Umywalki łazienkowe – rodzaje i cena

Umywalka nablatowa

Przeznaczenie umywalek jest oczywiste. Urządzenia służą przede wszystkim do mycia rąk oraz twarzy. Nierzadko zdarza się, że wykorzystywane są także do prania lub mycia innych części ciała. Z biegiem czasu nowoczesne technologie wprowadziły nowy desingn, który sprawił, że umywalki łazienkowe stały się charakterystycznym elementem dekoracyjnym wielu łazienek. Zlewy łazienkowe występują w kilku rodzajach. Można znaleźć, m.in. umywalki wpuszczane w blat, stawiane na blacie (tzw. nablatowe), podblatowe lub stojące. Wybór jest naprawdę duży.

Bardzo ciekawym, a zarazem nowoczesnym rozwiązaniem jest umywalka nablatowa. Decydując się na konkretny rodzaj umywalki, należy dopasować element do wystroju łazienki. Umywalki nablatowe można znaleźć w wielu kształtach, wzorach, a nawet kolorach. Dostępne są okrągłe, kwadratowe, prostokątne, a także owalne zlewy łazienkowe. Rodzajów jest mnóstwo. Co więcej, można wybrać też wielkość misy. Nawet mała umywalka nablatowa, dopasowana do niewielkiej łazienki, będzie wyglądać bardzo efektownie.

Umywalki nablatowe z pewnością będą wyglądały elegancko i podkreślą nowoczesny styl każdej łazienki. Ich najważniejszą cechą jest przede wszystkim funkcja dekoracyjna, komfort użytkowania oraz łatwe czyszczenie. Umywalka nablatowa, podobnie jak każda inna, wykonana jest najczęściej z ceramiki. To najpopularniejszy materiał urządzeń sanitarnych. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma umywalek z innego tworzywa. W zasadzie rzadko, lecz zdarza się, że można spotkać umywalki łazienkowe wykonane z kamienia naturalnego, z grubego kolorowego szkła lub ze stali nierdzewnej. Sprawdź także porównanie umywalek podwieszanych i naszafkowych.

Cena umywalek jest oczywiście zależna od konkretnego rodzaju. Na przykład w Leroy Merlin za zwykłą, kwadratową umywalkę nablatową zapłacimy około 200 zł. W markecie dostępne są także umywalki ze szkła. Okrągła, żółto niebieska szklana umywalka to koszt blisko 260 zł. Znana firma Koło posiada w swojej ofercie umywalki stawiane na blat w przedziale cenowym od 300 zł do nawet 1000 zł. Na aukcjach internetowych szklaną umywalkę kupimy już za 160 zł z wysyłką.

Umywalka podblatowa

Umywalki podblatowe, jak sama nazwa wskazuje, umieszczane są pod blatem. To bardzo proste rozwiązanie. Montaż odbywa się w tym wypadku od spodu. Ważne jest, aby otwór w blacie, został wykonany bardzo precyzyjnie. Zaokrąglone krawędzie otworu sprawią, że całość będzie wyglądała naprawdę estetycznie. Duży wybór wymiarów oraz kształtów tego typu umywalki powoduje, że urządzenia również cieszą się niemałą popularnością.

Najlepiej dopasować kształt umywalki do kształtu wanny lub brodzika. Taki dobór sprawi, że łazienka będzie wyglądała ładnie i stylowo. Jedynym mankamentem jest to, że umywalka podblatowa zajmuje sporo miejsca w szafce, w której blat jest wmontowana. Wolne miejsce mogłoby być spożytkowane na przykład na kosmetyki lub środki czystości.

Podobnie jak umywalki nablatowe, te podblatowe można kupić w każdym markecie budowlanym, oferującym wyposażenie do łazienek. Z firmy Koło znaleźć można okrągłą umywalkę podblatową już za ok. 200 zł. Natomiast na popularnych aukcjach internetowych ceny wahają się między 200 zł – 600 zł. Wszystko zależne jest od designu urządzenia. Sprawdź także szacowane koszty umywalki z montażem.

Inne rodzaje umywalek

Umywalka wpuszczana w blat

Umywalki wpuszczane w blat są również popularne. Montaż polega na wpuszczeniu większej części urządzenia w blat, lecz nie całkiem, jak w przypadku podblatowej. W tym przypadku górna (zwykle nieco szersza) część umywalki wystaje ponad blat. Taka umywalka oraz odpowiednio dobrana szafka pod umywalkę tworzą wspaniały element dekoracyjny łazienki. Co więcej, po wejściu do pomieszczenia, praktycznie nie rzuca się w oczy. Umywalka podblatowa spełnia jedynie swoją funkcję.

