinna być dobrze dopasowana do wysokości montażu umywalki lub zlewu. Jak wysoko umieścić odpływ do zlewu lub umywalki o standardowej wysokości montażu? W tych przypadkach zaleca się montaż odpływu wody na wysokości około 50 – 60 cm od podłogi. W ten sposób umożliwimy sobie łatwe zainstalowanie syfonu odprowadzającego wodę do kanalizacji i ograniczymy potencjalne problemy wykończeniowe.
Niekiedy umywalki znajdują się na niestandardowej wysokości. Załóżmy zatem, że wysokość naszej przykładowej misy nablatowej wynosi 15 cm, a umywalka zostanie zamontowana na wysokości 95 cm. W tym przypadku wysokość montażu blatu wynosi 80 cm. Jak wysoko zamontować odpływ wody do zlewu bądź umywalki? Odpływ powinien być położony przynajmniej kilkanaście centymetrów od podstawy blatu lub podstawy umywalki. Dlatego w naszej przykładowej sytuacji świetnie sprawdzi się montaż odpływu na wysokości około 60 cm od podłogi. Sprawdź także ten artykuł: Syfon umywalkowy - modele, ceny, opinie, porady praktyczne.
Na jakiej wysokości odpływ do umywalki przystosowanej dla osób niepełnosprawnych?
Podłączenie umywalki przystosowanej dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim znajduje się na niestandardowej wysokości. W przypadku mieszkań i domów jednorodzinnych, bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej oraz rozmieszczenie elementów wyposażenia łazienki. Najważniejsze będzie stworzenie komfortowej i bezpiecznej w użytkowaniu przestrzeni. W przypadku miejsc publicznych, na ogół stosuje się znormalizowane wymiary.
Jak wysoko powinna znajdować się umywalka przeznaczona dla osób niepełnosprawnych? Z odpowiedzią przychodzi nam ustawa Prawo Budowlane i Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2022 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Umywalka przeznaczona dla osób niepełnosprawnych powinna mieć wysokość maksymalnie 80– 85 cm od posadzki. Górna krawędź nie powinna utrudniać korzystania z niej. Dodatkowo przed umywalką powinna znajdować się przestrzeń manewrowa o wymiarach przynajmniej 1,5 x 1,5 m. Na trasie dojazdu do pomieszczenia nie powinno być progów. Co więcej, w łazience należy unikać umywalek postumentem. Spód umywalki powinien znajdować się na wysokości minimum 70 cm, czyli powyżej kolan osoby siedzącej na wózku inwalidzkim. Dodatkowo możemy zamontować odpływ niestandardowy, dający lepsze możliwości podjazdu do umywalki.
Wysokość odpływu umywalki musi być dostosowana do wysokości montażu. Na ogół jest to około 60 – 65 cm od podłogi. W przypadku, gdy w łazience znajduje się dostatecznie dużo miejsca, przy umywalce można zamontować uchwyt wspomagający. Standardowo montuje się go na wysokości około 80 cm od posadzki.
Wiesz już, na jakiej wysokości odpływ do umywalki sprawdza się najlepiej. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiadamy w nich między innymi, jak oddzielić kuchnię od salonu. W osobnym artykule wskazujemy również, na jakiej wysokości bateria prysznicowa będzie optymalnym i funkcjonalnym rozwiązaniem.
Podłączenie umywalki z odpływem. Metody montażu
Ustaliliśmy już prawidłową wysokość montażu umywalki i odpływu. Jednak bardzo ważnym aspektem jest również sama specyfika przyłączenia tych dwóch elementów. Dobre połączenie powinno zapewniać wydajny odpływ wody z umywalki. Sposób montażu będzie uzależniony od rodzaju wybranego syfonu.
W ofertach sprzedaży znajdziemy syfony butelkowe oraz syfony rurowe. Podłączenie za pomocą syfonu butelkowego zbiera pozytywne opinie. Wszystko za sprawą atrakcyjnej ceny zakupu syfonów (głównie tych wykonanych z tworzywa sztucznego) oraz oszczędności miejsca. Syfony butelkowe posiadają pionową budowę z niewielkim zbiorniczkiem, w którym gromadzi się woda i drobne zanieczyszczenia.
Drugie rozwiązanie to syfon rurowy w kształcie litery U bądź S. Na ogół stosuje się go do umywalek o większych rozmiarach. Syfony rurowe posiadają opinie niezawodnych, bowiem wyróżnia je wysoka wydajność i bardzo rzadkie zapychanie się. Niestety tego typu rozwiązanie zajmuje nieco więcej miejsca. Montaż syfonu rurowego na ogół poleca się w przypadku osadzonych na półkach umywalek nablatowych. Widoczny syfon rurowy może posiadać estetyczny wygląd, który dodatkowo podkreśli urok całej aranżacji (w ofertach sprzedaży znajdziemy także wyjątkowo estetyczne syfony designerskie). Ostatnią możliwością montażu są syfony niestandardowe. Mogą to być modele przeznaczone dla użytku przez osoby niepełnosprawne. Specyfika montażu powinna być przeprowadzona ściśle według zaleceń podanych przez producenta.