Ile litrów ma wanna? Wyjaśniamy, jakie pojemności mają wanny
Wybór wanny do łazienki nie zawsze jest sprawą oczywistą. W ofertach producentów znajdziemy wiele modeli, różniących się od siebie kształtem, rozmiarami i pojemnością. Poniżej podpowiemy, ile litrów ma wanna. Wskażemy też praktyczne aspekty wyboru wanny kąpielowej do mniejszych bądź większych łazienek.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile litrów ma wanna? Pojemność wody w różnych modelach
Chcąc ustalić, ile litrów ma wanna, powinniśmy określić jej rozmiary. Będzie to długość, szerokość oraz głębokość. Na pojemność wody do kąpieli z pewnością wpłynie również kształt wybranego modelu. Warto zauważyć, że pojemność wody w wannie może wpłynąć na komfort kąpieli. Przy zbyt małej wannie, kąpiel może okazać się mało komfortowa. Z kolei bardzo duża pojemność i duży rozmiar niecki sprawiają, że podczas kąpieli zużywamy znacznie więcej wody.
A zatem ile wody mieści się w wannach? Mniejsze wanny kąpielowe posiadają pojemność około 75 – 90 litrów. Dzięki temu podczas kąpieli zużywamy mało wody, a co więcej, wanna zajmuje niewiele miejsca. Niestety kąpiel w tak niewielkiej wannie nie będzie zbyt relaksująca. Dlatego znacznie większą popularnością cieszy się średnia wanna o wymiarach około 70 cm szerokości i 170 cm długości. Jej pojemność wynosi około 200 litrów. W sprzedaży znajdują się także nieco większe produkty wolnostojące. Średnia pojemność wolnostojącej wanny o średnicy 180 cm wynosi około 300 litrów.
Ile litrów ma wanna asymetryczna? Jest to kolejne, coraz popularniejsze rozwiązanie. Wanna asymetryczna na ogół posiada kształt, który zapewnia komfort kąpieli, a jednocześnie ogranicza pojemność wody. Do typowej wanny asymetrycznej o długości 160 cm oraz szerokości 70 cm wchodzi około 150 litrów wody.
Pojemność wody w wannach może być też znacznie większa. Sytuacja dotyczy głównie wanien wolnostojących. Do większych, dostępnych w ofertach sprzedaży modeli wchodzi ponad 400 litrów wody. Tego typu rozwiązanie może być stosowane w łazienkach o większych rozmiarach. Duża, wolnostojąca wanna może zapewniać bardzo relaksującą kąpiel, jednak z pewnością zajmie więcej miejsca niż przylegający do ściany model o mniejszych rozmiarach.
Wiesz już, ile litrów ma wanna. A może zainteresuje Cię również, jaki syfon do umywalki nablatowej sprawdzi się najlepiej?
Ile wody wchodzi do wanny? Metody obliczania pojemności
Powyżej wskazaliśmy, ile litrów może pomieścić średnia wanna do kąpieli. Jednak ze względu na dużą różnorodność modeli, możemy pokusić się o samodzielne obliczenia. Jak już wiemy, przy wannie o zbyt dużej pojemności na ogół zużywamy więcej wody, a to przekłada się na zwiększenie rachunków.
Jak dokonać obliczeń? Najprostszym sposobem byłoby przeanalizowanie dokumentów konkretnego modelu. Średnia pojemność wanny powinna być podana przez producenta. Niestety nie zawsze jest to możliwe (na przykład w przypadku, gdy chcemy obliczyć pojemność naszej starej wanny, a od dawna nie posiadamy już żadnej dokumentacji). Na szczęście średnia pojemność jest dość łatwa do obliczenia. Obliczenia możemy wykonać na dwa sposoby.
Pierwszy sposób to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które mają już zamontowaną wannę. Wystarczy, że spiszemy stan wodomierza, a następnie napełnimy wannę. W kolejnym kroku ponownie spisujemy stan wodomierza i obliczamy różnicę. W ten sposób dowiemy się, ile wody wchodzi do wanny. Taki pomiar będzie najłatwiejszy do przeprowadzenia, a jednocześnie najbardziej precyzyjny.
Druga metoda obliczeniowa wymaga pewnych umiejętności matematycznych. Na wstępie musimy ustalić wymiary wanny oraz jej kształt od strony wewnętrznej. Dokładnie mierzymy wannę od strony wewnętrznej (wysokość, długość, szerokość lub średnicę). W następnym kroku stosujemy odpowiedni wzór na objętość i dokonujemy niezbędnych obliczeń. W efekcie wyjdzie nam średnia pojemność wanny. Niestety metoda jest mało precyzyjna ze względu na nierównomierne kształty wanny. Chcąc ustalić, ile wody zużywamy podczas kąpieli, znacznie prościej będzie zastosować pierwszą metodę obliczeniową. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wanien.
Jak dobrać rozmiar i kształt wanny kąpielowej do łazienki?
Ustaliliśmy już, ile litrów ma wanna. W dalszym kroku możemy odpowiedzieć na pytanie, jaki produkt sprawdzi się najlepiej do dużej bądź małej łazienki. Wybór będzie podyktowany indywidualnymi oczekiwaniami inwestora, a także wolną przestrzenią użytkową.
Największą popularnością cieszą się wanny prostokątne, które ustawiamy bezpośrednio przy ścianie. Wanna może wchodzić w narożnik pomieszczenia, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Rozwiązanie świetnie sprawdza się w niewielkich łazienkach, które wymagają odpowiedniego rozplanowania. Ciekawostką są też wanny asymetryczne z bokami o różnej długości. Rozwiązanie posiada nowoczesny kształt i świetnie sprawdza się w wielu łazienkach o różnorodnych rozmiarach.
W przestronnych przestrzeniach możemy zainwestować w funkcjonalne wanny wolnostojące. Najczęściej posiadają one okrągły kształt i wysokie walory dekoracyjne. Tego typu wanna nie sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, ponieważ zajmuje dość dużo miejsca. W sprzedaży znajdziemy produkty, których średnica na ogół waha się w granicach 180 – 200 cm. Montaż powinien zapewnić możliwość swobodnego przemieszczania się dookoła wanny. Dlatego rozwiązanie świetnie sprawdzi się jedynie w dużych pomieszczeniach łazienkowych.