Najlepsze umywalki nablatowe - przegląd
Wybór odpowiedniej umywalki do łazienki jest bardzo ważny. Należy ja dostosować wymiarowo i stylistycznie do wielkości i aranżacji łazienki - nie zapominając przy tym o funkcjonalności i wygodzie użytkowania tego ważnego sprzętu. Umywalka nablatowa - umywalka stawiana czy też wpuszczana w blat a może wolnostojąca? Możliwości jest wiele, więc mamy w czym wybierać. Jednak w większości łazienek świetnie zda egzamin umywalka nablatowa i nią właśnie zajmiemy się dzisiaj. Doradzimy który model wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzone firmy sprzedające umywalki nablatowe, spróbuj wyszukać je tu.

Rodzaje i cechy umywalek nablatowych
Umywalki nablatowe to funkcjonalność i wygoda stosowania. Są coraz piękniej projektowane i wykonywane z nowoczesnych, odpornych i trwałych materiałów. Ich niezaprzeczalnym atutem jest możliwość zagospodarowania przestrzeni pod umywalką na meble łazienkowe, na przykład szafki.
Niektóre modele umywalek nablatowych mają bardzo wyszukane kształty lub same w sobie stanowią elegancką ozdobę łazienki. Bardzo wielka różnorodność modeli pozwala dobrać tego typu umywalkę do każdego wnętrza.
Zasadniczo umywalki nablatowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich jest umywalka którą montuje się na blacie. W tym przypadku cała umywalka "wystaje" na zewnątrz, w środku schowany jest tylko i wyłącznie syfon. Druga opcja to umywalka częściowo wpuszczana w blat - przy czym większa jej część pozostaje na zewnątrz. Wyróżnia ją głównie odmienny sposób montażu.
Umywalki nablatowe to również mnogość materiałów z których są wykonane. Najczęściej na rynku można spotkać umywalki ze stali nierdzewnej. Łatwo utrzymać je w czystości i są trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Popularne są również kompozytowe czy też konglomeratowe umywalki nablatowe. Występują tu z reguły kompilacje różnych materiałów, w tym jednym z nich najczęściej jest granit. Są bardzo trwałe, jednak po pewnym czasie na ich powierzchni mogą powstawać przebarwienia.
Do produkcji umywalek używa się również tworzyw sztucznych, na przykład laminatów. Mają różne parametry użytkowe. Niektóre są bardzo odporne, inne mają tendencje do odkształceń pod wpływem wysokich temperatur, więc nie wolno stawiać na nich gorących naczyń.
Do materiałów bardziej oryginalnych wykorzystywanych do produkcji umywalek należą ceramika, szkło hartowane oraz marmur i drewno. Z marmuru czy drewna wytwarza się wzornicze cuda, które jednak są drogie i o wiele mniej dostępne niż umywalki nablatowe z ceramiki.
Ceramika jest trwała i łatwa w czyszczeniu. Umywalki ceramiczne dzięki nowoczesnym metodom produkcji są odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury. Również tego typu umywalki są dość drogie.
Z kolei szkło hartowane prezentuje się bardzo efektownie. Obecne procesy produkcyjne sprawiają, że szkło na umywalki jest wyjątkowo solidne. Jednak szkło posiada również wady. Na umywalce ze szkła zacieki z wody i mydła łatwiej się tworzą i są bardziej widoczne. Istnieją umywalki nablatowe ze szkła w różnej kolorystyce, matowe oraz z ozdobnymi wzorami.
Umywalka stawiana na blacie czyli nablatowa może charakteryzować się bardzo wyszukanym wzornictwem i wbrew obiegowej opinii wcale nie musi być mała. Na rynku mamy umywalki nablatowe w rozmaitych kształtach - kwadratowym, prostokątnym czy owalnym. Zdarzają się modele w kształcie misy, filiżanki czy muszelki a także o nietypowych futurystycznych kształtach.
Umywalka stawiana może być zbudowana na zasadzie rynny gdzie woda spływa kaskadą w kratkę podłogową. Inne z kolei przypominają dzieła sztuki rzeźbiarskiej. Istnieją modele umywalek które równocześnie pełnią funkcję akwarium. Inwencja twórcza projektantów nie zna granic, niestety nie wszystkie ekstrawaganckie modele dostaniemy w Polskich sklepach.
Standardowe wymiary umywalek nablatowych to od 35 do 70 cm szerokości i od 30 do 50 centymetrów głębokości. Jednak oryginalne umywalki mają bardzo różne wymiary. Dostępne są umywalki nablatowe w bardzo dużych rozmiarach oraz mikro umywalki kompaktowe.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o innych typach umywalek, przeczytaj ten artykuł.
Przegląd modeli umywalek nablatowych
Bardzo wiele modeli umywalek nablatowych ma do zaoferowania firma Roca. Wśród produktów Roca znajdziemy modele proste i eleganckie oraz bardziej wyszukane i oryginalne w wielu opcjach wymiarowych. Jednym z modeli godnych uwagi do małej łazienki jest Roca Bol 42 cm. Jest to okrągła umywalka nablatowa w kolorze mleczno białym. Długość i szerokość tego modelu to 42 cm. Umywalka stawiana Roca Bol to wydatek około 530 złotych.
Ciekawym produktem firmy Roco jest także umywalka nablatowa Urbi 2. Umywalka stawiana z linii Urbi ma kształt fali i została wykonana z eleganckiej ceramiki. Szerokość tego modelu to 64 centymetry, głębokość 37. Sposób montażu na blacie pozwala cieszyć się jej wyjątkowo opływową linią. Cena tego modelu w zależności od sklepu od 750 złotych wzwyż.
Cała linia Urbi firmy Roco charakteryzuje się pięknym wzornictwem. Umywalki Urbi powstały z zaangażowania ludzi twórczych. W ich projektowaniu brał udział Carlo Urbinati - włoski projektant który specjalizuje się we wzornictwie użytkowym i przemysłowym.
Umywalki nablatowe w wielu różnych wariantach wzorniczych posiada w swojej ofercie również Villeroy & Boch. W asortymencie miedzy innymi umywalka stawiana z otworem, w kształcie misy (różne wielkości), czy umywalka nablatowa z otworem na akcesoria łazienkowe.
Interesująco wygląda Villeroy & Boch Pure Stone 53,5x54 cm Star White Ceramicplus. Ma kształt wyżłobionego kamienia. Jest to umywalka stawiana z ceramiki. Jej cena to około 1400 złotych.
W polskich sklepach internetowych można nabyć również orientalne umywalki nablatowe z otworem odpływowym standardowych wymiarów. Przykładem są ręcznie malowane przez marokańskich artystów umywalki ceramiczne. Taka ręcznie malowana umywalka - misa świetnie będzie się komponować jeśli posiadamy meble łazienkowe w stylu orientalnym. Ceny takich umywalek są bardzo różne, z reguły mieszczą się w granicach od 500 do 1200 złotych.
W sklepach z produktami rzemieślniczymi z Maroka znajdziemy również umywalki nablatowe z posrebrzanego mosiądzu.
Tanie modele umywalek nablatowych można dostać w większości sklepów budowlano - wykończeniowych i dekoratorskich. Już za dwieście złotych możemy stać się właścicielami umywalki stawianej na blacie.
W sklepach Leroy Merlin ceny umywalek nablatowych zaczynają się kwotą 199 złotych. Za tą cenę dostaniemy umywalkę ISOLA LECICO posiadająca otwor na baterię. Jest to umywalka nablatowa o szerokości 49 centymetrów. Ma kolor jasnobeżowy ze wzorami na obudowie w ciemniejszym o dwa tony odcieniu. Jest to umywalka ceramiczna.
Inną propozycją jest Umywalka MAYLIS TOP-SOLID GRAFIT w kolorze czarno - grafitowym w kształcie misy. Umywalka nablatowa MAYLIS TOP-SOLID GRAFIT została wyprodukowana z konglomeratu. Szerokość i głębokość tego modelu to 45 centymetrów. Cena w sklepie Leroy Merlin to 285 złotych.
Wbrew temu co przyjęło się sądzić nie wszystkie umywalki ze szkła są drogie. Na rynku jest wiele modeli w bardzo przystępnych cenach. Przykładem takiej umywalki jest Rea, umywalka nablatowa ze szkła w kolorze czerwonym. Ładny, opływowy kształt i możliwość dostosowania baterii tego samego producenta sprawia, że jest to bardzo ciekawy pomysł. Cena tej umywalki to 200 złotych.
Rea oferuje również umywalkę szklaną z przeźroczystego szkła hartowanego o wymiarach kompaktowych za jedyne 95 złotych. Również do tego modelu można dokupić dedykowaną szklaną baterię w cenie nieco ponad 100 złotych. Dostępna jest ponadto szklana umywalka częściowo wpuszczana w blat.
Gwoli formalności należy również wspomnieć o bardzo drogich lecz eleganckich umywalkach marmurowych. Ich ceny rzadko są niższe niż 2 tysiące złotych, jednak są z pewnością bardzo efektowne. Przykładowo umywalka Gemma 501 GREY MARMUR 50/50/20 GAT.I LUX4HOME wykonana z grubego marmuru to wydatek około 2500 złotych.
Na rynku są również nieporównywalnie tańsze umywalki z marmuru lanego, które wyglądem przypominają umywalki ceramiczne. Ich cena to kilkaset złotych.
Akcesoria do umywalek nablatowych
Zakup odpowiedniej umywalki nablatowej to tylko początek. Najczęściej wymagane jest dokupienie różnorodnych akcesoriów które są niezbędne do używania umywalki. Poza niezbędnymi dodatkami niektóre mają charakter fakultatywny, jednak dobrze je mieć aby poprawić komfort korzystania z umywalki.
Często umywalki nablatowe (szczególnie szklane) są sprzedawane bez syfonów i korków. Do wielu modeli umywalek nablatowych będzie pasował zwykły syfon bez przelewu lub z przelewem typu klik-klak.
Jeśli umywalka jest wyposażona w otwór na baterię, sprawę będziemy mieli uproszczoną. Jednak jest wiele umywalek nablatowych bez otworu na baterię. Dobrym pomysłem jest wtedy zakup baterii dedykowanej danemu modelowi.
W przypadku umywalek szklanych dobrym rozwiązaniem jest nabycie baterii sztorcowej typu "wodospad", również szklanej. Ceny tych baterii to od 100 do 200 złotych. Do umywalek szklanych przyda się również pierścień montażowy z mosiądzu.
Atrakcyjnym dodatkiem podkreślającym styl umywalki może być również specjalny postument pod umywalki nablatowe. Postumenty są dostępne w różnych przedziałach cenowych i o rozmaitej wysokości. W sklepach oferowane są postumenty wykonane z ceramiki lub ze stali nierdzewnej.
Musimy brać pod uwagę, że nie wszystkie meble łazienkowe czy blaty dobrze sprawdzą się jako “podstawka” pod umywalkę nablatową. Meble łazienkowe często można zakupić u tego samego producenta lecz nie jest to regułą. Blat powinien być dostosowany do wagi samej umywalki. W blacie należy wywiercić stosowny otwór.
Umywalka nablatowa to doskonały pomysł na ciekawą aranżację łazienki. Modele dostępne na rynku kuszą oryginalnością i nowoczesnym wyglądem. Jednak umywalka nablatowa musi być stabilnie podparta poprzez odpowiedni blat czy postument. Kupując umywalkę nie możemy o tym zapominać.
Umywalka nablatowa nie powinna sprawić problemów montażowych. Po wykonaniu otworów i montażu odpływu nakładamy silikon na uszczelkę i na dolną część umywalki po czym ją ustawiamy. Wyjątkiem jest montaż na pierścieniu. Wtedy dolna część umywalki jest uszczelniana tylko do pierścienia.
Po uszczelnieniu przestrzeni miedzy blatem a umywalką za pomocą silikonu i montażu baterii i syfonu sprawdźmy dokładnie czy umywalka jest szczelna. Wybierajmy produkty które mają możliwie najdłuższą gwarancję. Ufając sprawdzonym producentom i dystrybutorom będziemy mieli pewność, że kupujemy produkt najwyższej jakości.
Cenniki usług powiązane z tym artykułem
Powiązane artykuły
-
Baterie prysznicowe, umywalkowe, wannowe - przegląd, ceny, opinie
-
Wybieramy blat do łazienki krok po kroku - rodzaje, ceny, opinie
-
Syfon umywalkowy - modele, ceny, opinie, porady praktyczne
-
Umywalka podwieszana czy naszafkowa? Co wybrać?
-
Jaka jest optymalna wysokość umywalki?
-
Cennik Jafar - zobacz ceny armatury znanego polskiego producenta
-
Meble umywalkowe, szafki łazienkowe i inne elementy wyposażenia łazienek - ceny, promocje,