Umywalka w łazience wpuszczona w blat to jedno z najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań. Ładnie wygląda i pasuje do wszystkich łazienkowych aranżacji.
Umywalki łazienkowe - rodzaje, opinie, ceny, porady dla wybierających

Umywalka wpuszczana w blat, z pewnością zagwarantuje wygodę w użytkowaniu oraz znaczną oszczędność powierzchni. Co ważne, tego typu umywalki bardzo łatwo utrzymać w czystości. Dzięki pozostawaniu „w ukryciu” umywalki nie są narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wyglądają estetycznie i skromnie, a zarazem unowocześniają styl.

Koszty związane z zakupem umywalki wpuszczanej w powierzchnię blatu są zbliżone do kosztów za umywalki podblatowe. Przykładowo kwadratowa umywalka wpuszczana w blat firmy Koło kosztuje ok. 660 zł. Cena za owalną umywalkę z tej samej firmy wynosi ok. 300 zł. Popularne aukcje internetowe oferują urządzenia za 100 zł – 300 zł.

Umywalka narożna

Ciekawym rozwiązaniem, przeznaczonym zwłaszcza do niewielkiej powierzchni, jest mała umywalka narożna. Urządzenia tego typu montowane są już na ścianie. W tym wypadku często potrzebne są stelaże podtynkowe. Stosuje się je wówczas, gdy ściana, do której ma zostać przymocowana umywalka, jest cienka i niestabilna.

Estetyka wraz z funkcjonalnością jest w tym wypadku w pełni zachowana. Umywalka narożna wykorzystywana jest zawsze wtedy, gdy niewielkie pomieszczenie jest bardzo trudne do urządzenia. Sprytne rozwiązanie narożne często nie wymaga nawet montażu na ścianie. Stelaże podtynkowe nie zawsze są więc potrzebne. Chociaż najczęściej spotyka się właśnie wiszące małe umywalki.

Mała umywalka z pewnością będzie tańsza niż tradycyjne urządzenie. Na przykład asymetryczna umywalka z Cersanitu kosztuje ok. 130 zł. Firma Koło ma w ofercie takie umywalki w cenie ok. 270 zł. Najtańsze urządzenia można znaleźć na popularnych aukcjach internetowych. Ich koszt wynosi 70 zł – 120 zł.Jaka szafka pod umywalkę będzie najlepsza?

Umywalki łazienkowe to jedno, natomiast pozostaje jeszcze dobór odpowiedniej szafki pod umywalkę. I w tym wypadku producenci zadbali o szeroki wybór mebli. Nowoczesny design oraz kolorystyka sprawiają, że   łatwo można dopasować szafkę do każdego wystroju. To dla wielu jednak trudny wybór. Czy kupić szafkę z szufladami, czy może drzwiczkami? Najlepiej zainwestować w komplet – szafka + umywalka. Koszt takiego zestawu w większości sklepów na pewno przekroczy kwotę 1000 zł.

Decyzja najczęściej uzależniona jest od wielkości łazienki. Nie zawsze można pozwolić sobie na większą szafkę, ponieważ przy małej powierzchni łazienki zagraci ona jedynie przestrzeń. W każdym markecie budowlanym do wyboru są meble wolnostojące lub mocowane do ściany. W drugim przypadku potrzebne będą stelaże podtynkowe. Szafka pod umywalkę jest niezwykle praktyczna. Miejsce można dowolnie zagospodarować. Ceny za szafki pod umywalkę są bardzo różne. Średnio kształtują się na poziomie 200 zł – 800 zł. Najdroższe są te, wykonane z drewna. Cena może dochodzić nawet do 5000 zł.

W dzisiejszych czasach sama funkcjonalność umywalki nie wystarczy. Liczy się także efekt wizualny. To właśnie główna cecha obecnych urządzeń sanitarnych. Wiele z nich, zwłaszcza umywalka nablatowa, pełnią funkcję dekoracyjną całej łazienki. Nowoczesny styl umywalek oraz przeróżne ich rodzaje, jak również materiał wykonania, dają możliwość stworzenia łazienki, która wydawałaby się tylko marzeniem. Modele wykonane z kolorowego szkła czy kamienia, dodają charakteru każdej łazience. Producenci tworzą umywalki łazienkowe dla coraz bardziej wymagających klientów. Dlatego funkcjonalność, komfort w użytkowaniu oraz łatwa pielęgnacja to najważniejsze cechy tych urządzeń. Bo przecież każdy, kto urządza łazienkę, stawia na jej funkcjonalność, a zarazem nieprzeciętny efekt wizualny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły